Αναζήτηση προορισμού

evi7

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ?ΕΙΜΑΣΤΕ 3 ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ , ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ?Η' ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΥΡΙΚΙΟ, ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η πρωτη πληροφορια που μπορω να σου δωσω ειναι οτι η Ινδονησια αποτελειται απο 12,000 νησια και ειναι απλωμενη σε πολυ μεγαλη εκταση. Αυτο κανει το κλιμα να διαφοροποιειται απο περιοχη σε περιοχη και απο νησι σε νησι.Το πρωτο που ερχεται στο μυαλο καποιου (άλλου εκτος εμου:lol:) οταν ακουει Ινδονησια , ειναι το Μπαλι το οποιο τον Αυγουστο διανυει την ξηρα του περιοδο , οποτε για εκει μια χαρα θα ειναι.

Τωρα , αλλο πραγμα ο Μαυρικιος και αλλο η Σρι Λανκα στην οποια μαινοταν εμφυλιος που δυστυχως ειχε εξαπλωθει και προς το νοτο την τελευταια φορα που ειχα νεα..
Το που θα πατε εξαρταται απο το τι θελετε να κανετε (ξαπλα σε παραλια? θαλασσια σπορ? εξερευνηση σε τροπικα δαση?κατι αλλο?εχετε ξαναταξιδεψει?ειστε της ταλαιπωριας,της εξερευνησης και του ανεξαρτητου ταξιδιου?ή θελετε ανεση και τουριστικα μερη?).

Μαλλον πρεπει να μελετησετε λιγο και να σκεφτειτε πως φανταζεστε αυτες τις διακοπες και να αποφασισετε χωρα πρωτα. Και αν προκειται για την Ινδονησια αποφασιζετε και νησι.
Αν θελεις πες μας λιγα παραπανω και θα βοηθησουμε περισσοτερο.:)
 

evi7

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
:pΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΣΕ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ ΓΙΑ ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ ΚΑΙ ΚΕΥΛΑΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ ΣΑΡΡΗ
ΑΛΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΚΑΙ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΗΣΙΑ ΚΟΜΟΝΤΟ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο.Κ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ Η' ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ???ΕΥΡΩΠΗ ΠΑΝΤΑ ΠΑΜΕ ΜΟΝΕΣ.ΤΙ ΛΕΣ?
 

evi7

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
hallo!!

:D γεια σας ταξιδιωτες . μετα απο 2 ωρες ψιλοκαταλαβα το site .
με λενε ευη και χανομαι χωρις ελπιδα μερα νυχτα στη χαλκιδα!
τρελαινομαι για ταξιδια και οτι εχω και δεν εχω παει εκει:(φανταζομαι και εσεις το ιδιο .
χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα αυτη τη σελιδα και πλεον θα μπρω να μιλαω για ολο τον κοσμο:pκαλως σας βρηκα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σου και παλι. Η Σρι Λανκα ειναι η Κευλανη , οποτε μηπως εννοεις καποιο αλλο μερος μαζι με Σρι Λανκα? Ο Σαρρης παλι δεν ξερω ποιος ειναι , υποψιαζομαι καποιο γραφειο ε?
Αν ξενερωσες με την αγενεια του , γιατι δεν αλλαζεις γραφειο αντι για προορισμο?
Ειχαμε την τυχη προσφατα να μοιραστει μαζι μας την εμπειρια του απο το Κομοντο ο φιλος Βαγγελης και αν διαβασεις εδω http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=1255 θα δεις οτι δεν ειναι για τουρισμο και ξεκουραση , αλλα για πιο περιπετειωδεις ταξιδιωτες.
Οσο για το μονες ή γραφειο ας απαντησει αλλος γιατι εγω ειμαι κατηγορηματικα κατα των γραφειων και δεν υπαρχει μερος που θα πηγαινα με γραφειο , ενω αν δε γινοταν αλλιως , απλα δε θα πηγαινα.
Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε :)
 

evi7

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστω για την απαντηση.ουτε εμενα μου αρεσει να ταξιδευω με γραφεια αλλα οι αλλες δυο φιλες μου δεν εχουν ξαναταξιδεψει μονες τους και ετσι επικρατει μια ανησυχια. αν θα τις πεισω για μονες μας καλα θα ειναι.οσον αφορα την σρι λανκα μαλλον θα την αποκλεισουμε λογω των διαταραχων.υπαρχουν αλλωστε τοσα μερη που ειδα στην σελιδα απο τις εμπειριες σας και ετσι μαλλον εχουμε πλειαδα επιλογων γι αυτο που αναζητουμε.;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μολις το πρωι διαβασα τυχαια για βομβιστικη επιθεση σε λεωφορειο στο Κολομπο με 7 θυματα και δεκαδες τραυματιες.

Σκεφτειτε και για Ταυλανδη αφου οι φιλες σου δεν ειναι πολυ εξοικειωμενες που ειναι ευκολη χωρα για πρωτο ταξιδι και ειναι οτι πρεπει για ξεκουραση , μπανια και αξιοθεατα.
Υπαρχουν καποια αρθρα στο σαιτ που θα σας πεισουν σιγουρα.
 

timos

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
γκαλαπαγκο νησια
γιασας και απο μενα.
θα προτινα να αγορασετε ενα φτηνο εισητηριο για ινδονησια (BALI ειναι τελοια!)
μπορειται να εξερευνησεται ολο το νοτιο νησι και να φθασεται και μεχρι τα πιο βορεια χωριουδακια(UBUD-GIANNIAR-CANDIDASA-PEMUTERAN-)με ημερησιες εκδρομες.
δεν θα προτινα να επεκταθητε προς comodo γιατι πεφτη λιγο μακρια.
στο bali η καλητερη περιοχη για να μεινετε ειναι η seminiak area λιγο πιο περα απο την kuta beach.
απλως ειναι λιγοτερο τουριστικη.
για να μεινετε εχω να προτινω ενα παραδοσιακο balinese hotel -Maharta beach hotel
καταπληκτικο και εαν το διαλεξετε θα με θυμηθηται.
η γνωμημου ειναι να πατε μονες!
και θα περασετε τελοια
restaurants to visit: GADOGADO στο seminiak
ΚU DE TA (the best)
bars to enjoy: A BAR
LIQUID
DEJAVOU ολα στο seminiak
εαν σας ανοιξα την ορεξη e-mail me-για περισσοτερες info
καλα να περασετε.................
 

evi7

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες απαντησεις!!και εμενα με ενημερωσαν σημερα για την κατασταση στην κευλανη και ετσι αποκλειστηκε ο ενας προορισμας.
οσον αφορα ινδονησια και ταυλανδη ειναι ασφαλη μερη για να ταξιδεψουμε μονες μας?
και αν ναι μηπως γνωριζετε ποιες εταιρειες πετανε και ειναι και οσο το δυνατον οικονομικες?
τιμο σιγουρα θα κοιταξω το ξενοδοχειο που μου συστησες. αναμενω..:roll:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ασφαλεις ειναι και οι δυο χωρες , αρκει να προσεχετε οπως κανετε παντου ακομα κι εδω στη Ελλαδα.
Τωρα πετανε αρκετες εταιριες και στην Ταυλανδη και στο Μπαλι ,Thai , Qatar airways , Royal Jordanian , Emirates , Singapore , Gulfair κλπ..
Οι τιμες εξαρτωνται απο διαφορους παραγοντες και κυριως την εποχη που θα πατε.
Αν προκειται για τον Αυγουστο οπως αναφερεις στο πρωτο ποστ , μαλλον θα ειναι τσιμπημενες , επισης εκτος απο το Μπαλι κοιτα και για Κο Σαμουι που επισης θα περασετε πολυ καλα και ειναι και στην καλη του εποχη τον Αυγουστο.
 

timos

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
γκαλαπαγκο νησια
εψαχνα το πρωι για μενα εισητιριο για bankgok και βρηκα με 640 ευρω return με ανοιχτη ημερομηνια επιστροφης (QATAR AIRWAYS)
καλα ειναι................
go2dbeach καλα ειναι στο samui αλλα πολλη touristic βρε παιδακιμου.
δεν αντεχω να βλεπω mc donalds και murfys bar...................:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
640 ευρω ειναι καλα , αλλα θα πρεπει να υπολογισουν και το κοστος της δευτερης πτησης για..Πουκετ?Σαμουι? ή οπου αλλου πανε μετα.
Βεβαια δεν πρεπει να ειναι και κανενα φοβερο ποσο , απλα το αναφερω για να το υπολογισουν.

Οσο για το Σαμουι Τιμο μαλλον εχεις δικιο γιατι εγω το σκεφτομαι οπως το ειδα , πριν γινει η μεγαλη εκρηξη του τουρισμου και της αναπτυξης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.159
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom