Ανταπόκριση από Περού και Βολιβία

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τελικα η απεργια στη Santa Cruz συνεχιζεται. Τα παντα κλειστα, εστιατορια, μαρκετ,φαρμακεια κλπ. Δε κυκλοφορει ουτε αυτοκινητο στους δρομους.
Οποτε φευγουμε για Sucre και βλεπουμε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Άντε γιατί μας τρόμαξες, το Ποτοσι δεν χάνεται με τίποτα!
Το απόλυτο χαιλαιτ βέβαια εκκινεί από Τουπιζα, ελπίζω μόνο ο καιρός να είναι μαζί σας.
Δυσκολο το βλεπω το Potosi. Μαζι με τη santa cruz ειναι οι δυο πολεις που ειναι τα παντα κλειστα. Σημερα υποτιθεται θα ανοιγαν τα παντα και πηραν αποφαση χθες βραδυ να συνεχισουν.
Αν καταφερουμε και φτασουμε με καποιο τροπο Tupisa και δε χασουμε το Uyuni τυχεροι θα ειμαστε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Θα συμφωνήσω ότι το Ποτοσί είναι άχαστο...
Προς το παρον προς το χαμενο παει.
Αν δεν αλλαξει κατι. Η πολη ειναι εντελως κλειστη δεν μπορεις να μπεις ουτε να βγεις. Εχει απειρα μπλοκα. Ειμαστε sucre καθισαμε χθες μιση μερα και σημερα. Σημερα δε μπορεσαμε να βγουμε εκτος πολης προς το σημειο με τα αποτυπωματα δεινοσαυρων. Ευτυχως ηταν ανοιχτα τα εστιατορια κλπ. Ηταν να καθισουμε και αυριο. Τελικα θα φυγουμε για Tupiza και βλεπουμε μετα το τουρ στο Uyuni.
Εντωμεταξυ πριν απο λιγο ψηφιστηκε κιολας η ακυρωση του νομου (αυτο υποτιθεται περιμεναν) και η απεργια συνεχιζεται γιατι θελουν και αλλες αλλαγες. Μαλλον παμε για απεργια οπως του 2019 αν συνεχισουν ετσι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ίσως οι ερωτήσεις μου είναι λίγο εκτός τόπου και χρόνου λόγω της κατάστασης. Το κόστος πώς είναι συγκριτικά στις δύο χώρες; Κυρίως σε διαμονή, μετακινήσεις, φαγητά και ποτά αναφέρομαι. Υπάρχει κάτι στη Βολιβία που πρέπει να κλείσεις καιρό πριν ή υπάρχει περιθώριο για πρόγραμμα βλέποντας και κάνοντας;

Εύχομαι να βγάλετε άκρη! Καλά να περνάτε!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ίσως οι ερωτήσεις μου είναι λίγο εκτός τόπου και χρόνου λόγω της κατάστασης. Το κόστος πώς είναι συγκριτικά στις δύο χώρες; Κυρίως σε διαμονή, μετακινήσεις, φαγητά και ποτά αναφέρομαι. Υπάρχει κάτι στη Βολιβία που πρέπει να κλείσεις καιρό πριν ή υπάρχει περιθώριο για πρόγραμμα βλέποντας και κάνοντας;

Εύχομαι να βγάλετε άκρη! Καλά να περνάτε!
Τα κλεινεις ολα επι τοπου (εμεις ετσι θα το καναμε ετσι και αλλιως ανεξαρτητα απο την απεργια).
Αεροπορικα στη Βολιβια με ΒΟΑ (ειναι η μονη που κανει πτησεις μεταξυ των πολεων, η Amaszonas κανει μονο το La Paz- Santa Cruz τωρα) ειναι παμφθηνα απο το σαιτ της. Εγω εκλεισα πτηση τεσσερις ωρες πριν την πτηση με 40ε (κανονικα ειχε 20-25). Σε ολα τα εισιτηρια εχει βαλιτσα+χειραποσκευη+backpack :haha:. Στο Περου αν εχεις αποσκευη οι πτησεις ηταν ακριβοτερες (κοντα στο 80-90, αν και κυριως μετακινηθηκαμε με λεωφορεια και ταξι).
Στα αλλα εμας μας φαινεται ιδιο κοστος. Φαγητο φαγαμε αρκετα καλα σε Λα Παζ και Σουκρε (δεν το περιμεναμε με τπτ). Για παραδειγμα στη Λα Παζ φαγαμε στο Bolivian Popular μενου τριων πιατων με 9 ευρω. Αν ανεβασω φωτο θα νομιζεις οτι φαγαμε σε βραβευμενο εστιατοριο.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εμένα η δική μου εντύπωση (2018 Βολιβία, 2019 Περού) είναι ότι η Βολιβία είναι λίγο φτηνότερη, μικρές διαφορές βέβαια. Σημειωτέον ότι είναι χώρα αισθητά λιγότερο τουριστική από το Περού (από την ιερή Κοιλάδα όπου κινήθηκα ένα 10ήμερο).
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εμένα η δική μου εντύπωση (2018 Βολιβία, 2019 Περού) είναι ότι η Βολιβία είναι λίγο φτηνότερη, μικρές διαφορές βέβαια. Σημειωτέον ότι είναι χώρα αισθητά λιγότερο τουριστική από το Περού (από την ιερή Κοιλάδα όπου κινήθηκα ένα 10ήμερο).
Συμφωνω καμια σχεση σε θεμα τουρισμου.
Στο φαγητο δεν ειδαμε ιδιαιτερς διαφορες στο κοστος. Στα ξενοδοχεια ισως η Βολιβια ειναι λιγο οικονομικοτερα

Απο σημερα η απεργια τελος. Ευτυχως!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
To Περού όμως δεν έχει καλύτερο φαγητό;

Βολιβία μόνο έχω πάει αλλά το μενού δεν είχε να επιδείξει κάτι ενδιαφέρον!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To Περού όμως δεν έχει καλύτερο φαγητό;

Βολιβία μόνο έχω πάει αλλά το μενού δεν είχε να επιδείξει κάτι ενδιαφέρον!
Ε ναι, καμία σχέση. Στη Βολιβία σνίτσελ (της κακιάς ώρας), καμία σούπα και πατάτα τσιμεντοειδής. Εγώ τη Βολιβία βρίσκω αισθητά φθηνότερη του Περού, εν πολλοίς γιατί οι είσοδοι/δραστηριότητες είναι φτηνότερες και είναι αρκετά φτηνότερη και η διαμονή. Tα τελευταία χρόνια πάντως οι διαφορές είναι μικρότερες, αφού το boliviano έχει ενισχυθεί κατά πάνω από 20%, ενώ το sol έχει χάσει την αξία του σε αντίστοιχο ποσοστό. Το Σεπτέμβριο ας πούμε στο δρόμο στη Λίμα σου αγόραζαν τα ευρώ για 5 soles , όταν άλλες εποχές πανηγυρίζαμε αν παίρναμε 3.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
To Περού όμως δεν έχει καλύτερο φαγητό;

Βολιβία μόνο έχω πάει αλλά το μενού δεν είχε να επιδείξει κάτι ενδιαφέρον!
Σε συγριση ναι ειναι καλυτερο.
Αλλα Βολιβια βρηκαμε φανταστικα εστιατορια στη Λα Παζ. Οποιος παει να βαλει στα must Popular Boliviano και Gustu (το πρωτο απιθανο, ανανεωνει το μενου καθε Δευτερα αλλα λειτουργει μονο 12:00 με 14:30 αν θυμαμαι καλα), στο γυρισμο θα δοκομασω και το Ahijada Ajiceria. Μιλαμε παντα ομως για εστιατορια. Οχι street food
Απο εκει και περα εμενα στο Περου στο φαγητο δε μου αρεσε που δεν εχουν μετρο στην πλειοψηφια τους. Δεν εχουν πχ το μετρο των Γιαπονεζων που τα παντα ειναι τοσο οσο πρεπει, μετρημενα ακομη και στο street food.
Τελος, οποιος εχει τη δυνατοτητα (οικονομικα) να παει Central (στη Λιμα) ειναι μια εμπειρια απο μονο του. Απιθανο μενου με υλικα απο ολες τις περιοχες της χωρας (το 70% δε γνωριζαμε οτι υπαρχουν). Γενικα η ιστορια πισω απο τα πιατα και το μενου ειναι φανταστικη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom