Ανασκόπηση Travelstories 2020

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η φετινή χρονιά ήταν βέβαια πολύ κακή για ταξίδια, αλλά το ίδιο ήταν και για το φόρουμ μας που πέρασε σε δεύτερη μοίρα για ένα τεράστιο ποσοστό των επισκεπτών μας, όπως ήταν λογικό εξάλλου.

Όλα αυτά τα χρόνια το Travelstories υπάρχει χάρη στην κοινότητα που το στηρίζει. Το 2020 παρά τις πολύ άσχημες συνθήκες υπήρξαν πολλά μέλη που συνέχισαν να γράφουν Ταξιδιωτικές Ιστορίες και να συμμετέχουν

Στο μεταξύ μέσα στο χαμό ξεκινήσαμε και τις εκπομπές του Travelstories που η κοινότητά μας αγκάλιασε, τόσο από πλευράς τηλεθέασης - οι 28 εκπομπές στο κανάλι μας είχαν πάνω από 37.000 θεάσεις και συνολικά πάνω από 4.500 ώρες τηλεθέασης - όσο και με τη συμμετοχή μελών που συμμετείχαν ως καλεσμένοι και καλεσμένες σε πολλά επεισόδια για να περιγράψουν τις ταξιδιωτικές εμπειρίες τους.

Για πρώτη φορά από τότε που γεννήθηκε η κοινότητά μας δε ξέρω τι θα φέρει η επόμενη χρονιά στο Travelstories, αλλά αν μη τι άλλο ήταν ένα εξαιρετικό δικό μας "ταξίδι" αυτά τα τελευταία 15 χρόνια, και θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τη συμμετοχή τους, ελπίζοντας ότι φέτος το Travelstories ήταν τουλάχιστον μια νότα αισιοδοξίας και ονείρων μέσα στην πολύ δύσκολη χρονιά για όλο τον κόσμο.

Πάμε σε κάποια στατιστικά λοιπόν, παρόμοια με αυτά που είδαμε και πέρσι.

Τα θέματα που ξεκίνησαν μέσα στο 2020 και είχαν τη μεγαλύτερη συμμετοχή (εκτός social), δηλαδή είχαν τις περισσότερες απαντήσεις:

  1. Που είναι στον κόσμο (v3)
  2. Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;
  3. Τα ταξίδια την επόμενη μέρα
  4. Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??
  5. Τουρισμός στην Ελλάδα
  6. Travel War: Ιταλία vs Ισπανία
  7. Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.
  8. Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?
  9. Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο
  10. Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους
  11. Ελλάδα Παντού: Επιγραφές και οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα ανά τον κόσμο
  12. Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή
  13. Γενικά - Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.
  14. Κουίζ
  15. Κοπή πίτας 2020 στη Θεσσαλονίκη
  16. Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;
  17. Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 4 - ο εξωγήινος
  18. Σαν σήμερα (ταξιδιωτική έκδοση)
  19. Ο Γύρος του Κόσμου σε street food bites!
  20. Scoot Airlines - Για να μην πάθετε εγκεφαλικό - Διαδικασία επιστροφής χρημάτων

Τα θέματα που είχαν τα περισσότερα like στο πρώτο μήνυμα:

  1. Εκπομπή Travelstories
  2. Γκάμπια - Γουινέα-Μπισσάου - Μαυριτανία - Σενεγάλη - Ταξιδεύοντας στη Δυτική Αφρική την εποχή του Covid-19
  3. Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 4 - ο εξωγήινος
  4. Εκπομπή Travelstories 25 - Τοπία του κόσμου Τοπ-10
  5. Λειψοί: Πρώτο ταξίδι με κορονοϊό, "υποδοχή" από τον δήμαρχο και ροζ βίλα. Ή μήπως όχι;
  6. Ας ρολάρουμε και δω!
  7. 15 χρόνια Travelstories
  8. Βιετνάμ - Μια κορώνα για την τύχη μου
  9. Κροατία - Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!
  10. Εκπομπή Travelstories - 9 - Female Solo Traveling στην Κολομβία
  11. Πατριώτες
  12. Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή
  13. Εκπομπή Travelstories 19 - Ελληνικά νησιά τοπ-5
  14. Τουρκμενιστάν - Στη χώρα του Γκιουρμπανγκουλί
  15. Εκπομπή Travelstories - 10 - Ταξίδι στο Ομάν
  16. Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 7 - Ταξίδια και φαγητό
  17. Αναίσθητη στη Βενετία
  18. Συνέντευξη μέλους - varioAthens
  19. Scoot Airlines - Για να μην πάθετε εγκεφαλικό - Διαδικασία επιστροφής χρημάτων
  20. Εκπομπή Travelstories - Επεισόδιο 8 - Ταξίδι στην Ινδονησία

Τα θέματα που είχαν τη μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα:

  1. Τα ταξίδια την επόμενη μέρα
  2. Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;
  3. Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??
  4. Που είναι στον κόσμο (v3)
  5. Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.
  6. Τουρισμός στην Ελλάδα
  7. Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους
  8. Travel War: Ιταλία vs Ισπανία
  9. Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή
  10. Γενικά - Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.
  11. Ελλάδα Παντού: Επιγραφές και οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα ανά τον κόσμο
  12. Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο
  13. Κοπή πίτας 2020 στη Θεσσαλονίκη
  14. Εκπομπή Travelstories
  15. Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;
  16. Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 4 - ο εξωγήινος
  17. Γκάμπια - Γουινέα-Μπισσάου - Μαυριτανία - Σενεγάλη - Ταξιδεύοντας στη Δυτική Αφρική την εποχή του Covid-19
  18. Τουρκμενιστάν - Στη χώρα του Γκιουρμπανγκουλί
  19. Scoot Airlines - Για να μην πάθετε εγκεφαλικό - Διαδικασία επιστροφής χρημάτων
  20. Κουίζ

Ποιες ταξιδιωτικές ιστορίες που γράφτηκαν το 2020 είχαν τη μεγαλύτερη συμμετοχή (απαντήσεις):

  1. Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή
  2. Κροατία - Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!
  3. Τουρκμενιστάν - Στη χώρα του Γκιουρμπανγκουλί
  4. Λακωνία:Καστροπολιτείες, πυργόσπιτα, βουβά καλντερίμια, λιμναία σπήλαια, βυθισμένες πόλεις, απολιθωμένα φοινικοδάση και οινοπνευματί κρυστάλλινα νερά!
  5. Σαν να σε πρόσμενα κυρά…Εύβοια! Οδοιπορικό, Ιούλιος 2020
  6. Γκάμπια - Γουινέα-Μπισσάου - Μαυριτανία - Σενεγάλη - Ταξιδεύοντας στη Δυτική Αφρική την εποχή του Covid-19
  7. Ηνωμένο Βασίλειο - 20 χρόνια, εξερευνώντας τα μυστικά της Σκωτίας
  8. Πολωνία - Η Πολωνία άργησε ένα χρόνο!
  9. Ισπανία - Βόρειο – Ανατολική Ισπανία (Καταλονία – Πυρηναία – Αραγονία – Ναβάρα – Χώρα των Βάσκων – Ριόχα)
  10. Ηνωμένο Βασίλειο - Road trip in the Scottish Highlands & Along the North Coast 500 (The Scottish Route 66)
  11. Ελληνικό Πάσχα - Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες (μια παρεΐστικη ιστορία).
  12. Βιετνάμ - Μια κορώνα για την τύχη μου
  13. Ουγγαρία - Σαββατοκύριακο στη Βουδαπέστη, υπό, πολύ υπό το μηδέν!
  14. Γαλλία - Ισπανία - Ιταλία - Η Συνταγή της Ευτυχίας (Motoeurope 2019, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία)
  15. Αργεντινή - Ουρουγουάη - Χορεύοντας Τάνγκο στη χώρα του Γαρδέλ, του Mάτε και της Μπόκα Τζούνιορς! Αργεντινή Ολέ!
  16. Βιετνάμ - Βιετνάμ: Δώδεκα μαγευτικές μέρες
  17. Τουρκία - Χίος - ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ - Αθήνα : Ένα καταδρομικό road trip
  18. ΗΠΑ - Η.Π.Α: Υπερατλαντικό και grande σε 4 πολιτείες (NY, NJ, MA, TX)
  19. Ηνωμένο Βασίλειο - Κυνηγώντας μάγισσες και φαντάσματα στο Εδιμβούργο
  20. Ισλανδία - 2511χλμ στον Ισλανδικό χειμώνα!

Ποιες ταξιδιωτικές ιστορίες που γράφτηκαν το 2020 διαβάστηκαν περισσότερο - ως συνήθως, πολλές από αυτή τη λίστα βρίσκονται και στην προηγούμενη, αλλά υπάρχουν και κάποιες διαφορετικές:

  1. Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή
  2. Γκάμπια - Γουινέα-Μπισσάου - Μαυριτανία - Σενεγάλη - Ταξιδεύοντας στη Δυτική Αφρική την εποχή του Covid-19
  3. Τουρκμενιστάν - Στη χώρα του Γκιουρμπανγκουλί
  4. ΗΠΑ - Η.Π.Α: Υπερατλαντικό και grande σε 4 πολιτείες (NY, NJ, MA, TX)
  5. ΗΠΑ - Νέα Υόρκη λέμε και κλαίμε!!
  6. Πολωνία - Η Πολωνία άργησε ένα χρόνο!
  7. Ηνωμένο Βασίλειο - Road trip in the Scottish Highlands & Along the North Coast 500 (The Scottish Route 66)
  8. Κροατία - Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!
  9. Βιετνάμ - Μια κορώνα για την τύχη μου
  10. Ηνωμένο Βασίλειο - 20 χρόνια, εξερευνώντας τα μυστικά της Σκωτίας
  11. Κούβα - Θα αργήσει να καταλαγιάσει τούτο το ταξίδι...
  12. Σαν να σε πρόσμενα κυρά…Εύβοια! Οδοιπορικό, Ιούλιος 2020
  13. Ελληνικό Πάσχα - Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες (μια παρεΐστικη ιστορία).
  14. Αργεντινή - Ουρουγουάη - Χορεύοντας Τάνγκο στη χώρα του Γαρδέλ, του Mάτε και της Μπόκα Τζούνιορς! Αργεντινή Ολέ!
  15. Ισλανδία - 2511χλμ στον Ισλανδικό χειμώνα!
  16. Γαλλία - Ισπανία - Ιταλία - Η Συνταγή της Ευτυχίας (Motoeurope 2019, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία)
  17. Βιετνάμ - Βιετνάμ: Δώδεκα μαγευτικές μέρες
  18. Λακωνία:Καστροπολιτείες, πυργόσπιτα, βουβά καλντερίμια, λιμναία σπήλαια, βυθισμένες πόλεις, απολιθωμένα φοινικοδάση και οινοπνευματί κρυστάλλινα νερά!
  19. Μαυριτανία - Σενεγάλη - Απο Σενεγαλη .. Μαυριτανια και το τελος....
  20. Σαουδική Αραβία - Ταξίδι στη Σαουδική Αραβία - 2019
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κατατοπιστικότατη η ανασκόπηση του 2020 @Defkalion.
Τα αποτελέσματά της ενδεικτικά για το τι συνέβη (συμβαίνει και θα συμβαίνει) στο φόρουμ και στη ζωή μας στη διάρκεια της χρονιάς που φεύγει. Τα κοίταγα και κούναγα το κεφάλι μου: Που είναι στο κόσμο, Θα πάμε ή θα ακυρώσουμε, Κουίζ 😭 Τουλάχιστον έχουμε τις Ιστορίες και ξεχνιόμαστε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποιος να περίμενε πέρυσι στο αντιστοιχο νήμα ότι θα έχουμε μια τέτοια αναπάντεχη εξέλιξη, κάνοντας σκόνη τα ταξιδιωτικά (κι όχι μόνο) πλάνα μας.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού όμως, όπως λέει και ο σοφή ρήση. Μπορεί ο φετινός απολογισμός να έχει να κάνει κυρίως με ακυρώσεις, αλλαγές κι αναβολές, ευελπιστούμε όμως ότι μόνο καλύτερα μπορεί να εξελιχθεί η όλη κατάσταση, παρόλο που κάτι τέτοιο δε φαίνεται ακόμα παρά στο ελάχιστο. Είναι απόλυτα λογικό να επηρρεάζει όλη αυτή η κατάσταση και το φορουμ.

Σε προσωπικό επίπεδο ήταν μια αρκετά παραγωγική (συγγραφικά & όχι ταξιδιωτικά) χρονιά, ολοκληρώνοντας έξι ιστορίες, δύο εκ των οποίων αγαπώ ιδιαίτερα και αφορούν πολλαπλές εκδρομές και όχι μία μεμονωμένη. Αντίστοιχα οι τρεις από τις υπόλοιπες τέσσερις, εξαιρώντας το Βερολίνο που πραγματοποιήθηκε μέσα στο 2020, αποτελουν ιστορίες για παλαιότερα ταξίδια.

Δε περίμενα επ΄ουδενί η ιστορία για τα νησιά να βρίσκεται μέσα σε όλες τις κατηγορίες και να είναι μάλιστα και πρώτη πολυδιαβασμένη, κάτι που δείχνει ότι ο λαός εκτός από μακρινούς και εξωτικούς προορισμούς ''διψάει'' για Ελλάδα & άγονη γραμμή εξίσου. Επίσης αυτη με θέμα το Πασχα, η οποία γράφτηκε μάλιστα κάτω από έντονη συναισθηματική φόρτιση για τη χαμένη εκδρομή της περιόδου, τη πρώτη χαμένη μετά από 15 χρόνια...

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά ώστε στο αντίστοιχο νήμα του χρόνου να συζητάμε για προορισμούς και ιστορίες του 2021. Μέχρι τότε συνεχίζουμε και επιμένουμε με ότι έχουμε, αναμνήσεις από όμορφα ταξίδια που κουβαλάμε μέσα μας.

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ για κάποιον εντελώς παράδοξο τρόπο ...ταξιδιωτικά φέτος τα πήγα εξαιρετικά αφού στις καλές εποχές δεν μπόρεσα να ταξιδέψω όσο ήθελα ενώ φέτος έκανα το μεγαλύτερο ταξίδι της ζωής μου λίγο πριν σκάσει ο κορωνοιός περνώντας μάλιστα και από Ιταλία και από Ισπανία (παρά τρίχα δηλαδή) κ ενάντια στις προβλέψεις έκανα και ωραιότατες διακοπούλες εντός της χώρας το καλοκαίρι...Σε μια χρονιά χωρίς λοιπές προσδοκίες...
Εκπλήσσομαι που βλέπω 2 από τις ιστορίες μου μέσα στο τοπ-20 των πολυδιαβαστερότερων!! Η μία μάλιστα στο Νο5 ! Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ :xalara::xalara:
Μόλις ένα χρόνο μέσα στο φόρουμ ήδη νιώθω όλη την επιρροή όσων διάβασα να με έχουν αλλάξει ταξιδιωτικά, χάρη σε εσάς εμπνεύστηκα και για πρώτη φορά μπόρεσα και έγραψα και κυρίως, πάνω και πέρα από όλα γνώρισα νέους ανθρώπους με όμορφα κοινά που εύχομαι να μείνουν στη ζωή μου.
Καλή νέα μας και πολύ πιο ταξιδιάρικη χρονιά!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Πιστεύω πως τα war με Ιταλία-Ισπανία και Ηνωμένο Βασίλειο-Γερμανία είχαν τόση συμμετοχή γιατί αποτέλεσαν κάποιου είδους παρηγοριά. Αφορούν χώρες που οι περισσότεροι έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές στο παρελθόν, οπότε καθίσαμε σπίτι και αναπολούσαμε ταξίδια σε χώρες που ξέρουμε κάπως καλά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πιστεύω πως τα war με Ιταλία-Ισπανία και Ηνωμένο Βασίλειο-Γερμανία είχαν τόση συμμετοχή γιατί αποτέλεσαν κάποιου είδους παρηγοριά. Αφορούν χώρες που οι περισσότεροι έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές στο παρελθόν, οπότε καθίσαμε σπίτι και αναπολούσαμε ταξίδια σε χώρες που ξέρουμε κάπως καλά.

Μήπως έχει έρθει η ώρα για καινούργιο;

Αυτή την φορά να μπουν περιοχές πχ η φλαμανδια έχει φανατικό κοινό, φλαμανδια vs αλσατια ή τοσκανη vs ανδαλουσια. Δεν ξέρω ποια κόντρα περιοχών θα προκαλούσε την μεγαλύτερη "σφαγή".
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μήπως έχει έρθει η ώρα για καινούργιο;

Αυτή την φορά να μπουν περιοχές πχ η φλαμανδια έχει φανατικό κοινό, φλαμανδια vs αλσατια ή τοσκανη vs ανδαλουσια. Δεν ξέρω ποια κόντρα περιοχών θα προκαλούσε την μεγαλύτερη "σφαγή".
Και άμα καλοκαιριάσει, ανοίγοντας πάλι τη συζήτηση για τις καλύτερες παραλίες της Ελλάδας, να κάνουμε ένα «Κυκλάδες ή Δωδεκάνησα vs Ιόνιο» για να τσακωθούμε και παραδοσιακά Ελληνικά! :haha:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ζόρικο αυτό το δίλλημα. Θα πέσουν κορμιά αν ανοίξει τέτοιο war.

Δεν θα το ανοίξω εγώ γιατί δεν έχω πάει στην τοσκανη (δεν είναι στις προτεραιότητες μου :icon_redface:). Η πιο δύσκολη κόντρα που μπορώ να σκεφτώ είναι ανδαλουσια vs προβηγκια. Θα ήταν πολύ δύσκολο για μένα να επιλέξω. Ίσως να είναι άδικο όμως για την προβηγκια αν δεν έχουν πάει πολλοί.

Αν σκεφτώ καμία καλή κόντρα πάντως με μέρη που έχουν ταξιδέψει πολλοί θα το ανοίξω!

ΥΓ: καλή χρονιά σε όλους!
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
478
IMG_20200101_200358_20210101180852124.jpg


Πέρυσι τέτοια μέρα πήγαινα στο αεροδρόμιο με τεράστια ανυπομονησία για το ταξίδι μας στην Κούβα. Από τότε όλη τη χρονιά σκέφτομαι πόσο τυχερές ήμασταν που καταφέραμε να το πραγματοποιήσουμε..Ήταν ένα φανταστικό ταξίδι, οπότε δεν δικαιούμαι να παραπονιέμαι για το 2020. Κουφάθηκα που είδα την ιστορία μου σε μία από τις λίστες αλλά σε μια τόσο αντίξοη χρονιά για τα ταξίδια όλα τα κουφά είναι δυνατά.

Φέτος όταν μου εύχονται καλά ταξίδια σκέφτομαι με πόσο μεγάλη χαρά πλέον διασχίζω τη γέφυρα Ρίο-Αντιριο..Και νομίζω ότι όταν θα μπορέσω απλά θα κλείσω αεροπορικό ανεξάρτητα από τον προορισμό..

Εύχομαι μια καλή χρονιά σε όλους χωρίς ακυρώσεις και αναβολές ταξιδιωτικών ονείρων!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
και γω κουφάθηκα από την άλλη φέτος τα ταξίδια ήταν πολύ λιγότερα οπότε οι "σταρ" του φόρουμ έγραψαν αναλογικά λιγότερο...
Πάντως @maria_va έτσι κι αλλιώς γράφεις υπέροχα, είσαι ιδιαίτερη , έχεις έξυπνο χιούμορ και ο αναγνώστης σε "αγαπάει" από τις πρώτες γραμμές
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
478
και γω κουφάθηκα από την άλλη φέτος τα ταξίδια ήταν πολύ λιγότερα οπότε οι "σταρ" του φόρουμ έγραψαν αναλογικά λιγότερο...
Πάντως @maria_va έτσι κι αλλιώς γράφεις υπέροχα, είσαι ιδιαίτερη , έχεις έξυπνο χιούμορ και ο αναγνώστης σε "αγαπάει" από τις πρώτες γραμμές
Ναι κι εγώ νομίζω ότι οφείλεται στον μικρό αριθμό ιστοριών. Βέβαια όσες διάβασα από αυτές που είναι στη λίστα μου έφτιαξαν τη διάθεση σε μια χρονιά που ψάχναμε την αισιοδοξία με το κυάλι..Η Αργεντινή σου είναι σίγουρα μία από αυτές:clap:

Κατά τ'άλλα ευχαριστώ πολύ, θα σε ρωτούσα πού να στείλω το κέρασμα αλλά εσείς στα βόρεια τα έχετε όλα πιο νόστιμα από εμάς😉
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom