Αμοργός Αμοργός

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σκεφτόμασταν απο Ναξο να παμε Αμοργό.Αλλα μας είπαν οτι εχει ωραιες παραλίες αλλα εινια μικρες και υπάρχει και γυμνισμός σε κάποιες απο αυτές.Αληθευει αυτό;
Απ' οτι κατάλαβα εισαι αναμεσα σε Ναξο-Κουφονησια ή Ναξο Αμοργο! ;)
Ισχυει αυτο για τις παραλίες! Δεν είναι μεγαλες αλλα είναι πολυ γραφικές. Για γυμνισμο ειναι η παραλίες Λεβρωσός (η μισή παραλια) και οι Πλάκες.
Η Αμοργός είναι πανεμορφο νησι αλλα επιβάλλεται να εχεις αυτοκινητο για να την γυρισεις. Είναι μεγαλες οι αποστάσεις και δεν εχει καλη συγκοινωνία. Δες την ιστορια που εχω ανεβασει να παρεις μια ιδέα... http://www.travelstories.gr/community/threads/Αμοργός-Η-ακριβή-μου.48989/
Επισης θα σου προτεινα εαν καταλήξεις Αμοργό, να πας πρωτα Αμοργο και μετα Ναξο γιατι στις 25 Ιουλιου παραμονή της Αγ. Παρασκευης στην Αμοργο γινεται το μεγαλύτερο πανηγυρι των Κυκλαδων με παραδοσιακα φαγητα και μουσική.
Επισης στις 26 Ιουλιου στα Καταπολα, ειναι η γιορτη της ψημενης ρακης και είναι φανταστικα!
Θα σου προτεινα και το ενδεχόμενο να αφήσεις εξω την Ναξο και να πας Αμοργο-Κουφονησια. Ετσι το εκανα εγω περυσι και ήταν τέλεια!:xalara:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εγώ πάντως Μούρο - Αγ.Άννα - Αιγιάλη που πήγα δεν είδα κάτι γυμνό!
Όσο κι αν έψαξα :p
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγώ πάντως Μούρο - Αγ.Άννα - Αιγιάλη που πήγα δεν είδα κάτι γυμνό!
Όσο κι αν έψαξα :p
Δεν επιχείρησες στην Αγία Άννα να κάνεις λίγο το κατσίκι στο δύσβατο μονοπάτι για να βρεθείς στη διπλανή παραλία προς τα δεξιά, το Καμπί που έχει γυμνιστές;
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Χθες ήμασταν σε αυτήν τη μικρή παραλια και δεν είχε καθόλου γυμνιστές, εκτός απο κατι Σκανδιναυες που έκαναν τοπλες αλλα δε μας κάνει καμία αίσθηση πλέον αυτο, το έχουμε συνηθίσει. Όμορφη παραλια, κρυστάλλινα νερά αλλα καθόλου σκιά και πρεπει απαραίτητα να έχεις προμήθειες σε νερό κλπ. Ευτυχώς υπαρχει κοντά μικρό σνακ-μπαρ απο όπου η θέα ειναι φανταστική και εξυπηρετεί μια ευγενέστατη κυρία, σε αντίθεση με τον ηγουμενο της Μονής τον οποίο συναντήσαμε στη διαδρομή και μας την είπε που ήμασταν με τις βερμουδες! Την επόμενη φορα με κελεμπία!
 

Attachments

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Δεν επιχείρησες στην Αγία Άννα να κάνεις λίγο το κατσίκι στο δύσβατο μονοπάτι για να βρεθείς στη διπλανή παραλία προς τα δεξιά, το Καμπί που έχει γυμνιστές;
Λάθος πλευρά διάλεξα ρε γαμώτο... :mad:
Έκανα το κατσίκι προς τα αριστερά για να βρω ένα ωραίο βραχάκι για βουτιές
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λάθος πλευρά διάλεξα ρε γαμώτο... :mad:
Έκανα το κατσίκι προς τα αριστερά για να βρω ένα ωραίο βραχάκι για βουτιές
Αχ αχ δεν διαβάζεις!!! Μεταξεταστέος! Το είχα γράψει πριν 3 χρόνια:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πεζοπορία-στην-Αμοργό.32084/?chapter=6
κι αν δεν άρπαζα ένα καλό κρυολόγημα θα είχα τσεκάρει κι αυτή στη Νικουριά που μας είχαν πει.

Χθες ήμασταν σε αυτήν τη μικρή παραλια και δεν είχε καθόλου γυμνιστές, εκτός απο κατι Σκανδιναυες που έκαναν τοπλες αλλα δε μας κάνει καμία αίσθηση πλέον αυτο, το έχουμε συνηθίσει. Όμορφη παραλια, κρυστάλλινα νερά αλλα καθόλου σκιά και πρεπει απαραίτητα να έχεις προμήθειες σε νερό κλπ. Ευτυχώς υπαρχει κοντά μικρό σνακ-μπαρ απο όπου η θέα ειναι φανταστική και εξυπηρετεί μια ευγενέστατη κυρία, σε αντίθεση με τον ηγουμενο της Μονής τον οποίο συναντήσαμε στη διαδρομή και μας την είπε που ήμασταν με τις βερμουδες! Την επόμενη φορα με κελεμπία!
Στη φωτό διακρίνεται το μονοπάτι που πάει προς το Καμπί. που είναι πίσω από τη γωνία στην άκρη της φωτό. Αν και μικρή είναι αξιοπρεπέστατη μικρή παραλία με βότσαλο, καλή πρόσβαση στο νερό, εκπληκτική θέα προς το μοναστήρι όταν κάνεις μπάνιο. Μεγάλο μείον ότι ο ήλιος πέφτει σύντομα (τον Αύγουστο κατά τις 5-6) κι αν φυσάει κρυώνεις. Άρα ενδείκνυται για πρωινό μπάνιο.
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Αχ αχ δεν διαβάζεις!!! Μεταξεταστέος! Το είχα γράψει πριν 3 χρόνια:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πεζοπορία-στην-Αμοργό.32084/?chapter=6
κι αν δεν άρπαζα ένα καλό κρυολόγημα θα είχα τσεκάρει κι αυτή στη Νικουριά που μας είχαν πει.


Στη φωτό διακρίνεται το μονοπάτι που πάει προς το Καμπί. που είναι πίσω από τη γωνία στην άκρη της φωτό. Αν και μικρή είναι αξιοπρεπέστατη μικρή παραλία με βότσαλο, καλή πρόσβαση στο νερό, εκπληκτική θέα προς το μοναστήρι όταν κάνεις μπάνιο. Μεγάλο μείον ότι ο ήλιος πέφτει σύντομα (τον Αύγουστο κατά τις 5-6) κι αν φυσάει κρυώνεις. Άρα ενδείκνυται για πρωινό μπάνιο.
Κι εγώ το 11' είχα πάει οπότε δικαιολογημένος!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γυμνιστές στην Αμοργό είχα πετύχει εγώ και στη Νικουριά (αν και πάνε κάμποσα χρόνια από την επίσκεψή μου-δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).
 

judyChicago

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα.

Προγραμματίζω διακοπές στην Αμοργό την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου και χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες καθώς έχω μπερδευτεί από όσα διαβάζω στο διαδίκτυο.
Κατά πάσα πιθανότητα θα μείνουμε στο καμπινγκ της Αιγιάλης καθώς από ό,τι είδα οι τιμές των δωματίων ειναι απλησιαστες. Γνωρίζει κανείς κάποιο φθηνό δωμάτιο κατά προτίμηση στην Αιγιάλη (φθηνό εννοώντας όχι πάνω από 50 ευρώ το δίκλινο).
Επίσης δεν θα διαθέτουμε όχημα ούτε θα νοικιάσουμε οπότε η μετακίνηση μας θα βασίζεται στο κτελ. Εχει τακτικά δρομολόγια που συνδεουν αρκετά μέρη του νησιού? Γνωρίζει κανεις αν μπορώ να βρω κάπου τα δρομολόγια των λεωφορείων ωστε να έχω μια εικόνα?

Τέλος αξίζει να μείνει κανείς Αιγιάλη ή Χώρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom