Ολλανδία Αμστερνταμ tips?

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Καλησπέρα φίλοι μου.


Μετά από τις χρήσιμες πληροφορίες που εκμεταλλέυτηκα από σας στο πρόσφατο ταξίδι μου στο μόναχο, θα ήθελα να με πληροφορήσετε αν μπορείτε για το επόμενο ταξίδι μου στο άμστερνταμ αρχικά (και στη συνέχεια βρυξέλλες - μπριζ). Κυρίως για το άμστερνταμ όμως επειδή έχω ψιλομπερδευτεί.

Κοιτώντας διάφορα sites βρήκα αρκετές κάρτες για εισόδους σε μουσεία σε συνδυασμό με άλλες προσφορές (πχ συνδυασμός με τραμ). Δεν ξέρω ποιο με συμφέρει περισσότερο. Εσείς τι προτείνετε?
Θα πάω στις 30/04 (Ξέρω ξέρω, στη γιορτή της βασίλισσας!!! τρελός χαμός έμαθα) και θα κάτσω με την παρέα μου (2 ζευγάρια θα μαστε) μέχρι 7/05, ενώ στο άμστερνταμ μέχρι τις 4/05.

Προτείνετε μου σας παρακαλώ ποια κάρτα να επιλέξω τελικα. Φυσικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα είναι εξίσου χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
?????????????

Τι έγινε ρε παιδιά?
καμιά βοήθεια κανείς?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Λοιπόν πριν 2 εβδομάδες γύροσα απ το Αμστερνταμ!Πολύ καλή η επιλογή των ημερών που θα πάτε αλλά προσοχή γιατί τα βράδια θαείναι επικίνδυνα με τόσο κόσμο που θα έχει λόγω της ημέρας!
Τώρα όσον αφορά τις κάρτες:Εμείς πριν πάμε είχαμε αποφασίσει ότι θα πέρναμε την iamsterdam που εξασφαλίζει απεριόριστα μέσα και εισόδους στα περισσότερα μουσεία. Θα πληρώναμε 60 ευρώ για 4 μέρες!Όμως ευτυχώς που δεν την πήραμε τελικά!Όταν φτάσαμε πήγαμε στο τουριστικό γραφείο για πληροφορίες και καθώς η κοπέλα μας είδε λίγο αναποφάσιστους ως προς το πρόγραμμά μας μας είπε να πάρουμε την απλή κάρτα για τα ΜΜΜ και να μην δεσμεύσουμε από νωρίς τα χρήματά μας στις άλλες κάρτες που τα εξασφαλίζουν όλα!Οπότε πήραμε την κάρτα 4 ημερών που κόστισε 19.90 ευρώ και έβγαλε και με το παραπάνω τα χρήματά της καθώς η κάθε απλή διαδρομή του τραμ κοστίζει 2,70!!!!Και όσο κι αν λέμε ότι περπατιέται η πόλη,πίστεψέ η συγκοινωνία είναι τόσο τέλεια και οργανωμένη που θες να την απολαύσεις! Από την αλλη η ημερήσια κάρτα κοστίζει 7,50 ευρώ. Ό,τι απορία και να έχεις οι υπάλληλοι στις πληροφορίες είναι εξυπηρετικότατοι!!!Ειδικά αυτοί στο αεροδρόμιο!!Γενικώς θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσετε κάρτες μόνο για τα μέσα και όχι εννιαίες μέσων-μουσείων.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
σε 3 μέρες θα βρεθώ και γω στο άμστερνταμ για μιαμιση μερούλα μόνο. λέω να περπατήσω αρκετά, να χαθώ στα κανάλια, να δω γενικά όσα περισσότερα μπορώ(απ έξω) και σκέφτομαι για μια επίσκεψη στο heineken experience, καθώς είμαι λάτρης της μπύρας!!! το προτείνει κανείς ή είναι μάπα? εναλλακτικά τι άλλο θα μου προτείνατε?
όσο για τη μεταφορά προς το αεροδρόμιο από το σταθμό μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει η διαδρομή? φαντάζομαι έχει συνέχεια τρένα από νωρίσ το πρωί!? για μεταφορα εντός πόλης θα συμφωνήσω με την ημερήσια κάρτα των 7μιση ευρώ! όντως συμφέρει αναλογικά με το εισιτήριο απλής διαδρομής!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Καλημερα επειδή αρχίζω και ψήνω τον σύντροφο(τον προετοιμάζω που λεει κ η κολλητη μου :haha: )
για ενα ταξιδάκι αμστερνταμ σε συνδιασμο με κάτι ακομα (το ψάχνω το κατι ακόμα ή λονδίνο ή κοπεγχαγη ) ,θα ήθελα τα φώτα σας ,σε ποία περιοχή να δω για ξενοδοχείο ,ποια περιοχή θεωρείται κεντρο ,αλλα και λίγο όμορφη ?Και ποσες μερες θα αφιερώνατε εκει , 4 καλα ειναι ?
Καθε βοηθεια δεκτή !
Ευχαριστω
 
Μηνύματα
5
Likes
1
λοιπον στο αμστερνταμ ειχα παει το πασχα κ μου αρεσε πολυ καπια στιγμη μου ηρθε εμπνευση να βγω εξω γυρω στις 7 το πρωι την ωρα που χαραζε κ ειχε βγει ο ηλιος κ ειδα ενα μοναδικο σχεδον θεαμα τα νερα στα καναλια ειχαν γινει καθρεφτης κ καθρεφτιστικαν τα παντα μεσα σε αυτα αν μπορεις να εισαι εκει αυτη την ωρα κ εχει ηλιο στο συνηστω να βγεις βολτα εκινη την ωρα θα καταλαβεις γιατι αν το κανεις.
επισης να προσεξεις στα κοκκινα φαναρια αν πας οτι αν τραβηξεις φωτογραφια υπαρχει κυνδηνος να βγει καπιος απο το σπιτι κ να σε κυνηγισει.
θα σου ελεγα επισης να πας κ πιο διπλα στις βρυξελλες ειναι παρα πολυ ομορφα οπως κ στα ψαροχωρια στο αμστερνταμ.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ψιψινε !!!να σαι καλα !!!:)
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ανακαλω καποιες πληροφοριες απτον ταξιδι μου στην Ολλανδια-Βελγιο που εγινε τον Ιουνιου του 2014...

Η πτηση με transavia ηταν πολυ καλη. Η επιστροφη εγινε απο Βρυξελλες με την Aegean. Αμστερνταμ μειναμε 5 νυχτες (5μιση γεματες μερες αφου νυχτωνε στις 23:00:haha:) και απο μια μερα Μπριζ και Γανδη. Απο Αμστερνταμ για να παμε στη Μπριζ ειχαμε κλεισει εισιτηρια με τα λεωφορεια της Eurolines (υπαρχουν κ απευθειας προς Βρυξελλες και αλλου). Aξιοπιστα, φθηνα (18ε), ανετα, τι αλλο να ζητησεις;

Στο Αμστερνταμ μειναμε στο Hotel Abba, προς 70ε περιπου με πρωινο και κοινη τουαλετα με αλλο ενα δωματιο. Ειχε καλη σχεση ποιοτητας/τιμης και σιγουρα θα ξαναεμενα ανετα. Στα συν του: απο κατω ακριβως εχει σουπερμαρκετ (σωτηριο), σταση τραμ και το παρκο Vondelpark βρισκεται 5 λεπτα με τα ποδια. Για να μπεις στο the ring θελεις 5 λεπτα με τα ποδια (πλατεια Leidseplein). Τα αλλα βρισκονται λιγο μακρια αλλα για καποιους που περπατανε ειναι σε οκ αποσταση. Καλη τακτικη ειναι να περπατησεις την πολη 1-2 μερες να μπορεσεις να προσανατολιστεις και μετα να νοικιασεις ποδηλατο. Εκμηδενιζει τις αποστασεις!

Μετα απο ψαξιμο νοικιασαμε ποδηλατα απο το topbike4you (η σελιδα ειναι στα ολλανδικα). Βρισκεται στην Spuistraat, οι τιμες ηταν καλες, εκλεινε αργα και το σημαντικοτερο σου δινανε ποδηλατα χωρις διακριτικα να κανουν μπαμ οτι εισαι τουριστας και να φοβασαι μη στο κλεψουν. Απολυτα ευχαριστημενη.

Για τις μετακινησεις εκτος Αμστερνταμ χρησιμοποιησαμε τα τρενα τους που εφευγαν απο το Central Station. Καθαρα, κλιματιζομενα και με δωρεαν wifi. Εισιτηρια βγαζαμε απο τα αυτοματα μηχανηματα, γλυτωναμε το 0,50ε fee και χρονο( προσοχη κερματα μονο)

Για να παμε στα χωρια οπως Volendam, Edam βγαλαμε επιτοπου απτον οδηγο του λεωφορειου την ημερησια καρτα Waterland day ticket με κοστος 10ε που σου επιτρεπει απεριοριστες διαδρομες σε αυτα και καποια αλλα χωριουδακια. Παρεπιπτοντως τα λεωφορεια αυτα βρισκονται κοιτωντας τον σταθμο των τραινων απτην πισω μερια, αν θυμαμαι καλα εχει και σημανση στο σταθμο μεσα.

Mε το φαγητο ειχαμε ενα θεμα και το μονο που μπορω να προτεινω, μονο κ μονο λογω ποσοτητας ειναι το Satellite Sports Café, στην πλατεια Leidseplein, που εχει all you can eat για pork ribs. Toυριστικο φουλ αλλα ειχε και μουντιαλ τοτε και μια χαρα μας εκατσε.

Τιμησαμε την προταση του φορουμ για το Café de Jaren… μπυριτσα διπλα στο καναλι, απολαυση!

Καναμε βολτα με τα καραβακια που ξεκινανε κατω απτον κεντρικο σταθμο. Ακριβο το εισιτηριο και δε μπορουσαμε να βγαλουμε φωτογραφιες με το σκεπαστρο που ειχε. Αν επισκεφτειτε αλλη πολη παραλειψτε τη βολτα και καντε την αλλου.

Καταχαρηκαμε το απιστευτο Vondelpark με επιτοπου πικνικ...γκαζον,καναλακια,κοσμος που αθλουταν,αλλοι που χαλαρωναν,αλλοι που εψηναν και μας εσπαγαν τη μυτη με τις μυρωδιες... ενιωθες οτι δεν εισαι σε πολη πραγματικα!

Περασαμε απο την αγορα Albert Cuyp Market, τπτ το ιδιαιτερο σαν μεγαλη λαικη, οκ. Αντιθετως η περιοχη που βρισκεται τριγυρω, η De Pijp με το urban στιλ της και τους casual ρυθμους της, τα καφε και μπαρ της μας αρεσε. Καναμε μικρες βολτες δυο φορες αλλα δε μπορω να πω οτι την ειδα οσο καλα θα ηθελα. Οπως και την περιοχη Jordan, οχι τοσο «κοσμοπολιτικη», λιγο πιο «φτωχικη» αλλα με πολλα ενδιαφεροντα μαγαζακια.

Αν και δεν ειμαι λατρης της οπερας, για την εμπειρια και μονο αξιζει να περιμενεις στη σειρα στο Concertgebouw για να το free lunch concert διαρκειας 30λεπτων, καθε Τεταρτη (οχι ολους τους μηνες του ετους).

Επισκεφτηκαμε εν ταχει τις εξης πολεις/χωρια:

Haarlem, Utreht, Leiden, Delft, Edam, Volendam, Zaanse schans

Zaanseschans κοντινος προορισμος που αξιζει να επισκεφτει κανεις. Πολλες φωτογραφιες στο χωριουδακι που υπαρχει στη πλευρα που ειναι οι πολλοι ανεμομυλοι.

Edam εμενα μου αρεσε αυτο το χωριουδακι, πολυ λιγοτερο τουριστικο. Μερικες απτις καλυτερες φωτογραφιες τις εβγαλα εκει, ωραια καναλια.
Volendam παραθαλλασιο τουριστικο φουλ μερος. Απο εκει παιρνεις κ το καραβακι για το Marken. Δε το καναμε, πηραμε αρκετη δοση τουριστιλας.

Για την Ουτρεχτη δε μπορω να πω κατι γιατι οταν φτασαμε ειχε ψιλοσκοτεινιασει και εβρεχε. Nexttime

Leiden και Delft γιναν ημερησια αφου βολευε η γραμμη. Το πρωτο, μας αρεσε πολυ. Κοσμος πολυς, καναλια ομορφα, θεα απο το Burcht, χωνακι παγωτο και βολτα στα στενα.Το δευτερο, ωραιο χωριουδακι με μια μεγαλη κεντρικη πλατεια.Ανεβηκαμε τα σκαλακια (ηταν πολλα τα ατιμα) του Nieuwe Kerk για να απολαυσουμε την θεα απο ψηλα. Ηπιαμε καφε στην πλατεια που βρισκεται δεξια της εκκλησιας. Πρεπει να μαζευει πολυ κοσμο οταν εχει καλο καιρο(μας ειχε πιασει βροχη βεβαιως βεβαιως)

Haarlem προαστειο στην ουσια του Αμστερνταμ. Βολτα στην πλατεια οπου βρισκεται κ μια εκκλησια. Καφε διπλα στο καναλι. Φωτογραφιες στον μυλο που βρισκεται απτην αλλη μερια της πολης.


Γενικα δε μπηκαμε σε κανενα μουσειο, αλλα περπατησαμε πολυ και παντου προσπαθωντας να ρουφηξουμε οτι μπορουσαμε απο την καθημερινοτητα των κατοικων. Ιδιαιτερη εντυπωση τα ποδηλατα που ειναι παντου και πανε σαν παλαβα! Λογω του οτι δεν κυκλοφορουσαν σχεδον καθολου αμαξια υπηρχε μια αισθηση ηρεμιας ακομα και σε κεντρικα σημεια του Αμστερνταμ, ποσο μαλλον στα αλλα μερη που πηγαμε. Το να μην ακουγεται η βουη απτην κινηση ηταν κατι εξωπραγματικο για μας. Μειον μονο η χαρακτηριστικη μυρωδια απο τα coffeeshop κυριως στην εμπορικη ζωνη. Οι Ολλανδοι ζουν θεωρω σε πιο χαλαρους ρυθμους, βλεπαμε προσωπα χωρις αγχος, με ηρεμο βλεμμα και πως να μην εχουν ζουν σε μια χωρα καθαρη, με αρκετο πρασινο, χωρις την τσιτα της κινησης και της βαβουρας. Δεν ξερω πως τα παει η οικονομια τους αλλα απο ποιοτητα ζωης ειναι ετη φωτος μπροστα.


Να με συγχωρειτε για το γραψιμο μου που ειναι λιγο... οτι να ναι, οπως να ναι :icon_redface:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Την καλύτερη θέα και φωτογραφίες από ψηλά στην Amsterdam Central Library http://www.tripadvisor.com/Attracti...iotheek-Amsterdam_North_Holland_Province.html , στον 6ο όροφο στο εστιατόριο, το οποίο είναι και σχετικά value for money με βιολογικά προϊόντα. Είσοδος δωρεάν και βλέπει κανείς μια πανέμορφη βιβλιοθήκη, εκτός από το παραλιακό μέτωπο της πόλης. Επιστροφή από ΝΕΜΟ και λεωφορείο για Σιδηροδρομικό σταθμό αν βαριέστε να περπατήσετε, αν και είναι πολύ ωραία βόλτα. Πεταμένα λεφτά το καραβάκι, πραγματικά. Επειδή είναι ανοιχτή ως το βράδυ, μπορεί κανείς να δει και ηλιοβασίλεμα.
 
Last edited:
Μηνύματα
5
Likes
1
παντως το κεντρο του αμστερνταμ ειναι λιγο μικρο για να μινει κανεις 5 νυχτες δε μπορω να πω ομορφα ειναι πολυ ομορφα αλλα θα μπορουσε να δει κ τα γυρω μερη σε 5 μερες...
αυτο που δε μπορειτε να δειτε απο τις φωτογραφιες στο αμστερνταμ ειναι οτι εχει παρα πολα γραφικα κτηρια που χανονται στο βαθος του οριζοντα αυτο με εντυπωσιασε φοβερα οταν το ειχα δει για πρωτη φορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.217
Μηνύματα
883.961
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom