Αμφιλεγόμενο βίντεο τουριστικής προώθησης της Δανίας

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αντιγράφω από τα Νέα:

ΣΑΛΟ προκάλεσε ένα βίντεο προώθησης του τουρισμού στη Δανία που δημοσιεύτηκε στο ΥouΤube. Το τρίλεπτο βίντεο, παραγωγής VisitDenmark, του γραφείου τουρισμού της Δανίας, απεικονίζει μια νεαρή ξανθιά με ένα μωρό στην αγκαλιά να προσπαθεί μέσω του Διαδικτύου να βρει τον πατέρα του παιδιού της, του «Αύγουστου», έναν τουρίστα με τον οποίο είχε «σχέση της μιας βραδιάς». «Γνωριστήκαμε πριν από ενάμιση χρόνο, όταν έκανε διακοπές εδώ στη Δανία», ακούγεται να λέει η γυναίκα στα αγγλικά. «Γνωριστήκαμε και μετά αποφασίσαμε να πιούμε ένα ποτό και, ε, νιώθω λίγο αμήχανα, αλλά λίγο πολύ αυτά θυμάμαι. Δεν θυμάμαι από πού είσαι, ούτε το όνομά σου». Σύμφωνα με τον μάνατζερ του VisitDenmark, το φιλμάκι είχε σχεδιαστεί ως «η ωραία και γλυκιά ιστορία μιας ενήλικης γυναίκας που ζει σε μια ελεύθερη κοινωνία και αποδέχεται τις συνέπειες των πράξεών της». Πολλοί όμως, ανάμεσά τους και η υπουργός Οικονομικών της Δανίας, χαρακτήρισαν το βίντεο «ακαλαίσθητο» και «χονδροειδές», με αποτέλεσμα να αποσυρθεί από το ΥouΤube- όχι όμως προτού το δουν 800.000 χρήστες, αντιγραφεί και αναδημοσιευτεί, ανεπίσημα πλέον, στην ίδια ιστοσελίδα.

Ορίστε και το video:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Διάβασα σε διάφορα ξένα blogs απόψεις για το διαφημιστικό αυτό αλλά θα ήθελα να διαβάσω μερικές ακόμα και εδώ. Καταρχάς πιστεύετε πως το video αυτό προωθεί θετικά τον τουρισμό μιας χώρας ή αφήνει να εννοηθεί πως στη χώρα είμαστε ελευθέρων ηθών και ελάτε "να περάσετε καλά" χωρίς συνέπειες.

Επίσης ζώντας σε μια χώρα που την έχει πατήσει προ πολλού με συγκεκριμένου τύπου τουρίστες και που τα αποτελέσματα τα βλέπουμε κάθε καλοκαίρι σε Ζάκυνθο, Ρόδο, Κρήτη κλπ και προσπαθεί (κάποιοι τουλάχιστον, όχι όλοι) να σταματήσουν το είδος αυτού του τουρισμού, πιστεύετε πως οι Δανοί πάνε γυρεύοντας;

Και τέλος, πιστεύει κανείς πως το video ήταν αποτυχημένο; Αφού μέσα σε λίγες μέρες κατάφερε να κάνει τον γύρω του κόσμου! ;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί και με ποιό σκεπτικό αυτό το video μπορεί να έχει αντίκτυπο είτε θετικό είτε αρνητικό στον τουρισμό της Δανίας...
Μια ανθρώπινη ιστορία..ένα γεγονός που συμβαίνει η μάλλον μπορεί να συμβεί οπουδήπουτε...απλά δε βλέπει το φώς της δημοσιότητας...

Όσο για το βίντεο και τη δημοσιοποίηση απο τη μητέρα στα πλαίσια αναζήτησης του πατέρα...αυτό σαν θέμα νομίζω σηκώνει κουβέντα....τι να πώ;πολλά μπορούν να ειπωθούν...Ενήλικες και οι δύο συνυπεύθυνοι και οι δύο...δεν τίθεται θέμα ''αποπλάνησης'',ξενίζει λίγο και φαίνεται σαν ...μελο...και υποτιμητικό για την ίδια η εμφάνιση της που ψάχνει να βρεί τον πατέρα αλλά από την άλλη μεριά είναι και δικαίωμα της,δε χάνει και τίποτε να κάνει μια προσπάθεια να τον βρεί και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο παρά μόνο με το συγκεκριμένο τρόπο...

Είναι τεράστιο θέμα αυτό με τις πατρότητες...ναι μεν έχει το δικαίωμα η κάθε γυναίκα να διεκδικήσει τον πατέρα του παιδιού αλλά από την άλλη δεν μπορεί να τον..υποχρεώσει με το ζόρι να γίνει πατέρας....αν δε θέλει..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Romantic Woman, ξέχασα να αναφέρω πως απ'ότι διάβασα, όλη η ιστορία είναι παραμύθι. Η γυναίκα αυτή είναι ηθοποιός, το παιδί δεν είναι δικό της και φυσικά δεν ψάχνει να βρει τον πατέρα του μέσω του youtube. Την όλη ιστορία την σκαρφίστηκαν στο visitDenmark χωρίς πραγματικά να μπορώ να καταλάβω τι είχαν στο μυαλό τους! Με λίγα λόγια δεν βρίσκω και εγώ πως αυτό το videάκι μπορεί να προωθήσει τον τουρισμό της χώρας πέρα από το να τονίσει πόσο απελευθερωμένη είναι η κοινωνία της Δανίας μέσω της «ωραίας και γλυκιάς ιστορία μιας ενήλικης γυναίκας που ζει σε μια ελεύθερη κοινωνία και αποδέχεται τις συνέπειες των πράξεών της» που λέει και το άρθρο. :?: Βοηθήστε με να καταλάβω! :|
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Είτε είναι ηθοποιός είτε όχι, δε μπορώ κι εγώ με τη σειρά μου να καταλάβω το σκεπτικό πίσω από την καμπάνια, πώς δηλαδή κάποιος θα πειστεί να επισκεφθεί τη Δανία βλέποντάς το. Δεν αναφέρει τίποτα για την ίδια τη χώρα, αναφέρει κάτι απόλυτα προσωπικό που θα μπορούσε να είχε συμβεί πραγματικά σε οποιαδήποτε χώρα αυτού του πλανήτη και στην ουσία περισσότερο σε μπερδεύει, κάνοντάς σε να αναρωτηθείς αν πρόκειται για αληθινό περιστατικό ή σενάριο, παρά σου τραβά την προσοχή στην ίδια τη χώρα.

Πάντως το ότι έχει τόσα πολλά views δείχνει όπως προαναφέρθηκε ότι είχε κάποια επιτυχία, αλλά και πάλι... Και μόνο ο σάλος που θα έγινε στη Δανία και τις γύρω Σκανδιναβικές χώρες γύρω από το θέμα στα ΜΜΕ πιστεύω ήταν αρκετό ώστε οι περισσότεροι από τους θεατές του βίντεο να προέρχονται από εκεί.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δυστυχώς το κατέβασαν λόγω πνευματικών δικαιωμάτων και δεν προλάβαμε να το δούμε κι εμείς...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δυστυχώς το κατέβασαν λόγω πνευματικών δικαιωμάτων και δεν προλάβαμε να το δούμε κι εμείς...
Έκανα edit to αρχικό μήνυμα και το ξανάβαλα από άλλη διεύθυνση. Σε περίπτωση που το κατεβάσουν και αυτό κάντε search με το όνομα: Danish mother seeking στο youtube και θα το βρείτε.

Παρεμπιπτόντως, το youtube έχει γεμίσει ήδη με σατιρικά βιντεάκια ως απαντήσεις στο αρχικό. Κυρίως από υποτιθέμενους "πατεράδες" του μικρού που κρατάει στα χέρια της η πρωταγωνίστρια και υποτίθεται μητέρα. Θα βρείτε κάμποσα στα Related Videos του youtube.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τι να πω, εγώ δεν κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής! συμπαθεστάτη η κοπελίτσα, δεν λέω, αλλά τι ακριβώς μας δείχνουν? αυτά που λεέι η μάνα του august γίνονται παντού! σε ταξιδιωτικό γραφείο στα Μάλια, μαζί με τις μπροσούρες δίνουν και ένα προφυλακτικό (λες και ο συγκεκριμένος τουρισμός χρειαζόταν το συγκεκριμένο έναυσμα!)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω το εγραψα στην ιστορια μου ποσο ευκολο ειναι να βρει κανεις γκομενο/γκομενα στην Δανια και ποσοι Δανοι εχουν σχεση με ξενους! :) Κατα τα αλλα δεν καταλαβαινω σε καμια περιπτωση γιατι το βιντεο χαρακτηριζεται τουριστικο. Εκτος αν ηθελαν απλα να ακουστει το ονομα της χωρας απο την αρνητικη διαφημιση.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Romantic Woman, ξέχασα να αναφέρω πως απ'ότι διάβασα, όλη η ιστορία είναι παραμύθι. Η γυναίκα αυτή είναι ηθοποιός, το παιδί δεν είναι δικό της και φυσικά δεν ψάχνει να βρει τον πατέρα του μέσω του youtube. Την όλη ιστορία την σκαρφίστηκαν στο visitDenmark χωρίς πραγματικά να μπορώ να καταλάβω τι είχαν στο μυαλό τους! Με λίγα λόγια δεν βρίσκω και εγώ πως αυτό το videάκι μπορεί να προωθήσει τον τουρισμό της χώρας πέρα από το να τονίσει πόσο απελευθερωμένη είναι η κοινωνία της Δανίας μέσω της «ωραίας και γλυκιάς ιστορία μιας ενήλικης γυναίκας που ζει σε μια ελεύθερη κοινωνία και αποδέχεται τις συνέπειες των πράξεών της» που λέει και το άρθρο. :?: Βοηθήστε με να καταλάβω! :|
αγαπητέ μου mpiftex,παρέλειψες από την αρχή να πεις το πιο σημαντικό ..ότι είναι παραμύθι:haha:,τα λένε αυτά...
εγώ τοποθετήθηκα επί της ουσίας νομίζοντας ότι πρόκειται για γεγονός,αλλιώς ...είναι νομίζω ανάξιο σχολιασμού το όλο κατασκεύασμα,ούτε μπαίνω στη διαδικασία το γιατί το κάνανε....κακόγουστο όπως ειπώθηκε και πιο πρίν...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
To θέμα είναι ότι όλοι μιλάνε για τη Δανία, μια χώρα που σπανίως απασχολεί τα ΜΜΕ. Το ίδιο είχε κάνει και η Μπένετον με τις προκλητικές αφίσες της που μόνο σχέση με ρούχα δεν είχαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.084
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom