Ιρλανδία Αναζήτηση πληροφοριών για Δουβλίνο - Ιρλανδία

tsidimitris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας ειναι το 1ο post μου επειδη τωρα θελω την βοηθεια σας....Επειση λεμε να παμε Δουβλινο και Ιρλανδια γενικοτερα θα ηθελα καποιος που εχει παει να μου δωσει πληροφοριες για το οικονομικο κομματι του ταξιδιου και κυριως ποσο κοστιζει το φαγητο και ποσο το να παρεις μια μπυρα και ενα ουισκι στις παμπ κατα τα αλλα τα εχω βρει πανω κατω....Ευχαριστω
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αγαπητέ tsidimitris. Πήγα πριν ένα ακριβώς χρόνο στο Δουβλίνο. Το κόστος ζωής γενικά το βρήκα 20-30 % ακριβώτερο από μας. Μεσημεριανό : δύο πιάτα φαγητό και ένα μπουκάλι κρασί σε καλό ρεστωράν στο κέντρο = 75 ευρώ. Βραδυνό : παρόμοιο φαγητό αλλά με μπύρες στην περιοχή temple bar σε πιό νεανικό ρεστωράν (χωρίς τραπεζομάνδηλα στα τραπέζια κλπ) = 55 ευρώ. Τα πιάτα βέβαια χορταστικές μερίδες και πλήρη, δεν χρειαζόσουν δηλ. έξτρα σαλάτες κλπ. Αντιθέτως τα ποτά, καφέδες - μπύρες, ήταν πιό φθηνά. Μπύρα Γκίννες μεγάλο ποτήρι 0,5 l σε πάμπ με ζωντανή μουσική = 4 ευρώ. Καφές Ιρλανδέζικος (με ουίσκι) = 3,5 ευρώ. Συμπέρασμα : στο Δουβλίνο καλύτερα να πίνεις παρά να τρως !! :rolleyes:
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Συμφωνώ με τα προαναφερόμενα από τον McElk,απλώς να διευκρινίσω πως για την περίοδο που αναφέρεται ο McElk ο χαμηλότερος μισθός (των μεταναστών) στην Ιρλανδία ήταν 1800 Ευρω.Επίσης τα σούπερ μάρκετ είχαν πιο φθηνές τιμές από τις τιμές που έχουμε εδώ στην Ελλάδα.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός

tsidimitris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...κατι ακομα μηπως καποιος μπορει να μου πει το ωραριο των pub και γενικα των club το βραδυ???γιατι εχω ακουσει διαφορα απο πολλους και εχω μπερδευτει
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Παρασκευή και Σάββατο βράδυ (στην περιοχή Temple Bar που ξέρω), μέχρι ξημερώματα. Τις άλλες μέρες τα πράγματα είναι πιό ήρεμα. Σε φαγάδικο όμως μην πάς αργότερα από τις 10. Τα μαζεύουν και κλείνουν νωρίς.
 

tsidimitris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λεμε να παμε τελη οκτωμβριου και τα 2 θεματα (για τα αλλα βρηκαμε μια ακρη) που μας απασχολουν ειναι ο καιρος και το ωραριο διοτι αν κλεινουν κατα τις 10-11 θα ειναι λιγο ζορικα....
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Λεμε να παμε τελη οκτωμβριου και τα 2 θεματα (για τα αλλα βρηκαμε μια ακρη) που μας απασχολουν ειναι ο καιρος και το ωραριο διοτι αν κλεινουν κατα τις 10-11 θα ειναι λιγο ζορικα....
Στης 23 Ιουνίου θα ξανά πάω,αν θέλεις να μάθεις κάτι ακόμη για οτιδήποτε εδώ είμαστε :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom