Λιχτενστάιν Ελβετία Αναζητώντας τον εαυτό μου ανάμεσα σε Ελβετία και Λιχτενστάιν!

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Πάντως δε διάβασα ούτε μια φορά το όνομα Triesenberg κι ανησυχώ... Μόνο εμένα εντυπωσίασε αυτό το Λιχτενσιανέζικο χωριό?

Α, και η χρήση της λέξης "πόλη" όταν αναφέρεσαι στη Vaduz ηχεί τουλάχιστον περίεργα! Αντίστοιχου μεγέθους οικισμό στην Ελλάδα θα τον έλεγες χωριό....

Στο τέλος η διαφωνία: Δεν ξέρω πως είναι το Malbun το χειμώνα, αλλά τον Αύγουστο που το επισκέυτηκα συνάντησα μια βουκολική εμποροπανύγηρη, και μερικά κιτσάτα καταλύματα β' κλάσσης...
Από το Triesenberg απλά περάσαμε με το αυτοκίνητο μία φορά και να σου πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι. Όσο αναφορά για την ονομασία πόλη τη βαντούζ φυσικά και είναι ένας οικισμός πάντα μιλώντας όπως είπες σε σχέση με την Ελλάδα αλλά και στην Ιταλία ένα μέρος με 60000 κόσμο θεωρείται χωριό. Απλά την λέω πόλη γιατί είναι και πρωτεύουσα του κράτους για κανέναν αλλο λόγο. Στο Malbun ειχαμε παει τελη Ιουνιου εμποτοπανυγηρη δεν ειδα...μαλλον θα ηταν καποιο σαν φεστιβαλ παντως το συκγρότημα που είδα κιτσάτο δεν το λέγες!;)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
στο λιχτενσταιν εχω παει 3 φορες
ειναι ενα μερος για ξεκουραση αλλα αρκετα ακριβο
βεβαια εχω να παω απο το 2000 και δεν ξερω αν εχει
αλλαξει κατι.
Πολυ ωραια ιστορια,σ ευχαριστουμε
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Πρέπει να μιλάς άπταιστα με πτυχίο 2 από τις 3 γλωσσες εργασίας της Ευρωπαικης Επιτροπης (Αγγλικά, Γαλλικά , Γερμανικά) και μετά πάνε οι άλλες. αν ελέγχουν με τεστ ή οχι δεν το ξερω...με ενα mail Ομως μπορω να μαθω. Οχι φιλε επειδη εχω παει 5 χρονια σε ευρωπαικο σχολειο στις Βρυξελλες που εκει υπηρχαν παιδια απο ολη την ενωση μιλάει κοσμος γενικα γλωσσες. Μια χαρ ακαι η ινδια.ειναι μια φιλη μου τουρκαλα εκει τωρα μεσω ΑΙΕSEC
Kαλα γενικα το λεω,δεν λεω οτι δεν μιλαει κοσμος ξενες γλωσσες!Whatever,Aγγλικα Γερμανικα ξερω παντως με ολα τα χαρτια :p!
Θα το μαθω στις αιτησεις!
O KAIΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Kαλα γενικα το λεω,δεν λεω οτι δεν μιλαει κοσμος ξενες γλωσσες!Whatever,Aγγλικα Γερμανικα ξερω παντως με ολα τα χαρτια :p!
Θα το μαθω στις αιτησεις!
O KAIΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC!
Go for it!!! :D Στο site της Ευρωπαικης Επιτροπης μαλιστα υπαρχει και ολοκληρο pdf στα ελληνικα με ολα τα στοιχεια.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
στο λιχτενσταιν εχω παει 3 φορες
ειναι ενα μερος για ξεκουραση αλλα αρκετα ακριβο
βεβαια εχω να παω απο το 2000 και δεν ξερω αν εχει
αλλαξει κατι.
Πολυ ωραια ιστορια,σ ευχαριστουμε
Ακόμα ακριβό είναι όπως. Αλλά και στην Ελβετία που μέναμε δίπλα δεν μπορώ να πω πως ειχε μεγαλη διαφορα. Εμας προσωπικα μας ειχε σωσει το super market Που πηγαιναμε στην Αυστρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Από το Triesenberg απλά περάσαμε με το αυτοκίνητο μία φορά και να σου πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι. Όσο αναφορά για την ονομασία πόλη τη βαντούζ φυσικά και είναι ένας οικισμός πάντα μιλώντας όπως είπες σε σχέση με την Ελλάδα αλλά και στην Ιταλία ένα μέρος με 60000 κόσμο θεωρείται χωριό. Απλά την λέω πόλη γιατί είναι και πρωτεύουσα του κράτους για κανέναν αλλο λόγο. Στο Malbun ειχαμε παει τελη Ιουνιου εμποτοπανυγηρη δεν ειδα...μαλλον θα ηταν καποιο σαν φεστιβαλ παντως το συκγρότημα που είδα κιτσάτο δεν το λέγες!;)
Triesenberg... Ένα χωριό απλωμένο στα μήκη και στα πλάτη μιας πλαγιάς, ακριβώς πάνω από την "κούρμπα" της κοιλάδας του Ρήνου, απ' όπου όλα τα σπίτια έχουν περίπου τη θέα στο συνημμένο....

Malbun.. Η εμποροπανήγυρη που ανέφερα, ήταν στα πλαίσια του 13. Eselfest (13o φεστιβάλ γαϊδάρου) που γίνεται κάθε χρόνο εκεί... .
 

Attachments

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Paralogistis ευχαριστουμε για τις ομορφες εικονες!Ωραιες εμπειριες!!Αντε να βρουμε και μεις κανα τριμηνο εξω γιατι παλι για δουλεια Παρο μας βλεπω :)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Paralogistis ευχαριστουμε για τις ομορφες εικονες!Ωραιες εμπειριες!!Αντε να βρουμε και μεις κανα τριμηνο εξω γιατι παλι για δουλεια Παρο μας βλεπω :)
Εσύ παρεά για το Balkan tour βρήκες ;

Μέλι έχει αυτό το νησί όλος ο λαός από τη σχολη μου έχει πάει εκεί για δουλεια τα καλοκαιρια...εγω ακομα να το επισκεθφω...αν και απο ελληνικα νησια το λεω και ντρεπομαι εχω παει σε ελαχιστα.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Nαι αυτη τη φορα κατι εχω βρει..Ελπζω να μην με ξανακρεμασουν! :) Oσο για το νησι sorry στους Παριανους εδω μεσα αλλα θα αργησω να ξαναπαω..Τελος παντων,γουστα ειναι αυτα!!Ισως μου επεσε πολυ το 2μηνο +++ .. Αλλα να σου πω την αληθεια θα προτιμουσα ενα 2μηνο στην Αμοργο,και δουλεια στο καφενεδακι στη Λοζα.. :)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
αχ βρε συ, τι μου έκανες;;;; είχα και δουλειές να κάνω, και κόλλησα στην αφήγησή σου. Με συνεπήρε και ξέχασα όλα τα άλλα!
(αυτά παθαινει οποιος μπαινει στο travelstories ενώ εχει υποχρεωσεις....)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
αχ βρε συ, τι μου έκανες;;;; είχα και δουλειές να κάνω, και κόλλησα στην αφήγησή σου. Με συνεπήρε και ξέχασα όλα τα άλλα!
(αυτά παθαινει οποιος μπαινει στο travelstories ενώ εχει υποχρεωσεις....)
Αχχ να δεις ποσες φορες το εχω πει και εγω αυτο στον εαυτο μου...αντι να διαβαζω τωτα ενοποιησεις ισολογισμων διαβαζω posts εδω!!! Χαιρομαι που σου αρεσε;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom