Ανασκαφές πλούσιες σε ευρήματα

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Δεν κατανοώ την ειρωνεία σου.

Να σου θυμίσω, είναι ο πρωθυπουργός της χώρας μας.
Το πιο πιθανό είναι να του ζητήθηκε να πάει για να συνεννοηθούν πως θα οργανωθούν οι ανακοινώσεις και γενικά όλες οι media-κες κινήσεις.

Νομίζεις οτι όταν ανακαλύπτει κάποιος κάτι τόσο σοβαρό καλεί αμέσως τον Τριανταφυλλόπουλο για να δώσει είδηση ;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ανεξάρτητα από όλα αυτά,πιστεύω ότι είναι μια σπουδαία ανακάλυψη.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ θα ήθελα να είναι ο τάφος του Μ. Αλέξανδρου εκεί και κάτι που με σπρώχνει προς αυτή τη σκέψη είναι ότι λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα είναι το χωριό Ολυμπιάδα (όπως λένε και τη μητέρα του). Για τους Βόρειους είναι μεγάλη χαρά και γιατί αυτά τα μέρη τα ζήσαμε. Το περίφημο άγαλμα του λιονταριού είναι μέρος των παιδικών μας αναμνήσεων με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Για φανταστείτε λοιπόν στο σημείο του αγάλματος που χαιρόμασταν μικροί να είναι ο τάφος. Ριγώ μόνο στη σκέψη. Σημείωση: το σημείο στο οποίο είναι σήμερα το άγαλμα του λιονταριού δεν είναι το αρχικό. Οι πρώτοι που έκαναν έρευνες εκεί ήταν Γάλλοι αρχαιολόγοι κατά τον 1ο παγκόσμιο και αυτοί το έβαλαν εκεί. Λογικά διέκοψαν τις έρευνες εξαιτίας του πολέμου. Να έβαλαν άραγε το άγαλμα σ'εκείνο το σημείο συμβολικά ώστε να ξέρουν οι επόμενοι τι να κοιτάξουν; Ποιος ξέρει;

Από την άλλη είναι και η κυρία Σουλβατζή η οποία λέει σημαντικά λόγια, με κυριότερο το ότι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ. Όσοι έχετε χάσει αυτή τη δήλωση, δείτε το παρακάτω βίντεο. Κι έτσι έχουμε 2 δυσάρεστα: 1. άγνοια για το πού πραγματικά είναι ο τάφος, γιατί δεν ολοκληρώθηκαν οι έρευνες στην Αίγυπτο, 2. πολιτικές σκοπιμότητες να εμποδίζουν σημαντικές ανακαλύψεις. Η δε περίπτωση της Σουλβατζή με φοβίζει και σχετικά με την Αμφίπολη. Λέω: άραγε θα αφήσουν να συνεχιστούν οι έρευνες ή θα τις σταματήσουν και εκεί; Και μια απορία που έχω είναι γιατί δεν κάνει κάποιος άλλος, ένας Αιγύπτιος πιθανώς, τις έρευνες που ξεκίνησε η Σουλβατζή.
Αν τυχόν έχουμε αρχαιολόγους ανάμεσά μας, συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φαίνονται αφελείς κι επίσης παράκληση να απαντήσετε :)
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η ιστορία αυτή δεν είναι καινούργια, την έχω διαβάσει αρκετές φορές, ποτέ όμως απο mainstream media και ποτέ δεν διάβασα κάποια τυπική έστω απάντηση.
Πολύ περίεργο.

Η περίπτωση όμως αυτή είναι πολύ διαφορετική απο την Αμφίπολη.
Εμπλέκεται και άλλο κράτος στην μέση και μπορεί και εκεί να παίζονται παιχνίδια (πολιτικά/θρησκευτικά).

υγ. Δεν έχω δει πολλούς να λένε για τον τάφο του Αλέξανδρου στην Αμφίπολη. Μάλλον για Ρωξάνη και υιό πάμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου αποκλείεται να είναι. Επίσης, ο τάφος της Παναγίας που αναφέρεται παραπάνω υπάρχει στη Γεσθημανή.
 

Gin Tonic

Member
Μηνύματα
24
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Ψήνεται
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου αποκλείεται να είναι. Επίσης, ο τάφος της Παναγίας που αναφέρεται παραπάνω υπάρχει στη Γεσθημανή.
Αμάν, έχεις δίκιο. :haha:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
"Μια ανάσα πριν από την είσοδο στον τάφο"

Σε απόσταση αναπνοής από την είσοδο του τάφου είναι οι αρχαιολόγοι στην Αμφίπολη. Χθες έκαναν διπλή πρόοδο στις ανασκαφικές εργασίες, αποχωματώνοντας τον χώρο πίσω από τα αγάλματα των Σφιγγών και φτάνοντας στο ανώτερο σημείο της ιωνικής πρόσοψης.
Ἔρρωσο: Μια ανάσα πριν από την είσοδο στον τάφο http://erroso.blogspot.com/2014/08/blog-post_22.html#ixzz3BJddyBrc
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου αποκλείεται να είναι. Επίσης, ο τάφος της Παναγίας που αναφέρεται παραπάνω υπάρχει στη Γεσθημανή.
Γιατί άνθρωπέ μου βάζεις στην ίδια πρόταση ένα υπαρκτό πρόσωπο με έναν ήρωα παραμυθιού;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
Αδυνατώ να κατανοήσω ποιο από τα δυο πρόσωπα δεν ήταν υπαρκτό.Δεν μιλάω θεολογικά η ιστορικά,
αλλά σαν πρόσωπα και μόνο.Δεν έχω διαβάσει προς το παρόν κάποια έρευνα που να αμφισβητεί την
ύπαρξη ενός εκ των δύο.Υπάρχει;Θα μ'ενδιέφερε.
υγ
Η ερώτηση γίνετε με καλή διάθεση
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βασικά εγώ θα ήθελα να διαβάσω μια έρευνα που να τεκμηριώνει την ιστορική της ύπαρξη αν σου βρίσκεται.Επίσης με καλή διάθεση.

υ.γ. Βασική αρχή της επιστήμης είναι να αποδεικνύεις κάτι κι όχι να παίρνεις ως αφετηρία την δεδομένη ύπαρξη κάποιου προσώπου/θεωρίας/αρχής και να προσπαθείς να την αμφισβητήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom