Ανταπόκριση από Περού και Βολιβία

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στη Βολιβία σνίτσελ (της κακιάς ώρας), καμία σούπα και πατάτα τσιμεντοειδής.
Στη Tupiza αν βρισκαμε και αυτα ευχαριστω θα λεγαμε. Παιζει να ειναι η χειροτερη πολη που εχω δει απο αποψη προσφορας φαγητου. Πραγματικα χαλι στο φαγητο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το φαγητό στο Περου πραγματικά διαφέρει ως κουλτούρα από όλες τις άλλες λατινοαμερικανικές χώρες. Ιδίως στη Λίμα μπορείς να φας εκπληκτικά, εκτός πρωτεύουσας επίσης καλά αλλά όχι όπως στη Λίμα. Μη γκρινιάζετε για το φαγητό στη Λατ. Αμερική όμως παιδιά, υπάρχει η βασίλισσα του αισχρού φαγητού και είναι η Αφρική. 😁
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η Βολιβία πρέπει να είναι η μόνη χώρα από όσες έχω πάει που στα ανταλλακτήρια βρίσκεις ισοτιμία καλύτερη απο την πραγματική. Στη Revolut και γενικα δεν ξεπερνα το1 ευρω=7.7 bolivianos και έχω βρει μεχρι και 7.9-8 σε La Paz, Sucre, Santa Cruz και Potosi.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έχω καραψηθεί για Βολιβία. Αυτό που μπορείς να πας πιο χύμα είναι πολύ δελεαστικό. Με χαλάει που για Περού πρέπει να φτιάξω κάπως πιο αυστηρό πρόγραμμα για να βγει.

Πως έγιναν οι μετακινήσεις στη Βολιβία και με τι κόστος πάνω κάτω; Βάζω μέσα και ταξί αν χρειάστηκε εντός πόλεων. Για τα αεροπορικά διάβασα που έγραψες ότι ήταν πολύ φθηνά.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έχω καραψηθεί για Βολιβία
άστα και γω το ίδιο! Ιδανικά να βγει ένα ταξίδι για Περού , Βολιβία μαζί...αλλά αν δεν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου, που δεν (ακόμη) δεν ξέρω αν μπορεί να βγει μέσα σε 20 μέρες χωρίς να μείνουν βασικά απέξω και δίχως να τρέχεις σαν τρελός να τα προλάβεις....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
άστα και γω το ίδιο! Ιδανικά να βγει ένα ταξίδι για Περού , Βολιβία μαζί...αλλά αν δεν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου, που δεν (ακόμη) δεν ξέρω αν μπορεί να βγει μέσα σε 20 μέρες χωρίς να μείνουν βασικά απέξω και δίχως να τρέχεις σαν τρελός να τα προλάβεις....

Σκέφτομαι 20 κάτι μέρες μόνο στη Βολιβία και να βάλω κι από Περού λίμνη Τιτικάκα, Αρεκίπα και τα ηφαίστεια στην Αντάγουα. Και το κάνω σε άλλη φάση το ταξίδι στο Περού, που για να βγει όπως το έχω σκεφτεί θέλει απίστευτο τρέξιμο και δεν τα πάω καλά με τέτοιους ρυθμούς. Προτιμώ πιο χαλαρή φάση.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχω καραψηθεί για Βολιβία. Αυτό που μπορείς να πας πιο χύμα είναι πολύ δελεαστικό. Με χαλάει που για Περού πρέπει να φτιάξω κάπως πιο αυστηρό πρόγραμμα για να βγει.

Πως έγιναν οι μετακινήσεις στη Βολιβία και με τι κόστος πάνω κάτω; Βάζω μέσα και ταξί αν χρειάστηκε εντός πόλεων. Για τα αεροπορικά διάβασα που έγραψες ότι ήταν πολύ φθηνά.
Αγαπαμε BOA. Last minutes flight μαξιμουμ 40ε με βαλιτσες κλπ. Απο εκει και περα ταξι φθηνα. Αλλα λογω της απεργιας χρειαστηκε να παμε απο Sucre σε Tupiza με ταξι 11 το βραδυ γιατι ακουστηκε οτι θα εκλειναν τα παντα. Τελικα μολις φυγαμε ανοιξαν τα παντα :haha:. Αυτο μας κοστισε 100ε (διαδρομη 7 ωρων περιπου οχι απο τη βασικη διαδρομη). Λεωφορειο δε χρησιμοποιησα καθολου στη Βολιβια λογω της καταστασης στις μερες που κανονικα θα χρησιμοποιουσα. Γενικα απο ενα σημειο και μετα πηγαιναμε καπου και αν δε μας αρεσε φευγαμε. Ξενοδοχειο εβρισκα την ημερα που πηγαινα στην πολη.
Αεροπορικα καναμε τα εξης: La Paz-Santa Cruz, Santa Cruz-Sucre και τα αντιστροφα. Αλλα στη Sucre και στη Santa Cruz φυγαμε και ξανα γυρισαμε μετα την απεργια. Επισης το Uyuni Potosi με ταξι κοστισε 40ε (δυο ατομα παντα) και το Potosi Sucre 20ε. 4 και 2 ωρες αντιστοιχα (στο περιπου).
Να πω επισης πως το ακριβως αντιθετο εκανα στο Περου. Ξεσκιστηκαμε στο νυχτερινο λεωφορειο και πηρα μονο 2 πτησεις για να γυρισω απο το Chiclayo στη Λιμα και απο το Cusco στη Λιμα.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σκέφτομαι 20 κάτι μέρες μόνο στη Βολιβία και να βάλω κι από Περού λίμνη Τιτικάκα, Αρεκίπα και τα ηφαίστεια στην Αντάγουα. Και το κάνω σε άλλη φάση το ταξίδι στο Περού, που για να βγει όπως το έχω σκεφτεί θέλει απίστευτο τρέξιμο και δεν τα πάω καλά με τέτοιους ρυθμούς. Προτιμώ πιο χαλαρή φάση.
Συμφωνώ αλλά πόσες φορές θα πρέπει τελικά να βρεθείς προς τα εκεί αν δεν έχεις την πολυτέλεια να πάρεις ...μονοκοπανιά όλη την ήπειρο; (ρητορική η ερώτηση :rolleyes: :cry: )
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αγαπαμε BOA. Last minutes flight μαξιμουμ 40ε με βαλιτσες κλπ. Απο εκει και περα ταξι φθηνα. Αλλα λογω της απεργιας χρειαστηκε να παμε απο Sucre σε Tupiza με ταξι 11 το βραδυ γιατι ακουστηκε οτι θα εκλειναν τα παντα. Τελικα μολις φυγαμε ανοιξαν τα παντα :haha:. Αυτο μας κοστισε 100ε (διαδρομη 7 ωρων περιπου οχι απο τη βασικη διαδρομη). Λεωφορειο δε χρησιμοποιησα καθολου στη Βολιβια λογω της καταστασης στις μερες που κανονικα θα χρησιμοποιουσα. Γενικα απο ενα σημειο και μετα πηγαιναμε καπου και αν δε μας αρεσε φευγαμε. Ξενοδοχειο εβρισκα την ημερα που πηγαινα στην πολη.
Αεροπορικα καναμε τα εξης: La Paz-Santa Cruz, Santa Cruz-Sucre και τα αντιστροφα. Αλλα στη Sucre και στη Santa Cruz φυγαμε και ξανα γυρισαμε μετα την απεργια. Επισης το Uyuni Potosi με ταξι κοστισε 40ε (δυο ατομα παντα) και το Potosi Sucre 20ε. 4 και 2 ωρες αντιστοιχα (στο περιπου).
Να πω επισης πως το ακριβως αντιθετο εκανα στο Περου. Ξεσκιστηκαμε στο νυχτερινο λεωφορειο και πηρα μονο 2 πτησεις για να γυρισω απο το Chiclayo στη Λιμα και απο το Cusco στη Λιμα.

Ταξί πέρνατε και για κοντινές εκδρομές; Δεν ξέρω τι επισκεφθήκατε, αλλά πχ για να πας στο Cal Orcko ή στο Samaipata συμφέρει με ταξί ή καμιά οργανωμένη εκδρομή;

Απ'ότι έχω δει η περιοχή από Σαντα Κρουζ μέχρι Ουγιούνι έχει πολύ ψωμί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λόγω των έργων στο νέο αεροδρόμιο του Κουσκο η εισοδος/έξοδος από την πόλη γίνεται κατά κύματα. Θα πρέπει να ενημερώνεται κάνεις από την αστυνομία συνεχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom