Ανοιξιάτικη απόδραση με low budget...

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Χαχα ναι ,είναι αυτό που λέμε 'φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά':D και όσον αφορά τα ταξίδια δεν λέει να μείνεις με την βαλίτσα στο χέρι..Αυτή η πληροφορία που μου έδωσες για τη διαμονή με ενδιαφέρει πολύ!!:D
Στο Βερολινο ειναι αληθεια οτι μπορεις να βρεις οικονομικο δωματιο και σχετικα κεντρικα.Και οπωσδηποτε να δεις τοσα που σιγουρα δεν θα προλαβεις!

Σε ποια περιοχή έμεινες?Συγγνώμη αλλά δεν έχω ιδέα που είναι πιο όμορφα και που αξίζει να μείνεις και τι να δεις..
Εχω παει και γω Μαλτα και ειναι αληθεια οτι ειδικα για 3,4 μερες ειναι οτι πρεπει.Αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπαρχουν οικονομικα αεροπορικα.Βρες ημερομηνιες και ψαξε.Εγω εμενα στην Sliema(waterfront-δηλ.βλεπει στην Βαλετα)και ειναι αρκετα κοντα στην Βαλεττα(χρησιμοποιεις λεωφορειο)η οποια ειναι πραγματι πανεμορφη αλλα εχει λιγα ξενοδοχεια και ειναι ακριβα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μία ψήφος μου υπέρ Βερολίνου. Υπάρχουν αρκετά οικονομικά ξενοδοχεία αν ψάξεις έγκαιρα, τα εισιτήρια με ίζυ είναι φτηνά, για 3 βράδια ένα ζευγάρι με 800-900 ευρώ αθροιστικά είναι πολύ άνετα. Επίσης συμφωνώ για Κωνσταντινούπολη.
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Εχω παει και γω Μαλτα και ειναι αληθεια οτι ειδικα για 3,4 μερες ειναι οτι πρεπει.Αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπαρχουν οικονομικα αεροπορικα.Βρες ημερομηνιες και ψαξε.Εγω εμενα στην Sliema(waterfront-δηλ.βλεπει στην Βαλετα)και ειναι αρκετα κοντα στην Βαλεττα(χρησιμοποιεις λεωφορειο)η οποια ειναι πραγματι πανεμορφη αλλα εχει λιγα ξενοδοχεια και ειναι ακριβα.
Κατάλαβα...Ευχαριστώ πολύ, θα τα ψάξω όλα και για οτιδήποτε νεότερο ρωτάω...

Μία ψήφος μου υπέρ Βερολίνου. Υπάρχουν αρκετά οικονομικά ξενοδοχεία αν ψάξεις έγκαιρα, τα εισιτήρια με ίζυ είναι φτηνά, για 3 βράδια ένα ζευγάρι με 800-900 ευρώ αθροιστικά είναι πολύ άνετα. Επίσης συμφωνώ για Κωνσταντινούπολη.
Το Βερολίνο αρχίζει και με κερδίζει ,αν και δεν έχω προλάβει ακόμα να κοιτάξω σχεδόν τίποτα για αυτό..Θα δω φωτογραφίες και ταξιδιωτικές ιστορίες απτο φόρουμ σιγά σιγά..Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλη πολή, σου άρεσε πολύ?:)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το Βερολίνο αρχίζει και με κερδίζει ,αν και δεν έχω προλάβει ακόμα να κοιτάξω σχεδόν τίποτα για αυτό..Θα δω φωτογραφίες και ταξιδιωτικές ιστορίες απτο φόρουμ σιγά σιγά..Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλη πολή, σου άρεσε πολύ?:)
Ναι πολύ. Πήγαμε άνοιξη κι εμείς, επίσης ζευγάρι. Βέβαια μείναμε μια βδομάδα και μας αρέσει η ιστορία (γιατί είναι πολύ φορτισμένη ιστορικά πόλη).
Έχει πράγματα να δεις, μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο και να σουλατσάρεις, νεολαία, νομίζω θα σας αρέσει.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Air malta...παντως για πτησεις με αναχωριση Παρασκευη και επιστροφη Δευτερα εχω βρει αρκετα στα 121 Ευρω
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
..είναι άριστη (έκανα το ίδιο ακριβώς με μια παρέα από τη σχολή μου πριν 3 χρόνια και τελικά ήμασταν οι μόνοι που ταξιδέψαμε ;) )
έκανες το ίδιο πριν τρία χρόνια ως φοιτήτρια ή πριν τρία χρόνια με τους συμφοιτητές σου?:)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Κατά την άποψη μου το οικονομικό, μονοσήμαντα και απόλυτα καθορίζει την ποιότητα ενός ταξιδιού. Για τη Μάλτα, θεωρώ ότι δεν θα πας δέκα φορές, αλλά μία. Δεν θα πρέπει να χάσεις τα μουσεία, το υπόγειο, τα υπαίθρια μεγαλιθικά, τις πόλεις, τα χωριά, τα φυσικά καταφύγια, τα λίγα καλά εστιατόρια, (τα υπόλοιπα είναι απογοητευτικά), τα καλά club και εστιατόρια στο St Julian's, το Γκότσο, τις βαρκάδες, και φυσικά το υδροπλάνο για μια βόλτα στο αρχιπέλαγος ή μέχρι το Γκότσο. Πετάγεσαι και στη Σικελία δίπλα με το φέρι, (όπου επίσης δεν πας κάθε χρόνο). Είναι σχετικά φθηνότερη από την Ελλάδα αλλά αθροιστικά τα χρήματα δεν φθάνουν για ένα καλό πακέτο που θα σου μείνει ανεξίτηλο, ούτε οι μέρες.

Ίσως στη δυστυχώς όλο και πιο ακριβή Κων/πολη να τα καταφέρεις, μιας και λόγω γειτνίασης μπορεί να πας επανειλημμένα να καλύψεις τις εκκρεμότητες.
 
Last edited by a moderator:

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Κατά την άποψη μου το οικονομικό, μονοσήμαντα και απόλυτα καθορίζει την ποιότητα ενός ταξιδιού. Για τη Μάλτα, θεωρώ ότι δεν θα πας δέκα φορές, αλλά μία. Δεν θα πρέπει να χάσεις τα μουσεία, το υπόγειο, τα υπαίθρια μεγαλιθικά, τις πόλεις, τα χωριά, τα φυσικά καταφύγια, τα λίγα καλά εστιατόρια, (τα υπόλοιπα είναι απογοητευτικά), τα καλά club και εστιατόρια στο St Julian's, το Γκότσο, τις βαρκάδες, και φυσικά το υδροπλάνο για μια βόλτα στο αρχιπέλαγος ή μέχρι το Γκότσο. Πετάγεσαι και στη Σικελία δίπλα με το φέρι, (όπου επίσης δεν πας κάθε χρόνο). Είναι σχετικά φθηνότερη από την Ελλάδα αλλά αθροιστικά τα χρήματα δεν φθάνουν για ένα καλό πακέτο που θα σου μείνει ανεξίτηλο, ούτε οι μέρες.

Ίσως στη δυστυχώς όλο και πιο ακριβή Κων/πολη να τα καταφέρεις, μιας και λόγω γειτνίασης μπορεί να πας επανειλημμένα να καλύψεις τις εκκρεμότητες.
Mε λίγα λόγια η Μάλτα μάλλον αναβάλλεται για κάποια άλλη στιγμή με περισσότερες οικονομικές δυνατότητες.Σωστό το σκεφτικό σου ...:D
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Ψηφίζω και εγώ Βερολίνο αν βρεις φθηνά αεροπορικά. Έχει φαγητό και ξενοδοχεία σε καλές τιμές και είναι ωραία πόλη.Σχετικά με τα hostels έχουν και δίκλινα πάντως.

Δεν μας είπες που μένεις.Κατά καιρούς βγάζει και η Ryanair κάτι πολύ φθηνά εισιτήρια για Λονδίνο από Θεσσαλονίκη(γύρω στα 50€ πάνε έλα).Αν τα πετύχεις και το συνδύαζες με easyhotel θα έβγαινε οικονομικά νομίζω.Ελπίζω να μην ακυρώσει τα δρομολόγια της μόνο και με βρίζεις μετά για την συμβουλή:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.399
έκανες το ίδιο πριν τρία χρόνια ως φοιτήτρια ή πριν τρία χρόνια με τους συμφοιτητές σου?:)
Μετεκπαιδευόμενη , όχι σε πρώτο πτυχίο ;). Οι υπόλοιποι στη σχολή οργάνωναν μια πανάκριβη εκδρομή η οποία δεν έγινε ποτέ, μια παρέα κλείσαμε οικονομικότατα στη Ρώμη μήνες πριν και πήγαμε μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.722
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom