Αναζήτηση προορισμού

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Για Ισπανία δεν ξέρω, αλλά δε θα πήγαινα Πορτογαλία Γενάρη. Θεωρώ ότι είναι χώρα που θέλει ήλιο για να αναδείξει πλήρως την ομορφιά της. Την έχω επισκεφθεί σε κάθε εποχή κ συγκριτικά λιγότερο μου άρεσε το Φλεβάρη, π είχε μεν πολύ ήπιες θερμοκρασίες τύπου 18 βαθμοι, αλλά συννεφιά συνεχεία πλην μιας ημέρας. Μιλάω γ ηπειρωτική Πορτογαλία, Αζόρες οπότε κ να πας δεν ξέρεις τι θα γίνει το επόμενο 5λεπτο. Για να είμαι ειλικρινής δε θα ταξίδευα Γενάρη σε μη αμιγώς χιονοδρομικό προορισμό, αλλά εξαρτάται κι από τις αντοχές σου στο κρύο, έχω φίλους π είχαν πάει Πολωνία τέτοια εποχή κ δεν τους ενοχλούσαν τα χιόνια κ ήταν όλο βόλτες.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχετε δίκιο δεν ανέφερα τπτ ξεχάστηκα. Μουσεία δεν μας ενδιαφέρουν στην παρούσα φάση και πολύ να σας πω την αλήθεια , είμαστε ανοικτοί και στην μεγάλη πόλη αλλά και στην φύση. Budget 1600-2000 ολα μαζι.
Τον Γενάρη του 2021 είχα πάει Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα , εσείς σε μια εβδομάδα μπορείτε να δείτε πολλά περισσότερα . Είχε κρύο αλλά δεν είχα πεθάνει κιόλας, δεν με εμπόδισε σε κάτι.

Θεωρώ ότι αν πας σε μια λίγο πιο φτηνή χώρα από την Ελλάδα σε χαμηλή περίοδο τουριστικά είσαι εντός budget και θα σου περισσέψουν :)
Βέβαια και στη Γερμανία σε μη τουριστική πόλη που έμεινα πέρυσι αρχές Φλεβάρη, 70€ είχαμε δώσει για το δίκλινο. Υπάρχουν πολλές επιλογές στις 2-3 ώρες μακριά με το αεροπλάνο :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.582
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φέτος το Γενάρη πήγα Βαλκάνια κι ήταν εκπληκτικά. Ντουμπρόβνικ είδα δύο τουρίστες, κυριολεκτικά δύο, όλη η πόλη ήταν στα πόδια μας. Με λιγότερες επιλογές για εστιατόρια βέβαια, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Πού θα ξανα, χωρίςβρείς προορισμό που είναι πανέμορφος αλλά υποφέρει από υπερτουρισμό, χωρίς κανέναν;
 
Last edited:

poppy kap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δημητσάνα
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Σκέφτομαι να πάω 3-4 μέρες εξωτερικό τον Φλεβάρη με τον φίλο μου κ να το συνδυάσω με τα γενέθλια μου. Θα προτιμούσα μια πόλη με όχι τόσο κρύο να μπορώ να την περπάτησω
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπερα. Για αρχή πες μας τα εξής, ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όσο καλύτερα γίνεται:

1) Budget διαθέσιμο
2) Που έχετε ξανά πάει
3) Τι σας αρέσει να κάνετε στα ταξίδια σας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκέφτομαι να πάω 3-4 μέρες εξωτερικό τον Φλεβάρη με τον φίλο μου κ να το συνδυάσω με τα γενέθλια μου. Θα προτιμούσα μια πόλη με όχι τόσο κρύο να μπορώ να την περπάτησω
Δε θελει πολυ σκεψη. Σικελια.
1. Πας χαλαρα με <150€ (αν συνεχισει η Ραιαν οπως λενε το χειμωνα πας με πολυ λιγοτερα €).
2. Πενταστερα χοτελς με 100-120€/ βραδυ, 3στερα αξιοπρεπεστατα με 50-60€
3. Σουπερ φαι σε λογικοτατες τιμες
4. Φαι κ καφε ανετα εξω, σπανια να δεις κ μονο βραδυ <13-15 βαθμους. με ηλιο σε ημερησια διαταξη.
5. Φουλ αξιοθεατα
 

poppy kap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δημητσάνα
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλησπερα. Για αρχή πες μας τα εξής, ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όσο καλύτερα γίνεται:

1) Budget διαθέσιμο
2) Που έχετε ξανά πάει
3) Τι σας αρέσει να κάνετε στα ταξίδια σας.
Τα τελευταία χρόνια πηγαίνω κεντρική Ευρώπη τον χειμώνα κ αυτή τη φορά θα ήθελα λίγο λιγότερο κρύο γιατι όλη μέρα γυρνάμε.(καφέ, αξιοθέατα, φαγητό, ποτό κ κυρίως περπάτημα!!) Budget δεν έχω, αφού θα είναι για λίγες μέρες.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Σκέφτομαι να πάω 3-4 μέρες εξωτερικό τον Φλεβάρη με τον φίλο μου κ να το συνδυάσω με τα γενέθλια μου. Θα προτιμούσα μια πόλη με όχι τόσο κρύο να μπορώ να την περπάτησω
Καλησπέρα.
Για τριήμερο και οικονομικό θα σου πρότεινα Ρουμανία,εάν δεν έχεις πάει.
Πήγαμε πέρυσι το Φλεβάρη με wizz με 50€ το άτομο πήγαινε-έλα,μείναμε σε ένα φανταστικό διαμέρισμα στο κεντρο(εάν θελήσεις πληροφορίες πες μου),κάναμε μονοήμερη στα καστρα του Δράκουλα,στο Πελες και στο Μπρασοβ,είδαμε την πόλη και το κυριότερο πήγαμε στα spa που είναι ότι καλύτερο για δώρο γενεθλίων στον εαυτό σου πίστεψε με 😉.Και πολύ οικονομικά και δεν είχε και το τρελό κρύο,ήταν μια χαρά.
Και επίσης καλή επιλογή είναι πάντα και η Κωνσταντινούπολη που είναι φανταστική και την λατρεύω!!!Και η Κρακοβια επίσης αγαπημένη επιλογή και πολύ γραφική που μπορείς με την προσφορά τώρα της Aegean να βρεις και καλή τιμή.
Εάν θελήσεις περαπανω πληροφορίες μην διστάσεις.
 

poppy kap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δημητσάνα
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλησπέρα.
Για τριήμερο και οικονομικό θα σου πρότεινα Ρουμανία,εάν δεν έχεις πάει.
Πήγαμε πέρυσι το Φλεβάρη με wizz με 50€ το άτομο πήγαινε-έλα,μείναμε σε ένα φανταστικό διαμέρισμα στο κεντρο(εάν θελήσεις πληροφορίες πες μου),κάναμε μονοήμερη στα καστρα του Δράκουλα,στο Πελες και στο Μπρασοβ,είδαμε την πόλη και το κυριότερο πήγαμε στα spa που είναι ότι καλύτερο για δώρο γενεθλίων στον εαυτό σου πίστεψε με 😉.Και πολύ οικονομικά και δεν είχε και το τρελό κρύο,ήταν μια χαρά.
Και επίσης καλή επιλογή είναι πάντα και η Κωνσταντινούπολη που είναι φανταστική και την λατρεύω!!!Και η Κρακοβια επίσης αγαπημένη επιλογή και πολύ γραφική που μπορείς με την προσφορά τώρα της Aegean να βρεις και καλή τιμή.
Εάν θελήσεις περαπανω πληροφορίες μην διστάσεις.
Προς Κωνσταντινούπολη τείνω, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει τον χειμώνα. Οι περισσότεροι μου λένε ότι πρέπει να πάω άνοιξη 😏
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Προς Κωνσταντινούπολη τείνω, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει τον χειμώνα. Οι περισσότεροι μου λένε ότι πρέπει να πάω άνοιξη 😏
Η αλήθεια είναι ότι την Κωνσταντινούπολη θα την ευχαριστηθείς καλύτερα την άνοιξη ή το φθινοπωρο ειδικά εάν θες να πας και Πριγκιποννήσια.Θα έχει κρύο,έχει τον καιρό της Αλεξανδρούπολης φαντάσου αλλά και πάλι αξίζει να πας.Βέβαια για μένα πρέπει να πας τουλάχιστον 5 μέρες για να πάρεις μια μικρή δόση τουλάχιστον γιατί είναι τεράστια πόλη και με μεγάλες αποστάσεις.Διάβασε ιστορίες εδώ μέσα και θα βρεις χρήσιμες πληροφοριες.
Καλά να περασεις όπου και εάν πας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.119
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom