Μολδαβία Αμφισβητούμενα Εδάφη Μέρος 'Α: Υπερδνειστερία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Οπως και να εχει, το εξαγωγιμο τουριστικο προιον της Υπερδνειστεριας ειναι ο πρωην κουμουνισμος. Το πραγματικο είναι άλλο. Ομορφη χωρα, παντως και ακομα πιο ομορφοι κάτοικοι (Ρωσοι, Ρουμανοι, Μολδαβοί και Ουκρανοί που την αποτελούν).
Για το πρώτο σκέλος συμφωνώ απόλυτα. Εμείς μπήκαμε βόρεια από Camenca και καταλήξαμε Τιρασπόλ. Είχαμε σημειωμένα που είναι τα αγάλματα του Λένιν σε κάθε κωμόπολη και χωριό και ρωτάγαμε συνεχώς που είναι για να τα απαθανατήσουμε. Θα συμφωνήσω με τον GTS το Bendery μου άφησε πολύ καλύτερη αίσθηση από το Τιρασπόλ. Γενικά πέρα από τους συμβολισμούς αναρωτιέται κανείς ποιά η διαφορά (στο φαίνεσθαι) από την γείτονα Μολδαβία.
Σε ότι αφορά τώρα την ομορφιά (αν εννοούμε φύση) θα δηλώσω και για τις δύο (Μολδαβία-Υπερδνειστερία) ότι είναι επιεικώς αδιάφορες. Χαμηλά λοφάκια με καλλιέργειες ή δασάκια. Ελάχιστα μέρη που καααααπως θα μπορούσε να συγκινηθεί κάποιος. Ούτε κι από αξιοθέατα βρίθουν. Πώς είναι η γειτονική Ρουμανία;;; ε καμία σχέση. Πάμπτωχος γείτονας.... (εξαιρούνται τα σοβιετικά εννοειται)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το γεγονός ότι το μισό φόρουμ έχει πάει Υπερδνειστερια μέσα στον τελευταίο χρόνο με ξεπερνα! :haha:
Indeed. Παρόλα αυτά, δε βλέπω να μας μεταφέρουν κάτι διαφορετικό από αυτά που είχαμε δει όσοι πήγαμε παλιότερα, το 2012 για μένα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Indeed. Παρόλα αυτά, δε βλέπω να μας μεταφέρουν κάτι διαφορετικό από αυτά που είχαμε δει όσοι πήγαμε παλιότερα, το 2012 για μένα.
Αυτό μάλλον καλό είναι για τον τουρίστα, δεδομένου ότι τα "ιδιαίτερα" στοιχεία του συγκεκριμένου τόπου δεν έχουν διαφοροποιηθεί (για τους κατοίκους πάλι η όλη φάση "χρονοντούλαπο" δεν είναι και τόσο ωφέλιμη).
Μάλλον οι διαδικασίες εισόδου έχουν απλοποιηθεί θαρρώ. Βάσει όσων έχω διαβάσει μερικά χρόνια πριν ήταν όλα πιο χρονοβόρα. Στην παρούσα φάση απλούστατα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εμείς νομίζω θα είχαμε πολλά παραπάνω να πούμε αφού διασχίσαμε όλη τη χώρα από βορρά προς νότο, αλλά ζητείται εθελοντής :rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μάλλον οι διαδικασίες εισόδου έχουν απλοποιηθεί θαρρώ. Βάσει όσων έχω διαβάσει μερικά χρόνια πριν ήταν όλα πιο χρονοβόρα. Στην παρούσα φάση απλούστατα.
Ναι, γιατί μπήκατε από τα τουριστικά σύνορα. Ρώτα και εμάς που βγάζαμε σώβρακα έξω και τα τινάζαμε.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
με τόσα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα είπα να μπω να δω πως ειναι αυτά τα μέρη και τι μπορούν να μου προσφέρουν ως ταξιδιώτη. Ακόμη δεν μπορώ να βρω κατι έστω και το παραμικρό που με συγκίνησε. Μεγάλα λόγια δε λέω ίσως για το μέλλον αλλά μήπως κάποια μέρη τα ωραιοποιούμε στο έπακρο;; Σεβόμενη πάντα τις απόψεις και τα γούστα των μελών είπα να εκφράσω και γω την αποψη μου!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
με τόσα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα είπα να μπω να δω πως ειναι αυτά τα μέρη και τι μπορούν να μου προσφέρουν ως ταξιδιώτη. Ακόμη δεν μπορώ να βρω κατι έστω και το παραμικρό που με συγκίνησε. Μεγάλα λόγια δε λέω ίσως για το μέλλον αλλά μήπως κάποια μέρη τα ωραιοποιούμε στο έπακρο;; Σεβόμενη πάντα τις απόψεις και τα γούστα των μελών είπα να εκφράσω και γω την αποψη μου!
Γιάννα μου νομίζω πως ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες, προτιμήσεις και πράγματα που τον συγκινούν, τα οποια ανα περιοδους αλλαζουν κιολας. Το ευτύχημα είναι ότι ο κόσμος μας είναι μεγάλος, πολυποικιλος, γεμάτος εναλλαγές και ο καθένας μας μπορεί να βρει προορισμούς που τον εκφράζουν.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ουδεν μυστηριο αποτελει η Υπερδνειστερια για τους Μολδαβους: Ουδεν. Εμπορικα πανε μαζι χερι χερι. Στο ποδοσφαιρικο πρωταθλημα της Μολδαβιας την πρωτη θεση εχει η Σεριφ Τιρασπολ. Η Μολδαβια δηλαδη εκπροσωπειται στο Παγκοσμιο ποδοσφαιρο απο την Υπερδνειστερια. Σχεδον ολα τα αγαθα ερχονται απο Μολδαβια. Κτελ μεταξυ Κισιναου-Τιρασπολ εχει καθε μιση ωρα, μια ωρα διαδρομη. Χαρουμενη χωρα, με χαρουμενους κατοικους και καλοπερασακηδες. Τρεις ημερες που εμεινα εκει κανενα αρνητικο συναισθημα δεν μου δημιουργησε. Ανετοι κατοικοι, σπιτακια με περιποιημενους κηπους, και τα ζεστα βραδια του καλοκαιριου, ζευγαρακια χερι χερι βολτιτσες στο ποταμι, παπουδες με εγγονια να διασκεδαζουν με αυτοκινητακια, οικογενειες να τρωνε σε πολυτελη μαγαζια, παρεες νεων καλοντυμενοι να γελανε και να καπνιζουν ναργιλε σε ομορφα καφέ, κοριτσια και αγορια να φλερταρουν στις βολτιτσες τους, όλα μια χαρά.
Τα πρωινα ψωνιζουν στην λαικη αγορα που μονο πολυτελεια μπορει να την χαρακτηρισει κανεις (αντιθετα απο του Κισιναου, που μοιαζει με ασιατικο παζαρι) με παγκους αριθμισμενους , με μαρμαρο επενδεδυμενους, μηχανηματα να αγορασεις τσιγαρα ή καφέ, τουαλετες πεντακαθαρες και στεγασμενο.
Οι Μολδαβοι δε, το Κισιναου-Τιρασπολ το εχουν Παγκρατι- Περιστερι. Εχουν άλλωστε εμπορικα νταραβερια.
Αν παλι δεν θελεις να πας στο παζαρι, πας στα Σουπερ Μαρκετ του Σεριφ. Πως ειναι τα δικα μας? Καμια σχεση: Αμετρητοι υπαλληλοι, πληθωρα προιοντων (μεχρι και χαβιαρι μπελουγκα βρηκα) πεντακαθαρα και οργανωμενα. Το μονο κακό? Λυπαμαι που το λεω αλλά απλά φοβαμαι ότι το εξαγωγιμο τουριστικο ειδος τους ειναι η πρωην σοβιετικη τους ταυτοτητα. Διατρανουν ότι "ειμαστε η τελευται σοβιετια" -όταν ο καπιταλισμος χτυπαει κοκινο στη χωρα εδω που τα λεμε- και αυτό ειναι όλο. Ειναι κριμα ένα κρατος το μονο που εχει για να προσελκυσει τουριστες ειναι αγαλματα του Λενιν και σφυροδρεπανα. Και μαλιστα οταν στους δρομους σου κυκλοφορουν αυτοκινητα αξιας 200.000 ευρω (ασχετο: γιατί το ευρώ γραφεται με ωμεγα στο τελος αφου ειναι ουδετερο ποτε δε το καταλαβα) αλλά έχεις και 6-7 λάντα για ξεκαρφωμα.
Οπως και να εχει, το εξαγωγιμο τουριστικο προιον της Υπερδνειστεριας ειναι ο πρωην κουμουνισμος. Το πραγματικο είναι άλλο. Ομορφη χωρα, παντως και ακομα πιο ομορφοι κάτοικοι (Ρωσοι, Ρουμανοι, Μολδαβοί και Ουκρανοί που την αποτελούν).
υγ Ειμαστε και εμεις οι αναβιωτες που ντε και καλά ψαχνουμε την ουτοπια: Βρε... χασαμε, απλά αυτοι το πουλάνε και εχουν και καλό μαρκετινγκ....
Φοβάμαι ότι διαφωνώ, και ίσως είναι η πρωτη φορά που μου συμβαίνει αυτό μαζί σου. Το ότι υπάρχει ΚΤΕΛ που συνδέει την Τιρασπόλ με το Κισινάου κάθε μισή ώρα, δε σημαίνει ότι για τους υπόλοιπους Μολδαβούς η περιοχή δεν αποτελεί μυστήριο. Η χώρα, αν ήθελε να τα "κονομήσει" από τον τουρισμό θα έκανε άνοιγμα, θα φρόντιζε να γίνει πιο γνωστή, θα διευκόλυνε τη διαδικασία έλευσης σε αυτήν, θα προωθούσε τη διαμονή. Δέκα ευρώ ξόδεψα όλα κι όλα στις δέκα ώρες που έμεινα, δε νομίζω να τους σώζουν τα χρήματα που αφήνουν οι λιγοστοί τουρίστες.
Πέρα από εμάς που ψαχνόμαστε για τους πιο εναλλακτικούς προορισμούς κι έχουμε μια αγάπη για την ΕΣΣΔ,οι υπόλοιποι δε τη γνωρίζουν, ακόμα και αυτοί που έχουν ταξιδέψει αρκετά. Να'ναι καλά η wizz που έχει συνδέσει την Αθήνα με το Κισινάου κι έκανε τη Μολδαβία πιο προσβάσιμη, γιατί η κατάσταση των δρόμων δεν έψηναν και πολύ κόσμο να βρεθεί σε μολδαβικά εδάφη.
Ναι, θεωρείται το τελευταίο σόβιετ και αυτό πουλάει, αλλά αυτό αποτελεί μόνο ντεκόρ, καθώς η χώρα δε παύει να είναι καπιταλιστική. Το 90% της ηλεκτρικής ενέργειας της Μολδαβίας παράγεται στην Υπερδνειστερία, οι φιλικές σχέσεις με τον Πούτιν και η ρωσολαγνεία των Υπερδνειστέριων έχουν ως αποτέλεσμα ανταγωνισικές τιμές στο φυσικό αέριο ενώ φυσικά ανθεί το παρεμπόριο : όπλα, τσιγάρα, ναρκωτικά, λένε και λευκή σάρκα (μολδαβική).
Η Ρωσία στηρίζει τη χώρα με οικονομική βοήθεια, ανεργία δεν υπάρχει, ειδικά στα ποσοστά της πάμφτωχης Μολδαβίας. Η οικονομία των δυο χωρών δεν είναι καν συγκρίσιμη.
Η Υπερδνειστερία στερείται ενός θεμελιώδους ζητήματος, κι αυτό είναι η εθνική ταυτότητα. Οι κάτοικοι έχουν ανάγκη να ανήκουν κάπου, να νιώθουν ιστορικά περήφανοι, νιώθουν μπερδεμένοι. Γι' αυτό και προσκολλήθηκαν στη σοβιετική εποχή, γι' αυτό και υπάρχουν τανκς στους δρόμους και αγάλματα του Λένιν και έργα τέχνης σοσιαλιστικού ρεαλισμού. Με παρόμοιο τρόπο που οι Σκοπιανοί έχουν το άγαλμα του Αλέξανδρου στην κεντρική πλατεία.
DSC00618.JPG


DSC00626.JPG

DSC00601.JPG



DSC00568.JPG


Γι'αυτό είπα ότι ένιωσα τουρίστρια. Δεν έκανα κάτι σπουδαίο, στην πεπατημένη πάτησα κι εγώ, δε περίμενα να βρω κάτι ιδιαίτερο εκεί που ήμουν, τις δέκα αυτές ώρες. Αλλά δεν είδα και πλούτο μέσα από αυτά τα παράθυρα και τα σχεδόν ετοιμόρροπα κτήρια, ούτε πιστεύω πως τα Λάντα είναι τοποθετημένα εκεί σαν να παίζουν κάποιο ρόλο στο σοβιετικό παραμυθάκι. Το μέρος δεν ευημερεί, ούτε είναι πλούσιο, απλά δε μαστίζεται από τη φτώχεια και την ανεργία της Μολδαβίας. Αν ήταν καλοστεκούμενο και είχε δική του ταυτότητα δε θα γινόταν δημοψήφισμα με το οποίο προωθούνταν την ένωση με τη Ρωσία, με την οποία καν δε συνορεύουν.
Επίσης γεννάται και το άλλο ερώτημα εδώ. Η Ρωσία θα μπορούσε να διεκδικήσει την περιοχή, όπως έκανε και με την Κριμαία, κι εδώ μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να ανοίξει ρουθούνι. Γιατί άραγε δε το κάνει; Μήπως την εξυπηρετεί να χρησιμοποιεί την Υπερδνειστερία σα τσιράκι για τις βρώμικες δουλειές και το ξέπλημα; Λέω τώρα εγώ με το πτωχό μυαλό μου.
Δήμητρα, με όλο το σεβασμό, κουβέντα θέλω να ανοίξω κι όχι να σου εναντιωθώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ναι, γιατί μπήκατε από τα τουριστικά σύνορα. Ρώτα και εμάς που βγάζαμε σώβρακα έξω και τα τινάζαμε.
Θα συμφωνήσω μαζί σου χωρίς να έχω πάει ποτέ στην περιοχή, ό,τι δηλαδή η ευκολία εισόδου στη χώρα απ' το συνηθισμένο δρόμο Κισινάου-Τίρασπολ είναι παραπλανητική. Όπως είχα την τύχη να συζητήσω με φίλη απ' τη Μολδαβία η οποία απέδρασε απ' τη φτωχή αυτή χώρα βρίσκοντας μια καλή δουλειά στην Ευρώπη, τα πράγματα μάλλον δεν είναι όπως φαίνονται σε όσους κάνουν μια μικρή επίσκεψη στη χώρα.
Η Μολδαβία έχει μπει σε μία κατάσταση υποχρεωτικής συνεργασίας ή καλύτερα υποχρεωτικής ειρήνης με ένα στην ουσία αποσχισμένο κομμάτι της εξαιτίας της μεγάλης εξάρτησής της απ' την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας στο ρώσικο προτεκτοράτο, του φόβου για περαιτέρω άνοδο των φιλορωσικών πολιτικών δυνάμεων μέσα στην ίδια τη Μολδαβία καθώς και για ανησυχίες παρόμοιου αποσχιστικού κινήματος στην επίσης φιλορωσική Γκαγκαουζία.
Οι Υπερδνειστέριοι εκμεταλλεύονται αυτή την ανεκτικότητα και φόβο των Μολδαβών για να προσελκύσουν εμπόριο και τουρισμό. Κανείς όμως δεν ξέρει ποιες θα είναι οι εξελίξεις στην περιοχή σε μια διαφαινόμενη στενότερη σχέση της Μολδαβίας με την ΕΕ και το ΝΑΤΟ παράλληλα με τις γνωστές ισχυρές φιλορουμανικές φωνές για ένωση με τη μεγάλη γείτονα.
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Κανείς όμως δεν ξέρει ποιες θα είναι οι εξελίξεις στην περιοχή σε μια διαφαινόμενη στενότερη σχέση της Μολδαβίας με την ΕΕ και το ΝΑΤΟ παράλληλα με τις γνωστές ισχυρές φιλορουμανικές φωνές για ένωση με τη μεγάλη γείτονα.
παρακαλοῦμε νά ἐπανεξετάσουν ὅλοι οἱ ἐμπλεκόμενοι φορεῖς, τάς συνθῆκας τάς ὁδηγησαμένας εἰς τζιριτζάτζουλες σέ ῥυθμόν Ὀσετίας, μετά ἀπό τόν Μάρτιο τοῦ ἑπομένου ἔτους ὁπότε σκοπεύει ὁ Nτιούτης Φρῆς ὁ Μέγας νά σπεύσει (μεγάλου αρχιτέκτονος τοῦ σύμπαντος θέλοντος καί καιροῦ ἐπιτρέποντος) εἰς Κισινάου, Τιρασπόλη καί συναφῆ μέρη τῆς ΕΣΣΔ (looool).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@dim kyr @fenia42 ας γράψω κι εγώ τις σκέψεις που έκανα διαβάζοντας τα γραπτά σας.

Προσωπικά εμένα η αίσθηση που μου άφησε η Υπερδνειστερία στην ημερήσια εκδρομή που έκανα εκεί, μάλλον βρίσκεται κάπου στο ενδιάμεσο αυτών που γράφει η καθεμία σας.

Συμφωνώ ότι δεν είναι "μυστήριο" για τους Μολδαβούς, νιώθω όμως ότι σε ένα χ επίπεδο αποτελεί μια ενοχλητική πραγματικότητα. Όσο να 'ναι πριν 25 χρόνια έγινε ένας πόλεμος, άνθρωποι πέθαναν και εν τέλει το όλο ζήτημα δεν επιλύθηκε, απλά "κουκουλώθηκε". Παρότι τα πράγματα δείχνουν ήρεμα και στις δύο πλευρές, ποιός μπορεί να πει με σιγουριά αν οι ισορροπίες και τα όρια είναι ισχυρά-σταθερά ή ρευστά; Τα "θέλω" της κάθε μεριάς είναι τελείως αντίθετα, η μία φιλορωσική, η άλλη φιλοευρωπαϊκή, ποιός ξέρει πώς θα διαχειριστούν την όποια νέα εξέλιξη;

Το Τιρασπόλ δε μου φάνηκε φτωχικό όπως λέει η @fenia42 , αλλά ούτε και πόλη καλοπέρασης όπως αναφέρει η @dim kyr . Είναι μια καθαρή, περιποιημένη και ήρεμη μικρή πόλη, με λίγα πράγματα να κάνει και να δει κανείς. Μια πόλη τρομερά ενδιαφέρουσα να επισκεφτεί ένας ταξιδιώτης για την ατμόσφαιρα, το status της και το σοβιετικό στοιχείο, αλλά μάλλον ανιαρή και κλειστοφοβική για να ζεις. Πήγα μέσα Μαϊου, με υπέροχο καιρό και ειλικρινά απόλαυσα όσο δεν πάει το βολτάρισμα στις όχθες του Δνείστερου και την χαλαρή ατμόσφαιρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι η καθημερινότητα ενός μόνιμου κατοίκου μες στο καταχείμωνο μου φαντάζει αρκετά δύσκολη, κυρίως λόγω αφόρητης πλήξης.

Νομίζω ότι η όποια σύγκριση με Κισινάου (και Μολδαβία γενικότερα) είναι άκυρη. Το Κισινάου είναι μια μεγάλη πόλη με αρκετές εναλλαγές. Με περιοχές που "φωνάζουν" φτώχεια (βλ. παζάρι που όπως λέει και η dim θυμίζει Κεντρική Ασία), αλλά και με ευκατάστατες και καλόγουστες γειτονιές. Είδα μετανάστες/στριες από το Ουζμπεκιστάν εμφανώς δυσκολεμένους, αλλά είδα και ντόπια άτομα μοντέρνα, καλοντυμένα και ευκατάστατα, να βγαίνουν σε hip μαγαζιά και να κουβαλάνε έναν άλλο αέρα. Στο Τιρασπόλ δεν παρατήρησα αντίστοιχες αντιθέσεις, είδα απλά ανθρώπους που τα βγάζουν πέρα με αξιοπρέπεια. Ας μην ξεχνάμε ότι η οικονομική βάση της Υπερδνειστερίας περιστρέφεται γύρω από έναν πάμπλουτο ολιγάρχη, ο οποίος αποτελεί το αφεντικό της μισής χώρας (η άλλη μισή δουλεύει στο δημόσιο). Δεν ξέρω δηλ. κατά πόσο γίνονται αξιοπρεπείς επενδύσεις και κατά πόσο η "χώρα" έχει ουσιαστικές προοπτικές εξέλιξης.

Τέλος @fenia42 όσον αφορά τον παραλληλισμό με Κριμαία, νομίζω ότι πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις. Άλλη σημασία έχει για τη Ρωσία η Κριμαία, τόσο ιστορικά, όσο και ως γεωγραφική θέση. Είναι μια περιοχή την οποία θεώρησε αρκετά σημαντική για να το "τραβήξει" μέχρι εκεί που το τράβηξε. Η Υπερδνειστερία πάλι μάλλον δεν έχει και τόσα να της προσφέρει για να κάνει κάτι αντίστοιχο. Σίγουρα ξεπλένει χρήμα αφού μπορεί, αλλά μέχρι εκεί.

Όσο για το κομμάτι τουρισμός, θα συμφωνήσω με Φένια. Θεωρώ ότι ο τουρισμός απλά δεν υπάρχει σαν έννοια για αυτούς, δεν έχουν κάνει καμία επένδυση ή προσπάθεια και δεν "πουλάνε" τίποτα. Κάτι "σοβιετοκαμμένοι" όπως εμείς πάνε και κάποιοι πιο "ψαγμένοι" τουρίστες "πολυτελείας" που κάνουν κάτι πανάκριβα καθώς είδα τουρς από Μολδαβία, δίνοντας τα πολύτιμά τους δολάρια στους Μολδαβούς οργανωτές. Ο περισσότερος κόσμος δεν τους ξέρει καν και οι τουριστικές υποδομές στο Τιρασπόλ είναι απλά ανύπαρκτες. Τώρα το αν αυτό είναι καλό ή κακό πραγματικά δηλώνω αδαής να κρίνω. Αυτό όμως εξέλαβα εγώ ως πραγματικότητα.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Μετά την προσάρτηση της Κριμαίας πολλοί θυμήθηκαν την υπερδνειστερια και ότι είναι η επόμενη στη σειρά. Προφανώς όμως δεν έχει την ίδια γεωγραφική, οικονομική και στρατηγική σημασία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom