Ανταπόκριση από Περού και Βολιβία

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το ίδιο λέμε. Μας επέτρεψαν να γυρίσουμε γιατί είχαμε κλείσει ανάβαση στο βουνό. Χάρη μας έκαναν.... και δεν είχαμε μπει στον αρχαιολογικό χώρο με ξεναγό. Ισχύει για όλους τους επισκέπτες.
Ααα οκ. Δεν το καταλαβα. Απλα αν εισαι χωρις ξεναγο το πας πιο αργα. Μπορεις πχ να καθισεις 6 ωρες αν θες (χωρις να γυρνας πισω). Με ξεναγο σε δεσμευει στο χρονο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ααα οκ. Δεν το καταλαβα. Απλα αν εισαι χωρις ξεναγο το πας πιο αργα. Μπορεις πχ να καθισεις 6 ωρες αν θες (χωρις να γυρνας πισω). Με ξεναγο σε δεσμευει στο χρονο.
Δεν ξέρω πως είναι με ξεναγό για να πω την αλήθεια. Εγώ είχα υπολογίσει το χρόνο μας ανάμεσα στον κάτω και πάνω τομέα και φυσικά για την ανάβαση. Συνολικά μείναμε 7-8 ώρες μαζί με το βουνό. Κάποιος έγραψε εδώ στο φόρουμ αν θυμάμαι σωστά, οτι θα μειώσουν και τον χρόνο παραμονής στον αρχαιολογικό χώρο..... Δεν ξέρω αν ισχύει ή θα ισχύσει, αλλά κάθε χρόνο και χειρότερα το κάνουν! Το να κλείσουν το ναό του κόνδορα (ένα απο τα καλύτερα σημεία του κάτω τομέα), τότε σίγουρα θα μειώσουν το χρόνο παραμονής στον αρχαιολογικό χώρο....
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν ξέρω πως είναι με ξεναγό για να πω την αλήθεια. Εγώ είχα υπολογίσει το χρόνο μας ανάμεσα στον κάτω και πάνω τομέα και φυσικά για την ανάβαση. Συνολικά μείναμε 7-8 ώρες μαζί με το βουνό. Κάποιος έγραψε εδώ στο φόρουμ αν θυμάμαι σωστά, οτι θα μειώσουν και τον χρόνο παραμονής στον αρχαιολογικό χώρο..... Δεν ξέρω αν ισχύει ή θα ισχύσει, αλλά κάθε χρόνο και χειρότερα το κάνουν! Το να κλείσουν το ναό του κόνδορα (ένα απο τα καλύτερα σημεία του κάτω τομέα), τότε σίγουρα θα μειώσουν το χρόνο παραμονής στον αρχαιολογικό χώρο....
Οταν εκλεισα το εισιτηριο δεν ειχα επιλογη να επιλεξω το βουνο. Ηταν κλειστο. Τωρα που ρωτησα δεν μπορουσα να το αλλαξω και επρεπε να αγορασω νεο εισιτηριο. Οποτε δεν ανεβηκαμε στο βουνο. Αν ανεβαιναμε θελαμε σιγουρα αλλα 3-4 ωρες.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φοβερές. Η πρώτη έχει οροφή με ξεκάθαρη αραβική επιρροή. Τέτοιο ταβάνι σε εκκλησία έχω δει στη Σουκρε στη Βολιβία.
Εγω να σου πω την αληθεια δεν τις ειχα στο προγραμμα. Δεν τις ειχα διαβασει πουθενα. Και μου τις προτεινε καποιος απο το ξενοδοχειο. Παθαμε πλακα και με τις δυο. Εννοειται οι φωτο απαγορευοταν :innocent:
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Για Βολιβια απο Περου (στο αεροδρομιο της Λιμα) περασαμε κανονικα τον ελεγχο. Ελεγχουν PCR και ταξιδιωτικη ασφαλιση που να καλυπτει covid. Το πιστοποιητικο εμβολιασμου μας ειπαν θα το ελεγξουν (αν το ελεγξουν) Βολιβια. Επισης το PCR και το διαβατηριο το ανεβαζεις στη φορμα που κανεις το declaration. Αυριο τα νεοτερα.
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τελικα μπηκαμε στη χωρα με το πιστοποιητικο εμβολιασμου το ευρωπαικο. Κανουν ελεγχο στα παντα αλλα δε θελει καραντινα. Στον ελεγχο διαβατηριων εκαναν 15 λεπτα και ερωτησεις γιατι ηρθες, ποσο θα μεινεις κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom