Λιχτενστάιν Ελβετία Αναζητώντας τον εαυτό μου ανάμεσα σε Ελβετία και Λιχτενστάιν!

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πώ πώ τι όμορφη περιγραφή!τι χαλαρωτική ιστορία!με τα ποδήλατα,το πράσινο,τα βουνά,καλά γέλασα πολύ διαβάζοντας για το αλκοτέστ που κάνουν στους ποδηλάτες:haha:,αλλά πολύ σωστούς τους βρίσκω!
Μη σου πώ ότι στο τέλος της ιστορίας,στην επιστροφή και στο χωρισμό σας λυπήθηκα σα νάμουνα κι εγώ μέλος της παρέας σας...
Ευχάριστο όμως το ότι κράτησες επαφή μαζί τους,πάντα τέτοια!
Σου λέω την είχαν στημένοι για αλκοτέστ στα ποδήλατα παντού...ειδικα πάνω στις γέφυρες οταν εμπαινες στο κρατος τους ηταν must.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
διαβαζοντας τις ιστοριες σου βλεπω πως προσαρμοζεσαι ευκολα σε καταστασεις, παρεες κ ξερεις να αποκομιζεις παντα το καλυτερο μεσα απο αυτες...μπραβο σου γι' αυτο...μπραβο κ για αυτην την πολυ ομορφη ιστορια...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσε...η οργάνωση είναι η AIESEC αλλά αν θες καλό Intership κοίτα τα προγράμματα της ευρωπαικής ένωσης κάθε όργανο της ένωσης παίρνει κόσμο για 6 μηνες με πολυ καλο μισθο.
Για πες που κοιταω για inter της ενωσης?Φανταζομαι στη σελιδα ε?
Και εγω AIESEC εχω στραφει αλλα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιει αυτο που βρισκω..
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για πες που κοιταω για inter της ενωσης?Φανταζομαι στη σελιδα ε?
Και εγω AIESEC εχω στραφει αλλα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιει αυτο που βρισκω..
Κοιτάς στο site καθενός από τα όργανα της ένωσης ή στο site της Ευρωπαικης Υπηρεσιας Επιλογης Προσωπικου. Ξεχασα να σου πω πως η ενωση παιρνει μονο πτυχιουχους και οχι πριν παρεις το πτυχιο σου. Εγω πρωτα θα τελειωσω με το στρατο και μετα θα κανω αιτηση. Εχει παει ενας φιλος και μου λεει πως ειναι πολυ καλη εμπειρια. Ασε που ειναι ενα μεγαλο plus αν θες να κατσεις και μετα εκει για δουλεια. Οι πολεις που υπαρχουν τετοιεσ θεσεις ειναι. Βρυξέλλες, Λουξεμβούργο, Στρασβούργο, Φρανκφούρτη
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
διαβαζοντας τις ιστοριες σου βλεπω πως προσαρμοζεσαι ευκολα σε καταστασεις, παρεες κ ξερεις να αποκομιζεις παντα το καλυτερο μεσα απο αυτες...μπραβο σου γι' αυτο...μπραβο κ για αυτην την πολυ ομορφη ιστορια...
συναυλια ramstein!!!WOW να τα σπάσετε!!!

μέχρι τώρα όλες αυτές οι τρέλες που έχω κάνει αλλάζοντας χώρες για 3μηνα δεν μου έχουν βγει σε κακό και ας μην ήταν και καλα προετοιμασμενες...μαλλον τυχη το λενε αυτο :p
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Κοιτάς στο site καθενός από τα όργανα της ένωσης ή στο site της Ευρωπαικης Υπηρεσιας Επιλογης Προσωπικου. Ξεχασα να σου πω πως η ενωση παιρνει μονο πτυχιουχους και οχι πριν παρεις το πτυχιο σου. Εγω πρωτα θα τελειωσω με το στρατο και μετα θα κανω αιτηση. Εχει παει ενας φιλος και μου λεει πως ειναι πολυ καλη εμπειρια. Ασε που ειναι ενα μεγαλο plus αν θες να κατσεις και μετα εκει για δουλεια. Οι πολεις που υπαρχουν τετοιεσ θεσεις ειναι. Βρυξέλλες, Λουξεμβούργο, Στρασβούργο, Φρανκφούρτη
Ναι αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο να σε παρουν..Αν παιρνουν πτυχιουχους τοτε λιγο δυσκολο..Καλο για τα υπ'οψιν για του παραχρονου παντως που θα χω τελειωσει και το στρατο...!!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Φιλε παραλογιστή μια χαρά λογικό σε βρίσκω αφού έχεις αποκομίσει τέτοιες ωραίες εμπειρίες! Κ γω μονοκοπανιά τη διάβασα!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο να σε παρουν..Αν παιρνουν πτυχιουχους τοτε λιγο δυσκολο..Καλο για τα υπ'οψιν για του παραχρονου παντως που θα χω τελειωσει και το στρατο...!!
Οχι δεν ειναι καθολου ευκολο...αν και παιρνουν πολυ κοσμο υπαρχουν 27 χωρες και δεν υπαρχει ποσοστοση απο καθε χωρα. δηλαδη μπορει λογω προσοντων να μην παρουν απο κάποια χωρα καν ατομα αν οι αλλοι ειναι καλυτεροι. Βασικα που πρεπει να εχεις ειναι πτυχιο πανω απο 7, να μιλας όσες πιο πολλες επισημες γλωσσες της ενωσης μπορεις δηλαδη λογω ανταγωνισμου το λιγοτερο 4 (τα ατομα απο Λουξεμβουργο μιλανε τουλαχιστον 6 ολοι τους) να εχεισ συστατικες απο καθηγητες και αν εχεις αλλο inter καπου εξω ειναι ενα plus...αυτα δεν τα λεει η αιτηση αλλα λογω αποτελεσματων ετσι παει!!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Οχι δεν ειναι καθολου ευκολο...αν και παιρνουν πολυ κοσμο υπαρχουν 27 χωρες και δεν υπαρχει ποσοστοση απο καθε χωρα. δηλαδη μπορει λογω προσοντων να μην παρουν απο κάποια χωρα καν ατομα αν οι αλλοι ειναι καλυτεροι. Βασικα που πρεπει να εχεις ειναι πτυχιο πανω απο 7, να μιλας όσες πιο πολλες επισημες γλωσσες της ενωσης μπορεις δηλαδη λογω ανταγωνισμου το λιγοτερο 4 (τα ατομα απο Λουξεμβουργο μιλανε τουλαχιστον 6 ολοι τους) να εχεισ συστατικες απο καθηγητες και αν εχεις αλλο inter καπου εξω ειναι ενα plus...αυτα δεν τα λεει η αιτηση αλλα λογω αποτελεσματων ετσι παει!!!
E καλα του Λουξεμβουργου και τπτ Ελβετοι λογικο ειναι αμα εχουν 151123 επισημες γλωσσες στη χωρα τους..
Παντως οταν λες μιλας τουλαχιστον 4 τι εννοεις?Εγω ας πουμε εχω χαρτια οτι μιλαω σε καποιο επιπεδο 3,και μια τα ελληνικα 4.Μιλαω ομως και Ισπανικα που δεν εχω κανενα χαρτι,ελπιζω να τα ελεγχουνε με τεστ!Παντως ετσι φανταζομαι οτι αποκλειουν πολλους αφου οι περισσοτεροι ευρωπαιοι ζητημα να μιλανε αγγλικα συν τη μητρικη τους...whatever..
Ελπιζω να μετραει κανα erasmus αλλιως μαλλον με βλεπω να πηγαινω να διδασκω αγγλικα με την AIESEC στην Ινδια!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως δε διάβασα ούτε μια φορά το όνομα Triesenberg κι ανησυχώ... Μόνο εμένα εντυπωσίασε αυτό το Λιχτενσιανέζικο χωριό?

Α, και η χρήση της λέξης "πόλη" όταν αναφέρεσαι στη Vaduz ηχεί τουλάχιστον περίεργα! Αντίστοιχου μεγέθους οικισμό στην Ελλάδα θα τον έλεγες χωριό....

Στο τέλος η διαφωνία: Δεν ξέρω πως είναι το Malbun το χειμώνα, αλλά τον Αύγουστο που το επισκέυτηκα συνάντησα μια βουκολική εμποροπανύγηρη, και μερικά κιτσάτα καταλύματα β' κλάσσης...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
E καλα του Λουξεμβουργου και τπτ Ελβετοι λογικο ειναι αμα εχουν 151123 επισημες γλωσσες στη χωρα τους..
Παντως οταν λες μιλας τουλαχιστον 4 τι εννοεις?Εγω ας πουμε εχω χαρτια οτι μιλαω σε καποιο επιπεδο 3,και μια τα ελληνικα 4.Μιλαω ομως και Ισπανικα που δεν εχω κανενα χαρτι,ελπιζω να τα ελεγχουνε με τεστ!Παντως ετσι φανταζομαι οτι αποκλειουν πολλους αφου οι περισσοτεροι ευρωπαιοι ζητημα να μιλανε αγγλικα συν τη μητρικη τους...whatever..
Ελπιζω να μετραει κανα erasmus αλλιως μαλλον με βλεπω να πηγαινω να διδασκω αγγλικα με την AIESEC στην Ινδια!
Πρέπει να μιλάς άπταιστα με πτυχίο 2 από τις 3 γλωσσες εργασίας της Ευρωπαικης Επιτροπης (Αγγλικά, Γαλλικά , Γερμανικά) και μετά πάνε οι άλλες. αν ελέγχουν με τεστ ή οχι δεν το ξερω...με ενα mail Ομως μπορω να μαθω. Οχι φιλε επειδη εχω παει 5 χρονια σε ευρωπαικο σχολειο στις Βρυξελλες που εκει υπηρχαν παιδια απο ολη την ενωση μιλάει κοσμος γενικα γλωσσες. Μια χαρ ακαι η ινδια.ειναι μια φιλη μου τουρκαλα εκει τωρα μεσω ΑΙΕSEC
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom