Αναζήτηση προορισμού

TrObAs

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Έχετε δίκιο δεν ανέφερα τπτ ξεχάστηκα. Μουσεία δεν μας ενδιαφέρουν στην παρούσα φάση και πολύ να σας πω την αλήθεια , είμαστε ανοικτοί και στην μεγάλη πόλη αλλά και στην φύση. Budget 1600-2000 ολα μαζι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.756
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ισπανία Πορτογαλία για χειμώνα εξαιρετική εποχή. Ιρλανδία επίσης, μηδέν τουρισμός όλη η φύση και τα αρχαία δικά σας. Καλή εποχή για Αίγυπτο είναι και είναι πιο οικονομική από τα ανωτέρω
 

TrObAs

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Αξίζουν για τέτοια εποχή Ισπανία + Πορτογαλία ? Την Αίγυπτο χωρίς ξεναγό δεν το επιχειρώ , την Ιρλανδία την σκέφτηκα αλλά από άποψη κρύου θα είναι οκ ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.756
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αξίζουν για τέτοια εποχή Ισπανία + Πορτογαλία ? Την Αίγυπτο χωρίς ξεναγό δεν το επιχειρώ , την Ιρλανδία την σκέφτηκα αλλά από άποψη κρύου θα είναι οκ ?
Προφανώς και αξίζουν, αν δεν αξίζουν το χειμωνα που δεν έχει κόσμο, πότε αξίζουν? Δεν απαγορεύεται να κλείσεις ξεναγό στην Αίγυπτο. Ιρλανδία τρεις εβδομάδες που πήγα Γενάρη ήταν νορμαλ το κρύο.
 

TrObAs

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Προφανώς και αξίζουν, αν δεν αξίζουν το χειμωνα που δεν έχει κόσμο, πότε αξίζουν? Δεν απαγορεύεται να κλείσεις ξεναγό στην Αίγυπτο. Ιρλανδία τρεις εβδομάδες που πήγα Γενάρη ήταν νορμαλ το κρύο.
Αυτός ήταν ο λόγος που ρώτησα γιατί υπέθεσα μήπως αξίζουν περισσότερο άνοιξη. 3 εβδομαδες Ιρλανδία ακούγεται εξαιρετικό αλλά στην περίπτωση μας 5-6 μέρες έχουμε μόνο.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Αξίζουν για τέτοια εποχή Ισπανία + Πορτογαλία ? Την Αίγυπτο χωρίς ξεναγό δεν το επιχειρώ , την Ιρλανδία την σκέφτηκα αλλά από άποψη κρύου θα είναι οκ ?
Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα χειμώνα Ισπανία - Πορτογαλλία. Υπάρχουν τόσοι άλλοι μη παραθαλάσσιοι προορισμοί να πάει κανένας!

Οικονομικά, ιδανικά για 5-6 μέρες, στην κεντρική Ευρώπη και με υποφερτό κρύο θα πρότεινα:
  • Βουδαπέστη (και ισως καμιά ακόμα πόλη της Ουγγαρίας) ή συνδυασμό με Μπρατισλάβα
  • Στρασβούργο (Γαλλία) με εκδρομές σε γύρω χωριά και πόλεις
  • Μόναχο (Γερμανία) μαζί με Στουτγκάρδη
Αλλιώς πανέμορφα και σίγουρα πολύ πολύ οικονομικά:
  • Ρουμανία (Βουκουρέστι & κάστρο Δράκουλα)
  • Πολωνία (Κρακοβία και Βαρσοβία)
Κωνσταντινούπολη επίσης θα ήταν ωραία επιλογή!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.756
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα χειμώνα Ισπανία - Πορτογαλλία. Υπάρχουν τόσοι άλλοι μη παραθαλάσσιοι προορισμοί να πάει κανένας!

Οικονομικά, ιδανικά για 5-6 μέρες, στην κεντρική Ευρώπη και με υποφερτό κρύο θα πρότεινα:
  • Βουδαπέστη (και ισως καμιά ακόμα πόλη της Ουγγαρίας) ή συνδυασμό με Μπρατισλάβα
  • Στρασβούργο (Γαλλία) με εκδρομές σε γύρω χωριά και πόλεις
  • Μόναχο (Γερμανία) μαζί με Στουτγκάρδη
Αλλιώς πανέμορφα και σίγουρα πολύ πολύ οικονομικά:
  • Ρουμανία (Βουκουρέστι & κάστρο Δράκουλα)
  • Πολωνία (Κρακοβία και Βαρσοβία)
Κωνσταντινούπολη επίσης θα ήταν ωραία επιλογή!
Τα περισσότερα από αυτά που λες κάνει τόσο κρύο το χειμωνα που είναι δύσκολα, ακόμη και για μεταφορές. Ισπανία Πορτογαλία δεν πας για τις παραλίες κατά τη γνώμη μου, ειδικά στην πρώτη πολλοί από τους καλύτερους προορισμούς της είναι και πάρα πολύ μακριά από τη θάλασσα. Αλλά σε πόλεις τύπου Σαντιάγο, Γρανάδα ή Βαρκελώνη ανασαίνεις το χειμώνα από την έλλειψη τουρισμού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.364
Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα χειμώνα Ισπανία - Πορτογαλλία. Υπάρχουν τόσοι άλλοι μη παραθαλάσσιοι προορισμοί να πάει κανένας!

Οικονομικά, ιδανικά για 5-6 μέρες, στην κεντρική Ευρώπη και με υποφερτό κρύο θα πρότεινα:
  • Βουδαπέστη (και ισως καμιά ακόμα πόλη της Ουγγαρίας) ή συνδυασμό με Μπρατισλάβα
  • Στρασβούργο (Γαλλία) με εκδρομές σε γύρω χωριά και πόλεις
  • Μόναχο (Γερμανία) μαζί με Στουτγκάρδη
Αλλιώς πανέμορφα και σίγουρα πολύ πολύ οικονομικά:
  • Ρουμανία (Βουκουρέστι & κάστρο Δράκουλα)
  • Πολωνία (Κρακοβία και Βαρσοβία)
Υποφερτο κρυο αυτες??
Εχεις δει θερμοκρασιες Γεναρη?
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Υποφερτο κρυο αυτες??
Εχεις δει θερμοκρασιες Γεναρη?

Εντάξει βρε παιδιά με φάγατε.

Προσωπικά για εμένα ανυποφερτη ειναι η θερμοκρασια πολυ υπο του μηδεν (Σουηδία, Νορβηγία κλπ). Το να εχει λιγο χιονι ή 4-5 βαθμούς κελσίου το θεωρώ φυσιολογικό και υποφερτό για χειμώνα (εδώ και στην Αθήνα τόσο έχει πια τον χειμώνα).

Επίσης την Πορτογαλία την έχω συνδυάσει με θάλασσα και surf.

Ας πάει όπου θέλει ο άνθρωπος! Εγώ προτάσεις έκανα που θα πήγαινα εγώ χειμώνα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.585
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom