'Ανοιξε το Paul και η δικιά μας όρεξη για γλυκά

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και πολυ φθηνα ειναι. Δεχονται παραγγελιες απο Γαλλια αυτοι;

Λατρεμένο αλλά απαγορευμένο αυτές τις μέρες το Paul's. Όχι τόσο για τα γλυκά αλλά για ένα Croque Monsieur που ονειρεύομαι μέρες τώρα (αλλά ούτε ψωμί ούτε τυρί μπορώ να φάω οπότε...)
Αυτα τα Paul's σαν καπως υπερεκτιμημενα να 'ναι στο φορουμ. Δεν λεω πως δεν ειναι καλα αλλα εδω δεν θεωρουνται και πολυ ποιοτικα. Παρ'ολ'αυτα η πελατεια τους ειναι μεγαλη κυριως λογω των χαμηλων τιμων.

Για σιροπιαστα παιδια στην Αθηνα το ονομα ειναι ενα και Κοσμικον.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
tripakias said:
Και πολυ φθηνα ειναι. Δεχονται παραγγελιες απο Γαλλια αυτοι;

Αυτα τα Paul's σαν καπως υπερεκτιμημενα να 'ναι στο φορουμ. Δεν λεω πως δεν ειναι καλα αλλα εδω δεν θεωρουνται και πολυ ποιοτικα. Παρ'ολ'αυτα η πελατεια τους ειναι μεγαλη κυριως λογω των χαμηλων τιμων.

Για σιροπιαστα παιδια στην Αθηνα το ονομα ειναι ενα και Κοσμικον.
Το Paul για το Παρίσι είναι μια συνηθισμένη αλυσίδα για την Αθήνα όμως ξεχωρίζει απο πολλα αλλα .

Κοσμικον Τοπ σε καταιφι και γαλακτομπουρεκο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Paul για το Παρίσι είναι μια συνηθισμένη αλυσίδα για την Αθήνα όμως ξεχωρίζει απο πολλα αλλα .
Χρηστο ειλικρινα τωρα αλλα τα προιοντα των ελληνικων φουρνων ειναι ανωτερα. Απλα εδω προσεχουν την εικονα και σε πασαρουν αποτελεσμα που χορταινει το ματι. Η γευση ομως πολλες φορες απογοητευει.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Δοκιμαστε στο Κοσμικον το γλυκο ταψιου με φυλλο καταϊφι κ κρεμα γαλακτομπουρεκου.....πωπωπωπωπω!! Δε διατιθεται σε κομματι οπως τα αλλα, μονο σε ταψι.
Ενα απο αυτα τα μπαμπαδιστικα που λεγαμε πιο πανω ζαχαροπλαστεια ειναι ο Κανακης στη Ν. Φιλαδελφεια που με πηγαιναν εκει οι γονεις μου για παγωτο Σικαγο κ εκμεκ.
Να προτεινω βεβαια και τα "Σερμπετια" στο Ψυρρη που εχει και απιθανα πολιτικα γλυκα και καταπληκτικο καϊμακι!!!! Συμβουλη: Οταν θα το επισκεφτειτε...θα πρεπει να θελετε απελπισμενα ενα γλυκο....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
NIKIMAK said:
Δοκιμαστε στο Κοσμικον το γλυκο ταψιου με φυλλο καταϊφι κ κρεμα γαλακτομπουρεκου.....πωπωπωπωπω!! Δε διατιθεται σε κομματι οπως τα αλλα, μονο σε ταψι.
Ενα απο αυτα τα μπαμπαδιστικα που λεγαμε πιο πανω ζαχαροπλαστεια ειναι ο Κανακης στη Ν. Φιλαδελφεια που με πηγαιναν εκει οι γονεις μου για παγωτο Σικαγο κ εκμεκ.
Να προτεινω βεβαια και τα "Σερμπετια" στο Ψυρρη που εχει και απιθανα πολιτικα γλυκα και καταπληκτικο καϊμακι!!!! Συμβουλη: Οταν θα το επισκεφτειτε...θα πρεπει να θελετε απελπισμενα ενα γλυκο....
Συμφωνω για Κοσμικον

Κανακης : περασμένα μεγαλεία διηγωντας τα να κλαις !!!
καμια απολύτως σχέση με το τότε που περιγράφεις .
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
XRISTOS71 said:
Συμφωνω για Κοσμικον

Κανακης : περασμένα μεγαλεία διηγωντας τα να κλαις !!!
καμια απολύτως σχέση με το τότε που περιγράφεις .
Χαχαχαχαχαχα!!!!! Σε ευχαριστω που δε δινεις εμφαση στο "τοτε"....!!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έριξα μια γρήγορη ματιά στο topic, ας κάνω κι εγώ τις προσθήκες μου! :D

Ο Paul συμπαθής φούρνος, αν περάσω από την Πανεπιστημίου και έχω λιγούρα παίζει να αγοράσω κάτι μπαστουνάκια ψωμί που έχει με σταγόνες μαύρης σοκολάτας! Ή αν τον πετύχω σε κανά ταξίδι επίσης παίζει να δοκιμάσω κάτι, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Για δεδομένα μαζικής αλυσίδας είναι πολύ καλός, αλλά ως εκεί.

Τα max perry που αναφέρετε πολλοί δεν μου είχαν αρέσει πολύ όταν τα είχα πρωτοδοκιμάσει, αλλά σιγά-σιγά τα εκτίμησα! Πολύ καλή εντύπωση μου έχουν κάνει οι τούρτες τους που έχω φάει σε διάφορα πάρτυ, οι οποίες είναι πάντα φρεσκότατες. Γενικότερα δεν τρώω τούρτες, με λιγώνουν, απλά δοκιμάζω 1-2 μπουκιές για το καλό, αλλά των max perry μου αρέσουν πολύ (ειδικά μία σοκολάτα-λεμόνι που είχα φάει). Στα συν οι καλές τιμές.

Για γαλακτομπούρεκο το αγαπημένο μου είναι του Βάρσου στο Χαλάνδρι, αλλά μου αρέσει αρκετά και το Κοσμικόν. Για προφιτερόλ ο Ανδριάς, αλλά έχει ψιλοχαλάσει. Επίσης από τα μαζικά και ο Κωνσταντινίδης μου αρέσει και όχι μόνο για τα κλασικά γλυκά του. Είχα πάρει για παράδειγμα πριν λίγα χρόνια μία τούρτα black forest για τον τότε φίλο μου (ήταν αργά το βράδυ, το είχα αφήσει τελευταία στιγμή, ήταν το μόνο ζαχαροπλαστείο που βρήκα εκεί κοντά και δεν είχε καθόλου ποικιλία σε τούρτες). Ήμουν πεπεισμένη ότι δεν θα τρώγεται η τούρτα, αλλά εν τέλει ήταν πολύ καλή!

Όσον αφορά τα τσουρέκια, η αλήθεια είναι ότι αυτά με τις επικαλύψεις και τις extra γεμίσεις τα βρίσκω άκρως λιγωτικά. Αγόρασα τις προάλλες από τον Αγαπητό στη Θεσσαλονίκη για παράδειγμα και έμειναν σχεδόν αφάγωτα. Οπότε αν είναι να φάω τσουρέκι προτιμώ αυτά από τα Γιούλια στη Ν. Ιωνία. Το ίδιο ζαχαροπλαστείο κάνει και ένα πολύ ωραίο γλυκό με καρύδα, τις "χιονούλες".

Γενικότερα από γλυκά τα αγαπημένα μου είναι τα σοκολατάκια, τα παγωτίνια και το cheesecake. Για cheesecake η πρώτη μου επιλογή είναι η Κυβέλη στα Βριλήσσια (ειδικά αυτό με τα μπισκότα oreo κι αυτό με την πραλίνα), ενώ τρελαίνομαι για τα σοκολατάκια και τα παγωτίνια του Valentino (έχει σε Αγία Παρασκευή, Γέρακα και Χολαργό). Σταθερή αξία τα fresh, ενώ τέλεια cupcakes και βουτήματα έχει το sweet spot στο Χαλάνδρι.

Για τη Μέλισσα που αναφέρετε είχα δοκιμάσει μια φορά που είχα αγοράσει σοκολατάκια για μια φίλη μου στον Άγιο Αντώνιο! Μόλις μπήκα και είδα τις τιμές μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που δεν προτίμησα τα γειτονικά max perry, αλλά ντράπηκα να φύγω με άδεια χέρια! :oops: Πήρα οπότε κάτι σοκολατάκια που ήταν αρκετά συμπαθητικά, αλλά λιγωτικά και σίγουρα καθόλου value for money.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.359
Να προτεινω βεβαια και τα "Σερμπετια" στο Ψυρρη που εχει και απιθανα πολιτικα γλυκα και καταπληκτικο καϊμακι!!!! Συμβουλη: Οταν θα το επισκεφτειτε...θα πρεπει να θελετε απελπισμενα ενα γλυκο....
Το απόλυτο γουρούνιασμα, όμως, είναι η σοκολατόπιτά του με παγωτό- και η πιο ήπια εκδοχή της με σοκολάτα και πορτοκάλι.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Στα max perry - επειδη εχω αφησει πραγματικα π α ρ α πολλα λεφτα - εχω απογοητευτει εντελως γιατι οσες φορες εχω παρει τον τελευταιο καιρο παστες ειναι απλα για πεταμα!!! Ειναι εντελως μπαγιατικες!! Οι τουρτες του ειναι φρεσκιες το ιδιο και τα γεμιστα ντονατς.
Σε αυτο το σημειο ερχομαι να ατιπροτεινω τα γλυκα απο τον φουρνο Bakers (Καλλιθεα, Μελισσια, Ιλισια)....φρεσκοτατα, καθολου λιγωτικα και σε πολυ καλες τιμες! Εχω την εντυπωση οτι προκειται για την ιδια αλυσιδα φουρνου-ζαχαροπλαστειου Αρτοποιητης-Οικογενεια Κωτση που εχει στη Λεωφ. Αλεξανδρας, στο Ζωγραφου και δεν ξερω που αλλου.
Συμφωνω για τον Ανδρια οτι εχει χαλασει και για τα γλυκα του Κωνσταντινιδη. Ουτε εμενα μου αρεσε ο Αγαπητος....
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
paefstra said:
Το απόλυτο γουρούνιασμα, όμως, είναι η σοκολατόπιτά του με παγωτό- και η πιο ήπια εκδοχή της με σοκολάτα και πορτοκάλι.
Πριν κανα μηνα ειδα και δοκιμασα βεβαως-βεβαιως ενα καινουριο σοκολατογλυκο μεσα σε γυαλινο μπωλ αλλα δε θυμαμαι καθολου την ονομασια....δεν εχει και μεγαλη σημασια οπως καταλαβαινεις....ητανε too much ακομα και για μενα!!!
(Συζητηση που ανοιξαμε Σαββατο μεσημερι...)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για τη Μέλισσα που αναφέρετε είχα δοκιμάσει μια φορά που είχα αγοράσει σοκολατάκια για μια φίλη μου στον Άγιο Αντώνιο! Μόλις μπήκα και είδα τις τιμές μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που δεν προτίμησα τα γειτονικά max perry, αλλά ντράπηκα να φύγω με άδεια χέρια! :oops: Πήρα οπότε κάτι σοκολατάκια που ήταν αρκετά συμπαθητικά, αλλά λιγωτικά και σίγουρα καθόλου value for money.
Μα να μου συγκρινεις τη Μελισσα με τα Max Perry βρε παιδι μου.....
Λοιπον ενα update
Στο Zen Gateau ( πολυ κοντα στο Ερρικος Ντυναν) δοκιμασα μια πολυ ενδιαφερουσα και ολοφρεσκη lemon pie .. To μαγαζι εχει μεγαλη ποικιλια , ειδα πολλες παστες , αλλα δεν τις εχω δοκιμασει ακομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.375
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom