Αναζήτηση προορισμού

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλους. Είμαστε μια παρέα 3 ατόμων οι οποίοι έχουν πάει σε ελάχιστους προορισμούς στο εξωτερικό. Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε την περίοδο 27/12-31/12 ή 2/01-6/01. Το budget κυμαίνεται από 300-400 και θέλουμε να πετάξουμε απο Θεσσαλονίκη. Ποιους προορισμούς προτείνεται ?
Με πτήσεις προς οπουδήποτε να είναι κατά κανόνα (παν)ακριβες τις περιόδους που θέλετε, συν τσιμπημένες παντού διαμονές, ακούγεται αρκετά δύσκολο το εξωτερικό με το μπάτζετ σας για τόσες μέρες. Θα κοιτούσα οδικώς καμία Κων/πουλη ή Βουλγαρία, Σερβία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους. Είμαστε μια παρέα 3 ατόμων οι οποίοι έχουν πάει σε ελάχιστους προορισμούς στο εξωτερικό. Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε την περίοδο 27/12-31/12 ή 2/01-6/01. Το budget κυμαίνεται από 300-400 και θέλουμε να πετάξουμε απο Θεσσαλονίκη. Ποιους προορισμούς προτείνεται ?
Αρχικά θα σας συμβούλευα να προτιμήσετε την περιοδο των Φωτων, ως πιο εφικτο να βρειτε οικονομικη πτηση. Απο κει και πέρα θα σας ελεγα να κλεισετε το πολυ ως αρχες Οκτωβριου, βλεποντας ομως παραλληλα τις τιμες των διαμονων, καθώς εκει ειναι πλέον το μεγαλο ζορι.
Επιλογες υπάρχουν ακομα και με μικρο μπατζετ. Γερμανια (Βερολινο, Αμβούργο), Πολωνια (Κρακοβια), Σερβια (Βελιγραδι) ειναι μερικές απο αυτες που μου 'ρχονται ευκολα στο μυαλο.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλημέρααα!

Και αφού προγραμματίστηκε το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης στο Dubai για τον επόμενο μήνα, έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε που μπορούμε να πάμε καλοκαίρι!

Ιδέες για ταξίδι, κατά προτίμηση, εκτός Ευρώπης για τον Αύγουστο (οπότε να λάβουμε υπόψιν τον καιρό στη χώρα που θα πάμε) και με budget έως 1500 ευρώ/άτομο;

Ειδάλλως, για Ευρώπη έχουμε σκεφτεί τη Σικελία, την Πορτογαλλία, την Κροατία και υπάρχει μια αμυδρή σκέψη για Αλβανία.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρααα!

Και αφού προγραμματίστηκε το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης στο Dubai για τον επόμενο μήνα, έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε που μπορούμε να πάμε καλοκαίρι!

Ιδέες για ταξίδι, κατά προτίμηση, εκτός Ευρώπης για τον Αύγουστο (οπότε να λάβουμε υπόψιν τον καιρό στη χώρα που θα πάμε) και με budget έως 1500 ευρώ/άτομο;

Ειδάλλως, για Ευρώπη έχουμε σκεφτεί τη Σικελία, την Πορτογαλλία, την Κροατία και υπάρχει μια αμυδρή σκέψη για Αλβανία.
Δες για Μπαλι ή Σρι Λανκα αν μπορεις να βρεις οικονομικα αεροπορικα. Απο θεμα καιρου θα ειναι οκ.
Αλλη σκεψη ειναι Αζορες (Sao Miguel) που ειναι φοβερα ή Μαδέιρα.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Δες για Μπαλι ή Σρι Λανκα αν μπορεις να βρεις οικονομικα αεροπορικα. Απο θεμα καιρου θα ειναι οκ.
Αλλη σκεψη ειναι Αζορες (Sao Miguel) που ειναι φοβερα ή Μαδέιρα.
Ινδονησία, Σρι Λανκα και Ταυλάνδη ή Σιγκαπούρη είναι οι χώρες που έψαχνα εξαρχής. Βγαινουν για Μπαλι ή Σρι Λανκα γυρω στα 700 τα εισιτηρια τωρα. Τα κοιταω καθε μερα να δω που κυμαινονται.

Δεν ειχα σκεφτει καθολου τις Azores η αληθεια ειναι. Θα το κοιταξω :D
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν ειχα σκεφτει καθολου τις Azores η αληθεια ειναι. Θα το κοιταξω :D
Ειναι απο τα καλυτερα ταξιδια μου και δεν θυμιζει σε τιποτα Ευρωπη. Το καλοκαιρι ειναι η καλυτερη περιοδος. Ολο το νησι ανθισμενο με ορτανσιες. Λες και εισαι στον παραδεισο! Κρατηρες, πρασινο, λιμνες, αγριες παραλιες, θερμες πηγες, φοβερες πεζοποριες. Στα συν οτι ειναι αρκετα οικονομικα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ινδονησία, Σρι Λανκα και Ταυλάνδη ή Σιγκαπούρη είναι οι χώρες που έψαχνα εξαρχής. Βγαινουν για Μπαλι ή Σρι Λανκα γυρω στα 700 τα εισιτηρια τωρα. Τα κοιταω καθε μερα να δω που κυμαινονται.

Δεν ειχα σκεφτει καθολου τις Azores η αληθεια ειναι. Θα το κοιταξω :D
700 για Μπαλί με βαλίτσες είναι καλά...Είναι hot περίοδος ,μόνο θα ανέβουν....Και ναι για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης η Ινδονησία ενδείκνυται,και αν δεν έχετε πολλές μέρες τότε Μπαλί οκ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και Μπάλι και παραπέρα να πάτε στην Ινδονησία, είναι φτηνά και τα αεροπορικά και τα επιτόπια έξοδα και η χώρα δεν είναι μόνο Μπάλι (που από τη μέση και πάνω είναι φοβερό, στο νότο δε χρειάζεται να πάτε). Αν έχετε πχ 2 εβδομάδες μπορείτε να κάνε και ολίγον από Ιάβα, ίσως και κάτι ακόμη.
 

fani b

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Καλησπέρα κι από εμένα . Αναζητώ προορισμο για το καλοκαιρι. Ταξίδι μετα τα 20χρονα παιδιά μου. Επειδή για διάφορους λόγους πιθανολογώ πως θα είναι από τις τελευταίες φορες αλλά τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα καθώς θα επιβαρυνθώ το κόστος επί 3, θα ήθελα τις γνώμες σας . Παρατήρησα τιμές εξαιρετικά αυξημένες (φόροι περίπου 1000 ευρώ το άτομο για τις οργανωμένες ) γι αυτό και σκέφτομαι να πάμε μόνοι μας . Έχω βρει για την περίοδο τέλος Ιουλίου εισιτηρια ανά άτομο για Σκωτία 350 ευρώ, Ταιλάνδη 800 , Σιγκαπούρη 900, Μπαλι 600, Κίνα 800, Ινδία 600, Βιετνάμ 1000, Μαλδίβες 600. Η φιλοσοφία μας είναι να δούμε νέα μερη και πολιτισμούς . Πέρυσι πήγαμε Τυνησία με 48 βαθμούς και αντέξαμε γιατί τα παιδιά μου είδαν κάτι εκτός Ευρώπης μια και η κόρη μου σπουδάζει εκεί και τα έχουμε κατά κάποιο τρόπο δει τα μέρη της Βα Ευρώπης. Αναμένω με αγωνία . ημέρες διαθέσιμες το πολύ 14 λόγω δουλειάς
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα κι από εμένα . Αναζητώ προορισμο για το καλοκαιρι. Ταξίδι μετα τα 20χρονα παιδιά μου. Επειδή για διάφορους λόγους πιθανολογώ πως θα είναι από τις τελευταίες φορες αλλά τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα καθώς θα επιβαρυνθώ το κόστος επί 3, θα ήθελα τις γνώμες σας . Παρατήρησα τιμές εξαιρετικά αυξημένες (φόροι περίπου 1000 ευρώ το άτομο για τις οργανωμένες ) γι αυτό και σκέφτομαι να πάμε μόνοι μας . Έχω βρει για την περίοδο τέλος Ιουλίου εισιτηρια ανά άτομο για Σκωτία 350 ευρώ, Ταιλάνδη 800 , Σιγκαπούρη 900, Μπαλι 600, Κίνα 800, Ινδία 600, Βιετνάμ 1000, Μαλδίβες 600. Η φιλοσοφία μας είναι να δούμε νέα μερη και πολιτισμούς . Πέρυσι πήγαμε Τυνησία με 48 βαθμούς και αντέξαμε γιατί τα παιδιά μου είδαν κάτι εκτός Ευρώπης μια και η κόρη μου σπουδάζει εκεί και τα έχουμε κατά κάποιο τρόπο δει τα μέρη της Βα Ευρώπης. Αναμένω με αγωνία . ημέρες διαθέσιμες το πολύ 14 λόγω δουλειάς
Nα πάτε στο Μπάλι και να μην κινηθείτε πουθενά νοτιότερα του Ούμπουντ. Είναι και άψογη εποχή, πολύ οικονομικά, φοβερά μέρη.
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Καλησπέρα κι από εμένα . Αναζητώ προορισμο για το καλοκαιρι. Ταξίδι μετα τα 20χρονα παιδιά μου. Επειδή για διάφορους λόγους πιθανολογώ πως θα είναι από τις τελευταίες φορες αλλά τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα καθώς θα επιβαρυνθώ το κόστος επί 3, θα ήθελα τις γνώμες σας . Παρατήρησα τιμές εξαιρετικά αυξημένες (φόροι περίπου 1000 ευρώ το άτομο για τις οργανωμένες ) γι αυτό και σκέφτομαι να πάμε μόνοι μας . Έχω βρει για την περίοδο τέλος Ιουλίου εισιτηρια ανά άτομο για Σκωτία 350 ευρώ, Ταιλάνδη 800 , Σιγκαπούρη 900, Μπαλι 600, Κίνα 800, Ινδία 600, Βιετνάμ 1000, Μαλδίβες 600. Η φιλοσοφία μας είναι να δούμε νέα μερη και πολιτισμούς . Πέρυσι πήγαμε Τυνησία με 48 βαθμούς και αντέξαμε γιατί τα παιδιά μου είδαν κάτι εκτός Ευρώπης μια και η κόρη μου σπουδάζει εκεί και τα έχουμε κατά κάποιο τρόπο δει τα μέρη της Βα Ευρώπης. Αναμένω με αγωνία . ημέρες διαθέσιμες το πολύ 14 λόγω δουλειάς
Ψηφιζω Σιγκαπουρη - Μπαλί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom