ΗΠΑ Αμερική ερωτήσεις sos

danai83

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεία σας είμαι καινούρια στη παρέα. Είναι πρώτη φορά που ταξιδεύω με αεροπλάνο και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις να έχει κάποιος την εμπειρία και τη διάθεση ας μου απαντήσει. Θέλω να ταξιδέψω στη North Carolina των Η.Π.Α. Δεν έχω ξαναταξιδέψει ποτέ μου με αεροπλάνο και είμαι και ΄πολύ φοβιτσιάρα και θα ταξιδέψω μόνη μου. Ήθελα να ρωτήσω επειδή ειμαι υπέρβαρη αρκετά θα έλεγα :) αν γνωρίζει κάποιος αν θα πρέπει να κλείσω δυο θέσεις ή αν είναι πολύ στενές οι θέσεις, για τη πίεση στα αυτιά τι να κάνω, επειδή εχω και τάσεις ναυτίας πολύ εύκολα αν προκαλείται ναυτία γρνικά τι θα αντιμετωπίσω. Ευχαριστώ εκ τω προτέρων...
 

tzehos

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, ΜΑΙΑΜΙ,ΟΡΛΑΝΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
γεια σου και καλως ήρθες. πρώτα απο όλα πρέπει να χαλαρώσεις. το αεροπλάνο είναι το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. για τις λεπτομέρειες θα σου πουν οι υπόλοιποι. Για την πίεση στα αυτιά μπορείς να μασάς τσίχλα ή να καταπίνεις συχνά. Επίσης θα πρέπει να πίνεις αρκετό νερό γιατί το ταξίδι είναι μεγάλο.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αν ζαλίζεσαι εύκολα μπορείς να πάρεις μια δραμαμίνη μισή ώρα πριν την πτήση.
Επίσης να πίνεις μικρές γουλιές νερό τακτικά, απόφυγε τα αλκοολούχα ποτά και το βαρύ φαγητό μια μέρα πριν την πτήση.
Για την πίεση τσίχλα, όπως είπε ο tzehos.
Επίσης να κάνεις μικρές ασκησούλες στα πόδια και τον αυχένα για να αποφύγεις το σύνδρομο της οικονομικής θέσης. Κοίτα εδώ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΣΗΣ.

Για τις δύο θέσεις το έχω ακούσει κι εγώ αλλά έχω δει υπέρβαρους να κάθονται σε μια θέση. Αν ας πούμε χωράς σε μια καρέκλα γραφείου δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Ωστόσο καλύτερα να μιλήσεις με την αεροπορική που θα επιλέξεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεία σας είμαι καινούρια στη παρέα. Είναι πρώτη φορά που ταξιδεύω με αεροπλάνο και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις να έχει κάποιος την εμπειρία και τη διάθεση ας μου απαντήσει. Θέλω να ταξιδέψω στη North Carolina των Η.Π.Α. Δεν έχω ξαναταξιδέψει ποτέ μου με αεροπλάνο και είμαι και ΄πολύ φοβιτσιάρα και θα ταξιδέψω μόνη μου. Ήθελα να ρωτήσω επειδή ειμαι υπέρβαρη αρκετά θα έλεγα :) αν γνωρίζει κάποιος αν θα πρέπει να κλείσω δυο θέσεις ή αν είναι πολύ στενές οι θέσεις, για τη πίεση στα αυτιά τι να κάνω, επειδή εχω και τάσεις ναυτίας πολύ εύκολα αν προκαλείται ναυτία γρνικά τι θα αντιμετωπίσω. Ευχαριστώ εκ τω προτέρων...
To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα αεροπλάνο και να πας ένα Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη (ή στην Αθήνα ή κάπου στην Ελλάδα τέλος πάντων αλλά σε σχετικά μεγάλο αεροδρόμιο για να γίνεται με Airbus η πτήση, ώστε οι συνθήκες να μοιάζουν λίγο παραπάνω με το μεγάλο αεροπλάνο του υπερατλαντικού.

Θέματα ναυτίας και πίεσης στα αυτιά ΔΕ θα αντιμετωπίσεις, μη φοβάσαι. Ήταν που ήταν σπάνια προβλήματα, με τα μοντέρντα αεροπλάνα έχουν εξαλλειφθεί κιόλας.

Δεν ξέρω πόσο υπέρβαρη είσαι, θα πρέπει να ρωτήσεις στην εταιρία αν χρειάζεσαι 2 καθίσματα ή όχι. Αν σου πουλάνε εισητήριο χωρίς να σε υποχρεώνουν για δεύτερη θέση, μπορείς να υποθέσεις ότι θα χωράς κιόλας. Εγώ πάντως (που - ας το πω διπλωματικά - είμαι περισσότερο βαρύς από όσο θα ήθελα), δεν έχω πρόβλημα με την κανονική θέση (οι διπλανοί μου πιθανώς να έχουν όμως).

Καλή τύχη με τους Rednecks στη NC...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.088
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom