Αναζήτηση προορισμού

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Γεια σου σε ολα μονη ως τώρα
Επομένως δεν ενδιαφέρουν τα πρακτορεία και οι τιμές τους.Απο τα μέρη που αναφέρεις θα πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στο Περού νομίζω.Υπάρχουν σχετικά θέματα με πολλές πληρφορίες στο φόρουμ.Διάβασε τα και μετά ρωτάς συγκεκριμένα αν έχεις ακόμη απορίες.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αγαπητοί συμφορουμίτες, επειδή η καλύτερη εποχή για αναζήτηση του επόμενου προορισμού είναι όταν είσαι ήδη σε ταξίδι, παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας.

Ο διαθέσιμος χρόνος κοντά στο 2μηνο Νοέμβριος - Δεκέμβριος '23. Πάλι σόλο και σκέφτομαι Βιετνάμ - Καμπότζη γι' αλλαγή. Ινδία πολύ θα ήθελα αλλά με φοβίζει κάπως λόγω απειρίας.
Επίσης στις μεγάλες μου επιθυμίες είναι το Μεξικό και η Κούβα (όλη η λατινική Αμερική εδώ που τα λέμε😉) αλλά λέω ν' αλλάξω μεριά.
Η ασφάλεια και η ευκολία στις μετακινήσεις είναι βασικά ζητούμενα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί 😊
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Λαός-Βιετνάμ-Καμποτζη είναι έξοχη ιδέα, ιδίως αν δεν έχεις πάει προς τα κει. Προτείνεται με 1000.
Ευχαριστώ πολύ αρχικά για την απάντηση.

Κι εγώ προς τα κει κλίνω. Για την εποχή δεν ήμουν σίγουρη, αλλά οκ. Αν χωράει και το Λάος ακόμα καλύτερα μου φαίνεται.

Σε ΝΑ Ασία μόνο Μπαλί και Σιγκαπούρη έχω πάει. Καμία σχέση όμως νιώθω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Καμία σχέση ναι. Τώρα για την εποχή, το ιδανικό θα ήταν 1-2 μήνες μετά, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και deal breaker Νοε-Δεκ. Τροπικές χώρες είναι, θα βρέξει κάποιες στιγμές. Έχει κι αυτό τη μαγεία του.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προσοχή, οι βροχές μπορεί να μεταφραστούν και σε πλημμύρες στα μέρη αυτά. Δε θα πήγαινα πριν τα Χριστούγεννα. (μπορεί: δε θα συμβεί απαραίτητα, αλλά συμβαίνει 2-3 φορές κάθε χρόνο την εποχή των βροχών).
 

Hayate

Member
Μηνύματα
854
Likes
5.233
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ταξιδι τελος Ιουνίου και για 23-24 μέρες.. Έχω καταλήξει σε Ινδονησία ή Κολομβία.Κόστος παρόμοιο μαζι με καμια εσωτερική πτήση. Ειμαι πριν κλεισω κάτι. Σπάω το κεφαλι μου δε μπορω να αποφασισω. Ευχάριστος πονοκέφαλος που λενε και για τους προπονητές όταν εχουν πολλες λύσεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Ταξιδι τελος Ιουνίου και για 23-24 μέρες.. Έχω καταλήξει σε Ινδονησία ή Κολομβία.Κόστος παρόμοιο μαζι με καμια εσωτερική πτήση. Ειμαι πριν κλεισω κάτι. Σπάω το κεφαλι μου δε μπορω να αποφασισω. Ευχάριστος πονοκέφαλος που λενε και για τους προπονητές όταν εχουν πολλες λύσεις.
Ινδονησια! Κατάλληλη εποχή, μεγάλη ποικιλία σε τοπία, μέρη, φύση. Και πιστεύω αρκετά πιο φτηνό ταξίδι. Η Κολομβια, αυστηρά προσωπικά βέβαια, δε μου λέει κάτι, έχει η Ν. Αμερική πολύ καλύτερα διαμάντια, εκτός βέβαια αν έχεις πάει σχεδόν παντού εκεί.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ταξιδι τελος Ιουνίου και για 23-24 μέρες.. Έχω καταλήξει σε Ινδονησία ή Κολομβία.Κόστος παρόμοιο μαζι με καμια εσωτερική πτήση. Ειμαι πριν κλεισω κάτι. Σπάω το κεφαλι μου δε μπορω να αποφασισω. Ευχάριστος πονοκέφαλος που λενε και για τους προπονητές όταν εχουν πολλες λύσεις.
Ίσως είναι όντως καλύτερη εποχή για την Ινδονησία, αλλά αν ξέρεις τι θες να δεις στην Κολομβία, τσεκαρε την γιατί έχει τόσα διαφορετικά κλίματα που μπορεί να είναι η κατάλληλη στιγμή να την δεις.

Εμένα που δεν της είχα σπουδαία εκτίμηση, με έκανε πολύ χαρούμενη για την επιλογή μου. Έχει ποικιλία και μέρη ακόμη, χωρίς πολύ τουρισμό. Ίσως όσο πιο σύντομα πάει κάποιος, τόσο καλύτερα γιατί αναπτύσσεται διαρκώς.

Μάλλον κάποιος που έχει επισκεφθεί και τις 2 συνολικά θα σε βοηθήσει περισσότερο!
 

TrObAs

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα στην παρέα,
θα ήθελα την βοήθεια σας σαν περισσότερο έμπειροι που είσαστε οι περισσότεροι . Ψάχνουμε με την σύζυγο να κάνουμε ένα ταξίδι την πρώτη εβδομάδα του Ιανουαρίου αλλά έχουμε χαθεί λίγο..... Το 2023 πήγαμε Αυστρία (Βιέννη-Σαλζμπουργκ). Τι έχετε να προτείνετε ? Κοίταξα λίγο για Πορτογαλία / Ισπανία αλλά είδα ότι σαν να έχουν ξεφύγει όλα λίγο σε τιμές ......
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Επίσης γιατί να πάτε Ισπανία/Πορτογαλλία χειμωνιάτικα;

Αλλά πείτε μας τι ψάχνετε. Φύση ή μεγάλη πόλη; Budget; Θέλετε να δείτε μουσεία ή δεν σας ενδιαφέρουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom