ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Καταρχας καλησπέρα σας,δεν έχω κάποια ιδιαίτεροι σχέση με τα ταξίδια λόγο δουλείας, δεν με αφήνει να ξεφεύγω λόγο φόρτου εργασίας. έχω όλο και όλο δυο ταξιδάκια στο ενεργητικό μου, ένα Γερμανία ένα Λονδίνο, το Όνειρο μου φυσικά new York..δεν μιλάω καλά αγγλικά αλλά αυτό δεν με ρίχνει ποτέ στο να θέλω να πάω έξω από Ελλάδα, για να μην σας κουραζο ας αρχίσω τις απορίες μου..που λέτε κίνησα της διαδικασίες έβγαλα visa που αν δεν κανό λάθος μπορώ να πάω για δέκα χρόνια όσες φορές θέλω σοστα?χορις να εμπλακώ με το προξενιό στην αθηνα?αφου λιπών το άτομο που ήταν να πάω με κρέμασε, και τελικά αντί να πάω πέρσι θα πάω φέτος οκτομβριο.. (1) 12 μέρες μήπως είναι πολλές για newyork θα βαρεθώ? (2)έχω κάρτα Πειραιώς αλλά όχι πιστωτικοί μπορώ να βγάλω λεφτά από εκεί είναι χρεωστική ι καρτα.πηραζει?(3)πόσα λεφτά περίπου θα χρειαστώ όλα μαζί με ξενοδοχεία για 12 μέρες χόρια τα αεροπορικά(4)που μπορώ να βρω φτηνά ξενοδοχεία και εισιτήρια έχετε να προτείνετε κάτι?αν ναι πιο site κατά προτιμήσει ελληνικό να βγάλω και άκρη ..(5)κάτι άκουσα θα αλλάξουν τα διαβατήρια και θα πρέπει να ξαναβγάλουμε θα πρέπει να ξαναβγάλω και visa ι θα κυκλοφορώ με το παλιό που θα έχει την visa και το καινούριο μαζί?(6)έχει club σαν την Ελλάδα και που και πια περιοχή για να πάμε έχουν οράριο?Astoria έχει ζωή βράδυ να πάμε?(7)μην γελάσετε έχει στην new York τρενάκι του λούνα παρκ αυτά που δεν έχουμε Ελλάδα και που?(8)πια περιοχή προτείνετε να μηνούμε που να είναι και φτηνα και κοντά στο κέντρο time square θέλω να πω ?για παραπάνω απορίες όταν φτάσει ι ορά του ταξιδιού ευχαρηστο για το χρόνο σας..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για τη βίζα είναι όπως το λες. Ισχύει για δέκα χρόνια.

1) 12 μέρες δε θα βαρεθείς ούτε γι'αστείο στη ΝΥ. Κοπάνα τες.

2) Εγώ με χρεωστική visa electron της alphabank μια χαρά έβγαζα λεφτά. Ρώτα όμως στην τράπεζά σου νάσαι σίγουρος 100%.

3) Υπολόγισε για τα αεροπορικά κανά 600ρι , και χοτέλ όρεξη νάχεις να ψάχνεις, αλλά γύρω στα 120-140 δολλάρια το δίκλινο υπάρχουν επιλογές αρκετές.

4) booking.com για ξενοδοχεία, για αεροπορικά στα σάιτ των αεροπορικών

5) όχι θα πηγαίνεις στις ΗΠΑ με το νέο διαβατήριο και μαζί το παλιό που θάχει τη βίζα επάνω.

6) έχει clubs τώρα τι εννοείς "σαν την ελλάδα" δεν καταλαβαίνω. Αστόρια είναι κακάσχημη μην πας.

7) Φτου να πάρει νομίζω έχει κάποιο rollercoaster αλλά δε θυμάμαι πού, νομίζω προς New Jersey ότι είναι πάντως.

8) Times square, midtown, grand central, ακόμα και central park south είναι καλές περιοχές. Όπου και να μείνεις όμως στο μανχάταν έχει μετρό παντού.
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
hi

Για τη βίζα είναι όπως το λες. Ισχύει για δέκα χρόνια.

1) 12 μέρες δε θα βαρεθείς ούτε γι'αστείο στη ΝΥ. Κοπάνα τες.

2) Εγώ με χρεωστική visa electron της alphabank μια χαρά έβγαζα λεφτά. Ρώτα όμως στην τράπεζά σου νάσαι σίγουρος 100%.

3) Υπολόγισε για τα αεροπορικά κανά 600ρι , και χοτέλ όρεξη νάχεις να ψάχνεις, αλλά γύρω στα 120-140 δολλάρια το δίκλινο υπάρχουν επιλογές αρκετές.

4) booking.com για ξενοδοχεία, για αεροπορικά στα σάιτ των αεροπορικών

5) όχι θα πηγαίνεις στις ΗΠΑ με το νέο διαβατήριο και μαζί το παλιό που θάχει τη βίζα επάνω.

6) έχει clubs τώρα τι εννοείς "σαν την ελλάδα" δεν καταλαβαίνω. Αστόρια είναι κακάσχημη μην πας.

7) Φτου να πάρει νομίζω έχει κάποιο rollercoaster αλλά δε θυμάμαι πού, νομίζω προς New Jersey ότι είναι πάντως.

8) Times square, midtown, grand central, ακόμα και central park south είναι καλές περιοχές. Όπου και να μείνεις όμως στο μανχάταν έχει μετρό παντού.


Οι φίλε μου σε ευχάριστο για της απαντήσεις σου όσο για τα club εννοώ αν ντύνονται σαν και εμάς αν χορεύουν και αν τα σπαν μέχρι πρωί και αν ναι που είναι όσο για τα hotel παρατήρησα ζητάν πιστωτικοί ..πως θα κλίσω που δεν έχω πιστωτικοί και δεν θέλω κιόλας να ρισκάρω να πάω και να ψάξω εκεί τελευταία στιγμή?και 600 εύρο πόσο καιρό πριν εγώ που κοιτώ βλέπω 1000 με 800 το λιγότερο και γενικά εσύ που έχεις πάει πόσα να έχω περίπου (δεν καπνίζω δεν πολύ πίνω)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα συμφωνήσω με το Δευκαλίωνα (εκτός από το 8 - θεωρώ το Subway από τα χειρότερα μετρό που έχω συναντήσει), και θα προσθέσω ακόμα:
6) Έχει πολλά μαζεμένα στη γειτονιά Williamsburg (Billyburg για τους ντόπιους) στο Brooklyn.
7) Ένα από τα πιο γνωστά του κόσμου, στο Coney Island. Coney Island Cyclone - Wikipedia, the free encyclopedia - αλλά δυστυχώς μόνο στα Αγγλικά.
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Θα συμφωνήσω με το Δευκαλίωνα (εκτός από το 8 - θεωρώ το Subway από τα χειρότερα μετρό που έχω συναντήσει), και θα προσθέσω ακόμα:
6) Έχει πολλά μαζεμένα στη γειτονιά Williamsburg (Billyburg για τους ντόπιους) στο Brooklyn.
7) Ένα από τα πιο γνωστά του κόσμου, στο Coney Island. Coney Island Cyclone - Wikipedia, the free encyclopedia - αλλά δυστυχώς μόνο στα Αγγλικά.

Το μελέτησα το rollercoaster λίγο μικρό από ότι είδα είναι στο Brooklyn σωστά τώρα για τα club έχω ακούσει και για περιοχή soHo?
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Κάτι ακόμα πάμε με ένα φίλο χωρίς γκρουπ στην new York δεν νομίζω να τα βρούμε σκούρα?????
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η βίζα μπορεί να είναι για 10 χρόνια μπορεί και όχι, έχει ημ/νία λήξης πάνω εμάς ρωτάς εσύ την έχεις;) η χρεωστική λειτουργεί άριστα αρκεί να έχεις φορτώσει υπόλοιπο μέσα γιατί μερικοί νομίζουν...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η τουριστική βίζα 10 χρόνια έχει διάρκεια πλέον.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Η τουριστική βίζα 10 χρόνια έχει διάρκεια πλέον.
α δε το ξερα, το 2004 δίναν ότι θέλαν όσο πιο μελάμψός ήσουν πιο μικρή η διάρκεια:haha: είχε πολύ πλάκα οι πολύ μελαχρινοι κατεβαίναν κουστουμαρισμένοι στη πρεσβεία πλάκα είχαν
 

ioannatsiou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα!!!θελω βοηθεια, αμεσα!!!!
αρχες φεβρουαριου θελω να παω Ν.Υ. και φλωριντα.στο εξωτερικο εχω παει μονο ευρωπη που θελει ταυτοτητα.
τωρα τι πρεπει να κανω?θα βγαλω διαβατηριο(γιατι δεν εχω) αλλα μονο αυτο αρκει?θα πρεπει να κανω κ κατι αλλο?
α,...και κατι ακομα,.ξερετε ποσο καίρο κανει να βγει το διαβατηριο???:xmas_rolleyes:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για δες αυτό το ποστ του dik-7 (#134)

Η κατάργηση της βίζας, απαλλάσσει τους Έλληνες πολίτες από μια χρονοβόρα και κοστοβόρα διαδικασία, καθώς ο υποψήφιος ταξιδιώτης για τις ΗΠΑ εκτός από το παράβολο που κόστιζε 92 ευρώ θα έπρεπε να επιβαρυνθεί με το κόστος των ειδικών φωτογραφιών συν τα έξοδα ταχυδρομικών για την αποστολή του διαβατηρίου από την πρεσβεία στον κάτοχο. Τώρα ο ταξιδιώτης για τις ΗΠΑ, δεν έχει παρά να συμπληρώσει, 72 ώρες πριν από το ταξίδι, μέσω Διαδικτύου, μια αίτηση, το λεγόμενο Electronic System Travel Authorization (ESTA), στο οποίο μεταξύ άλλων θα πρέπει να δηλώσει τον προορισμό του και μια ποια εταιρία πετάει. Η απάντηση έρχεται σε λίγες ώρες και με τον αριθμό του ΕSTA ανά χείρας, ο ταξιδιώτης πηγαίνει στο αεροδρόμιο για την αναχώρησή τους.

Όσον αφορά το διαβατήριο, βγαίνει πολύ γρήγορα (σε 3-4 μέρες απ' ότι θυμάμαι).
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΩ ΑΝ ΒΓΑΖΩ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΠΟ ΑΤΜ ΜΕ ΜΙΑ VISA ELECTRON(ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ-DEBIT) ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom