ΗΠΑ Καναδάς Αμερική...

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία

Λέω να επιχειρήσω να γράψω το πρώτο μου travel story.

Αμερική λοιπόν...

Το ταξίδι είχε ως εξής: Νέα Υόρκη, Οχάιο, Πενσιλβανία, Βιρτζίνια, Κεντάκι, Καναδάς/Ναγάρας και Λας Βέγκας

Πρώτος προορισμός Νέα Υόρκη.
Ξεκινάω απο την 5η Λεωφόρο. Ο κόσμος φαίνεται πολύ βιαστικός, είτε λόγο του ότι έχει αργήσει στην δουλειά του, είτε γιατί δεν αντέχει το έντονο και ανυπόφορο κατα την γνώμη μου ψύχος. Όλοι στα χέρια τους έχουν χάρτινες καφέ σακούλες. Η απορία μου λύνεται όταν συναντώ ένα πλανόδιο πωλητή λίγο παρακάτω, με ζεστό καφέ και κάποιο είδος κουλουριού(πρέτσελ νομίζω το έλεγαν).

Το σκηνικό είναι τελείως διαφορετικό στο μεγάλο πάρκο της πόλης, το Σέντραλ Πάρκ. Κι εδώ η κινητικότητα είναι έντονη, αλλά για άλλους λόγους: τζόκινγκ, πατινάζ και ποδήλατο. Δυο από τα γνωστότερα μουσεία βρίσκονται εδώ, το Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης το οποίο περιλαμβάνει πάνω από δυο εκατομμύρια εκθέματα και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας το οποίο περιλαμβάνει δεινοσαύρους, πτηνά, πολύτιμους λίθους.

Τριγύρω απο το Σέντραλ Πάρκ μπορεί κανείς να δει τα ακριβότερα ακίνητα στον κόσμο και τα πολυτελέστερα ξενοδοχεία, όπως το γνωστό Πλάζα.

Διασχίζοντας λοιπόν την 5η Λεωφόρο, οίκοι μόδας, κοσμηματοπωλεία, λιμουζίνες και τεράστια εμπορικά κέντρα δημιουργούν ένα απίστευτο θέαμα.

Λίγο παρακάτω στο Ροκφέλερ Σέντερ, ανάμεσα στην 5η και 6η Λεωφόρο τοποθετείται κάθε χρόνο το χριστουγεννιάτικο δέντρο(το μεγαλύτερο στον κόσμο; ). Εκεί κοντά είναι και το γνωστό θέατρο, το Ρέιντιο Σίτυ Μιούζικ Χώλ, όπου χορεύει η γνωστή χορευτική ομάδα των Rockettes.

Εξίσου εντυπωσιακή είναι και η κεντρική πλατεία, η Τάιμς Σκουαίρ, όπου βρίσκονται τα Mac Donald's, η έδρα του χρηματιστηρίου NASDAQ, το MTV και τα τεράστια κτίρια της Coca-Cola.
Απο τα πιο ενδιαφέρον πράγματα που μπορεί κανείς να κάνει εκεί, είναι να παρακολουθήσει παράσταση στο Μπρόντγουεϋ, όπερα στο Λίνκολν Σέντερ και αγώνα στο Γιάνκι Στάντιουμ.

Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που λέγεται για την Νέα Υόρκη. "Η πόλη που δεν κοιμάται ποτέ...".

Μια βδομάδα λοιπόν στην Νέα Υόρκη...ελπίζω να σας έδωσα μια γεύση...
Όταν βρω χρόνο(αχ αυτή η εξεταστική...), θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα μέρη.
 

Attachments

  • 184,8 KB Προβολές: 304

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια!! :clap:

Περιμένω να ακούσω ιστορίες ειδικά από πενσυλβάνια, κεντάκι, και λας βέγκας. :)
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Θα ήθελα να μας πεις λίγα πράγματα, αν γίνετε, για το κόστος διαμονής, διατροφής και διασκέδασης στη Νέα Υόρκη και φυσικά για την ασφάλεια ή όχι που νιώθεις σαν τουρίστας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όπως μπορείς να διαβάσεις και στα άλλα 2 (εδώ και εδώ) άρθρα που έχουμε για τη Νέα Υόρκη, δεν υφίσταται πλέον θέμα ανασφάλειας στην πόλη, έχει καθαρίσει αρκετά. Αυτά φυσικά όσον αφορά από Harlem και κάτω. Αν έχεις τώρα όρεξη για περιπέτεια και θες να δεις και την άγρια πλευρά της πόλης, πας Bronx. Εκεί σίγουρα θα νιώσεις ανασφαλής...

Το κόστος διατροφής είναι μικρότερο σε σχέση με την Αθήνα, εγώ είχα χαλάσει πολύ λιγότερα χρήματα απ'όσα χαλάω εδώ. Η διαμονή παίζει. Έχει από απίστευτα φτηνά hostels μέχρι πανάκριβα lux ξενοδοχεία. Εγώ έμενα στο Wellington με 120Ε.
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Όπως αναφέρει και ο Defkalion δεν τίθεται θέμα ανασφάλειας. Βέβαια τα μέρη που επισκέφθηκα ήταν γνωστά, κεντρικά και πολυσύχναστα. Δεν ξέρω σε άλλες περιοχές αν τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Τώρα ως αναφορά το θέμα του κόστους διαμονής και διατροφής, είναι πιστεύω σχετικό. Πολύ δύσκολο να βρείς αξιοπρεπές ξενοδοχείο σε κεντρικό σημείο και σε καλή τιμή. Απο την άλλη αν απομακρυνθείς απο το κέντρο οι τιμές είναι πολύ προσιτές, όμως με τα λεφτά που θα δώσεις στα ταξί θα σου βγεί ακριβότερα. Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για την διατροφή, εξαρτάται που θα φας. Τώρα ως αναφορά την διασκέδαση, μου φάνηκαν ακριβά τα εισιτήρια για τις παραστάσεις, τα θέατρα και τα μιούζικαλ, όπως και να έχει όμως άξιζαν!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ έχω δει αρκετά μιούζικαλ στο Broadway με 50 και 60 ευρώ. Εδώ στο ελλάντα ζητάνε μεγαλύτερα ποσά για κάτι λυόμενα θέατρα και φυσικά ούτε λόγος για την ποιότητα των παραστάσεων...
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Όντως κάπου εκεί ήταν οι τιμές(στο Λας Βέγκας ήταν λίγο ακριβότερες). Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι αξίζουν, οπότε χαλάλι...

ΥΓ. Τώρα που έχω λίγο περισσότερο χρόνο λέω να συνεχίσω και το travelstorie...:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Bravo George :clap:, ο Καναδαs ειναι απο τα λιγα μερη εκτοs του τροπικου κυκλου που ισωs εμπαινα στον πειρασμο να επισκεφτω.
Περιμενω να συνεχισειs με Λαs Βεγαs και μακαρι να ειχεs και μερικεs φωτο να δουμε.

(Doug καταγγελω το ποστ σου για να προστεθει στα στραβα κι αναποδα τωρα!)
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Thanks!
Έχω αρκετές φώτο αλλα δυστυχώς ξεπερνάνε κατα πού το όριο του upload και είναι αρκετά χρονοβόρο να μειώνω την ποιότητα και να κάνω resize για να τις ανεβάσω...
Απο την άλλη αν κάνω upload σε άλλο server(όπως την παραπάνω φώτο), θα βάλω αρκετή δουλειά στον Defkalion να τις κατεβάσει και να τις ανεβάσει ξανά εδώ(όπως την αρχική φώτο)...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom