Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

gproest75

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,
είμαι φρέσκος στο forum σας και ελπίζω να βρω και εγώ τις πληροφορίες που θέλω και να ζηλέψω ευχάριστα με τα ταξίδια των άλλων.
θα πάω αεροπορικώς στην Μάλαγα στις 26 του μήνα με επιστροφή στις 30.Θα επισκεφτώ την Αλτζεσίρας,την Κόρδοβα και την Γρανάδα πριν επιστρέψω στη Μάλαγα για να φύγω.Στην αρχή κοίταξα για να μετακινηθώ με τα ΜΜΜ,αλλά επειδή είναι λίγες οι μέρες και θέλω να δω όσο μπορώ περισσότερα σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο..Ξέρει κάποιος τι θα πρέπει να κοιτάξω ;Κάπου πχ διάβασα οτι υπάρχει κάτι σαν περιορισμός χιλιομέτρων,τι ισχύει γενικά ή τι με συμφέρει ;
Επειδή δεν το έχω και πολύ με τις λεπτομέρειες,υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει κάτι περισσότερο ;
Ευχαριστώ πολύ
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.387
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά ,μετά από τις πολύ σημαντικές γνώμες σας και κάποιες σκέψεις, αποφασίσαμε να γίνει αργότερα αυτό το ταξίδι για να το απολαύσουμε, έστω τα πρωινά, ηλιόλουστο !!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μιας και με βλέπω για λίγες μέρες Ανδαλουσία τον Μάρτη, μπορεί κάποιος να μου πει τι χρόνος χρειάζεται για Σεβίλη, τι για Γρανάδα και τι για Κόρντοβα; Για μια καλή ιδέα, όχι να δούμε και την τελευταία εκκλησία ή μουσείο.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μιας και με βλέπω για λίγες μέρες Ανδαλουσία τον Μάρτη, μπορεί κάποιος να μου πει τι χρόνος χρειάζεται για Σεβίλη, τι για Γρανάδα και τι για Κόρντοβα; Για μια καλή ιδέα, όχι να δούμε και την τελευταία εκκλησία ή μουσείο.
Γρανάδα 2 για να προλάβεις να δεις Αλάμπρα. Σεβίλλη πάλι 2. Κόρδοβα δε ξέρω.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλησπέρα σε όλους! Αυτή Την Κυριακή θα βρίσκομαι στη Μάλαγα και έχω μέχρι την Πέμπτη να δω την περιοχή. Πέμπτη θα πρέπει να βρίσκομαι στο Γιβραλτάρ όπου μένει η θεία μου . Που προτείνετε να πάω?? Κορδοβα όπως και δήποτε θέλω! Να μείνω Μάλαγα ή Γρανάδα? Οταν θα πηγαίνω προς Γιβραλτάρ λέω να περάσω και απο τη Ρόντα. Στα υπόψην ότι θα κινούμε με ΜΜΕ απο το ενα μέρος στο άλλο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σε όλους! Αυτή Την Κυριακή θα βρίσκομαι στη Μάλαγα και έχω μέχρι την Πέμπτη να δω την περιοχή. Πέμπτη θα πρέπει να βρίσκομαι στο Γιβραλτάρ όπου μένει η θεία μου . Που προτείνετε να πάω?? Κορδοβα όπως και δήποτε θέλω! Να μείνω Μάλαγα ή Γρανάδα? Οταν θα πηγαίνω προς Γιβραλτάρ λέω να περάσω και απο τη Ρόντα. Στα υπόψην ότι θα κινούμε με ΜΜΕ απο το ενα μέρος στο άλλο.
Το Μάλαγα Κόρδοβα γίνετι και σε 1 ώρα με το γρήγορο τραίνο (μπες ήδη στο renfe.es να δεις μήπως έχει ξεμείνει καμια θέση καθότι με λεωφορείο θα σου πάρει το 3πλάσιο). Το Γρανάδα-Κόρδοβα είναι κοντά στις 2μιση-3 ώρες και το Γρανάδα-Μάλαγα λίγο λιγότερο. Επίσης το Μάλαγα-Ρόντα είναι 2 ώρες και το Ρόντα-Γιβραλτάρ 2μιση-3 (εκτός αν μπορείς να συνενοηθείς να σε πάρουν από Αlgeciras, στην οποία θα πρέπει να κατέβεις αν πάρεις τραίνο για να πάρεις το λεωφορείο προς τη Λινέα, την πόλη της Ισπανίας στα σύνορα με το Γιβραλτάρ, ή να πας με ride sharing που θα κάνεις 1μιση ώρα μόνο), οπότε σύνολο μαζεύονται πολλές ώρες σε μετακινήσεις για τις μέρες που έχεις (για λεωφορεία κοίτα στο alsa.es επίσης κάνουν προσφορές αν κλείσεις από πριν σε ορισμένα δρομολόγια).

Για Ρόντα δε ξέρω αλλά προσωπικά μεταξύ Μάλαγας, Γρανάδας και Κόρδοβας, η αγαπημένη μου είναι η Γρανάδα, η οποία θέλει 2 μέρες δεδομένου του πόσο θα σου πάρει να δεις την Αλάμπρα (αν υπάρχουν ακόμη διαθέσιμες θέσεις), μετά θα έβαζα τη Κόρδοβα, η οποία βγαίνει σε 1 μέρα, και τελευταία η Μάλαγα, η οποία αυτή καθεαυτή συμπαθητική είναι, και προσπάθειες έχουν γίνει για να την αναδείξουν, αλλά δε συγκρίνεται με τις άλλες 2.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Χμμ... οπότε να αφήσω έξω την Μάλαγα και να πάω Γραναδα με το που φτάσω κατευθείαν και στη συνέχεια Κόρδοβα και Ρόντα. Νομίζω έτσι βγαίνει
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους! Καινουργια στην παρέα και θα χρειαστω τα φώτα σας! Γραφω εδω μιας και υπαρχει ηδη συζητηση για Ανδαλουσία. Προγραμματίζουμε οικογενειακώς (4 ενηλικες) 5ημερο ταξιδι για μεσα Μαίου σε Γρανάδα και Χαεν. Τα δυο ατομα ενδιαφερονται για την εκθεση λαδιου που γίνεται τοτε στην Χαεν. Θα νοικιασουμε αυτοκινητο. Αξιζει καποια διανυκτέρευση στην Χαεν? Ή να μεινουμε ολες τις ημέρες στην Γραναδα και να μπορεσουμε να κανουμε καποιες εκδρομες. Οποιαδηποτε, προταση, ιδέα, συμβουλη καλοδεχουμενη!!!
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Ειμαι καινουργιος στην παρεα και πρωτη φορα θα παω εξωτερικο!Θα ηθελα τη βοηθεια σας....θελω να παω Ισπανια φετος τον Αυγουστο για 10 μερες...!
Η περιοχη της Ανδαλουσιας ειναι καλη επιλογη ? και αν οχι , ποια περιοχη εχετε να προτεινετε ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας...!!!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Εξαρτάται από τα γούστα σου, το budget σου, το μέσο με το οποίο θα ταξιδέψεις και τι θέλεις να κάνεις.
Η Ανδαλουσία είναι ένα μέρος που μπορεί κάποιος να συνδυάσει πολλά. Μπορείς να πας για μπάνια σε κοσμικά μέρη όπως η Marbella, σε ήσυχα όπως στην Αλμερία, να δεις Μαυριτανικά αξιοθέατα στην Κόδοβα, Σεβίλλη, Γρανάδα ή και να αράξεις σε μια από αυτές. Στο forum υπάρχουν ιστορίες για την Ανδαλουσία.
Μπορείς σε πρώτη φάση να ενημερωθείς από αυτές, να κατασταλάξεις στο τι θέλεις να κάνεις και σε δεύτερη φάση να επανέλθεις με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Μου αρεσουν τα αξιοθεατα και ο πολιτισμος και να τα συνδιασω με μπανια σε περιοχες που θα μπορεσω να τα κανω ολα αυτα...Ειχα σκεφτει Σεβιλλη αλλα το σκεφτομαι επειδη διαβασα οτι δεν ειναι καλη ιδεα για Αυγουστο η ενδοχωρα στην Ανδαλουσια λογω ζεστης...τα χρηματα για διαμονη και αεροπορικα σκεφτομαι γυρω στα 1000 με 1200 ευρω...εσεις τι λετε ?
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Η Ανδαλουσία είναι ένας υπέροχος προορισμός που μπορείς να συνδυάσεις και μπάνια σε ωραίες θάλασσες και αξιοθέατα. Νοίκιασε αυτοκίνητο και κάνε ένα tour. Δυστυχώς δεν μπορείς να αποφύγεις τη ζέστη, γιατί να πας Ανδαλουσία και να μην πας Σεβίλλη και Γρανάδα δεν γίνεται. Οργάνωσε το χρόνο σου και απέφυγε τις μεσμεριανές ώρες. Ενημερώσου από τις ιστορίες του forum για τα highlights τόλμησέ το και καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom