Νορβηγία Σουηδία Αμπίσκο - (λίγο) Νάρβικ - Στοκχόλμη!

Μηνύματα
109
Likes
602
Επερξεργάζομαι ένα ταξιδιωτικό μου σχέδιο και θέλω τη βοήθεια σας.

Θα ήθελα να πάω Μάρτιο του 2022 ή 2023 κυρίως για το σέλας. Μάλλον ταξίδι 6 ή 7 νυχτών.
Εναλλακτικά είναι να πάω Ιούνη για πεζοπορία αλλά μετά την παλιά οδυνηρή εμπειρία με τα τα κουνούπια στις λίμνες της Σκωτίας δεν πολυ-ψήνομαι να πάω καλοκαίρι για πεζοπορία στη Βόρεια Λαπωνία.
Μειονέκτημα στο να πάρω την απόφαση τώρα είναι η πανδημία και η προοπτική να επιβληθούν περιορισμοί, Βέβαια θέλω να πιστεύω οτι η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί το 2022 αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ώστε να πάρω και τα ρίσκα για να το επενδύσω στο.....πρότζεκτ Λαπωνία.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά θα ήθελα πληροφορίες αν το έχει δοκιμάσει κανείς το ταξίδι με τρένο. Είναι 16 ώρες. Αλλά φημολογείται ότι είναι εξαιρετική η όλη φάση και μια από τις καλύτερες εμπειρίες τρένου. Η επιστροφή στη Σουηδική πρωτεύουσα θα γίνει είτε με SAS ή NORWEGIAN AIR .
Θα ήθελα και κάποιες πληροφορίες αν έχετε για οργανωμένα τουρ (σχετικά με το σέλας αλλά και για άλλες δραστηριότητες) εκεί στο Αμπίσκο.
Το Νάρβικ τι σας λέει για μονοήμερη εκδρομή?
Για Κιρούνα μάλλον 2 με 3 ώρες θα αφιερώσω .πριν την πτήση.

Στοκχόλμη την έχω επισκεφτεί 2 φορές. Είμαι οκ εδώ. Θα θελα ωστόσο κάποια ενημέρωση αν αξίζει καμιά εκδρομή απο την πρωτεύουσα είτε στο Βεστερός ή Ουψάλα ή ακόμα καλύτερα για πεζοπορία στο Εθνικό πάρκο Tyresta.

Για Μάρτη.
Σας ευχαριστώ πολύ!!! :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Επερξεργάζομαι ένα ταξιδιωτικό μου σχέδιο και θέλω τη βοήθεια σας.

Θα ήθελα να πάω Μάρτιο του 2022 ή 2023 κυρίως για το σέλας. Μάλλον ταξίδι 6 ή 7 νυχτών.
Εναλλακτικά είναι να πάω Ιούνη για πεζοπορία αλλά μετά την παλιά οδυνηρή εμπειρία με τα τα κουνούπια στις λίμνες της Σκωτίας δεν πολυ-ψήνομαι να πάω καλοκαίρι για πεζοπορία στη Βόρεια Λαπωνία.
Μειονέκτημα στο να πάρω την απόφαση τώρα είναι η πανδημία και η προοπτική να επιβληθούν περιορισμοί, Βέβαια θέλω να πιστεύω οτι η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί το 2022 αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ώστε να πάρω και τα ρίσκα για να το επενδύσω στο.....πρότζεκτ Λαπωνία.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά θα ήθελα πληροφορίες αν το έχει δοκιμάσει κανείς το ταξίδι με τρένο. Είναι 16 ώρες. Αλλά φημολογείται ότι είναι εξαιρετική η όλη φάση και μια από τις καλύτερες εμπειρίες τρένου. Η επιστροφή στη Σουηδική πρωτεύουσα θα γίνει είτε με SAS ή NORWEGIAN AIR .
Θα ήθελα και κάποιες πληροφορίες αν έχετε για οργανωμένα τουρ (σχετικά με το σέλας αλλά και για άλλες δραστηριότητες) εκεί στο Αμπίσκο.
Το Νάρβικ τι σας λέει για μονοήμερη εκδρομή?
Για Κιρούνα μάλλον 2 με 3 ώρες θα αφιερώσω .πριν την πτήση.

Στοκχόλμη την έχω επισκεφτεί 2 φορές. Είμαι οκ εδώ. Θα θελα ωστόσο κάποια ενημέρωση αν αξίζει καμιά εκδρομή απο την πρωτεύουσα είτε στο Βεστερός ή Ουψάλα ή ακόμα καλύτερα για πεζοπορία στο Εθνικό πάρκο Tyresta.

Για Μάρτη.
Σας ευχαριστώ πολύ!!! :)
Για τα υπολοιπα δε ξερω να σου απαντησω για Ουψαλα ομως ξερω να σου πω οτι ειναι μια πολυ ωραια μονοημερη απο τη Στοκχολμη,θα στην προτεινα!
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Για τα υπολοιπα δε ξερω να σου απαντησω για Ουψαλα ομως ξερω να σου πω οτι ειναι μια πολυ ωραια μονοημερη απο τη Στοκχολμη,θα στην προτεινα!
Έκανα το Stockholm - Abisko και την επιστροφή Kiruna - Stockholm με το τραίνο, ήταν όντως εμπειρία και στο προτείνω.

Την πεζοπορία που αναφέρεις την έκανα αρχές Σεπτέμβρη οπότε κουνούπια μηδέν, για Ιουνιο δεν είμαι τόσο αισιόδοξος, αξίζει πάντως και αυτό με τα χίλια.

Αν είχα περιορισμό επιλογής μονο μια εποχή απο τις 2, θα διάλεγα πάντως το βορειο σέλας :)
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Δεν ξέρω για τη διαδρομή με τραίνο από Κιρούνα-Στοκχόλμη αλλά αν σκέφτεσαι τη διαδρομή από Κιρούνα - Νάρβικ να είσαι προετοιμασμένος για όλα γιατί σε εμάς (πριν 2 χρόνια) έκλεισε η γραμμή λόγω βαριάς χιονόπτωσης και δεν περνούσε τίποτα (με άγνωστη ημερομηνία διάνοιξης) !!! Κι έτσι μια διαδρομή 3 ωρών την κάναμε με αεροπλάνο από Νάρβικ-Όσλο, Όσλο-Στοκχόλμη, Στοκχόλη-Κιρούνα !!! χαχαχα !!! Τραγικό αλλά έπρεπε να βγει το πρόγραμμα !
Το Νάρβικ επιεικώς δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ πέρα από ένα όμορφο χιονοδρομικό στην κορυφή του λόφου με θέα στην πόλη! Ωστόσο αποτελεί εφαλτήριο για να εξερευνήσει κανείς έναν ΜΑΓΙΚΟ ΤΟΠΟ που ονομάζεται αρχιπέλαγος LOFOTEN !
Κιρούνα επίσης αξίζει να επισκεφτείς το ξενοδοχείο του πάγου και αν θέλεις να κάνεις εκδρομή με χάσκι στο πολικό τοπίο.
 
Μηνύματα
109
Likes
602
Προς Jakis!!
Πάνε πολλά χρόνια απο τη Σκωτία αλλά το σοκ (απο τις επιθέσεις των κουνουπιών) αλλά το θυμάμαι. Εγκατάλειψα τότε και επέστρεψα αρον αρον στο Νιούκαστλ.

Και για μένα πρώτη επιλογή μου είναι να πάω για το Σέλας και Μάρτη. Πάντως και τον χειμώνα λογικά θα έχει ενδιαφέρουσες ελπίζω δραστηριότητες.
Εσύ αν επιτρέπεται έκανες την μεγάλη πεζοπορία Αμπίσκο-Κιρούνα{κοντά}?
Αν ναι πόσες μέρες σου πήρε?

Μην είσαι τσιγκούνης!!!!:)
Δώσε αν θέλεις και άλλες πληροφορίες λόγου χάρη για τη ζωή στο Αμπίσκο.

Εφόσον πάω εφέτος υπόσχομαι να μην τσιγκουνευτώ σε φώτο εφόσον πετύχω το ..........όνειρο.
 
Last edited:
Μηνύματα
109
Likes
602
Anlazar

Yπερ παραγωγή κατέληξε το ταξίδι σας.

LOFOTEN δεν παίζει για μένα στη παρούσα φάση.
Εκεί μάλλον προς καλοκαίρι θα ήταν καλύτερα.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Προς Jakis!!
Πάνε πολλά χρόνια απο τη Σκωτία αλλά το σοκ (απο τις επιθέσεις των κουνουπιών) αλλά το θυμάμαι. Εγκατάλειψα τότε και επέστρεψα αρον αρον στο Νιούκαστλ.

Και για μένα πρώτη επιλογή μου είναι να πάω για το Σέλας και Μάρτη. Πάντως και τον χειμώνα λογικά θα έχει ενδιαφέρουσες ελπίζω δραστηριότητες.
Εσύ αν επιτρέπεται έκανες την μεγάλη πεζοπορία Αμπίσκο-Κιρούνα{κοντά}?
Αν ναι πόσες μέρες σου πήρε?

Μην είσαι τσιγκούνης!!!!:)
Δώσε αν θέλεις και άλλες πληροφορίες λόγου χάρη για τη ζωή στο Αμπίσκο.

Εφόσον πάω εφέτος υπόσχομαι να μην τσιγκουνευτώ σε φώτο εφόσον πετύχω το ..........όνειρο.
Καλησπέρα, επιφυλάσσομαι για κάτι πιο αναλυτικό στο μέλλον αλλά η περίοδος αυτή είναι λίγο δύσκολη...

Έκανα το κλασσικό (και ευκολότερο) κομμάτι του Kungsleden απο το Abisko μέχρι Nikkaluokta με ενδιάμεσο highlight την ανάβαση στο Kebnekaise από την πεζοπορική διαδρομή.

Νομιζω οτι μου πηρε 7-8 ημέρες, αλλά θυμάμαι οτι έγινα φανατικός οπαδός της sauna (με βουτιά στη λίμνη μετά απαραιτήτως) !

Θέλω να ξαναπάω, ο βαθμός ηρεμίας και απομόνωσης που βρήκα σε αυτό το τρεκ δεν συγκρίνεται με καμιά άλλη διαδρομή έχω κάνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom