Αναζήτησή πρακτικής στο οσλο

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα στην παρέα!
Είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής από Αθήνα και σπουδάζω σε άλλη πόλη.
Βρίσκομαι στο 4ο έτος και το χειμερινό εξάμηνο πήγα ερασμους στην Λιθουανία.
Πέρασα πολύ όμορφα και στο διάστημα αυτό έκανα αρκετά ταξίδια.
Η Λιθουανία είναι μια πολύ όμορφη χώρα αλλά δεν πήγα γιατί ήθελα να πάω πραγματικά εκεί.
Ο σκοπός μου ήταν να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στην Σκανδιναβια.
Γενικότερα το πρόγραμμα ερασμους το χρησιμοποίησα ως ένα «προστατευμένο περιβάλλον» για την μετέπειτα επαγγελματική μου πορεία προς τις βόρειες χώρες.
Αυτό που με ενδιαφέρει, και έπειτα την επίσκεψη μου στο Όσλο είναι η αναζήτησή ενός φορέα για να κάνω την επίσημη πρακτική μου σαν νοσηλεύτρια.
Έχω στείλει άπειρα email σε μεγάλα νοσοκομεία, και η απάντηση τους ήταν ότι υπάρχουν ηδη διμερείς συμφωνίες με πανεπιστήμια της Ευρώπης και δίνουν ,σαφώς ,προτεραιότητα σε αυτούς τους φοιτητές.
Το θέμα μου είναι ότι από το γραφείο ερασμους του πανεπιστημίου μου ,μου έχουν αναφέρει ότι μπορείς να κάνεις την πρακτική σου σε οποιοδήποτε μέρος θέλεις εσυ αρκεί να σε αποδεχτεί ο φορέας.
Δεν γνωρίζω την γλώσσα και αναζητώ σίγουρα στα αγγλικα την πρακτική.
Αυτό που θέλω να πω είναι , ότι θεωρώ ότι πολύ καλύτερο για εμένα να κάνω την πρακτική μου ηδη σε μια χώρα που σκέφτομαι να μείνω μετά το πτυχίο μου και παράλληλα να μαθαίνω την γλώσσα.
Αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ,θα του ήμουν ευγνώμων.
Αν το διαβάσατε όλο αυτό το σεντόνι ,σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω για τις απαντήσεις σας!!
Με εκτίμηση
Stef.😊😊
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αφού δεν ρωτάς κάτι συγκεκριμένο, θα σου πω την άποψη μου γενικα. Φυσικά και αξίζει να κάνεις πρακτική. Ειδικά αν σκέφτεσαι να εργαστείς στο εξωτερικό. Απ'όσο γνωρίζω σε χώρες όπως στη Νορβηγία μπορείς να βρεις φορέα που να σε πληρώνει (συνήθως λιγότερο από κανονικό μισθό) και ίσως να μην χρειαστείς καν την υποτροφία.

Φορέα πρέπει να βρεις εσύ. Επειδή δεν είναι εύκολο να σε δεχθούν χωρίς να σε συστήσει κάποιος θα σου πρότεινα να ρωτήσεις καθηγητές σου αν έχουν διασυνδέσεις με Νορβηγία.

Καλή επιτυχία!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ναι, φορέα πρέπει να βρεις μόνη σου. Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις με γνωστούς σου που είχαν κάνει πρακτική έξω,και να στείλεις αιτήσεις εκεί που έστειλαν και αυτοί. Ρωτά επισης και τους καθηγητές σου, ίσως έχουν να σου προτείνουν κάτι. Αλλά γενικά ναι, στέλνεις μειλς παντού και ο,τι προκύψει.
Σχετικά με την γλώσσα, μερικοί φορείς θέλουν ή τουλάχιστον το βρίσκουν θετικό να ξέρεις την γλώσσα της χώρας στην οποία θα εργαστείς,άλλους δεν τους νοιάζει. Δεν ξέρω τι ακριβως ισχύει στον τομέα σου, αλλά αυτή είναι η λογική γενικά. Πιστεύω ότι στο τέλος θα βρεις κάτι που σου ταιριάζει, απλά να είσαι προετοιμασμένη γιατί μερικές φορές η διαδικασία αναζήτησης παίρνει χρόνο και στο τέλος γίνεται κουραστική. Αλλά αξίζει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δοκιμασε κ σε αλλες χωρες...πχ Δανια, Σουηδια, Φινλανδια....
παρολο που θες Νορβηγια σε καποια θεματα οι χωρες αυτες ειναι σαν μια...δηλαδη αν ξερεις λιγα Σουδηικα εχεις ενα πλεονεκτημα για την νορβηγια...αν εχεις δουλεψει σε καποια απο τις αλλες χωρες εκει, επισης μετραει στην Νορβηγια...κ αναποδα....καλη τυχη...(καλη επιλογη κανεις)
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ίδιο επάγγελμα οπότε θα σε πω την γνώμη μου. Στο Όσλο είναι δύσκολα τα πράγματα για πρακτική, όσο πιο βόρεια τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις. Στείλε βιογραφικό και σε βορειότερες πόλεις. Επίσης μετράνε πολύ τα κλινικά φροντιστήρια bls,atls,emergo,ils κτλ.!!! Αν δεν βρεις άκρη τότε η Σουηδία κ η Φιλανδία είναι πιο προσβάσιμες χώρες στο επάγγελμα μας.
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αφού δεν ρωτάς κάτι συγκεκριμένο, θα σου πω την άποψη μου γενικα. Φυσικά και αξίζει να κάνεις πρακτική. Ειδικά αν σκέφτεσαι να εργαστείς στο εξωτερικό. Απ'όσο γνωρίζω σε χώρες όπως στη Νορβηγία μπορείς να βρεις φορέα που να σε πληρώνει (συνήθως λιγότερο από κανονικό μισθό) και ίσως να μην χρειαστείς καν την υποτροφία.

Φορέα πρέπει να βρεις εσύ. Επειδή δεν είναι εύκολο να σε δεχθούν χωρίς να σε συστήσει κάποιος θα σου πρότεινα να ρωτήσεις καθηγητές σου αν έχουν διασυνδέσεις με Νορβηγία.

Καλή επιτυχία!
Παιδιά καλησπέρα!!
Σας ευχαριστώ παρά πολύ για όλες τις απαντήσεις σας!Εχω ρωτήσει καθηγητές και κοιμούνται όρθιοι..δεν είναι και η πιο συνηθισμένη επιλογή όποτε δεν ξερουν σχεδόν τίποτα.
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ναι, φορέα πρέπει να βρεις μόνη σου. Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις με γνωστούς σου που είχαν κάνει πρακτική έξω,και να στείλεις αιτήσεις εκεί που έστειλαν και αυτοί. Ρωτά επισης και τους καθηγητές σου, ίσως έχουν να σου προτείνουν κάτι. Αλλά γενικά ναι, στέλνεις μειλς παντού και ο,τι προκύψει.
Σχετικά με την γλώσσα, μερικοί φορείς θέλουν ή τουλάχιστον το βρίσκουν θετικό να ξέρεις την γλώσσα της χώρας στην οποία θα εργαστείς,άλλους δεν τους νοιάζει. Δεν ξέρω τι ακριβως ισχύει στον τομέα σου, αλλά αυτή είναι η λογική γενικά. Πιστεύω ότι στο τέλος θα βρεις κάτι που σου ταιριάζει, απλά να είσαι προετοιμασμένη γιατί μερικές φορές η διαδικασία αναζήτησης παίρνει χρόνο και στο τέλος γίνεται κουραστική. Αλλά αξίζει.
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί αρκετά αλλά δεν θα τα παρατήσω.
Μου έχουν απαντήσει όλοι και επισημαίνουν ότι αν δεν υπάρχει μια συμφωνία μεταξύ των πανεπιστημίων μας τότε είναι δύσκολο.
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
δοκιμασε κ σε αλλες χωρες...πχ Δανια, Σουηδια, Φινλανδια....
παρολο που θες Νορβηγια σε καποια θεματα οι χωρες αυτες ειναι σαν μια...δηλαδη αν ξερεις λιγα Σουδηικα εχεις ενα πλεονεκτημα για την νορβηγια...αν εχεις δουλεψει σε καποια απο τις αλλες χωρες εκει, επισης μετραει στην Νορβηγια...κ αναποδα....καλη τυχη...(καλη επιλογη κανεις)
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!!
Θέλω να πάω συγκεκριμένα στο Οσλο!!
Δεν με ενδιαφέρει κάποια άλλη πόλη.
Όσο για την γλώσσα έχεις δίκιο έτσι είναι!

Ίδιο επάγγελμα οπότε θα σε πω την γνώμη μου. Στο Όσλο είναι δύσκολα τα πράγματα για πρακτική, όσο πιο βόρεια τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις. Στείλε βιογραφικό και σε βορειότερες πόλεις. Επίσης μετράνε πολύ τα κλινικά φροντιστήρια bls,atls,emergo,ils κτλ.!!! Αν δεν βρεις άκρη τότε η Σουηδία κ η Φιλανδία είναι πιο προσβάσιμες χώρες στο επάγγελμα μας.
Καλησπέρα!
Εργάζεσαι εκεί;
Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα το Οσλο.
Δεν θα ήθελα να πάω κάπου άλλου..
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom