Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Δεν εχω καταλαβει… εσενα σε ενδιαφερει να ταξιδεψεις κι ας ειναι οπου να ‘ναι; Δεν εχεις καποιο ειδικο ενδιαφερον;
Αρκεί να μην έχουμε ξανά επισκεφτεί αυτή την πόλη ξανά εγώ κ ο φίλος μου..μας αρέσουν τα αξιοθέατα - μουσεία καλό φαγητό διασκέδαση και φύση όπου υπάρχει..κλίνουμε προς Βερολίνο 4-5 μέρες απλά ο φίλος μου θεωρεί ότι είναι πολλές για Βερολίνο και θα μπορούσαμε να πάμε δύο μέρες Μόναχο...εγώ είμαι του Βερολίνου περισσότερο και από ότι ακούω επειδή είμαι μεγάλη πόλη 5 μέρες είναι καλά..τώρα τι να πω δεν ταξιδεύω μονος
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αρκεί να μην έχουμε ξανά επισκεφτεί αυτή την πόλη ξανά εγώ κ ο φίλος μου..μας αρέσουν τα αξιοθέατα - μουσεία καλό φαγητό διασκέδαση και φύση όπου υπάρχει..κλίνουμε προς Βερολίνο 4-5 μέρες απλά ο φίλος μου θεωρεί ότι είναι πολλές για Βερολίνο και θα μπορούσαμε να πάμε δύο μέρες Μόναχο...εγώ είμαι του Βερολίνου περισσότερο και από ότι ακούω επειδή είμαι μεγάλη πόλη 5 μέρες είναι καλά..τώρα τι να πω δεν ταξιδεύω μονος
4 Βερολινο 1 Δρεσδη κ ειστε ολοι happy!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αρκεί να μην έχουμε ξανά επισκεφτεί αυτή την πόλη ξανά εγώ κ ο φίλος μου..μας αρέσουν τα αξιοθέατα - μουσεία καλό φαγητό διασκέδαση και φύση όπου υπάρχει..κλίνουμε προς Βερολίνο 4-5 μέρες απλά ο φίλος μου θεωρεί ότι είναι πολλές για Βερολίνο και θα μπορούσαμε να πάμε δύο μέρες Μόναχο...εγώ είμαι του Βερολίνου περισσότερο και από ότι ακούω επειδή είμαι μεγάλη πόλη 5 μέρες είναι καλά..τώρα τι να πω δεν ταξιδεύω μονος
Αν σας ενδιαφέρουν όντως τα μουσεία τότε οι 5 μέρες στος Βερολίνο είναι λίγες!
Εγώ σε 6 μέρες δεν πρόλαβα να δω όλα όσα ήθελα και τις 2 ημερήσιες που ήθελα να κάνω σε Δρέσδη και Πότσνταμ τις ανέβαλα για άλλη φορά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.677
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Βερολίνο τα έχει όλα: για μένα τα καλύτερα μουσεία στην Ευρώπη, μπόλικη νυχτερινη/καλλιτενχική ζωή, συναρπαστική σύγχρονη ιστορία, εξαιρετικά προσιτές τιμές για πρωτεύουσα της Ευρώπης, φαγητάρες και ναι, μια μέρα στη μέση για "σπάσιμο" σε Δρέσδη ή Πότσνταμ πχ είναι ενδιαφέρον κι ευχάριστο διάλειμμα. Δε βλέπω καλύτερη επιλογή.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Ενημερωτικά επειδή αναφέρθηκαν τα μουσεία του Βερολίνου: Το Μουσείο της Περγάμου θα κλείσει έως το 2027 – DW – 03/04/2023
Ωχ όντως? Κρίμα ήταν από τα πιο γνωστά από όσο ήξερα..Μήπως είναι σημαδι να κατευθυνθώ προς Βαρσοβία Πράγα? :/ εντωμεταξυ είδα μεχρι το 2037 θα είναι κλειστο... μιλαμε για ολικη ανακαινιση... Το Πανοραμα που ειναι 3D φαση θα είναι αανοιχτό.
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
Ωχ όντως? Κρίμα ήταν από τα πιο γνωστά από όσο ήξερα..Μήπως είναι σημαδι να κατευθυνθώ προς Βαρσοβία Πράγα? :/ εντωμεταξυ είδα μεχρι το 2037 θα είναι κλειστο... μιλαμε για ολικη ανακαινιση... Το Πανοραμα που ειναι 3D φαση θα είναι αανοιχτό.
Χρειάζεται ολικη ανακαινιση. Εχει απιθανα εκθεματα και τραγικες υποδομες. Μου ειναι αδιανοητο οτι η πυλη της Ιστάρ ειναι σε τετοιο μουσειο.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα παιδιά είμαι σε αναζήτηση νέου προορισμού για το καλοκαίρι περίπου τον Αύγουστο. Είμαι ανάμεσα σε Πορτογαλια,Μάλτα,Σκωτία,Ιρλανδία.
Το ταξίδι θέλω να είναι γύρω στις 7 ημέρες. Ποια μου προτείνετε;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Χρειάζεται ολικη ανακαινιση. Εχει απιθανα εκθεματα και τραγικες υποδομες. Μου ειναι αδιανοητο οτι η πυλη της Ιστάρ ειναι σε τετοιο μουσειο.
Έως πάει 2 φορές στο Μουσείο της Περγάμου (2008 και 2017) και την 1η πέτυχα και το Βωμό της Περγάμου. ανοιχτό. Πουθενά δεν αντιλήφθηκα αυτό το "τραγικές υποδομές".... Αντιθέτως, ήταν πολύ καλύτερο από το Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο των Αθηνών που φιλοξενεί κορυφαία εκθέματα και ήταν μάλλον τραγικές οι υποδομές του. Δεν έχω πάει μετά την ανακαίνιση του για να δω εάν βελτιώθηκε η κατάσταση του και το στήσιμο των εκθεμάτων.

Επίσης, στο Μουσείο της Περγάμου άκουσα ξενάγηση στα ελληνικά από το auto guide!
Το ότι έχει κλείσει για τόσα πολλά χρόνια υποθέτω ότι έχει να κάνει με άλλα θέματα πιο σοβαρά, όπως στατικότητα κτηρίου κλπ.
Επίσης ο Βωμός της Περγάμου είναι κλειστός από το 2013, και μάλλον θα χτίζουν νέο κτήριο για να τον σώσουν...
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
Έως πάει 2 φορές στο Μουσείο της Περγάμου (2008 και 2017) και την 1η πέτυχα και το Βωμό της Περγάμου. ανοιχτό. Πουθενά δεν αντιλήφθηκα αυτό το "τραγικές υποδομές".... Αντιθέτως, ήταν πολύ καλύτερο από το Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο των Αθηνών που φιλοξενεί κορυφαία εκθέματα και ήταν μάλλον τραγικές οι υποδομές του. Δεν έχω πάει μετά την ανακαίνιση του για να δω εάν βελτιώθηκε η κατάσταση του και το στήσιμο των εκθεμάτων.

Επίσης, στο Μουσείο της Περγάμου άκουσα ξενάγηση στα ελληνικά από το auto guide!
Το ότι έχει κλείσει για τόσα πολλά χρόνια υποθέτω ότι έχει να κάνει με άλλα θέματα πιο σοβαρά, όπως στατικότητα κτηρίου κλπ.
Επίσης ο Βωμός της Περγάμου είναι κλειστός από το 2013, και μάλλον θα χτίζουν νέο κτήριο για να τον σώσουν...
Πέρα απο τυχον ζητηματα στατικοτητας, δεν εχει καν στοιχειωδεις υποδομες (πχ μπάρες) ούτε φυσικα ασανσερ για ατομα με ειδικες ικανοτητες η πχ γονεις με καροτσι. Το προσωπικο του ειναι το πιο αγενες προσωπικο που εχω πετυχει σε μουσειο. Και επισης εχουν μια τακτικη για το που να αφηνεις τα αντικειμενα που τυχον εχεις μαζι σου που μονο βολικη δεν την λες. Τωρα βεβαια η πυλη της Ισταρ που πριν ανεφερα ως θεαμα εκπληκτικης και απαραμιλλης ομορφιας θα ηταν αταιριαστη οπου κ αν ηταν στο Βερολινο.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Καλησπέρα παιδιά είμαι σε αναζήτηση νέου προορισμού για το καλοκαίρι περίπου τον Αύγουστο. Είμαι ανάμεσα σε Πορτογαλια,Μάλτα,Σκωτία,Ιρλανδία.
Το ταξίδι θέλω να είναι γύρω στις 7 ημέρες. Ποια μου προτείνετε;
Οι προορισμοί που σκέφτεσαι έχουν μεγάλη διαφορά στο budget πχ Ιρλανδία, Σκωτία είναι ακριβά ταξίδια. Μάλτα πολύ όμορφη και πιο οικονομική , αλλά όχι Αύγουστο λόγω ζέστης και πολυκοσμίας. Θα πρότεινα Πορτογαλία αν δεν έχετε πάει, το δροσερό αεράκι του Ατλαντικού σε συνδυασμό με σχετικά καλύτερες τιμές σε καταλύματα , οι πανέμορφες πόλεις... ειδικά το Πόρτο,τι να πω ..δαγκωτο Πορτογαλία
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Αν σας ενδιαφέρουν όντως τα μουσεία τότε οι 5 μέρες στος Βερολίνο είναι λίγες!
Εγώ σε 6 μέρες δεν πρόλαβα να δω όλα όσα ήθελα και τις 2 ημερήσιες που ήθελα να κάνω σε Δρέσδη και Πότσνταμ τις ανέβαλα για άλλη φορά.
Σωστά τα λες εγώ δέκα μέρες Βερολίνο με μουσεία
Φύση ποδήλατο αξιοθέατα και ποτσνταμ ημερήσια ήμουνα σούπερ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom