Ανασκόπηση ταξιδιών 2020

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Από Ελλάδα είχαμε ένα μεγάλο πολυήμερο οδικό που περιελάμβανε νομούς Σερρών, Δράμας, Ξάνθης, Καβάλας, Ροδόπης, Έβρου καθότι αγαπάμε πολύ Βόρεια Ελλάδα.
Έπαιξε και λίγο νομός Λαρίσης.
Από νησιά φέτος είχε μόνο Σκύρο, Μήλο, Κίμωλο και Χίο. Πολύ λιγότερα από άλλες χρονιές αλλά πάλι καλά που πήγαμε κι εκεί.
Από εξωτερικό νότια Βουλγαρία οδικώς(που έγινε συνδυαστικά με Βόρεια Ελλάδα). Επίσης, αεροπορικό στην Ολλανδία που περιελάμβανε Άμστερνταμ, Χάγη, Ντελφτ, Χααρλεμ και Ρότερνταμ.

Πολύ φτωχότερο από άλλες χρονιές το 2020. Ωστόσο ευχαριστημένοι είμαστε σε σχέση με την κατάσταση.
Από τις καλύτερες στιγμές της χρονιάς ήταν οι παραλιάρες της Μήλου και της Κιμώλου, τα μεσαιωνικά χωριά της Χίου που τα έχω χιλιοεπισκεφτεί αλλά φέτος τα χάρηκα περισσότερο, το μοναδικό Δέλτα του Έβρου με την υπέροχη χλωρίδα και πανίδα, όπως και το πανέμορφο Εθνικό πάρκο Δαδιάς- Λευκίμμης- Σουφλίου με τα εντυπωσιακότατα πτηνά, ο αρχαιολογικός χώρος των Φιλίππων- μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς Ουνέσκο και τα γραφικά κανάλια στο Άμστερνταμ και στο Χααρλεμ....

Εκτίμησα πολύ περισσότερο τα ταξίδια που κάναμε πέρυσι μιας και ήταν τόσο δύσκολη χρονιά. Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε εντός και εκτός συνόρων!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Χρονια πολλα και καλη ταξιδιωτικη χρονια σε ολους καλυτερη απο την προηγουμενη. Η δικη μου ξεκινησε τον Φεβρουαριο μ ενα ταξιδι στη Μαλτα εκει μαθαμε για τα πρωτα κρουσματα στην Ιταλια λιγες εβδομαδες μετα εγινε εδω το 1ο lock down. Το επομενο εγινε τελος Ιουνη στην πολυαγαπημενη μου Αναφη και λιγες μερες Ιο και Σαντορινη. Ειχαμε χρονια να κανουμε καλοκαιρι στην Ελλαδα οποτε ηταν οτι καλυτερο. Πολλες εξορμησεις στη Χαλκιδικη και ενα Σ/Κ τον δεκαπενταυγουστο. Ηταν και το τελευταιο διοτι η υπολοιπη αδεια αναλωθηκε στην καραντινα. Ευχομαι το 21 να ειναι πολυ καλυτερο ταξιδιωτικα για ολους μας
 
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη - Μπόρα Μπόρα
Μια απογοητευτική χρονιά στην οποία ήρθε και έδεσε η γέννηση του μπέμπη μας κατακαλόκαιρι, που μας έκανε να είμαστε ακόμη πιο προσεκτικοί και διστακτικοί στο να ταξιδέψουμε. Έχουμε και λέμε λοιπόν: Μέτσοβο, Αυστρία για σκι (μάλιστα περάσαμε και από το Ischgl και το Saint Anton, ήταν τα χιονοδρομικά από τα οποία εξαπλώθηκε η πανδημία στην Ευρώπη, λίμνη Πλαστήρα, Πιερία, Ναύπλιο. Εύχομαι το 2021 να είναι για όλους καλύτερο! 🙏
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Και διηγώντας τα να κλαίς...
Αύγουστος 3 μέρες Κάρυστο.
Οκτώβρης 6 μέρες Πόζαρ.
Ακύρωση μια εβδομάδα Ρουμανία (με ορμητήριο Βουκουρέστι).
Πάλι με χρόνια με καιρούς...
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Τέλη Ιανουαρίου πέταξα για Κουάλα Λούμπουρ, με προγραμματισμένη επιστροφή μετά από 90 μέρες, τέλη Απριλίου, και αγορασμένα ήδη εισιτήρια για επιμέρους – με βάση την ΚΛ – εξορμήσεις σε Ταϊλάνδη και Βιετνάμ. Όλα καλά στη Μαλαισία (με περιστασιακή μόνο χρήση μάσκας), σούπερ στην Ταϊλάνδη (με ακόμα λιγότερη χρήση μάσκας), αλλά σχεδόν με το που έφθασα στο Βιετνάμ, άρχισαν κυβερνήσεις τριγύρω χωρών να ανακοινώνουν κλείσιμο συνόρων, να ακυρώνονται πτήσεις, κι ήταν προφανές ότι... δεν πήγαινε άλλο. Ναι μεν η Turkish μού άλλαξε δωρεάν την ημερομηνία επιστροφής, άλλα έστω κι έτσι, λόγω ακυρώσεων πτήσεων, μου πήρε τέσσερις ημέρες να κάνω το Σαϊγκόν – Κουάλα Λούμπουρ – Κωνσταντινούπολη – Θεσσαλονίκη, Αντί για τρεις μήνες, το ταξίδι κράτησε εφτά βδομάδες.

Αυτά.

Α! Πήγα και δύο ΣΚ στα Βρασνά το καλοκαίρι, καλεσμένος φίλου, κι έκανα και πρώτο μπάνιο σε ελληνική θάλασσα μετά από πέντε χρόνια.
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Με βαριά καρδιά και τα δικά μου λιγοστά σε σχέση με άλλες χρονιές ταξίδια του 2020: Ιανουάριο ξεκίνησε ο χρόνος στην Ισπανία (Βαλένθια). Μέσα Ιανουαρίου 3ημερο Αμστερνταμ, το Μάρτιο για τα γενεθλια μου ειμασταν στην μπρυζ Βρυξέλλες Γάνδη 4ημερο στο παρα5 γυρίσαμε! Ιούλιο ένα ακόμα 3ημερο Αμστερνταμ, χαγη, το καλοκαίρι στη παρο, Θεσσαλονίκη κ κλείσαμε!

Ακυεωμενα: κουβα, Ελβετία.

Το 2021 ας ελπίσουμε να είναι διαφορετικό!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Η χρονιά που πέρασε για μένα ήταν ταξιδιωτικά τόσο κακή που έμοιαζε σαν η Κρήτη να έχει αυτονομηθεί από την υπόλοιπη Ελλάδα! Μένω μόνιμα Κρήτη από το 2013 και είναι η πρώτη χρονιά που δεν έφυγα Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ από το νησί.
Ένα ακυρωμένο ταξίδι στην Ρώμη, τέσσερα ακυρωμένα εντός Ελλάδος είτε λόγω καραντίνας είτε λόγω απρόοπτων επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Προς το παρόν ελπίζω έστω στο άνοιγμα των μετακινήσεων μεταξύ νομών.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πήγα Σιγκαπούρη, Αυστραλία, Νέα Υόρκη, Εκουαδόρ, Ζιμπάμπουε, Μαυρίκιο και σε μερικές άλλες στον ύπνο μου.

Στον ξύπνιο μου, τα περιθώρια δυστυχώς ήταν λίγα. Λόγω ύπαρξης υγειονομικού στην οικογένεια και αναστολής αδειών, κατά την διάρκεια των lockdown, οι μετακινήσεις και ο σχεδιασμός ήταν σχεδόν αδύνατα. Το καλό είναι ότι περίσσεψαν μέρες άδειας. Θα μου πείτε "γιατί? πότε θα τις πάρετε? χαχαχα". Ναι ισχύει και αυτό, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, αν η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, αυτό δεν είναι και πολύ καλό για αυτούς που την είχαν....(την ελπίδα)

Τέλοσπάντων, αρκετά με τα μακάβρια.

Το μόνο που καταφέραμε λοιπόν ήταν δύο ταξίδια της τελευταίας στιγμής (σε σούπερ τιμές όμως τα πάντα, από καράβια, ξενοδοχεία, όλα) σε Λειψούς τον Ιούνιο και σε Χίο τον Αύγουστο. Δύο φοβεροί προορισμοί που με άφησαν πολύ ευχαριστημένο και με κάνανε να ξεχάσω κάπως το "καθόλου εξωτερικό".

Στα συν, ότι δεν είχα καμία ακύρωση.

Ε, τον υπόλοιπο καιρό στην παραδεισένια Σάμο, όλοι εδώ θα θέλατε να είστε. Παραδεχτείτε το.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Γενάρη του 20 ενθουσιασμένες και χορτασμένες με τις φίλες μου από το ταξίδι του Δεκεμβρίου στην Νυρεμβεργη και την Πράγα αποφασίζουμε πως τέλος τα χειμερινά ταξίδια και θα πάμε καλοκαίρι κάπου😜Εμείς αποφασίζαμε και ο θεός γελούσε!Μετα από πολλές συζητήσεις για το που καταλήγουμε Φλεβάρη στο Μιλανο-Λίμνη Κόμο τον Αύγουστο και αφού τα έχω βρει όλα τα κρούσματα στην Ιταλία φουντώνουν!Τους λέω δεν το εχει η μοίρα μας πάλι χειμώνα θα πάμε και ξανακανονιζουμε για Δεκέμβρη για Αυστρία!Και έρχεται το πρώτο lockdown και μας μαντρώνει όλους!!!!Διαθεση ούτε να χαζέψω αεροπορικό!!!Ποιος εγώ που ούτε μια μέρα δεν έπαιζε να μην μπω σε scyscanner και booking!!!!Και όλα άκυρα!!Τελικα όλες μαζί δεν πήγαμε κάπου αλλά μόνο με τις οικογένειες μας τις καλοκαιρινές διακοπές!!!Ευτυχως πήγα ένα τριημερακι τον Ιούλιο στα αγαπημένα μου Ζαγοροχώρια και στα λατρεμένα Γιάννενα
132AB69F-C078-4544-A525-0F42CAF57437.jpeg
181DED3D-52E9-47ED-AA3E-89BEF369AF41.jpeg
7CCC85CB-94F5-4D10-BD91-5D9BC52B52A8.jpeg
54E33192-DB9B-4A14-A62C-FB933AB358AE.jpeg
A75C4A62-CA6E-4030-A329-E5C559ABABFE.jpeg
D7287A9E-6231-4DC1-BCD9-0AACCA15164A.jpeg
F14F4AF7-D87D-48A0-B485-C1133C5EA52F.jpeg
3BF728D1-34C8-465D-9FA6-9E3AAD5E8C5E.jpeg
AC66602D-AE52-4888-98A9-92FF234EBB43.jpeg
99603571-EB3E-4341-B36A-20ECB2252DF7.jpeg
8FBDE38D-E83E-4FB8-BD55-75ADD613A47C.jpeg
και μετά ένα roadtrip με τον σύζυγο στην επέτειο τον Αύγουστο στην Μανη,Γυθειο,Μονεμβασιά,Αρεοπολη!!!
2500A477-836C-48E8-8C95-BB44851A145E.jpeg
911E27EE-2F1C-4E9B-848A-154F27C2B5A1.jpeg
87FB5145-2F73-4A29-AD3B-4344CDBE0714.jpeg
880AD110-F878-46C0-B3EE-919DBBBD729F.jpeg
7DAAC6CB-C57B-4C9A-B34D-0A82C35BDA35.jpeg
1DF360A5-0ACB-4D2F-A237-4403E39005B5.jpeg
5A371E46-0A8A-4A9B-8C5E-2836A2D661AC.jpeg
399AAF12-FF5F-413F-AA71-4EBBB9B2382B.jpeg
180467EC-759A-40A7-B013-88B29D4B502F.jpeg
9BB2A702-C01D-48E6-88A7-6088915E8FAA.jpeg
FC191ADC-6D3E-41D2-B271-17C059018350.jpeg
BEA6BE9F-0B45-4777-BFCC-3B96805771BA.jpeg
Τουλαχιστον έκλεισε ωραία η χρόνια για μενα γιατί κέρδισα σε ένα διαγωνισμό τον Οκτώβριο, μια διαμονή τριήμερη σε ένα ξενοδοχείο στην Ορεινή Αρκαδία,που ελπίζω να καταφέρω να πάω την Άνοιξη φέτος!!!
Υπομονη φίλοι μου ταξιδιώτες και θα έρθουν τα καλύτερα είμαι σίγουρη!!!!
Καλή χρονιά με υγεία και χαρές,ταξίδια και σφιχτές αγκαλιές!!!🙏😍✈🧳📸😘
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κατ αρχην καλη χρονια να εχουμε, με υγεια και ελπιδα να επανελθουν γρηγορα οι ζωες μας στην προηγουμενη ελευθερη κατασταση.
Το 2020 επρεπε να ειναι απο τις πιο γεματες ταξιδιωτικα χρονιες. Ηταν κανονισμενα 4 μεγαλα ταξιδια, κατα τα οποια θα επισκεπτομουνα 9 καινουργιες, μη ευρωπαικες χωρες.
Το Γεναρη εκανα ενα 5μερο ταξιδακι στη Βουδαπεστη, να παει καλα η χρονια....
Απο κει και περα ...το χαος. Μεχρι το καλοκαιρι η μονη ασχολια ηταν πως θα διασωσω οσο περισσοτερα χρηματα μπορουσα απο τα ακυρωμενα ταξιδια.
Οταν ηρθε το καλοκαιρι και εληξε η καραντινα, αποφασισα οτι θα βγαλω τα σπασμενα στην Ελλαδα. Θα ηταν ολο το καλοκαιρι ενα μεγαλο ταξιδι.
Πηγα λοιπον 20 μερες τον Ιουνιο στην Πελοποννησο, γυρισα ολα τα παραλια της, μαζι και την Ελαφονησο.
Τον Ιουλιο 20 μερες στο Πηλιο και ολο τον Αυγουστο στην Κρητη.
Ευχαριστηθηκα θαλασσα...
Το Σεπτεμβρη εξακολουθησα τα μπανια στις παραλιες της Αττικης, αλλα κατι με ετρωγε. Τα συνορα ηταν ανοιχτα, πτησεις γινονταν, μηπως να πηγαινα και καπου στην Ευρωπη;
Τελικα ευτυχως το αποφασισα κι ετσι τον Οκτωβρη περασα 22 μερες στην Πορτογαλια.
Τα πραγματα εκει ηταν αρκετα χαλαρα, ο κοσμος λιγος -Παρασκευη κατα τις 9 το βραδυ, στο θρυλικο τραμ 28 της Λισαβωνας, για περιπου 7 στασεις ημουν μονη μου με τον οδηγο!!!!
Πολυ ωραιο ταξιδι, ευτυχως που το εκανα, γιατι μου εδωσε δυναμη να αντεξω την καραντινα που ξεκινησε καμια 10αρια μερες μετα.
Η οποια ευχομαι να τελειωσει γρηγορα και το 2021 να πραγματοποιηθουν τα ονειρεμενα ταξιδια του καθενα μας.....
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλή Χρονιά σε όλους !

Τι ανασκόπηση να κάνω άραγε? Που κι εγώ όπως όλοι κουράστηκα να ακυρώνω το ένα ταξίδι μετά το άλλο? Ευτυχώς ήταν όλα κλεισμένα με μίλια οπότε μικρό το -οικονομικό-κακό...Γιατί ψυχολογικά άστα να πάνε... Έχω να πάω εξωτερικό από τον Αύγουστο 2019... Στην αρχή ήταν ένα προσωπικό θέμα υγείας, μετά το παγκόσμιο... Οπότε η Μάλτα, η Ανδαλουσία και η Βενετία πήγαν περίπατο..

Ευτυχώς έχουμε την Ελλάδα που μας προσφέρει λύσεις...Αλήθεια, τι θα κάναμε αν μέναμε σε μια χώρα που δε θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε και πολύ ως τουρίστες εντός? Τέλος πάντων, έτσι κ εγώ πήγα φέτος το καλοκαίρι 3 βδομάδες (όλη μου την θερινή άδεια δηλαδή) Σίφνο, Ίο και Νάξο... Φχαριστήθηκα μπάνια και ομορφιά.. Ήταν να πάω και Πάρο-Αντίπαρο αλλά έσκασαν τα έκτακτα μέτρα της κυβέρνησης λόγω κρουσμάτων στο νησί και το ακύρωσα γιατί ξενέρωσα... Και γύρισα στην Ίο...

Από κει και πέρα το χάος... Μου κόπηκε κ η όρεξη με τη κυβέρνηση που άλλαζε κάθε τρεις κ λίγο τα μέτρα και τις προϋποθέσεις για ταξίδια εξωτερικού και δε το ρίσκαρα...Άσε που δε θα ήταν το ίδιο και σίγουρα δε θα το φχαριστιόμουν κ τόσο (ειδικά αν είχα την αγωνία μη σκάσει κανά μέτρο όσο είμαι εκεί για επιστροφή με τεστ και να τρέχω να ψάχνω να κάνω κλπ κλπ)

Ας ελπίσουμε η φετινή χρονιά να είναι πιο υποσχόμενη (αν και είμαι απαισιόδοξη)..

Υ.Γ. Αν υποψιαστώ ότι το φετινό καλοκαίρι θα μας υποχρεώσουν να τρέχουμε με τις μάσκες στις παραλίες των νησιών κλπ θα πηδηχθώ απ το παράθυρο :bash:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom