Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

andreas.grk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, πετάω σε καμιά δεκαριά μέρες με Ryanair για Βρυξέλλες και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτησούλες.

1) Στην κράτηση του εισιτηρίου που έκανα ηλεκτρονικά, έγραψα το ονοματεπώνυμο μου με κεφαλαίους λατινικούς χαρακτήρες, όπως ακριβώς δηλαδή εμφανίζονται στο διαβατήριο. Θα έχω πρόβλημα επειδή τα έβαλα κεφαλαία ?

2) Καθυστερήσεις γίνονται γενικά σε αυτήν την εταιρεία ? Ρωτάω γιατί θα πρέπει να προλάβω λεωφορείο μόλις προσγειωθώ.

3) Πόση ώρα πριν την πτήση να είμαι στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης ? Μόνο μια χειραποσκευή θα έχω.

4) Τα σακ βουαγιάζ μπορούν να "συμπιεστούν" αν είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος για να χωρέσουν στο "καλούπι" κατά τον έλεγχο έτσι ?

5) Φακοί επαφής επιτρέπονται στη χειραποσκευή ? Καμιά 20αρια ημερήσιους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, συγχαρητήρια για το ομολογουμένως χρήσιμο σάιτ σας !
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Φίλε μου όλα αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί δεκάδες φορές... κάνε τον κόπο να διαβάζεις πριν ρωτήσεις... καταντά κουραστικό να διαβάζουμε και να ξαναδιαβάζουμε τα ίδια επειδή βαριόσαστε να ψάξετε...
 

andreas.grk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Για το πρώτο ερώτημα φίλε μου, δε βρήκα τίποτα. Check-in δεν έχω κάνει ακόμα, μόνο κράτηση. Απλά ρωτάω γιατί αγχώθηκα και δε βρίσκω κάτι :/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.065
Likes
41.274
Για τους φακούς επαφής, πάντως, μην αγχώνεσαι. Βάλτους στο σακουλάκι και περνάνε μια χαρά, είναι μικρού όγκου συσκευασία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Για το πρώτο ερώτημα φίλε μου, δε βρήκα τίποτα. Check-in δεν έχω κάνει ακόμα, μόνο κράτηση. Απλά ρωτάω γιατί αγχώθηκα και δε βρίσκω κάτι :/
Αφου τους εβαλες οπως ακριβως ειναι στο διαβατηριο σου δνε θα εχεις κανενα προβλημα.
Και γω στα κεφαλαια τους βαζω.
 

alexandros1

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Paris?
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα παιδιά, πετάω σε καμιά δεκαριά μέρες με Ryanair για Βρυξέλλες και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτησούλες.

1) Στην κράτηση του εισιτηρίου που έκανα ηλεκτρονικά, έγραψα το ονοματεπώνυμο μου με κεφαλαίους λατινικούς χαρακτήρες, όπως ακριβώς δηλαδή εμφανίζονται στο διαβατήριο. Θα έχω πρόβλημα επειδή τα έβαλα κεφαλαία ?
Κανενα προβλημα

2) Καθυστερήσεις γίνονται γενικά σε αυτήν την εταιρεία ? Ρωτάω γιατί θα πρέπει να προλάβω λεωφορείο μόλις προσγειωθώ.
Το συνηθες ειναι να μην αργει καθολου. Ισα ισα φτανουν σχεδον παντα νωριτερα απο το αναμενομενο.

3) Πόση ώρα πριν την πτήση να είμαι στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης ? Μόνο μια χειραποσκευή θα έχω.
Κανα 20λεπτο πριν την ωρα που γραφει στο εισιτηριο σου οτι κλεινουν οι πυλες ειναι καλα. Παντα ομως να υπολογιζεις την αναποδια που μπορει να σου συμβει τελευταια στιγμη και να αργησεις.

4) Τα σακ βουαγιάζ μπορούν να "συμπιεστούν" αν είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος για να χωρέσουν στο "καλούπι" κατά τον έλεγχο έτσι ?
Ναι.

5) Φακοί επαφής επιτρέπονται στη χειραποσκευή ? Καμιά 20αρια ημερήσιους.
Κανενα προβλημα
 

andreas.grk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Κανενα προβλημα



Το συνηθες ειναι να μην αργει καθολου. Ισα ισα φτανουν σχεδον παντα νωριτερα απο το αναμενομενο.



Κανα 20λεπτο πριν την ωρα που γραφει στο εισιτηριο σου οτι κλεινουν οι πυλες ειναι καλα. Παντα ομως να υπολογιζεις την αναποδια που μπορει να σου συμβει τελευταια στιγμη και να αργησεις.



Ναι.



Κανενα προβλημα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε μου :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για να λες ότι πρέπει να προλάβεις λεωφορείο, εννοείς ότι έχεις αγοράσει από το ίντερνετ τα εισιτήρια για το λεωφορείο charleroi - Βρυξέλλες; Αν ναι, να ξέρεις ότι και πάλι πρέπει να τα επικυρώσεις. Βγαίνοντας από το αεροδρόμιο,στα δεξιά σου έχει ένα γκισέ που λέει "εισιτήρια για Βρυξέλλες" κλπ. Ο γκισές έχει 2 ουρές, μία γενική για να εκδόσεις το εισιτήριο, και μία για αυτούς που έχουν ήδη αγοράσει online τα εισιτήριά τους και τα έχουν εκτυπωμένα. Η δεύτερη ουρά είναι εννοείται πάρα πολύ μικρή, οπότε πρόσεξε μη μπερδευτείς και περιμένεις στην τεράστια και χάσεις τζάμπα το λεωφορείο. Σε 1 λεπτό έχεις τελειώσει.
 

andreas.grk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Λεωφορείο για Charleroi - Λουξεμβούργο με την flibco. Θα κλείσω το εισιτήριο αυτές τις μέρες online να το έχω έτοιμο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λεωφορείο για Charleroi - Λουξεμβούργο με την flibco. Θα κλείσω το εισιτήριο αυτές τις μέρες online να το έχω έτοιμο.
Οκ νομίζω πάλι χρειάζεται επικύρωση - κάνε ένα κόπο και τσέκαρέ το όταν φτάσεις (και στους όρους της αγοράς φυσικά) για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.
 

andreas.grk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ακόμα κάποια πράγματα ρε παιδιά, ευχαριστώ για την υπομονή σας.

1) Έχω κάνει ήδη check-in και πετάω σε λίγες μέρες. Μπορώ να προσθέσω τώρα μια βαλίτσα 15 kgr πήγαινε-έλα ?

2) Αν ναι, δικαιούμαι, εκτός από αυτήν, να πάρω και στο αεροπλάνο τη χειραποσκευή 10 kgr ?

3) Η βαλίτσα που θα δώσω στο αεροδρόμιο έχει περιορισμό στις διαστάσεις ή παίρνω ό,τι θέλω αρκεί να μην ξεπερνά τα 15 kgr ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.432
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom