Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Μπάμπα, μην χάσεις εσύ να μας υπενθυμίσεις το χιούμορ σου... :cool:;)

12 μέρες ήθελα να γράψω (για μισή ακριβώς όπως τα λες και για αυτό λέω ότι μένουν πολλά χρουστούμενα)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μπάμπα, μην χάσεις εσύ να μας υπενθυμίσεις το χιούμορ σου... :cool:;)

12 μέρες ήθελα να γράψω (για μισή ακριβώς όπως τα λες και για αυτό λέω ότι μένουν πολλά χρουστούμενα)
Χαίρομαι που:
1) το εκτιμάς
2) συμφωνείς μαζί μου! :)

Πάντα στη διάθεσή σας να σας χαρίζω ευχάριστες στιγμές και χρήσιμα tips
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς το πήγαινε έλα Σεβίλλη δεν το γλυτώνω καθώς η φίλη μπορεί να με φιλοξενεί μόνο Σαββατοκύριακα. Καδίθ το είχα βάλει μετά από Ρόντα αλλά τελικά προτίμησα μια ακόμη διανυκτέρευση (Πέμπτη) η Ρόντα. Είτε για απλό άραγμα Παρασκευή στην Ρόντα είτε χαλαρή επιστροφή Σεβίλλη με στάσεις πχ Χέρεζ. Με την λογική του καλύτερα μια μέρα παραπάνω στην ίδια πόλη σκέφτομαι και να αφήσω εντελώς έξω την Κόρδοβα.
Να αφήσεις εξω τη Κόρδοβα ???? Με τη καμία !!! Θα χάσεις το μυαλό σου στο Τζαμί Mezguita με αραβουργήματα που σε πάνε σε άλλες εποχές .Και ο καθεδρικός ναός το κατι αλλο, όπως και μια βόλτα δίπλα στη γέφυρα είναι must
Μια βόλτα επίσης στα παλιά σοκάκια....που πρέπει να περπατήσεις πολύ για να βρεις ένα καφέ να ξεκουραστείς
H Ρόντα σε με εντυπωσίασε αρκετά....ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ !!!! αλλιώτικη και σου συνιστώ να μείνεις εκεί...πάρε ενα χάρτη και περπάτα στη παλιά πόλη ΥΠΕΡΟΧΗ !!!
Η Χερέθ παντελώς αδιάφορη ......ούτε για καφέ μη σταματήσεις ......
Τώρα στη Καντιθ είναι ωραία η πλατεία του Δημαρχείου....δίπλα ακριβώς η πλατεία του Καθεδρικού ναού και πίσω ακριβως η θεα στον Ατλαντικό ωκεανό !!!Ομορφα σοκακια για βόλτα και ψώνια
Ημουν εκεί τη περασμένη εβδομάδα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Η Χερέθ παντελώς αδιάφορη ......ούτε για καφέ μη σταματήσεις ......
Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω: Συμπαθέστατο ιστορικό κέντρο, χωρίς την πολυκοσμία άλλων πόλεων, ένα υπέροχο μουσείο ρολογιών (αν σας ενδιαφέρει) και - φυσικά - επισκέψιμα εργοστάσια sherry.

Αλλά, όλα εξαρτώνται πάντα από τον χρόνο που διαθέτει κανείς.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ε οχι και αδιαφορο το Jerez , θα σηκωθει ο Τio Pepe απο τον ταφο του και θα παιξει ξυλο !
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Ρε παιδια !!! μη βαράτε όλοι μαζί !!!
Να φταίει που πήγαμε Κυριακή και ήταν η απόλυτη νέκρα ???
Να φταίει που την είδαμε μετά από τη Σεβίλη και τη Γκόρδοβα ???
ΔΕΝ μου άρεσε......
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ο Tio Pepe θα βαρεσει , εμεις ειμαστε φιλησυχοι ανθρωποι. Φυσικα και δεν συγκρινεται με τις πολεις που ανεφερες , αλλα εχει τη δικη του γοητεια ( λες να φταιει ο Pedro Ximenez ? )
 

milaber22

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Για να μπει η Κόρδοβα πρέπει αναγκαστικά να κόψω μια μέρα από Γρανάδα την δεύτερη βδομάδα, ή στο πήγαινε ή στην επιστροφή για Σεβίλη. Αρκεί άφιξη πρωί Δευτέρας, αφιέρωμα όλη την ημέρα και εν συνεχεία αναχώρηση για Γρανάδα;
Για Jerez και Cadiz αναγκαστικά στο πήγαινε για Ronda, με την λογική του φτάνω αργά Τρίτη απόγευμα προς βράδυ Ronda. Τετάρτη Πέμπτη Ronda και πέρασμα Παρασκευή από Acros και σε κάποια άλλα από Pueblos Blancos.

Αν μπει και η Κόρδοβα θα γίνει την Δευτέρα της δεύτερης εβδομάδας. Με πρωινή αναχώρηση από Σεβίλλη, με το πρώτο τρένο, θα έχω μια ολόκληρη ημέρα μπροστά μου για την Κόρδοβα. Την επόμενη πρωινό λεωφορείο για Γρανάδα έχοντας πλέον Τρίτη μεσημέρι, ολόκληρη Τετάρτη και Πέμπτη πρωί. Αναχώρηση απόγευμα Πέμπτης από Γρανάδα για Σεβίλλη.
Προσπαθώντας να κλείσω εισιτήριο από το site της alsa μου βγάζει μήνυμα λάθους
Please check your details and try again.
The passenger's NIF/passport 1 is not valid
Attention! Your seats have been unblocked so that you can re-choose the ones that you want.
Στο Tipo Documento βάζω ΝΙΕ.
Στο Number* έχω δοκιμάει και με τα γράμματα της ταυτότητας και μόνο με τους αριθμούς αλλά βγάζει το ίδιο μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Η cordoba κατ εμε δε πρέπει να αφαιρέθει - μια διαμονή εκει αξίζει ( υπέροχη η Mezquita το πρωί ) καθώς και η εβραϊκή συνοικία :)

Έτσι όπως έχεις κανει το προγράμμα θα εισαι όλη μέρα στους δρόμους - τη Ροντα ως βάση σου την επέλεξες ;
 
Last edited by a moderator:

milaber22

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Η cordoba κατ εμε δε πρέπει να αφαιρέθει - μια διαμονή εκει αξίζει ( υπέροχη η Mezquita το πρωί ) καθώς και η εβραϊκή συνοικία :)
Η Κόρδοβα τελικά μπηκε με πρωινή αναχώρηση από Σεβίλλη. 9+ θα είμαι Κόρδοβα. Τώρα ψάχνω μετάβαση από Κόρδοβα για Γρανάδα.
Για επιστροφή από Γρανάδα σε Σεβίλλη αναγκαστικά μάλλον τρένο.

Έτσι όπως έχεις κανει το προγράμμα θα εισαι όλη μέρα στους δρόμους - τη Ροντα ως βάση σου την επέλεξες ;
Το πρόγραμμα βγήκε έτσι γιατί Σεβίλλη αναγκαστικά θα είμαι μόνο Κυριακή με Δευτέρα 07 και 08/12 και μετά το επόμενο Σαββατοκύριακο 12 έως 14. Οπότε τα πήγαινε έλα ήταν αναπόφευκτα.
Η επιλογή της Ρόντα ήταν λίγο αυθόρμητη. Την παρούσα περίοδο απλά και μόνο να μείνω εκεί για χαλάρωση και ξεκούραση για τρεις ολόκληρες ημέρες, ίσως με μια εκδρομή στην γύρω περιοχή δεν θα με πείραζε.
Για την δεύτερη εβδομάδα εκκρεμότητα πλέον μόνο το εισιτήριο για Γρανάδα από Κόρδοβα. Αν δεν βγάλω άκρη με το σάιτ το βγάζω και εκεί. Με την renfe όλα οκ.
 
Last edited by a moderator:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Έχω μείνει 2 νύχτες, 3 σχεδόν γεμάτες μέρες στη Ρόντα.....φτάνουν και περισεύουν (μια από τις μέρες χάσαμε για Pueblos Blancos, που είπα και άλλη φορά δεν ήταν στο ύψος των προσδοκιών μου..... ). Αυτά όπως και η απόφαση να πάμε προς το νότο (Vejer, Zahara, Bolonia, Τarifa) μας καθυστέρησαν και εξάντλησαν με αποτέλεσμα να μου μείνει το μεγαλύτερο αποτιμένο του ταξιδιού - η Κόρδοβα στην οποία ήταν να κάνουμε 2 διανυκτερεύσης και τελικά έγινε μια, αλλά με ένα απόγευμα μόνο και με αποτέλεσμα να μου κλείσουν στα μουτρα την Mezquita και να μη τη δω.
Κάνε καλό διάβασμα και αποφάσισε τι θέλεις το περισσότερο να δεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom