Γενικά Αναζητήση προορισμού στην Ασία

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Βλέπω πολλοί πίνετε νερό στο όνομα της Scoot. Εύχομαι να μην σας κάνει το χουνέρι που έκανε σε μας και σύντομα θ'ανοίξω σχετικό thread. Η συμβουλή μου: Προσέξτε πολύ με την Scoot - ειδικά αν δεν έχετε ταξιδέψει ακόμη. Να έχετε εναλλακτικές λύσεις γιατί μπορεί να σας τινάξει το ταξίδι στον αέρα με αλλαγές ή ακυρώσεις πτήσεων που συμβαίνουν πάρα πολύ συχνά. Και μη νομίζετε ότι είναι τόσο φτηνή όσο δείχνει και πολλές "προσφορές" είναι "πέτσινες". Είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.
@babaduma η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πεταξει με Scoot αλλα ξερω ατομα που εχουν πεταξει σε "καλες" τιμες. Επειδη το σκεφτομουν για ενα ταξιδι ΝΑ Ασια, θα αναμενω να διαβασω το θεμα που θα ανοιξεις
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Εντάξει, low-cost είναι, έχει κάποια ρίσκα (πχ θα πάω Ταϊλανδή κι από εκεί Myanmar με AirAsia κι άφησα επίτηδες μιάμιση μέρα κενή στη Bangkok για να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο από πιθανή καθυστέρηση), αλλά πχ όταν κλείνεις με 300€ για Βιετνάμ, ενώ σε άλλες εταιρείες θέλεις κάνα 500αρι, τι να κάνεις;

Για πέτσινες προσφορές τι εννοείς;

Πάντως μετοχές στην εταιρεία δεν έχω, απλά βρήκα ένα πολύ φθηνό ταξίδι και μου κάθισε άλλο ένα από διαγωνισμό της, οπότε περιμένω κι εγώ να διαβάσω τι έπαθες για να έχω το νου μου. :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
@babaduma η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πεταξει με Scoot αλλα ξερω ατομα που εχουν πεταξει σε "καλες" τιμες. Επειδη το σκεφτομουν για ενα ταξιδι ΝΑ Ασια, θα αναμενω να διαβασω το θεμα που θα ανοιξεις
Απλά σε ενημερώνω ότι έκλεισα με την "προσφορά" του Σεπτεμβρίου. Από τα 4 σκέλη πτήσεων μου άλλαξε μέρες στα 3 την προηγούμενη Κυριακή, τινάζοντάς μου στον αέρα τον προγραμματισμό του ταξιδιού. Αυτήν την στιγμή τα έχω ακυρώσει όλα, είμαι σε αναμονή επιστροφής χρημάτων (μέσα σ'ένα μήνα, λένε) κι έχω κλείσει νέα εισιτήρια με Qatar και Thai. Διαφορά κόστους γύρω στα 150 ευρώ (αν μου επιστραφούν όσα μου χρέωσαν). Αξίζει το ρίσκο; Για μένα, σαφέστατα όχι.

Για πέτσινες προσφορές τι εννοείς;
Εννοώ ότι για την ίδια διαδρομή το εισιτήριο "προσφοράς" της Scoot (με τις μηδενικές παροχές) ήταν $6 φθηνότερο από της Thai (με τις γνωστές παροχές).

Και η "προσφορά" της με -40% ήταν μόλις 150 ευρώ A/R φτηνότερη από την Qatar. Δηλαδή, η κανονική τιμή της ήταν ακριβότερη της Qatar! Και καταλαβαίνεις τι συγκρίσεις κάνουμε, ε;
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Babaduma
Εννοώ ότι για την ίδια διαδρομή το εισιτήριο "προσφοράς" της Scoot (με τις μηδενικές παροχές) ήταν $6 φθηνότερο από της Thai (με τις γνωστές παροχές).

Και η "προσφορά" της με -40% ήταν μόλις 150 ευρώ A/R φτηνότερη από την Qatar. Δηλαδή, η κανονική τιμή της ήταν ακριβότερη της Qatar! Και καταλαβαίνεις τι συγκρίσεις κάνουμε, ε;
Εγώ έκανα πέρυσι το 19 τον ιουνιοταξιδι με σκουτ κ ευτυχώς πήγαν όλα καλά κ ήταν αξιοπρεπέστατη για τα λεφτά που έδωσα..φετος Χονγκ Κονγκ κ ταυλανδη έκλεισα με Κατάρ με 513€ από θεσσαλονικη κ γλυτώνω κ το πηγαινελα Αθήνα..και έχω όλες τις παροχές Κατάρ..βέβαια να πω ότι δύο αλλαγές ώρας μου έκαναν μεχρι τώρα ενώ με σκουτ τπτ..οπότε μπορεί τυχερά να είναι όλα αυτά..
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλά εννοείται ότι με την κανονική της τιμή δεν υπάρχει λόγος να την προτιμήσεις, ακόμα και να ήταν οριακά φθηνότερη, απλά τα -30% και -40% ήταν/είναι τουλάχιστον δελεαστικά.
Αν θέλεις γράψε και τι πτήσεις είχες, πόσες μέρες πριν το ταξίδι σε ενημέρωσαν και πόσες μέρες άλλαξαν τις πτήσεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλά εννοείται ότι με την κανονική της τιμή δεν υπάρχει λόγος να την προτιμήσεις, ακόμα και να ήταν οριακά φθηνότερη, απλά τα -30% και -40% ήταν/είναι τουλάχιστον δελεαστικά.
Αν θέλεις γράψε και τι πτήσεις είχες, πόσες μέρες πριν το ταξίδι σε ενημέρωσαν και πόσες μέρες άλλαξαν τις πτήσεις.
ATH-SIN-BKK, LPQ-SIN, SIN-ATH. Με ειδοποίησαν 2 1/2 μήνες πριν - ευτυχώς. Άλλαξαν τις μέρες στις πρώτες δύο και άφησαν ως είχε μόνο την τελευταία (προς το παρόν). Τις ακύρωσα όλες μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με Σιγκαπούρη.

Babaduma
Εγώ έκανα πέρυσι το 19 τον ιουνιοταξιδι με σκουτ κ ευτυχώς πήγαν όλα καλά κ ήταν αξιοπρεπέστατη για τα λεφτά που έδωσα..φετος Χονγκ Κονγκ κ ταυλανδη έκλεισα με Κατάρ με 513€ από θεσσαλονικη κ γλυτώνω κ το πηγαινελα Αθήνα..και έχω όλες τις παροχές Κατάρ..βέβαια να πω ότι δύο αλλαγές ώρας μου έκαναν μεχρι τώρα ενώ με σκουτ τπτ..οπότε μπορεί τυχερά να είναι όλα αυτά..
Κι η ανηψιά μου πέταξε το '19 στο Μπαλι με την Scoot και την τάραξαν στις καθυστερήσεις. Είπαμε, μη σου τύχει... αλλά τα σχόλια των ταξιδιωτών δίνουν κι ένα στατιστικό δεδομένο για την κάθε εταιρία.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Γκουγκλαρω τόσες μέρες για τόσα μέρη που έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι. Αν ξέρει κάποιος και κάποιο σάιτ για φθηνά αεροπορικά θα βοηθούσε πολύ, γιατί μέχρι στιγμής τα εισιτήρια που βρίσκω προς Ασία γενικά είναι γύρω στα 700€+. Και δεν θέλω τα μισά λεφτά να πάνε στο πήγαινε-ελα Αθήνα, γιατί σκέφτομαι και για εσωτερικές πτήσεις. Προς το παρόν αυτό που κάνω είναι να ψάχνω Skyscanner να βλέπω ποιες αεροπορικές πάνε εκεί και μετά να κοιτάω αν τα κλείσω από την εταιρεία κατευθείαν είναι πιο φθηνά. Συμβουλές πάσης φύσεως ευπρόσδεκτες
Για να βλέπεις ποιες αεροπορικές πετάνε από που προς που δες εδώ:
https://direct-flights.comΣτις εταιρίες σπανίως βρίσκω πιο φθηνά. Επίσης, σπανίως βρίσκω πιο φθηνά όταν θέλω συγκεκριμένες ημερομηνίες ταξιδιού. Συνήθως θέλει ευελιξία στις ημερομηνίες. Πάντως για Κουάλα Λουμπούρ και Σιγκαπούρη θα βρεις αρκετά πιο καλή τιμή πιστεύω. Για Μπαλί κάπου 600ε είχαμε δώσε με Turkish για Σεπτέμβριο. Πιο οικονομικά δεν θυμάμαι να είχα βρει.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γκουγκλαρω τόσες μέρες για τόσα μέρη που έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι. Αν ξέρει κάποιος και κάποιο σάιτ για φθηνά αεροπορικά θα βοηθούσε πολύ, γιατί μέχρι στιγμής τα εισιτήρια που βρίσκω προς Ασία γενικά είναι γύρω στα 700€+. Και δεν θέλω τα μισά λεφτά να πάνε στο πήγαινε-ελα Αθήνα, γιατί σκέφτομαι και για εσωτερικές πτήσεις. Προς το παρόν αυτό που κάνω είναι να ψάχνω Skyscanner να βλέπω ποιες αεροπορικές πάνε εκεί και μετά να κοιτάω αν τα κλείσω από την εταιρεία κατευθείαν είναι πιο φθηνά. Συμβουλές πάσης φύσεως ευπρόσδεκτες
Πάμε με SCOOT Σιγκαπούρη και μετά AIr Asia όπου θέλεις
 
Μηνύματα
13
Likes
2
ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για το ταξιδι αυτο..η ινδια απο οτι ακουω δεν ειναι κ ασφαλες να κυκλοφορουν κοπελες μονες..
Και εμένα μου φαίνονται λίγα, αλλά απ'ότι κατάλαβα αυτές οι χώρες είναι αρκετά φθηνές. Εμείς υπολογίζουμε γύρω στα 600 για τα εισιτήρια, 200 για διαμονή, 10€ μέσο όρο το βράδυ, σε χοστελ.200-250 για μετακινήσεις, και άλλα 450-500 για τα έξοδα μας εκεί, αν ξοδεύουμε το πολύ 20€ τη μέρα για φαγητά νερά και εισόδους σε αξιοθέατα κλπ. Αυτός ο υπολογισμός έγινε με βάση το πόσα ξοδεύουμε σε διακοπές σε ένα ελληνικό νησί πχ, τα 20 τη μέρα. Αφού τη βγάζουμε στην Ελλάδα σε διακοπές με τόσα, πιστεύω σε μια πιο φθηνή χώρα θα είμαστε μια χαρά. Φαίνεται οκ γενικά αυτό σαν μπάτζετ ή σκεφτόμαστε ο,τι να ναι? Τι άλλο πρέπει να υπολογίσουμε?
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Ταξιδι για Ιουλιο Νεπαλ,Ουζμπεκισταν η Βιετναμ -Καμποτζη (και κατι περιπου σαυτο το στυλ ,προτασεις ευπροσδεκτες!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το Νεπάλ δεν ενδείκνυται για καλοκαίρι, μπορεί να έχει πλημμύρες ενώ το Ουζμπεκισταν θα έχει παρα πολύ ζέστη. Για Βιετνάμ δε γνωρίζω τον καιρό. Όλοι οι προορισμοί πάντως είναι αξιόλογοι.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Το Νεπάλ δεν ενδείκνυται για καλοκαίρι, μπορεί να έχει πλημμύρες ενώ το Ουζμπεκισταν θα έχει παρα πολύ ζέστη. Για Βιετνάμ δε γνωρίζω τον καιρό. Όλοι οι προορισμοί πάντως είναι αξιόλογοι.
Ευχαριστω μηπως εχεις καποια αλλη προταση?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom