Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα! Έχω ένα δίλημμα με τον φίλο μου για το που θα πάμε διακοπές λογικά τον Φεβρουάριο και κατά δεύτερον τον Μάρτη.Ειμαστε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που βλέπετε στον τίτλο.Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει σε κάποιους από αυτούς τους προορισμούς;
Έχω πάει σε όλες αυτές τις πόλεις εκτός από Βαρσοβία. Επειδή έχω πάει Βερολίνο και Πράγα και χειμώνα και Αύγουστο μήνα, θα σου πρότεινα χωρίς 2η σκέψη την Βαρκελώνη.
Θα έχει σίγουρα καλύτερο καιρό από όλες τις άλλες επιλογές σου. Το μόνο μείον είναι ότι δεν θα λειτουργούν τα συντριβάνια για να δεις το σόου με την μουσική που γίνεται μπροστά στο εθνικό μουσείο.
Αν πάλι δεν σας ενοχλεί το πολύ κρύο και η πιθανή κακοκαιρία μπορείτε να πάτε Πράγα ή Βερολίνο.
Την Βαρσοβία θα την άφηνα για καλοκαίρι και σίγουρα θα ήταν η τελευταία μου επιλογή μαζί με το Βουκουρέστι που είναι όμορφο και τον Οκτώβρη γιατί τα πάρκα του έχουν φυλλοβόλα δέντρα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.096
Likes
1.958
Καλησπέρα! Έχω ένα δίλημμα με τον φίλο μου για το που θα πάμε διακοπές λογικά τον Φεβρουάριο και κατά δεύτερον τον Μάρτη.Ειμαστε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που βλέπετε στον τίτλο.Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει σε κάποιους από αυτούς τους προορισμούς;
Αν εχεις να διαθεσεις κανα 200ε το βραδυ για διαμονη τοτε δαγκωτο Βαρκελωνη..αν παλι θες να πας καπου με ανθρωπινες τιμες διαλεξε καποιο αλλο μερος!Βουκουρεστι και Βαρσοβια απο τις πιο φθηνες επιλογες
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Βερολίνο,Βαρκελώνη, Βαρσοβία,Πράγα ή Βουκουρέστι για Φεβρουάριο;

Καλησπέρα! Έχω ένα δίλημμα με τον φίλο μου για το που θα πάμε διακοπές λογικά τον Φεβρουάριο και κατά δεύτερον τον Μάρτη.Ειμαστε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που βλέπετε στον τίτλο.Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει σε κάποιους από αυτούς τους προορισμούς;
Βαρκελωνη θα πηγαινα ανοιξη. Βερολινο, Βαρσοβια πολυ κρυο χωρις να προσθετει κατι στις πολεις. Στην Πραγα ομως παει ο χειμωνας. Η καταχνια και το χιονι ταιριαζει τελεια στο γκοθικ χαρακτηρα της. Εχω παει κ καλοκαιρι κ την προτιμω το χειμωνα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.371
Βερολίνο,Βαρκελώνη, Βαρσοβία,Πράγα ή Βουκουρέστι για Φεβρουάριο;

Καλησπέρα! Έχω ένα δίλημμα με τον φίλο μου για το που θα πάμε διακοπές λογικά τον Φεβρουάριο και κατά δεύτερον τον Μάρτη.Ειμαστε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που βλέπετε στον τίτλο.Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει σε κάποιους από αυτούς τους προορισμούς;
Να μας πείτε και κάποιες προτιμήσεις/ενδιαφέροντα πρώτα.....
 

domino

Member
Μηνύματα
305
Likes
283
Βερολίνο,Βαρκελώνη, Βαρσοβία,Πράγα ή Βουκουρέστι για Φεβρουάριο;

Καλησπέρα! Έχω ένα δίλημμα με τον φίλο μου για το που θα πάμε διακοπές λογικά τον Φεβρουάριο και κατά δεύτερον τον Μάρτη.Ειμαστε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που βλέπετε στον τίτλο.Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει σε κάποιους από αυτούς τους προορισμούς;

Να πατε σε ολα
Βαρκελωνη και Βουκουρεστι τον Φεβρουαριο
Και τα υπολοιπα (κοντα ειναι ) τον Μαρτιο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βερολίνο,Βαρκελώνη, Βαρσοβία,Πράγα ή Βουκουρέστι για Φεβρουάριο;

Καλησπέρα! Έχω ένα δίλημμα με τον φίλο μου για το που θα πάμε διακοπές λογικά τον Φεβρουάριο και κατά δεύτερον τον Μάρτη.Ειμαστε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που βλέπετε στον τίτλο.Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει σε κάποιους από αυτούς τους προορισμούς;
Έχω πάει σε όλα πλην Βαρκελώνης κατά την περίοδο του χειμώνα/φθινοπώρου.
Οι ημερομηνίες που επιλέξατε (αν και είναι λίγο αργά για κράτηση) αφορούν μέρες οι οποίες είναι εκτός μεγάλης τουριστικής ζήτησης σχετικά, οπότε ίσως να βρεθεί κάποια ευκαιρία. Θα έψαχνα λοιπόν ξεκινώντας από τον ακριβότερο προορισμό και προς τα κάτω, αφήνοντας στο τέλος Βαρσοβία και Βουκουρέστι που είναι πιο εύκολα κι -ακόμα- σχετικά φθηνά.
Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τις πόλεις αυτές μεταξύ τους, είναι εντελώς διαφορετικές κι ανάλογα το γούστο του καθενός.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.301
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Από τις πόλεις που αναφέρεις σίγουρα για Φεβρουάριο δεν θα επέλεγα την Βαρκελώνη γιατί αν θέλεις να πας αυτόν τον Φεβρουάριο του 24 έχεις αργήσει. Αεροπορικά και διαμονή θα είναι στο θεό. Και είναι η μόνη μου παρατήρηση για την πόλη. Αν προετοιμαστείτε σωστά μπορείτε να την επισκεφτείτε το φθινόπωρο. Φεβρουάριο θα μπορούσατε να ταξιδέψετε για Πράγα ή Βαρσοβία . Κατά τη γνώμη μου τους ταιριάζει ο χειμώνας χωρίς να έχω πάει στην Πράγα ακόμη. Την άνοιξη το Βουκουρέστι και το Βερολίνο είναι εξαιρετικές επιλογές λόγω των φθηνών αεροπορικών και του καιρού που θα σας επιτρέψει να τις απολαύσετε.
 
Last edited:

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Έχω πάει σε όλες αυτές τις πόλεις εκτός από Βαρσοβία. Επειδή έχω πάει Βερολίνο και Πράγα και χειμώνα και Αύγουστο μήνα, θα σου πρότεινα χωρίς 2η σκέψη την Βαρκελώνη.
Θα έχει σίγουρα καλύτερο καιρό από όλες τις άλλες επιλογές σου. Το μόνο μείον είναι ότι δεν θα λειτουργούν τα συντριβάνια για να δεις το σόου με την μουσική που γίνεται μπροστά στο εθνικό μουσείο.
Αν πάλι δεν σας ενοχλεί το πολύ κρύο και η πιθανή κακοκαιρία μπορείτε να πάτε Πράγα ή Βερολίνο.
Την Βαρσοβία θα την άφηνα για καλοκαίρι και σίγουρα θα ήταν η τελευταία μου επιλογή μαζί με το Βουκουρέστι που είναι όμορφο και τον Οκτώβρη γιατί τα πάρκα του έχουν φυλλοβόλα δέντρα.
Ουαου δε το περιμενα να απαντήσουν τόσοι πολλοί.Ευχαριστώ!! Είμαι καινούργιος εδω. Ναι το κρυο δεν μας ενοχλεί.. φαντάσου εγω κάνω και χειμερινά μπάνια κιόλας. και μένα η Βαρκελώνη μου κάνει για πιο καλο καιρό να πας όχι τοσο για χειμωνα δε ξερω μπορεί να κάνω κ λάθος. Βασικά εγω είχα στο μυαλό κυριως το Βερολίνο αλλά και οι πόλεις που προτάθηκαν δεν ειναι ασχημες θεωρώ για αυτο και το διλλημα. Είχα στο μυαλο να ξεκινησω από τις βασικές ευρωπαικες πόλεις και μετά να δω μικρότερες. Αλλά δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό σωστά;
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Αν εχεις να διαθεσεις κανα 200ε το βραδυ για διαμονη τοτε δαγκωτο Βαρκελωνη..αν παλι θες να πας καπου με ανθρωπινες τιμες διαλεξε καποιο αλλο μερος!Βουκουρεστι και Βαρσοβια απο τις πιο φθηνες επιλογες
o_O:eek:τόσο ακριβά είναι βαρκελώνη δε το ξερα..

Βαρκελωνη θα πηγαινα ανοιξη. Βερολινο, Βαρσοβια πολυ κρυο χωρις να προσθετει κατι στις πολεις. Στην Πραγα ομως παει ο χειμωνας. Η καταχνια και το χιονι ταιριαζει τελεια στο γκοθικ χαρακτηρα της. Εχω παει κ καλοκαιρι κ την προτιμω το χειμωνα.
Ναι για Πραγα έχω ακούσει κ εγώ καλά πράγματα. Βερολίνο - Βαρσοβία δηλ δεν σε σχέση με Πράγα?

Να μας πείτε και κάποιες προτιμήσεις/ενδιαφέροντα πρώτα.....
Γενικά μας αρέσουν τα κλασσικά όπως στους περισσότερους αξιοθέατα-μνημεία, καλό φαγητό, διασκέδαση.. Εμένα μαρέσει και η νυχτερινή διασκέδαση στον φιλο μου όχι τόσο..οποτε εκει θα υπάρχει ένας συμβιβασμός

Να πατε σε ολα
Βαρκελωνη και Βουκουρεστι τον Φεβρουαριο
Και τα υπολοιπα (κοντα ειναι ) τον Μαρτιο
Βαρκελώνη νομιζω μου κάνει για πιο καλό καιρό να την επισκεφτείς αλλά ακόμα δεν την έχω αποκλείσει
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ναι για Πραγα έχω ακούσει κ εγώ καλά πράγματα. Βερολίνο - Βαρσοβία δηλ δεν σε σχέση με Πράγα?
Ειναι βιομηχανικες/συγχρονες πολεις. Εχουν καποιο αρχιτεκτονικο ενδιαφερον αλλα οκ. Η Πραγα αν κ φουλ τουριστικη, ειναι στολιδι. Την περιοδο που λες ομως θα ειναι κομπλε απο θεμα κοσμου.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Έχω πάει σε όλα πλην Βαρκελώνης κατά την περίοδο του χειμώνα/φθινοπώρου.
Οι ημερομηνίες που επιλέξατε (αν και είναι λίγο αργά για κράτηση) αφορούν μέρες οι οποίες είναι εκτός μεγάλης τουριστικής ζήτησης σχετικά, οπότε ίσως να βρεθεί κάποια ευκαιρία. Θα έψαχνα λοιπόν ξεκινώντας από τον ακριβότερο προορισμό και προς τα κάτω, αφήνοντας στο τέλος Βαρσοβία και Βουκουρέστι που είναι πιο εύκολα κι -ακόμα- σχετικά φθηνά.
Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τις πόλεις αυτές μεταξύ τους, είναι εντελώς διαφορετικές κι ανάλογα το γούστο του καθενός.
Εσας ποια σας άρεσε περισσοτερο?

Από τις πόλεις που αναφέρεις σίγουρα για Φεβρουάριο δεν θα επέλεγα την Βαρκελώνη γιατί αν θέλεις να πας αυτόν τον Φεβρουάριο του 24 έχεις αργήσει. Αεροπορικά και διαμονή θα είναι στο θεό. Και είναι η μόνη μου παρατήρηση για την πόλη. Αν προετοιμαστείτε σωστά μπορείτε να την επισκεφτείτε το φθινόπωρο. Φεβρουάριο θα μπορούσατε να ταξιδέψετε για Πράγα ή Βαρσοβία . Κατά τη γνώμη μου τους ταιριάζει ο χειμώνας χωρίς να έχω πάει στην Πράγα ακόμη. Την άνοιξη το Βουκουρέστι και το Βερολίνο είναι εξαιρετικές επιλογές λόγω των φθηνών αεροπορικών και του καιρού που θα σας επιτρέψει να τις απολαύσετε.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... Ακόμη είμαστε υπο σκέψην με τις ημερομηνίες το πιο πιθανό είναι Φλεβάρη γιατί από την εργασία μου τοτε μου ειπαν αλλα και Μαρτιο δε μου το απαγορεψαν απλά μου προτειναν Φεβρουάριο. Τοσο ακριβη η Βαρκελώνη ε? Κ δεν της το χα. Πραγα Βαρσοβια εχω ακούσει παιζουν δυνατά για χειμώνα. Βουκουρέστι και Βερολινο Φλεβαρη δεν αξιζουν τοσο λετε?

... ημέρες, budget κλπ κλπ
5-6 μερες λεμε απο budget προς το παρον δεν εχουμε καποιο τρελο περιοσμο...οχι ομως και να δώσουμε οπως είπε ενα μελος παραπανω 200€ τη βραδια για Βαρκελωνη..με τιποτα

Ειναι βιομηχανικες/συγχρονες πολεις. Εχουν καποιο αρχιτεκτονικο ενδιαφερον αλλα οκ. Η Πραγα αν κ φουλ τουριστικη, ειναι στολιδι. Την περιοδο που λες ομως θα ειναι κομπλε απο θεμα κοσμου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αποψη σου και για τις εμπειριες σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.120
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom