Αναβάθμιση forum

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Πριν από λίγο πραγματοποιήθηκε η αναβάθμιση της πλατφόρμας του forum στην τελευταία έκδοση.

Η έκδοση αυτή θα μας προσφέρει πολλές νέες δυνατότητες, τις οποίες θα δείτε τις επόμενες μέρες.

Όμως, όπως συνήθως συμβαίνει σε σημαντικές αναβαθμίσεις, υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστούν προβλήματα. Παρακαλούμε να αναφέρετε εδώ όποια προβλήματα συναντήσετε.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

Υ.Γ. Μία παρατήρηση, από εδώ και στο εξής, λόγω της αναβάθμισης, ΔΕΝ επιτρέπεται η χρησιμοποίηση ΙΔΙΟΥ ονόματος χρήστη και κωδικού χρήστη.
Όσα μέλη ήδη έχουν τα έχουν ήδη ίδια θα τους ζητηθεί από το σύστημα να τα αλλάξουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μετά την τελευταία αναβάθμιση (η τέλος πάντων από κάπου εκεί χρονικά), είναι πολύ συχνό το μήνυμα:

Μας συγχωρείτε! Ο διαχειριστής έχει ορίσει ότι έχετε τη δυνατότητα να κάνετε μόνο μία αναζήτηση κάθε 10 δευτερόλεπτα. Δοκιμάστε ξανά μετά απο 10 δευτερόλεπτα!
όταν επιλέγω τα "αδιάβαστα μηνύματα".
Έχω την εντύπωση ότι δεν είμαι μανιακός αναζητητής :), για να το πατάω πολλαπλές φορές στο ίδιο δευτερόλεπτο... Αν συμβαίνει και σε άλλους μπορεί να είναι και bug της νέας έκδοσης.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εχεις δίκιο και σε μένα συμβαίνει.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Μετά την τελευταία αναβάθμιση (η τέλος πάντων από κάπου εκεί χρονικά), είναι πολύ συχνό το μήνυμα:

όταν επιλέγω τα "αδιάβαστα μηνύματα".
Έχω την εντύπωση ότι δεν είμαι μανιακός αναζητητής :), για να το πατάω πολλαπλές φορές στο ίδιο δευτερόλεπτο... Αν συμβαίνει και σε άλλους μπορεί να είναι και bug της νέας έκδοσης.
Και μένα μου συμβαίνει...μανιακή κι εγώ, γιατρέ μου? :lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παμε ολες μαζι μπας και μας κανει και καμια εκπτωση στην αμοιβη....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να πώ μια ιδέα (δε νιμόζω να υπάρχει ήδη τέτοια επιλογή στο φόρουμ). Θα μπορούσε να μπεί μια επιλογή να πατάμε ''σημειώστε όλες τις συζητησεις ώς αναγνωσμένες'' και έτσι αν έχουμε διαβάσει ότι μας ενδιαφέρει και έχουν μείνει άλλα θέματα που δε μας ενδιαφέρουν να μπορούμε να πατήσουμε αυτό και να έχουν καθαρίσει τα πεδία αντί να πρέπει να μπούμε σε κάθε συζήτηση χωριστά και να χάνουμε τόσο χρόνο, γιατί και πάλι ότι δε μας ενδιαφέρει δε το διαβάζουμε, απλά μπαίνουμε για να μη το δείχνει μετά αδιάβαστο. Είναι εύκολο να γίνει αυτο;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Υπάρχει τέτοιο κουμπί κάτω κάτω στην κεντρική σελίδα των φόρουμ.

Για το άλλο πρόβλημα οκ το κοιτάω.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Υπάρχει τέτοιο κουμπί κάτω κάτω στην κεντρική σελίδα των φόρουμ.

Για το άλλο πρόβλημα οκ το κοιτάω.
Το προβλημα το εχω και εγω οταν σερφαρω με mozilla, me internet explorer δεν αντιμετωπιζω τιποτα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αν συμβαίνει και σε άλλους μπορεί να είναι και bug της νέας έκδοσης.
Δεν είναι bug, είναι επιλογή που έχουν τα fora για προστασία από flooding.
Με απλά λόγια: κάθε φορά που κάποιος κάνει search, ο server επιβαρύνετε ψάχνοντας είτε όλα τα posts είτε κάποιο index για αποτελέσματα. Αν κάποιος (ή πολύ χειρότερα κάποιοι οργανωμένα) αρχίσει να κάνει πολλά συνεχόμενα searches ο server θα επιβαρυνθεί τόσο πολύ που μπορεί και να "πέσει". Επίσης πιθανά bugs μιας πλατφόρμας γίνονται exploited μέσω του search. Χωρίς το χρόνο αναμονής κάποιος κακόβουλος χρήστης-cracker θα μπορούσε με ένα script να κάνει 100 αναζητήσεις ή 100 δοκιμές για να βρει κάποιο bug το δευτερόλεπτο, γονατίζοντας έτσι τον server. Με την αναμονή κάτι τέτοιο δεν γίνετε ή μάλλον γίνεται αλλά πολύ πιο δύσκολα.

Κάτι που ίσως μπορεί να γίνει, αν θέλεις να το ψάξεις Def, είναι να αφήσεις τα 10secs για τους guests και να το μειώσεις ή μηδενίσεις για τους εγγεγραμμένους.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, οκ. Προφανώς και κάπως έτσι είναι ρυθμισμένο, αλλά μετά την αναβάθμιση κάτι ανατινάχτηκε, διότι πριν δούλευε μια χαρά. Το ψάχνω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είναι bug, είναι επιλογή που έχουν τα fora για προστασία από flooding.
Με απλά λόγια: κάθε φορά που κάποιος κάνει search, ο server επιβαρύνετε ψάχνοντας είτε όλα τα posts είτε κάποιο index για αποτελέσματα. Αν κάποιος (ή πολύ χειρότερα κάποιοι οργανωμένα) αρχίσει να κάνει πολλά συνεχόμενα searches ο server θα επιβαρυνθεί τόσο πολύ που μπορεί και να "πέσει". Επίσης πιθανά bugs μιας πλατφόρμας γίνονται exploited μέσω του search. Χωρίς το χρόνο αναμονής κάποιος κακόβουλος χρήστης-cracker θα μπορούσε με ένα script να κάνει 100 αναζητήσεις ή 100 δοκιμές για να βρει κάποιο bug το δευτερόλεπτο, γονατίζοντας έτσι τον server. Με την αναμονή κάτι τέτοιο δεν γίνετε ή μάλλον γίνεται αλλά πολύ πιο δύσκολα.

Κάτι που ίσως μπορεί να γίνει, αν θέλεις να το ψάξεις Def, είναι να αφήσεις τα 10secs για τους guests και να το μειώσεις ή μηδενίσεις για τους εγγεγραμμένους.
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά αυτό που έγραψα - ξέρω πολύ καλά τι είναι τα limits αυτά και τι σκοπούς εξυπηρετούν, no question about it. Αυτό που είναι πρόβλημα, είναι ότι καμμιά φορά, και χωρίς να έχει προηγηθεί άλλη αναζήτηση από μένα στα τελευταία δευτερόλεπτα, το σύστημα εμφανίζει το μήνυμα που έγραψα, με τα συγκεκριμένα νούμερα (το οποίο μου λέει ότι έκανα και άλλη αναζήτηση στο ίδιο δευτερόλεπτο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.176
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom