Αυστρία Αναζήτηση πληροφοριών για Βιέννη

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ξερει κανεις κατα την περιοδο εορτων χριστουγεννα - πασχα τι ειναι ανοικτο στην βιεννη?τα χριστουγεννα θα πανε δυο φιλοι μου και εγω το πασχα μιας και το πασχα πεφτει με το δικο τους
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά Παρασκευή πεταω για Βιέννη και μέχρι τότε μπορει θα σας πρηξω λίγο με μερικές ερώτησης/απορίες

1- βιεννα καρτ μπορώ να βγάλω απο το αεροδρόμιο; Αν ναι απο που;
2- το βράδυ υπάρχουν μαγαζιά για φαγητό;
3- έχετε να προτείνετε 3-4 μέρη για καλο φαγητό;

Αυτά προς το παρών....
2 - όχι, τρώνε μόνο μεσημέρι.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
1- βιεννα καρτ μπορώ να βγάλω απο το αεροδρόμιο; Αν ναι απο που;

ναι απο το αερόδρόμιο....πηγαίνοντας προς την έξοδο θα βρείς ενα tourist office..θα την αγορασεις απο εκεί...
συμφωνω με την elenara88 για το εστιατόριο..
να μην πας στο εστιατοριο 12apostoles..απαραδεκτο αν και το προτεινουν πολλοι...
πηγαινε στο agustiner λιγο πιο πάνω απο την οπερα ...
καλα να περασεις!!
δεν ειδα νωριτερα το post...θα σου προτεινα το kummer hotel..
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Πολυ καλο restaurant ειναι το die drei Husaren.Το εχω επισκεφθει 2 φορες με χρονικη αποσταση 2χρονων και ηταν παρα πολυ καλο.
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Παντού θα φας καλό σνίτσελ!!!
Ονομαστό όμως είναι αυτό:
Figlm?ller
Κάνε κράτηση!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Παιδιά καλησπέρα! Θέλω πάρα πολύ να πάω Βιέννη τον Ιούλιο. Έχω διαβάσει όσα περισσότερα θέματα για τη Βιέννη υπάρχουν στο φόρουμ. Καμια καινούρια πρόταση για ξενοδοχείο υπάρχει; Και εκτός από την περιοχή Innere stadt που αναφέρθηκε πιο πάνω, ποιες άλλες περιοχές συμφέρουν για να μείνω; Ευχαριστώ πολύ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Innere stadt σημαίνει "ενδότερη πόλη". Δηλαδή μια περιγραφή για όλο το κέντρο.... Παρ' όλα αυτά τα ξενοδοχεία εκεί σπανίζουν και είναι και ακριβούτσικα (και δεν κερδίζεις και πολλά γιατί θα χρειαστεί να βγεις και παραέξω όπως και να ΄χει).

Δες και τα ξενοδοχεία στη Rennweg, προς την πλευρά του κέντρου όμως, κοντά στο Belvedere.... (Σ' αυτό το δρόμο, έχω μείνει στο Austria Trend hotel Savoyen και στο Lindner hotel am Belvedere, τα συνιστώ και τα δύο).

Για πιο φτηνά (και αντίστοιχης ποιότητας φυσικά), δες προς τη γειτονιά Margareten, είναι φοιτητοκατάσταση... Εκεί έχω μείνει σε ένα Falkensteiner Hotel Palace Wien, αλλά δεν το συνιστώ (πολύ μέτριο, αλλά με "κανονικές" τιμές). Έχει όμως 2-3 καλά Biergarten εκεί γύρω, τώρα που ανοίγει ο καιρός.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για πείτε και κάτι άλλο τώρα,για να μην ανοίγω άσκοπα καινούριο θέμα.
Σε ένα μαγαζί όπως το motto ή το Wiener Rathauskeller,καλοκαίρι,τι γίνεται με dressing code.Δεν παίζει να κουβαλάω κουστούμια για να πάω να φάω,αλλά δεν θέλω να με κοιτάζει και ολόκληρο μαγαζί.

Με τζινάκι σκουρόχρωμο τρως σνίτσελ ή τρως πόρτα (αν υπάρχει αυτό και δεν είναι μόνο Ελληνική εφεύρεση).
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για πείτε και κάτι άλλο τώρα,για να μην ανοίγω άσκοπα καινούριο θέμα.
Σε ένα μαγαζί όπως το motto ή το Wiener Rathauskeller,καλοκαίρι,τι γίνεται με dressing code.Δεν παίζει να κουβαλάω κουστούμια για να πάω να φάω,αλλά δεν θέλω να με κοιτάζει και ολόκληρο μαγαζί.

Με τζινάκι σκουρόχρωμο τρως σνίτσελ ή τρως πόρτα (αν υπάρχει αυτό και δεν είναι μόνο Ελληνική εφεύρεση).
Θα μπείς και θα καθήσεις. Τώρα, ενδεχομένως να είσαι και σαν τη μύγα μες στο γάλα.... (αλλά μάλλον θα υπάρχουν κι άλλοι κακοντυμένοι τουρίστες...)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom