Αναζήτηση πληροφοριών

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Εγώ δεν είμαι ταξιδευτής με ΙΧ, φλερτάρω χρόνια με την ιδέα στο μυαλό μου αλλά το κοντινότερο σε road trip που έχω κάνει είναι ένας γύρος της δυτικής Κρήτης πριν 10 χρόνια με μηχανή. Ένα ταξίδι τόσο κουραστικό που με αποθάρυνε να δοκιμάσω για κάτι πιο μακρινό. Βέβαια ένα ταξίδι σε ένα τόσο τουριστικό μέρος της Ελλάδας, Αύγουστο μήνα, χωρίς τίποτα κλεισμένο εκ των προτέρων και χωρίς ακόμα να οδηγώ εγώ παρά μόνο ο άντρας μου ήταν αναμενόμενο να έχει πολλές πρακτικές δυσκολίες.
Γι' αυτό και σκέφτομαι να ξεκινήσουμε με μια μικρή διαδρομή τον Μάρτιο του 09 όταν θα βρεθούμε για επαγγελματικές υποχρεώσεις στην Κολωνία.
Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας: Προς τα που να πάμε? Ολλανδία, Βερολίνο, Βέλγιο, είναι κάποιες σκέψεις.
Επίσης ξέρω ότι οι ευρωπαϊκοί δρόμοι είναι πολλοί ανώτεροι από τους δικούς μας αλλά είναι ασφαλείς για να οδηγήσω εγώ που έχω μάθει να οδηγώ μόνο μέσα στην πόλη?
Τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα είναι καλής ποιότητας ή μπορεί να μας αφήσουν στο δρόμο?
Τέλος αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό για χιλιομετρικές ή χρονομετρικές αποστάσεις στην Ευρώπη.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, ελπίζω να ευδοκιμήσει αυτό το ταξίδι για να βάλουμε πλώρη μετά και για μακρύτερες διαδρομές.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Καλησπέρα. Θα σου πρότεινα (προσωπική μου άποψη φυσικά )να κινηθείς στην Γερμανία. Άλλη μια προσωπική μου άποψη είναι ότι οι δρόμοι έξω είναι ασφαλείς αλλά πάντα πρέπει να προσέχεις. Η οδήγηση εκεί δεν έχει καμιά σχέση με την Ελλάδα και ακόμα περισσότερο με την οδήγηση στην πόλη. Εκεί κυκλοφορούνε άνθρωποι και όχι καγκουρες όπως εδώ . τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα είναι συνήθως ολοκαίνουργια και έχουν το καλό ότι και να μείνουν δεν θα έχεις πρόβλημα. Με ένα τηλ στην εταιρία το έλυσες το πρόβλημα. Όταν είναι δικό σου τότε είναι δύσκολες οι στιγμές που θα περάσεις. Να πας και να το δοκιμάσεις να οδηγήσεις έξω. Όταν οδηγήσεις μετά στην Ελλάδα θα νομίζεις ότι είσαι στην Αφρική
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Θα συμφωνίσω κι εγώ με τον Γιώργο. Έχει τόσο ωραίες Γερμανικές πόλεις γύρω. Βόνη, Ντυσελντορφ, Άαχεν, Κόμπλενς. Πάντως και το Άμστερνταμ ή το Μάαστριχτ σχετικά κοντά είναι. Όσον αφορά την οδήγηση μη φοβάσαι. Αρκεί να τειρείς τον ΚΟΚ. Κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Από τα καλύτερα στο ιντερνετ http://www.viamichelin.co.uk/viamichelin/gbr/dyn/controller/Cartes
Μόνο μειονέκτημα αν το έχω βρει σωστά είναι οτι μπορείς να βάλεις μόνο δύο ενδιάμεσες στάσεις. Ίσως όμως και να έχει και άλλες δυνατότητες που δεν έχω βρει. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο καλό είναι να μας ενημερώσει.
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Από τα καλύτερα στο ιντερνετ ViaMichelin: Maps, routes, route planner, UK maps, European maps, Michelin maps, route calculation
Μόνο μειονέκτημα αν το έχω βρει σωστά είναι οτι μπορείς να βάλεις μόνο δύο ενδιάμεσες στάσεις. Ίσως όμως και να έχει και άλλες δυνατότητες που δεν έχω βρει. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο καλό είναι να μας ενημερώσει.

Απίστευτο το link. Πολύ βοηθητικό.. Να σαι καλά.






 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έδωσαν οι φίλοι μας.

Θα ήθελα να τονίζω ότι τώρα πια η λύση ενός GPS θεωρείται επιβεβλημένη. Σου λύνει τα χέρια και δεν έχεις το άγχος, ιδιαίτερα στις μεγάλες πόλεις.

Για εμένα είναι ένα πολύτιμο εργαλείο και το έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές στα οδικά μου ταξίδια στην Ευρώπη.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το GPS το χρησιμοποίησα φέτος το καλοκαίρι για πρώτη φόρα. Απίθανο μαραφέτι. Λες και έχεις μαζί ντόπιο που σε καθοδηγεί. Ειδικά μέσα στις πόλεις είναι το κάτι άλλο. Και με δεδομένο οτι δεν είναι πια ακριβή συσκευή νομίζω οτι όποιος ταξιδεύει με αυτοκίνητο καλό είναι να το έχει. Μια συμβουλή μόνο. Πριν το ταξίδι καλό είναι να έχουμε μελετήσει τη διαδρομή σε κανονικό χάρτη. Είναι γεγονός οτι μόνο με το GPS αν δεν έχεις στο μυαλό σου το χάρτη χάνεις πολλά.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Παράκληση για πληροφορίες

Μήπως κάποιο μέλος έχει κάνει ταξίδι (με δύο ή τέσσερις τροχούς) στην Αγία Πετρούπολη ή στην Νορβηγία – Σουηδία ; Αν ναι, τον παρακαλώ πολύ ας γράψει κάτι σχετικά με τις συνθήκες και τις τυχόν δυσκολίες. Ειδικά για την Αγ. Πετρούπολη αληθεύει ότι για να πάς με ΙΧ, πρέπει να έχεις εξασφαλίσει πρόσκληση από κάποιον; Ένα από τα παραπάνω, καλώς εχόντων των πραγμάτων, μελετώ για το καλοκαίρι και προσπαθώ από τώρα να συγκεντρώσω πληροφορίες. Ευχαριστώ._
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μήπως κάποιο μέλος έχει κάνει ταξίδι (με δύο ή τέσσερις τροχούς) στην Αγία Πετρούπολη ή στην Νορβηγία – Σουηδία ; Αν ναι, τον παρακαλώ πολύ ας γράψει κάτι σχετικά με τις συνθήκες και τις τυχόν δυσκολίες. Ειδικά για την Αγ. Πετρούπολη αληθεύει ότι για να πάς με ΙΧ, πρέπει να έχεις εξασφαλίσει πρόσκληση από κάποιον; Ένα από τα παραπάνω, καλώς εχόντων των πραγμάτων, μελετώ για το καλοκαίρι και προσπαθώ από τώρα να συγκεντρώσω πληροφορίες. Ευχαριστώ._
έχω πάει μία φορα Νορβηγία (όλο τον Ε6) ως Nordkapp και άλλη φορά στα υπόλοιπα σκανδιναβικά κράτη. κανένα πρόβλημα βέβαια στη Σκανδιναβία που χαίρεσαι να οδηγείς από άποψη τοπίων, μικρής κίνησης (πλην πέριξ Στοκχόλμης) και υψηλής ασφάλειας οδικού δικτύου. Για Ρωσία δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά στο νετ βρίσκεις τα πάντα. πρόσκληση? μάλλον επιστολή από ξενοδοχείο χρειάζεται. κοίτα:
Driving to Russia by car, camping car, motorhome: Russian car insurance, permit and registration, traffic police - WayToRussia.Net
πάντως αν πάτε μόνο Αγ. Πετρούπολη και όχι βαθιά στη Ρωσία να εξετάσεις το ενδεχόμενο να πάτε ως Ελσίνκι ή Ταλίν και από εκεί με ΜΜΜ για να γλυτώσετε αρκετή γραφειοκρατία.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
έχω πάει μία φορα Νορβηγία (όλο τον Ε6) ως Nordkapp και άλλη φορά στα υπόλοιπα σκανδιναβικά κράτη. κανένα πρόβλημα βέβαια στη Σκανδιναβία που χαίρεσαι να οδηγείς από άποψη τοπίων, μικρής κίνησης (πλην πέριξ Στοκχόλμης) και υψηλής ασφάλειας οδικού δικτύου.............................................................
Αγαπητέ Samion σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Φαίνεται ότι είσαι ο μόνος από τους ταξιδευτές με ΙΧ, που κάνεις μακρινά ταξίδια. Η διεύθυνση που μου έστειλες για πληροφορίες σχετικά με τη Ρωσία, αναφέρει αρκετά πράγματα, αλλά αποφάσισα για την ώρα να αφήσω
την Αγία Πετρούπολη. Ίσως αργότερα, αν είμαστε καλά, να επιχειρήσω ένα δρομολόγιο από Ρουμανία προς Κίεβο, Μόσχα, Αγία Πετρούπολη και επιστροφή από Εσθονία, Λετονία, κ.λ.π. Τα χιλιόμετρα δεν ξεπερνούν συνολικά τις 7000 , οπότε χιλιομετρικά είναι εύκολο ταξίδι, οι συνθήκες όμως είναι άγνωστες και δεν ξέρω αν το επιτρέπουν. Μπορεί στο μέλλον να βρεθεί κάποιος που να δώσει μερικές πληροφορίες. Θα δούμε.
Σχετικά με το ταξίδι στη Νορβηγία – Σουηδία θα σε παρακαλούσα, όποτε θα διαθέτεις λίγο χρόνο, να μου απαντήσεις, στα παρακάτω:
1) Εάν υπάρχουν διόδια στους κεντρικούς δρόμους, στις γέφυρες και
στα τούνελ.
2) Εάν ακολουθώντας τον Ε6, πρέπει σε κάποιο σημείο να περάσεις με
Ferry boot για να τον συνεχίσεις. (Ο χάρτης μου στο Skarberget τα
μπερδεύει λίγο) και
3) Ποια εποχή έκανες το ταξίδι και τι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν
μέχρι και το Nordkapp (North Cape).
Φυσικά εγώ θα ψάξω να βρω κάποιον Τουριστικό Οδηγό, αλλά δεν νομίζω ότι τα παραπάνω θα αναφέρονται.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και μένω υπόχρεος._
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αγαπητέ Samion σʼ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Φαίνεται ότι είσαι ο μόνος από τους ταξιδευτές με ΙΧ, που κάνεις μακρινά ταξίδια. Η διεύθυνση που μου έστειλες για πληροφορίες σχετικά με τη Ρωσία, αναφέρει αρκετά πράγματα, αλλά αποφάσισα για την ώρα να αφήσω
την Αγία Πετρούπολη. Ίσως αργότερα, αν είμαστε καλά, να επιχειρήσω ένα δρομολόγιο από Ρουμανία προς Κίεβο, Μόσχα, Αγία Πετρούπολη και επιστροφή από Εσθονία, Λετονία, κ.λ.π. Τα χιλιόμετρα δεν ξεπερνούν συνολικά τις 7000 , οπότε χιλιομετρικά είναι εύκολο ταξίδι, οι συνθήκες όμως είναι άγνωστες και δεν ξέρω αν το επιτρέπουν. Μπορεί στο μέλλον να βρεθεί κάποιος που να δώσει μερικές πληροφορίες. Θα δούμε.
Σχετικά με το ταξίδι στη Νορβηγία – Σουηδία θα σε παρακαλούσα, όποτε θα διαθέτεις λίγο χρόνο, να μου απαντήσεις, στα παρακάτω:
1) Εάν υπάρχουν διόδια στους κεντρικούς δρόμους, στις γέφυρες και
στα τούνελ.
2) Εάν ακολουθώντας τον Ε6, πρέπει σε κάποιο σημείο να περάσεις με
Ferry boot για να τον συνεχίσεις. (Ο χάρτης μου στο Skarberget τα
μπερδεύει λίγο) και
3) Ποια εποχή έκανες το ταξίδι και τι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν
μέχρι και το Nordkapp (North Cape).
Φυσικά εγώ θα ψάξω να βρω κάποιον Τουριστικό Οδηγό, αλλά δεν νομίζω ότι τα παραπάνω θα αναφέρονται.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και μένω υπόχρεος._
αγαπητέ συνφορμίτη,
απαντώ ταχέως και ελπίζω να επανέλθω με λεπτομέρειες.
Διόδια δεν υπήρχαν (τουλάχιστον ως 10 χρόνια πριν..) εκτός της εισοδου στο Οσλο. Σουηδία- Φινλανδία που πήγα πριν 3 χρόνια δεν υπήρχαν. μέναμε τότε Drammen (30-40km από Όσλο) σε καμπινκ εκπληκτικής ομορφιάς..νοικιάζοντας hytter (καμπίνες, μικρά σπιτάκια) που στη Νορβηγία είναι οικονομικός τρόπος και πολύ πολύ βολικός. τα hytter είναι σε κάμπινκ σε ωραίες τοποθεσίες συνήθως (δίπλα σε ποτάμια, λίμνες μέσα στη φύση) ξύλινα, πεντακάθαρα που νοικιάζεις δίκλινα ή και μεγαλύτερα χωρίς ανέσεις ξενοδοχείου βέβαια, χωρίς μπάνιο δηλ. ούτε και στα τούνελ θυμάμαι να υπήρχαν διόδια.
ναι στον Ε6 πρέπει να πάρεις φερι μποτ αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο, πάντως κόστιζε ελάχιστα, συνεχή δρομολόγια και ταξιδεύεις για 10-15' με τη φωτ. μηχανή στο χέρι για να αποθανατίσεις την εκπληκτική ομορφιά του τοπίου.
στη Νορβηγία πήγα Ιούνιο, νομίζω ο πιο ζεστός μήνας για Σκανδιναβία. με παράκαψη από τον Ε6 στα Lofoten (να δούμε πώς ετοιμάζεται ο μπακαλιάρος που τρώμε...). καιρός άψογος, λιακάδα σχεδόν σε όλη τη διαδρομή (20-25 βαθμοί) πλην 1-2 μέρες στο Nordkapp με 8-10 βαθμούς.
αν ξαναπήγαινα τώρα θα πήγαινα μόνο Νορβηγία, μία χώρα με εκπληκτική φύση, ανεξάντλητες διαδρομές, χαμογελαστούς κατοίκους. θα έκανα ίσως μία παράκαμψη από τον Ε6 στην νοτιοδυτικά στην περιοχή των μεγάλων φιόρδ. στη Νορβηγία έμεινα 25 ημέρες περίπου οπότε αν μπορώ να βοηθήσω σε οτιδήποτε εδώ είμαι. μην ευχαριστείς όμως γιατι η αφοπλιστική σου ευγένεια με φέρνει σχεδόν σε αμηχανία...
αν είχα χρόνο φέτος θα πήγαινα Κριμαία. προηγήθηκαν φίλοι με μοτο πέρισυ και ξετρελλάθηκαν..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom