Ολλανδία Αμστερνταμ

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Την Τετάρτη 11/2/ πετάω για Αμστερνταμ. Θα μείνω για τέσσερις μέρες. Οποια πληροφορία για οτιδήποτε ήθελε φανεί χρήσιμο ευπρόσδεκτη. Γνωρίζει κανείς εαν μπορω να βρώ Ελληνοφωνο ξεναγο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρον για το χρόνο σας και την καλή σαςδιάθεση.;)
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
το αμστερνταμ ειναι πολυ ομορφη πολη. δεν θυμαμαι πολλα πραγματα να σου πω, ειχα παει χρονια πριν..
να φας ομως Stroopwafel . .
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Επειδή δεν τα πάω καλά με τις ονομασίες...είναι αυτά τα τρομερά μπισκοτάκια με το σιρόπι καραμέλας στην μέση;
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
-Θα σου πρότεινα να παρεις την κάρτα Iamsterdam Που έχει ελεύθερη είσοδο σε πολλά μουσεία, canal cruise όπου βλέπεις και τα πλωτά πρωτότυπα σπίτια τους και πολλά αξιόθεατα της πόλης .Έχει προσφορές και εκπτώσεις σε πάρα πολλά πράγματα και αξίζει!must! Τουλάχιστον για μια μέρα να την αγοράσεις.
-Με είχε εντυπωσιάσει η αρχιτεκτονική και όλη η διαμόρφωση στην περιοχή Borneo and Sporenburg. Εϊναι 3 προβλήτες κ ένα νησάκι με πολύ πρωτότυπα κτίρια με υπογραφές όλων των γνωστών αρχιτεκτόνων. Θα σου πρότεινα την περιοχή αυτη με ποδήλατο γιατί το ποδήλατο στην Ολλανδία πάει παντού. Την είχαμε τρέξει την περιοχή με χιόνι αλλά δεν μας ενοχλούσε πολύ λόγω πολύ καλής υποδομής(φανάρια ποδηλάτων, ποδηλατόδρομοι κλπ.)
-Αν έχεις χρόνο να αφιερώσεις μια μέρα στην υπόλοιπη Ολλανδία θα σου λέγα να πας Rotterdam(στεγάζει πολλές γνωστές επιχειρήσεις, κ ξεφυτρώνουν παντού ουρανοξύστες) kai Utrecht(ήσυχη μικρή πόλη με κτίσματα στη κλιμακα του ανθρώπου και ατμοσφαιρκή). ΑΝ πας σε αυτές τις πόλεις υπάρχει κάρτα, νομίζω γύρω στα 35ευρώ, που μπορείς να μπεις σε οποιο τρένο θες για 24 ώρες. Συμφέρει γιατί τα τρένα τους είναι τσιμπημένα. ΣΟυ προτείνω αυτές τις πόλεις γιατί ειναι κοντά και θα έχει μια πολύ καλή εικόνα της Ολλανδίας.
-Γύρνα σπίτι σου με Τουλίπες (Φτηνές και κρατάνε περισσότερο απότι φανταζόμουν) και σοκολατάκια Leonidas(μπουκιά και θησαυρός)!

Οτι θες μου λες αν και νομίζω θα τα 'χεις ψάξει εκτενώς..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
η εταιρία που τα φτιάχνει ανήκει σε Έλληνες, αλλά βρίσκεται στο Βέλγιο
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το λέω επειδή έχει και εδώ στην Αθήνα καταστήματα. Δεν γνώριζα ότι φτιάχνονται έξω. :p
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Ολλανδια που ρώτησα μου είχε πει η πωλήτρια πως ξεκίνησαν από Έλληνες αλλά αναπτύχθηκε η εταιρεία στο Βέλγιο. Στη Θεσσαλονίκη που ξέρω υπάχρει κατάστημα
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Επειδή δεν τα πάω καλά με τις ονομασίες...είναι αυτά τα τρομερά μπισκοτάκια με το σιρόπι καραμέλας στην μέση;
Ναι αυτά είναι!!!!!! πωωω, μου τρέχουν τα σάλια!! Την τελευταία φορά που ήμουν στην Ολλανδία (και τα ανακάλυψα) πήρα 3 κουτιά φεύγοντας. Σκοπός μου ήταν να κρατήσω το 1 και να δώσω τα άλλα 2.. τελικά τα καταβρόχθισα και τα 3!! :D

υγ. Πρέπει να μπει smiley με ανθρωπάκι που του τρέχουν τα σάλια!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κολασμένα είναι τα άτιμα...μου τα φέρνει συνήθως ο κολλητός μου όποτε έρχεται. Αλλά μπορείς να τα βρεις και στα Starbucks αν και δεν είναι τόσο πετυχημένη η συνταγή!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
τι να προλαβεις να δεις μεσα σε 4μερες!εγω περπατουσα απο το πρωι ως το βραδυ (ηταν μαιος και νυχτωνε στις 10,30!)και παλι δεν την χορταινεις!εγω εκατσα μονο 3 μερες και ειδα το ρεικσμουζεουμ και φυσικα το μουσειο βαν γκογκ,&τοartis zoo .να κανεις οπωσδηποτε βολτα με καραβακι,εγω απο μουσειο θα πηγαινα και στο nemo.
να πας και στο βοντελπαρκ να δεις τι παιζει.προσοχη αν παρεις ποδηλατο ,γιατι ειναι και γκαζιαρηδες αυτοι. αχ,τι μου θυμισες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom