Ανανέωση ελληνικού διαβατηρίου πριν τη λήξη του παρόντος

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλησπέρα σε όλους,

Ένα από τα προαπαιτούμενα για τη συμμετοχή μου σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα είναι το διαβατήριό μου να έχει ισχύ μέχρι το τέλος του 2013.
Οι υπεύθυνοι του προγράμματος μου ζήτησαν να ανανεώσω αν είναι δυνατόν το διαβατήριό μου, το οποίο έχει ημ. λήξης τέλος 2012.

Στην ενημερωτική ιστοσελίδα για την έκδοση διαβατηρίων διάβασα ότι για να ανανεώσει κανείς το διαβατήριό του πρέπει να έχει είτε ήδη λήξει, είτε να λήγει σε 8 μήνες από την ημέρα αίτησης ανανέωσης.

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό ή αν μπορούν να γίνουν εξαιρέσεις; Επίσης σε περίπτωση που δηλώσω απώλεια, η έκδοση νέου διαβατηρίου γίνεται αμέσως ή προηγείται όντως "περίοδος έρευνας" μέχρι 3 μήνες; (όπως προειδοποιεί η ιστοσελίδα αυτή της ελληνικής αστυνομίας)

Όποιος γνωρίζει σχετικά, ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό ή αν μπορούν να γίνουν εξαιρέσεις; Επίσης σε περίπτωση που δηλώσω απώλεια, η έκδοση νέου διαβατηρίου γίνεται αμέσως ή προηγείται όντως "περίοδος έρευνας" μέχρι 3 μήνες; (όπως προειδοποιεί η ιστοσελίδα αυτή της ελληνικής αστυνομίας)
Στις περιπτώσεις αυτές εκδίδεται διαβατήριο με την ημερομηνία λήξης του παλαιού (π.χ. του απολεσθέντος), δεν παρατείνεται η ημερομηνία λήξης.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Από προσωπική εμπειρία καταστροφής του διαβατηρίου από μια βλαμμένη κινέζα τραπεζουπάλληλο, θα συμφωνήσω με τον taver. Όταν έκανα αίτηση για έκδοση νέου ίσχυε ως την ημερομηνία λήξης του κατεστραμμένου
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ξερετε αν γινεται το ιδιο και σε περιπτωση κλοπης?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
γιατί δεν πας στην Αστυνομία με τυπωμένες τις προϋποθέσεις για τη συμμετοχή σου στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα??
ίσως υπάρχουν λόγοι(σαν αυτόν που αναφέρεις)που δικαιολογούν την ανανέωση του διαβατηρίου και ας μη λήγει σε 8 μήνες...
δεν χάνεις κάτι νομίζω,αντίθετα θα έχεις και την πιο έγκυρη ενημέρωση..
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Το σκεφτόμουν αυτό που προτείνεις ANEL, θα το κάνω και στη χειρότερη θα πω στο πρόγραμμα ότι θα εκδώσω νέο διαβατήριο 8 μήνες πριν τη λήξη του παρόντος μου. Δε νομίζω πια να με απορρίψουν για κάτι το οποίο δεν περνάει από το χέρι μου...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Από προσωπική εμπειρία καταστροφής του διαβατηρίου από μια βλαμμένη κινέζα τραπεζουπάλληλο, θα συμφωνήσω με τον taver. Όταν έκανα αίτηση για έκδοση νέου ίσχυε ως την ημερομηνία λήξης του κατεστραμμένου
εχω μεγαλη περιεργεια πως καταφερε να καταστρεψει το διαβατηριο....:D:D:D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ξερετε αν γινεται το ιδιο και σε περιπτωση κλοπης?
ναι , προσφατα εκλεψαν τα διαβατηρια απο δυο φιλες μου και τωρα περιμενουν να περασουν 3 μηνες για να μπορεσουν να κανουν αιτηση για καινουργια .
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ναι , προσφατα εκλεψαν τα διαβατηρια απο δυο φιλες μου και τωρα περιμενουν να περασουν 3 μηνες για να μπορεσουν να κανουν αιτηση για καινουργια .
εμενα περασαν 6-7 μηνες, αναρωτιομουν περισσοτερο για το αν συμβαινει αυτο που αναφερθηκε παραπανω, οτι το νεο βγαινει με ημερομηνια ληξης οπως αυτο που χαθηκε.....

θα παω μια βολτιτσα απο την αστυνομια να μαθω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, διότι είναι αντικατάσταση κι όχι ανανέωση. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει κι αν σου τελειώσουν οι σελίδες (tell me about it, έχω βγάλει 8 διαβατήρια σε μια πενταετία). Επίσης, αν πας για αντικατάσταση να ξέρεις πως το ποσό με τα παράβολα είναι μικρότερο από το ποσό της ανανέωσης, κι αν δεν πας με το σωστό παράβολο, θα σε ξαναστείλουν να πας να το αγοράσεις, ακόμη κι αν έχεις τη διάθεση να τους δώσεις το ακριβότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom