Αναζήτηση προορισμού

geo84

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κσλησπέρα σε όλους!!!
Ειμαι νέο μέλος και σχετικά λιγότερα ταξιδευμενο από τους περισσότερους από εσάς!!Οι εμπειρίες μου περιορίζεται κυρίως στην νότιο Ανατολική Ευρώπη πέριξ της χώρας μας.Είχα και την τύχη βέβαια να επισκεφτώ την Μόσχα στο τέλος της προηγούμενης δεκαετίας.
Από τότε που γνώρισα τη γυναίκα μου η ζωή μου εκτός απο κυριολεκτικά άλλαξε και ταξιδιωτικά!!!!Μαζι πηγαμε 2 χριστουγεννιάτικα ταξίδια σε χώρες της κεντρικής Ευρώπης(Βουδαπεστη πανεμορφη βουκουρεστι αδικημένο)
Στη συνέχεια όμως 2 υπερατλαντικά ταξίδια Νέα υόρκη(το κέντρο του κόσμου για μενα)και Κουβα(ιδιαίτερη μαγευτική τεράστια εμπειρια με όλο το νόημα της φράσης και φυσικα χώρα για διασκέδαση κ ασφαλής!!)και από τότε όπως καταλαβαίνετε άνοιξε η όρεξη μου για ταξίδια!!!!
Δυςτυχως όμως η φύση της εργασίας μου τόσο εμένα αλλα και της γυναίκας μου είναι τέτοια που και πολλες ώρες δουλευουμε και δεν έχουμε πολλες μερες άδεια.Κατι που σημαίνει ότι δεν μπορουμε να φύγουμε low season για να πετύχουμε φτηνά ειςητηρια και δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε ιδιαίτερα τα ταξίδια μας.Για το λόγο αυτό που επιλέξαμε τα 2 τελευταία μας ταξίδια στην Κουβα και στη Βουδαπεστη να τα κάνουμε με γκρουπ.Λυπαμαι που απογοητεύω τους περισσότερους αλλα δε γινόταν αλλιώς τελευταία στιγμή.
Φετος το καλοκαίρι έχουμε πει με τη γυναικα μου να παμε απο την άλλη μεριά και έχουμε βάλει στο στόχαστρο τη την Κίνα(κυρίως Πεκίνο Σανγκάη)Οι άλλες πόλεις που μπορουμε να επισκεφτούμε με γκρουπ ειναι Ξιαν και Χονγκ Κονγκ αλλα επειδη ανεβαίνει το κόστος το σκεφτόμαστε...θα ήθελα αν κάποιος εχει παει Ξιαν Χονγκ Κονγκ να μου πει αν αξίζει να υπερβώ το μπάτζετ μου....
Κυρίως όμως θα ήθελα αν κάποιος εχει παει με γκρουπ στην Κίνα να μου πει λεπτομέρειες του στυλ ξεναγός αφυπνησεις ξενοδοχεία γεύματα διάρκεια αποστάσεων μεταξύ των πόλεων και οτι αλλο μπορει να φανεί χρήσιμο
Η 2ρη μας επιλογή που προέκυψε τωρα τελευταία κυρίως εξαιτίας κυρίως της κούρασης,του στρες και της έλλειψης ταξιδιων(έχουμε να ταξιδέψουμε απο περσυ το καλοκαίρι) ειναι 3 μερες αρχικά στις Μαλδίβες για χαλάρωμα και στη συνέχεια μια βδομάδα περίπου ο γύρος της Σρι λανκα.Ξερω διαφορετικά τελειως μέρη αλλα η κούραση και το στρες αυτά κάνει.
Αν κάποιος λοιπόν εχει πρόσφατα προς αυτά τα νησάκια και το μεγάλο νησί του ινδικού ωκεανού θα εκτιμούσα να μου γράψει τις εμπειρίες του ή έστω 2 κουβέντες 2 συμβουλές.Κυριως αν κάποιος εχει παει με γκρουπ στη Σρι λανκα.
Το ιδανικό θα ηταν οποίος εχει παει σε όλους τους παραπανω προορισμούς να μου πει μια γνώμη
Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων και ευχομαι να ειστε όλοι καλά και να ταξιδεύετε με αγαπημένα σας πρόσωπα!!!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.819
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
θα σου προτεινα μονο srilanka...ολες τις μερες , εχει πολλα να δεις και να χαλαρωσεις επισης..αα και μονοι σας χωρις γκρουπ η βρισκεις εκει ενα τοπικο..
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Όπως έχω γράψει σε άσχετο θέμα, το 2018 (Φεβρουάριο) θέλουμε να πάμε Νεπάλ ή Ινδία ή Σρι Λάνκα. Το ταξίδι θα διαρκέσει 3 εβδομάδες και το ποσό για τους δύο μας θα είναι περίπου στα 2500 ευρώ (όλα μέσα)...
Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα (στο περίπου) .
Έχουμε δει Βιρμανία, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Μπαλί, Καμπότζη.
Χώρες λατινικής Αμερικής λόγω μπάτζετ δεν χωράνε (δυστυχώς) . Ποια χώρα θα προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για τις χώρες που προανέφερες το budget είναι υπεραρκετό. Για το διάστημα που έχετε διαθέσιμο μπορείτε να συνδυασετε Νεπαλ/Σρι Λάνκα με Ινδία ή να περιοριστείτε μόνο στην Ινδία.
3 βδομάδες για Σρι Λάνκα τις βλέπω πολλές, για Νεπαλ ίσως όχι αν το συνδυάσετε με trekking.
Αν και έχετε ταξιδέψει ΝΑ Ασία οι χώρες που προανέρεφες θα σας προσφέρουν διαφορετικές εικόνες και θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να βρεθεί εκεί κάποια στιγμή στην ταξιδιωτική του ζωή. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες κι ακόμα αρκετά αυθεντικές (όποιος έχει πάει πχ Κίνα θα καταλάβει τι λέω).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ με τον προλαλησαντα. Απλά δε θα έλεγα ότι το μπάτζετ είναι υπεραρκετό, μιλάμε για 1250 ανά άτομο, με 400 ευρώ αεροπορικά, σημαίνει 850 ο καθένας, για 3 εβδομάδες είναι περίπου 40€/μέρα. Για Ινδία και Νεπάλ βγαίνει, αλλά όχι άνετα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συμφωνώ με τον προλαλησαντα. Απλά δε θα έλεγα ότι το μπάτζετ είναι υπεραρκετό, μιλάμε για 1250 ανά άτομο, με 400 ευρώ αεροπορικά, σημαίνει 850 ο καθένας, για 3 εβδομάδες είναι περίπου 40€/μέρα. Για Ινδία και Νεπάλ βγαίνει, αλλά όχι άνετα.
Με τη διάσπαση προσοχής που έχω ούτε το πρόσεξα αυτό το 2500 αφορά και τους δύο... Όντως τα πράγματα είναι σφιχτά αν το budget αφορά και τους 2
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Το μπάτζετ μπορεί να ανέβει πολύ λίγο,αν χρειαστεί. Υπάρχει κάποια άλλη χώρα με αυτά τα χρήματα;
Ευχαριστώ πολύ!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τελικά το βλέπω για Σρι Λάνκα ή Νεπάλ.. Δεν έχουμε καταλήξει όμως.
 

Lazygeorge

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλσπέρα σε όλους, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα την άποψη - βοήθεια σας. Ψάχνω για προορισμό εκτός Ευρώπης για το ερχόμενο έτος και συγκεκριμένα για τους μήνες Ιούνιο ή Σεπτέμβριο. Το ταξίδι είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί σε μια από τις δυο περιόδους που ανέφερα οπότε, θέλω κάποιο προορισμό που να είναι κατάλληλος τους συγκεκριμένους μήνες (κυρίως καιρικές συνθήκες). Επίσης θα είναι το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης και θα ήταν ιδανικός ένας easy going προορισμός (δηλαδή να μπορείς να γυρίσεις άνετα γενικότερα σε όλη την χώρα). Ημέρες διαμονής περίπου θα είναι 12.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλσπέρα σε όλους, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα την άποψη - βοήθεια σας. Ψάχνω για προορισμό εκτός Ευρώπης για το ερχόμενο έτος και συγκεκριμένα για τους μήνες Ιούνιο ή Σεπτέμβριο. Το ταξίδι είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί σε μια από τις δυο περιόδους που ανέφερα οπότε, θέλω κάποιο προορισμό που να είναι κατάλληλος τους συγκεκριμένους μήνες (κυρίως καιρικές συνθήκες). Επίσης θα είναι το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης και θα ήταν ιδανικός ένας easy going προορισμός (δηλαδή να μπορείς να γυρίσεις άνετα γενικότερα σε όλη την χώρα). Ημέρες διαμονής περίπου θα είναι 12.
Ευχαριστώ πολύ.
H Κούβα είναι εξαιρετική τον Ιούνιο, με μεγαλες ημέρες, πολύ καλές τιμές και καλό καιρό.

Η Ινδονησία επισης είναι σούπερ εκείνη την εποχή.
 

antonia3108

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Γεια σας οπως παντα ταξιδευω μονη, εχω γυρισει ολη την Ευρωπη, Μαροκο, Κινα, Χογκ Κογκ, Μπαλι, Ταυλανδη, Κουβα, Μεξικο, Γουατεμαλα, Ονδουρα, Μπελιζ, Νικαραγουα , Κοστα ρικα, απο τα μέσα Οκτωβριου εχω εναμισυ μηνα ελευθερο, δεν ξέρω προς τα που να κατευθυνθω, εχω παρει οδηγους Lonely Planet διαβαζω για Περου, Βολιβια, Εκουαντορ , Χιλη , Αργεντινη και μετα σκεφτομαι οτι δεν εχω παει ποτε προς την Αφρικη.

Πως θα μπορουσατε να μου πειτε τη γνωμη σας εσεις που εχετε κανει πολλες χωρες??

γιατι τα προκτορεια ταξειδιων εχουν ακριβινει τοσο πολυ τις τιμές τους?? Για να μη ταλαιπωρηθω να γυροβολαω με την βαλιτσα γιατι σε μερικα μερη θελεις χειμωνιατικα και καλοκαιρινα εριξα μια ματια σε γραφεια ταξειδιων Βραζιλια 9.500 χιλιαδες, Περου σχεδον 5.800- για μονοκλινο,
ευχαριστω
Αντωνια
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Σε όλα τα μέρη που αναφέρεις με πρακτορεία πήγες ή έκανες και ορισμένα μόνη σου(οργάνωση δική σου εννοώ);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.427
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom