Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Λόγω του φαγητού θα πω Σαν Σεμπάστιαν και Μπιλμπάο, Σαν Σεμπάστιαν γαστρονομικος παράδεισος, το Μπιλμπάο έχει κ μουσεία, η χώρα των Βασκων γενικά πολύ ιδιαίτερη. Λογικά έχει κ πτήση η Aegean το Μάιο για Μπιλμπάο. Όχι σούπερ τουριστικά, όχι σούπερ ακριβά, ο καιρός λογικά νορμάλ, σα βόρεια Ελλάδα (βροχερα οκ μπορεί να είναι αλλά δε νομίζω ότι αυτό αποκλείεται κάπου στην Ευρώπη).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.546
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσο χρονών είναι τα παιδιά;

Ωραίο φαγητό έχει και η Γεωργία και δεν τη λες και mainstream.

Αν είχαν πιο άμεση πρόσβαση θα έλεγα Asturias-Cantabria-Galicia, το ακούω το Οπόρτο, ωραίο κι ένα road trip στη νότια Γαλλία, αλλά δεν έχω καταλάβει αν θέλετε να καταπιείτε χιλιόμετρα. Πολύ ενδιαφέρον πολιτιστικά και σχετικά καλό φαγητό έχει και η Ιορδανία, τα ίδια και η Τουρκία. Η Ανδαλουσία που προτάθηκε είναι όνειρο την άνοιξη και θα φάτε και πολύ καλά, δεν αποτυγχάνει η Ισπανία (η πιο αδιαφορη γαστρονομικά είναι η Καταλωνία που εκεί δηαδή βρίσκεις βάσκικα και γαλιεγικα και ντερλικώνεις).
 

johnnak

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Εγω και η αδερφη μου είμαστε 26 και λέμε να πάμε με τον πατέρα μας που έχει καιρό να πάει εξωτερικό.
Γενικά περπατάμε αλλά όχι να τρελαθούμε κιόλας, κάτι όμορφο, γαστρονομικό και βατό σχετικά στο περπάτημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Εγω και η αδερφη μου είμαστε 26 και λέμε να πάμε με τον πατέρα μας που έχει καιρό να πάει εξωτερικό.
Γενικά περπατάμε αλλά όχι να τρελαθούμε κιόλας, κάτι όμορφο, γαστρονομικό και βατό σχετικά στο περπάτημα.
Αρα θελετε μια πολη μονο που να γεμισει το 5ημερο, αφου λες "κατι" και να μην ειναι και mainstream και χωρις πολλη ταλαιπωρια απο πολη σε πολη.
Η Λισαβονα δεν ειναι βατη στο περπατημα, μια Μαδριτη σας καλυπτει με λιγακι Τολεδο. Αν μη τι αλλο θα φατε καλα και θα δειτε υπεροχα μουσεια με βατο περπατημα.
 

johnnak

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Νταξει και δυο πόλεις κοντινές να είναι με τραίνο ή λεωφορείο δεν υπάρχει πρόβλημα
Αρα θελετε μια πολη μονο που να γεμισει το 5ημερο, αφου λες "κατι" και να μην ειναι και mainstream και χωρις πολλη ταλαιπωρια απο πολη σε πολη.
Η Λισαβονα δεν ειναι βατη στο περπατημα, μια Μαδριτη σας καλυπτει με λιγακι Τολεδο. Αν μη τι αλλο θα φατε καλα και θα δειτε υπεροχα μουσεια με βατο περπατημα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
Εγω και η αδερφη μου είμαστε 26 και λέμε να πάμε με τον πατέρα μας που έχει καιρό να πάει εξωτερικό.
Γενικά περπατάμε αλλά όχι να τρελαθούμε κιόλας, κάτι όμορφο, γαστρονομικό και βατό σχετικά στο περπάτημα.
Αλσατια επισης! Στρασβουργο, κουκλιστικη Χαιλδερβεργη, χωριουδακια πανεμορφα.
Μην σου πω και Γανδη Μπρυζ ωραιοτατα. Μικρες αποστασεις, ωραια θαλασσινα, μυδια σε 100 εκδοχες και καρτποσταλικα σημεια.
Οσο για την Κρακοβια που ρωτησες ειναι πανεμορφη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά αν μπορούσα να πήγαινα κάπου τον Απρίλιο η το Μαιο εντός Ευρώπης, θα προτιμούσα τη Σεβίλλη κ γενικα την Ανδαλουσία. Είναι απωθημένο μου αυτό το ταξίδι. Πριν 5 καλοκαίρια είχαμε φτάσει κοντά στο να το κάνουμε, αλλά η πολύ ζέστη (δεν την αντέχω, ως κοκκινομάλλης γαρ) με αποθαρρυνε.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.546
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οκ τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε το πολύ για 2 πόλεις και όχι αμάξι. Λισσαβώνα κι εγώ νομίζω ότι θα σας κουράσουν τα πάνω-κάτω για το μπαμπά, έχει πολλά σκαλιά, λόφους.

Απευθείας πτήση έχει για Σεβίλλη, η πόλη είναι φλατ, χαίρεσαι να την περπατάς, η άνοιξη υπέροχη, η Κόρδοβα είναι λιγότερο από 80 λεπτά μακριά με τη συγκοινωνία. Αν και αν πήγαινα μέχρι εκεί, εγώ ως πλεονέκτης δε θα άφηνα απέξω τη Γρανάδα. Τρομερό φαγητό, σούπερ αξιοθέατα, ε, ένα περπατηματάκια θα το ρίξει ο μπαμπάς στην Αλάμπρα, αλλά χαλάλι του. Μπορείτε να επιστρέψετε από Μάλαγα (επίσης απευθείας πτήσεις).

Η επιλογή τoυ Βελγίου μου άρεσε, προσγειώνεστε Βρυξέλλες και μετά είναι αστείες οι αποστάσεις και για τη Γάνδη και για τη Μπρυζ. Φαγητό πολύ καλό, περπάτημα εύκολο, εποχή καλή, αεροπορικά σούπερ. Αν γουστάρετε και μπύρες, εδώ είστε.

Στην Τουρκία μπορείτε να κάνετε πολύ εύκολα Κωνσταντινούπολη και Καππαδοκία μαζί. Από φαγητό εντάξει κορυφή, οι 2 προορισμοί έχουν εντελώς διαφορετικά αξιοθέατα, το κόστος λογικό και το λές και έξω από τα τεριμμένα σε σχέση με αυτά που έχετε δει δε θα είστε καθεδρικός-πινακοθήκη-πλατεία όπως οπουδήποτε στην Ευρώπη.

Μαδρίτη για 5 μέρες δε θα πήγαινα με τίποτε, ειδικά αν δεν είστε της ζωγραφικής την κάτσατε και το Τολέδο το θέλει το περπατηματάκι του, έως πολύ, αλλά κι αυτό για μια μέρα είναι, θα πρέπει να βάλετε κι άλλες πόλεις στην εξίσωση, που υπάρχουν, αλλά κατάλαβα ότι δεν είστε για πολλές μετακινήσεις.

Tην Ιορδανία την απορρίπτω, έχει μετακινήσεις, αρκετή ζέστη, μπόλικο περπάτημα.

Μου αρέσει όμως το ΙΣραήλ. Προσγειώνεστε Τελ Αβίβ και μένετε Ιεροσόλημα. Φοβερή πόλη, μπόλικα να δείτε, καλό φαγητό, ειδικά στη Δυτική Όχθη που θα πάτε, γιατί όχι και με εκδρομούλα. Και είναι εντελώς διαφορετικό από ό,τι έχετε δει.

ΘΑ έριχνα και μια Στοκχόλμη με ολίγον από Ουψάλα που είναι σούπερ εποχή, τα αεροπορικά είναι αστεία, από μουσεία κλπ εύκολα γεμίζεις 4 μερες, αλλά είναι ακριβά και από φαγητό να ναι καλά οι Πακιστανοί και οι Αιθίοπες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.546
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Βέλγιο;; :rolleyes-80:

Παρακαλώ elaborate/ανάπτυξε/διευκρίνισε λίγο.
Aμέεε. Και δε μιλάω αποκλειστικά για βέλγικη κουζίνα. Έχει πολύ καλά γαλλικά, ινδικά, αιθιοπικά (που τα υπεραγαπώ), περουβιάνικα, ταϊλανδέζικα σε ωραίες τιμές. Εντάξει σε γλυκά/σοκολατοειδή κλπ είναι τρομεροί, το καλύτερο γκανάς της ζωής μου το έχω φάει εκεί (δις). Γενικώς χώρα μεταναστών με απαιτητικό κοινό και καλή ποιότητα διεθνούς κουζίνας, συν γλυκάρες, συν μπυράρες (απ' ό,τι μου λένε).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.872
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom