Ανταπόκριση από Περού και Βολιβία

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Βολιβία πέσαμε σε απεργία. Έχει ξεκινήσει εδώ και 4 ημέρες (ευτυχώς στη Λα Παζ δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα) αλλά αύριο πάμε Santa Cruz και εκει είναι το επίκεντρο της απεργίας. Μας είπαν ότι εχει διαδηλώσεις, κλείνουν δρόμους κλπ. Αναμένουν μήπως τελειώσει τις επόμενες μέρες αλλιώς καλά θα περάσουμε :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βολιβία πέσαμε σε απεργία. Έχει ξεκινήσει εδώ και 4 ημέρες (ευτυχώς στη Λα Παζ δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα) αλλά αύριο πάμε Santa Cruz και εκει είναι το επίκεντρο της απεργίας. Μας είπαν ότι εχει διαδηλώσεις, κλείνουν δρόμους κλπ. Αναμένουν μήπως τελειώσει τις επόμενες μέρες αλλιώς καλά θα περάσουμε :haha:
Είναι εμπειρία οι απεργίες, αλλά συχνά καταλήγουν σε κλείσιμο των δρόμων με πέτρες για δεκάδες χιλιόμετρα. Μια φορά ήμουν σε ΚΤΕΛ, βρεθήκαμε στο σημείο όπου ξεκινούσαν οι πέτρες και τελικά αναγκαστήκαμε να τις βγάλουμε (επί τρεις μερες) οι... 6 τουρίστες που ήμασταν στο λεωφορείο. Πι Βολιβιανοι μας κοιτούσαν τρώγοντας εμπαναδας.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Είναι εμπειρία οι απεργίες, αλλά συχνά καταλήγουν σε κλείσιμο των δρόμων με πέτρες για δεκάδες χιλιόμετρα. Μια φορά ήμουν σε ΚΤΕΛ, βρεθήκαμε στο σημείο όπου ξεκινούσαν οι πέτρες και τελικά αναγκαστήκαμε να τις βγάλουμε (επί τρεις μερες) οι... 6 τουρίστες που ήμασταν στο λεωφορείο. Πι Βολιβιανοι μας κοιτούσαν τρώγοντας εμπαναδας.
Πριν που μίλησα με ξενοδοχειο στη Santa Cruz μου είπε ότι απο αεροδρόμιο για ξενοδοχείο δε θα έχουμε πρόβλημα. Αλλά εστιατόρια, μουσεία κλπ πολλά είναι κλειστά και οι δρόμοι για misiones μάλλον και αυτοί (δεν ήταν σίγουρος 100% για misiones). Απλά παρακαλάμε να τελειώσουν οι διαπραγματεύσεις (ένα τουριστικό γραφείο μας είπε χθες ότι μπορεί να τελειώσει η απεργία σε 2 ημέρες). Δεν είμαστε για τέτοιες εμπειρίες τώρα :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πριν που μίλησα με ξενοδοχειο στη Santa Cruz μου είπε ότι απο αεροδρόμιο για ξενοδοχείο δε θα έχουμε πρόβλημα. Αλλά εστιατόρια, μουσεία κλπ πολλά είναι κλειστά και οι δρόμοι για misiones μάλλον και αυτοί (δεν ήταν σίγουρος 100% για misiones). Απλά παρακαλάμε να τελειώσουν οι διαπραγματεύσεις (ένα τουριστικό γραφείο μας είπε χθες ότι μπορεί να τελειώσει η απεργία σε 2 ημέρες). Δεν είμαστε για τέτοιες εμπειρίες τώρα :haha:
Misiones ίσως μπορέσετε να φτάσετε με τραίνο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έχω τύχει κι εγώ όταν πηγαινα από Σουκρε σε Ποτοσι και μας πήγαν κάτι shared taxi από κάτι χωματόδρομους στα βουνά για να αποφύγουν τα μπλόκα.
Ευκαιρια να αλλάξετε πρόγραμμα κ να βάλετε Νησί του Ηλίου στο τέλος. Κάρα αξίζει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω τύχει κι εγώ όταν πηγαινα από Σουκρε σε Ποτοσι και μας πήγαν κάτι shared taxi από κάτι χωματόδρομους στα βουνά για να αποφύγουν τα μπλόκα.
Ευκαιρια να αλλάξετε πρόγραμμα κ να βάλετε Νησί του Ηλίου στο τέλος. Κάρα αξίζει.
Η αλήθεια είναι ότι ως προορισμός είναι πιο ξεσηκωτικο από τις Misiones.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχω τύχει κι εγώ όταν πηγαινα από Σουκρε σε Ποτοσι και μας πήγαν κάτι shared taxi από κάτι χωματόδρομους στα βουνά για να αποφύγουν τα μπλόκα.
Και αυτο μαλλον δε το αποφευγουμε :haha:
Μου εχουν κολλησει οι missiones. Το νησι μου φαινεται ιδιο πραγμα με το Amantani. Αυριο ουτως η αλλως θα παμε santa cruz γιατι και για Sucre δεν εχει απευθειας απο La Paz (εχει μεσω Santa Cruz) . Θα κατεβουμε μια μερα και αν δε γινει κατι θα φυγουμε Δευτερα για Sucre και θα αφησω 3 μερες στο τελος και βλεποντας και κανοντας
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τουπιζα θα κάτσεις καθόλου; Έχει φοβερά τοπία λίγο έξω από τη πόλη.
Λα Παζ θα κανεις το καμινο με ποδήλατο; Και γαμω τις εμπειριες. Επίσης το Ποτοσι αξίζει δυο βραδια, τρομερή αποικιακή αρχιτεκτονική κ η ιστορία του βουνού φοβερή. Ρίχνω ιδέες τωρα….
Στη λίμνη δε πήγα από τη πλευρά του Περου, αλλά απ όσα έχω διαβάσει η πλευρά της Βολιβίας είναι ανώτερη. Θα σε διαφωτίσει ομως ο Γιώργος που τα ξέρει άριστα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τουπιζα θα κάτσεις καθόλου; Έχει φοβερά τοπία λίγο έξω από τη πόλη.
Λα Παζ θα κανεις το καμινο με ποδήλατο; Και γαμω τις εμπειριες. Επίσης το Ποτοσι αξίζει δυο βραδια, τρομερή αποικιακή αρχιτεκτονική κ η ιστορία του βουνού φοβερή. Ρίχνω ιδέες τωρα….
Στη λίμνη δε πήγα από τη πλευρά του Περου, αλλά απ όσα έχω διαβάσει η πλευρά της Βολιβίας είναι ανώτερη. Θα σε διαφωτίσει ομως ο Γιώργος που τα ξέρει άριστα.
Θα καθισω απο δυο μερες σε ολα (Sucre, Tupiza, Potosi) αν δεν εχω προβλημα με τις μετακινησεις. Γιατι τελικα οι 14-15 ημερες εγιναν 18 με τις αλλαγες στα αεροπορικα. Φαντασου αυριο πρωι πεταμε για Santa Cruz και εχω ακυρωσει το ξενοδοχειο. Θα φτασουμε, θα δουμε τι γινεται και θα αποφασισουμε αν θα φυγουμε κατευθειαν για Sucre ή θα μεινουμε. Και στο Potosi εχει απεργια απο οτι ειδαμε και αναταραχες στην πολη. Σημερα θα ειχαν συναντηση η κυβερνηση με τους φορεις για το νομο που εχει φερει την αναστατωση. Αυριο λογικα θα ξερουμε. Αν συνεχισει η απεργια μας βλεπω να ακυρωνουμε και το Potosi και απο Sucre αεροπορικως να φτανουμε tarija και απο εκει tupiza για να παμε τετραημερο στο uyuni.

Edit: Πριν από λίγο ο πρόεδρος της Βολιβίας ανακοίνωσε ότι θα πάρει πίσω το νόμο. Άντε να δούμε αυριο τι θα γίνει.

Edit2: Μας εστειλε το ταξιδιωτικο απο Santa Cruz οτι πλεον ολα οκ δεν υπαρχει πλεον απεργια.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καρασυμφωνω για το Ποτοσι με το συντροφο, τα τοπία της Τουπισα ΟΚ, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Το παρακάτω βέβαια είναι απίθανο και μάλλον θα ειστεκαι μόνοι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καρασυμφωνω για το Ποτοσι με το συντροφο, τα τοπία της Τουπισα ΟΚ, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Το παρακάτω βέβαια είναι απίθανο και μάλλον θα ειστεκαι μόνοι.
Αφού περάσεις τη πύλη του διαβολου το φαράγγι μέσα είναι απίθανο. Εκεί είχα κ την εξωπραγματική εμπειρία της απόλυτης σιωπής. Δεν Ακουγόταν απολύτως τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom