Wizz Air Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Wizz Air - Βήμα Προς Βήμα

dimitradimitra

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας....

Μπορει η ερωτηση που θα κανω να θεωρείται αυτονόητη ομως!.....


Εχω κλεισει 2 εισητηρια Βουδαπέστη ολα καλα με την κρατηση ομως τα ονοματα εχουν γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες αλλα ειναι με πεζά μονο το πρωτο είναι κεφαλαίο!
πχ. Papadopoulos

Ξερει κανεις αν πρεπει απαραίτητα να ειναι ολα κεφαλαία ή αν δεν υπαρχει προβλημα αρκει να ειναι με λατηνικους χαρακτήρες;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπερα σας....

Μπορει η ερωτηση που θα κανω να θεωρείται αυτονόητη ομως!.....


Εχω κλεισει 2 εισητηρια Βουδαπέστη ολα καλα με την κρατηση ομως τα ονοματα εχουν γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες αλλα ειναι με πεζά μονο το πρωτο είναι κεφαλαίο!
πχ. Papadopoulos

Ξερει κανεις αν πρεπει απαραίτητα να ειναι ολα κεφαλαία ή αν δεν υπαρχει προβλημα αρκει να ειναι με λατηνικους χαρακτήρες;;;
Δεν πειράζει...
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλησπέρα!! Εγώ πέταξα με αυτή την εταιρεία πέρσυ και θα ξαναπεταξω φέτος και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. είναι low budget εταιρεία οπότε ότι πληρώνεις παίρνεις και καλό είναι να ακολουθείς τους κανόνες τους.. εμείς 2 άτομα είχαμε πάρει ο ένας μία σχολική τσάντα πλάτης που ήταν δωρεάν και ο άλλος μία large cabin bag56*45*25 όπως λέει και στο σάιτ που την πληρώνεις στην κράτηση και την έχεις στην καμπίνα.. το κάθε άτομο δικαιούται μία χειραποσκευη είτε μεγάλη είτε μικρή τα περισσότερα τα χρεωνεσαι..Όσο για την πύλη εμείς δεν δυσκολευτηκαμε..Ρωτήσαμε κάνα δυο φορές και την βρήκαμε..Εμείς είχαμε πάει ένα 2ωρο νωρίτερα για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή και να χαζεψουμε στα μαγαζιά του αεροδρομίου..Ελπίζω να σε βοήθησα ότι άλλο χρειαστείς ρώτα
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση τους γιατί είχα τρομάξει με τα σχόλια στο Tripadvisor! Θα πάρω 2 χειραποσκευές στις διαστάσεις που γράφει το σάιτ και τη μία βαλίτσα που πλήρωσα. Θα κάνω και τον σταυρό μου 3 φορές...
 

lefkothea91

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση τους γιατί είχα τρομάξει με τα σχόλια στο Tripadvisor! Θα πάρω 2 χειραποσκευές στις διαστάσεις που γράφει το σάιτ και τη μία βαλίτσα που πλήρωσα. Θα κάνω και τον σταυρό μου 3 φορές...
Δεν χρειαζεται να κανεις το σταυρο σου, ειναι μια χαρα αξιοπρεπεστατη η εταιρεια. Ακριβως ιδιο επιπεδο με ryanair..
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Τελικά όλα καλά με τις χειραποσκευές! Αυτά που παίζουν είναι τα εξής:
Στο πήγαινε πέρασαν πολλοί με μεγαλύτερες χειραποσκευές χωρίς χρέωση κι αυτό γιατί δεν τους έλεγξαν σε ένα ειδικό όργανο που έχει η wizzair και ελέγχει τα μεγέθη. Στο έλα όμως από Βουδαπέστη για Θεσσαλονίκη, είδαμε/ακούσαμε πολλούς που τους έλεγξαν και την πατήσαν. Κι αυτό γιατί αν η χειραποσκευή σου είναι σε στυλ βαλίτσας και όχι πλάτης, κολλάνε τα ροδάκια σε αυτό το όργανο που σε ελέγχει και δεν μπορείς να πεις τίποτα. Η έξτρα χρέωση είναι 45€. Εν ολίγοις αν είσαι τυπικός και ακολουθείς τους κανόνες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Παρεμπιπτόντως μου άρεσε περισσότερο από Ryanair. Οι διαφορές που είδα ήταν οι εξής:
1) Στη Ράιαν σε πτήση 40-50' είχες 3 φορές ανακοινώσεις απ΄τα μεγάφωνα για κολώνιες!!!
2) Το αεροπλάνο είχε καλή θερμοκρασία σε αντίθεση με τη Ράιαν που παγώναμε.

Επίσης οι τιμές στο αεροπλάνο ήταν φυσιολογικές. Ένας κύριος μπροστά μας πήρε σάντουιτς, χυμό, καφέ, όλα μαζί 7€.

Περάσαμε και γαμάτα! Θα γράψω την εμπειρία μας για όποιον ενδιαφέρεται τις επόμενες μέρες!
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Έχω δύο διαφορετικές κρατήσεις για την ίδια πτήση, υπάρχει τρόπος να τις ενώσω σε μία;
 

demxris

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανείς τι χρεώσεις υπάρχουν αν πληρώσεις το εισιτήριο μέσω τραπεζικού εμβάσματος ή με μετρητά στο γραφείο πωλήσεων στο αεροδρόμιο;
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπέρα! Σε αυτή την εταιρία υπάρχει διαχείρηση κράτησης; Συγκεκριμένα, εάν θέλω να πάρω τους πιο απλούς ναύλους τώρα και έπειτα να προσθέσω βαλίτσα (πχ ένα μήνα μετά την κράτηση) ή να αγοράσω προτεραιότητα γίνεται; Όπως στην ryan Με λίγα λόγια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα! Σε αυτή την εταιρία υπάρχει διαχείρηση κράτησης; Συγκεκριμένα, εάν θέλω να πάρω τους πιο απλούς ναύλους τώρα και έπειτα να προσθέσω βαλίτσα (πχ ένα μήνα μετά την κράτηση) ή να αγοράσω προτεραιότητα γίνεται; Όπως στην ryan Με λίγα λόγια.
Φυσικά, απλά οι χρεώσεις αποσεκυων ξεκινάνε από 32/42 ευρώ ανάλογα την εποχή και αν δεν τις προαγοράσεις η τιμή ανεβαίνει παραπάνω μετά την κράτηση.
Επίσης με τη χειραποσκευη, αν δεν αγοράσεις priority boarding δεν είναι σίγουρο πως θα την έχεις μαζί σου στην καμπίνα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
'Εχω κάνει κράτηση για μία πτήση (στο πήγαινε), με έναν κωδικό κράτησης, ο οποίος αφορά σε 2 επιβάτες.
Γίνεται να ακυρωθεί ο ένας από τους δύο επιβάτες (οικειοθελώς, χωρίς συμβάν για λόγους υγείας)?
Αυτός που πλήρωσε μέσω πιστωτικής κάρτας, θα ταξιδέψει ...

Εχει τύχει σε κάποιον από εσάς τώρα τελευταία?

Τώρα θα μου πείτε να διαβάσω τους όρους στο website ... το έκανα και εάν κατάλαβα καλά, ακυρώνεται όλη η κράτηση, δηλ. και των δύο ατόμων...

Πάω να συμπληρώσω την φόρμα τους δηλώνοντας "voluntary cancellation" αλλά σκιάζομαι, μην τυχόν, κάτσει στραβή και μου ακυρώσουν όλη την κράτηση (και των δυο μας....)

Ψάχνω να βρω ενα e-mail επικοινωνίας, αλλά τσου...δεν το βλέπω πουθενά...
να χρησιμοποιήσω το [email protected] που ανέφερε κάποιος πριν μερικά χρόνια?

...λοιπόν...ή στραβό είμαι ή χαζό :haha:.... ή και τα δύο :haha:

Οπότε λίγο τα φώτα σας και τις συμβουλές σας....please ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Επειδη εχω κλεισει κι εγω με τη συγκεκριμενη, εχει καποιο νοημα η ακυρωση; Σου χρεωνει 30-40 ευρω ακυρωτικα. Θα παρει πισω κανενα σοβαρο ποσο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom