Γενικά Αναζητήση προορισμού στην Ασία

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστω μηπως εχεις καποια αλλη προταση?
Ιούλιο που είχα πάει στο Κιργισταν ήταν πολύ όμορφα! Δε ξέρω πόσες μέρες έχετε. Για πιο ανατολικά πάντως καλοκαίρι είναι ιδανική περίοδος για το Μπαλί.
Βεβαια το Βιετναμ κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο ενδιαφέρον. Έχεις επιλέξει κάπως ετερόκλητα πράγματα και δε γνωρίζω τα γούστα σου.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
434
Ιούλιο που είχα πάει στο Κιργισταν ήταν πολύ όμορφα! Δε ξέρω πόσες μέρες έχετε. Για πιο ανατολικά πάντως καλοκαίρι είναι ιδανική περίοδος για το Μπαλί.
Βεβαια το Βιετναμ κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο ενδιαφέρον. Έχεις επιλέξει κάπως ετερόκλητα πράγματα και δε γνωρίζω τα γούστα σου.
Παω παντου!προσπαθω ενα ταξιδι τουλαχιστον το μηνα !πριν μας ξαναμαντρωσουν!απλα εχω βαλει στο στοχαστρο Ινδια ,Νεπαλ,Περου,Καμποτζη,Κινα(το ξεχναμε!!)και σε οσαμερη μπορω να προλαβω να παω,γιαυτο ζηταω γνωμες!!!;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για πιο ανατολικά πάντως καλοκαίρι είναι ιδανική περίοδος για το Μπαλί.
Και όλη την εκεί τροπική ζώνη επίσης. Ολόκληρη η Ινδονησία είναι διαμάντι (μόνο την επαρχία Aceh ίσως θες να αποφύγεις, και μάλλον έτσι κι αλλιώς ο δρόμος προς τα κει δε θα σε βγάλει), η Μαλαισία επίσης, Σιγκαπούρες, Μπρουνέι κλπ, η (πολύ) Βόρεια Αυστραλία είναι επίσης ΟΚ (μέσα και το Great Barrier Reef), και για πιο extreme (χωρίς να έχω πάει) είναι ιδανική περίοδος για Παπούα Νέα Γουϊνέα, νησιά Σολομώντα κλπ). Και για κάποια από τα νησιά της Ταϋλάνδης είναι καλά.

Πιο βόρεια, όμως, σε όλη την ινδική υποήπειρο και την Ινδοκίνα το ξεχνάς τελείως λογω μουσώνων.
Κεντρική Ασία (όπως π.χ. Ουζμπεκιστάν) το ξεχνάς επίσης τελείως λόγω ζέστης, εκτός αν πάρεις κυριολεκτικά τα βουνά (Pamir highway).

Εξαιρετική είναι επίσης η περίοδος για Βόρεια Κίνα (Πεκίνο και βορειότερα) και Κορέες, αν έχουν ανοίξει μέχρι τότε. Και για Σιβηρία είναι καλά, αλλά καλύτερα να αποφύγεις ένα ταξίδι στη Ρωσία φέτος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kι εγώ Ινδονησία θα πρότεινα, που έχει ατελείωτα πράγματα, πχ Raja Ampat και Papua ας πούμε.
 

FIDS123

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Ψάχνω προορισμό στην Ασία. Είμαι ανάμεσα σε Νεπάλ, Βιετνάμ, Ταυλάνδη..Ποιος θα προτείνατε??
Και επίσης αξίζει το ομαδικό ταξίδι με ταξιδιωτικό γραφείο??Διότι για Νεπαλ έχω βρει αρκετα καλά οικονομικά πακέτα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.766
Likes
18.143
Και οι τρεις χώρες είναι φοβερές και αξίζουν με 1000 να πας. Ας μας πεις ομως τι εποχή καταρχάς θέλεις να ταξιδέψεις και τι δραστηριότητες κυριως αναζητάς.
 
Last edited:

FIDS123

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Και οι τρεις χώρες είναι φοβερές και αξίζουν με 1000 να πας. Ας μας πεις ομωσ τι εποχή καταρχάς θέλεις να ταξιδέψεις και τι δραστηριότητες κυριως αναζητάς.
Θέλω να ταξιδέψω Οκτώβριο ή Νοέμβριο.. Δεν επιθυμώ κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα.. Απλά ταξιδι στην εν λόγω περιοχή της Ασίας στην οποία δεν έχω ξαναπάει.. Και επίσης αξίζουν τα ομαδικά με ταξιδιωτικά γραφεία;;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Θέλω να ταξιδέψω Οκτώβριο ή Νοέμβριο.. Δεν επιθυμώ κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα.. Απλά ταξιδι στην εν λόγω περιοχή της Ασίας στην οποία δεν έχω ξαναπάει.. Και επίσης αξίζουν τα ομαδικά με ταξιδιωτικά γραφεία;;
Ε χάνεις και κερδιζεις με τα ταξιδιωτικα.. Νομίζω συγκεκριμένα για Βιετνάμ, Ταυλανδη δε χρειάζεται να πας με γκρουπ ιδίως αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς ως ενα βαθμό με την προετοιμασία του ταξιδιού.. Ειναι '' ευκολες'' χώρες.. Τωρα Νεπαλ δε πηγα αλλα νομιζω και να μην πας με γκρουπ θα πρέπει να συμμετεχεις σε καποια γκρουπ εκει αν θέλεις να κάνεις hiking ας πούμε.Βεβαια θα μας πουν καλύτερα αυτοι που πήγανε..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.766
Likes
18.143
Θέλω να ταξιδέψω Οκτώβριο ή Νοέμβριο.. Δεν επιθυμώ κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα.. Απλά ταξιδι στην εν λόγω περιοχή της Ασίας στην οποία δεν έχω ξαναπάει.. Και επίσης αξίζουν τα ομαδικά με ταξιδιωτικά γραφεία;;
Το λέω γιατί Ταυλανδη και Βιετνάμ βρίσκονται λίγο πολύ στη ίδια περιοχή, Ν.Α. Ασια είναι, μοιάζουν ως προς το κλίμα και τη φύση, ενώ το Νεπάλ είναι κάτι άλλο, έχει βουνά κτλ.
Την εποχή που έχεις διαλέξει αφήνεις απ έξω το Βιετνάμ διότι στις κεντρικές περιοχές έχει βροχές, ενώ στη Ταυλανδη είναι η μεταβατική περίοδος, εγώ προσωπικά θα πήγαινα τέτοια εποχή. Νεπάλ είναι καλή περίοδος. Στη θέση σου θα διάλεγα Ταυλανδη ή Νεπάλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom