Ανταπόκριση από Περού και Βολιβία

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ταξί πέρνατε και για κοντινές εκδρομές; Δεν ξέρω τι επισκεφθήκατε, αλλά πχ για να πας στο Cal Orcko ή στο Samaipata συμφέρει με ταξί ή καμιά οργανωμένη εκδρομή;

Απ'ότι έχω δει η περιοχή από Σαντα Κρουζ μέχρι Ουγιούνι έχει πολύ ψωμί.
Το ταξι για τα αποτυπωματα δεινοσαυρων ειχε 3-4 ευρω απο το κεντρο της πολης. Εγω του εδωσα 15-16 ευρω και μας πηγε στα αποτυπωματα, πισω ξενοδοχειο, στο καστρο glorieta και απο εκει αεροδρομιο. Μιλαμε για 6-7 ωρες δεσμευμενο ταξι. Τζαμπα ηταν γενικα οι μετακινησεις μεσα στην πολη. Και παροτι δεν εχει uber εκτος της Santa Cruz κανεις καλα deal.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το ταξι για τα αποτυπωματα δεινοσαυρων ειχε 3-4 ευρω απο το κεντρο της πολης. Εγω του εδωσα 15-16 ευρω και μας πηγε στα αποτυπωματα, πισω ξενοδοχειο, στο καστρο glorieta και απο εκει αεροδρομιο. Μιλαμε για 6-7 ωρες δεσμευμενο ταξι. Τζαμπα ηταν γενικα οι μετακινησεις μεσα στην πολη. Και παροτι δεν εχει uber εκτος της Santa Cruz κανεις καλα deal.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Νομίζω την έχω πάρει την απόφαση!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μήπως έχεις γράψει κάπου συγκεντρωτικα τα μέρη που είδατε στη Βολιβία; Αν όχι μπορείς να τα γράψεις αν δεν σου κάνει κόπο;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μήπως έχεις γράψει κάπου συγκεντρωτικα τα μέρη που είδατε στη Βολιβία; Αν όχι μπορείς να τα γράψεις αν δεν σου κάνει κόπο;
Δεν το έχω γράψει. Γενικά το πρόγραμμα βγήκε 2-3 μέρες πριν πάμε Βολιβία. Επισκεφθήκαμε τη χώρα απρογραμμάτιστα και τις περισσότερες φορές κλέιναμε ξενοδοχεία λίγο πριν φτάσουμε στην πόλη.
Το πρόγραμμα που κάναμε ήταν το εξής:

La Paz 4 μέρες (μια μέρα πήγαμε στο Tiwanaku)
Santa Cruc 1 μέρα (φύγαμε λόγω της απεργίας, εδώ ήταν τα πάντα κλειστά)
Sucre 1 μέρα (φύγαμε λόγω της απεργίας, εδώ η πόλη ήταν ανοικτή, έβρικες εστιατόρια κλπ, αλλά έκλειναν την είσοδο/έξοδο απο την πόλη)
Tupiza 1 μέρα
Tupiza για Ujuni 4ημερο (πρακτορείο La Torre tours, άψογο, στην περιοχή είμασταν μόνοι μας, 4 μέρες πετύχαμε μόνο μια παρέα 5 Γάλλων στο τέλος στο Ujuni)
Potosi 2 μέρες (1.5 γεμάτη, δεν πήγαμε στο ορυχείο για διάφορους λόγους)
Sucre 1 μέρα (πήγαμε στο πάρκο δεινοσαύρων και στο σημείο που βλέπεις τα απολιθωμένα αποτυπώματα δεινοσαύρων και στο Glorieta Caste)
Santa Cruz 1 βράδυ
San Javier-Concepcion (2 ημέρες- 1 βράδυ): για μένα άξιζε και με το παραπάνω, πολύ ιδιαίτερα χωριά, και φυσικά η παρακολούθηση της βραδινής λειτουργίας στην Concepcion με τους ντόπιους που προσεύχονται/ ψέλνουν.

Αν δεν είχαμε την απεργία μάλλον θα προλαβαίναμε να πάμε και Santa Anna και San Miguel de Velasco.

Και επειδή με πετυχαίνεις σε φάση που φτιάχνω τις φώτο μου:

DJI_0609.jpg


DJI_0625.jpg
DJI_0680.jpg
DSC_0631.jpg
DSC_0660.jpg
DSC_0579.jpg
DSC_0765.jpg
DSC_0795.jpg
DSC_0928.jpg

DSC_0013.jpg
DSC_0136.jpg
DSC_0168.jpg
DSC_0244.jpg
DSC_0723.jpg
DJI_0655-2.jpg
DJI_0652-3.jpg
DJI_0671-2.jpg
DJI_0754-2.jpg
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν το έχω γράψει. Γενικά το πρόγραμμα βγήκε 2-3 μέρες πριν πάμε Βολιβία. Επισκεφθήκαμε τη χώρα απρογραμμάτιστα και τις περισσότερες φορές
Φοβερές πληροφορίες γενικά και φωτογραφίες.
Μήπως -λέω μήπως- υπάρχει στον ορίζοντα καμιά περίπτωση να δούμε και ιστορία ή θα αρκεστούμε σ' αυτό το νήμα; :cool:
Έκανες ταξιδάρα πάντως, ζήλεψα!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φοβερές πληροφορίες γενικά και φωτογραφίες.
Μήπως -λέω μήπως- υπάρχει στον ορίζοντα καμιά περίπτωση να δούμε και ιστορία ή θα αρκεστούμε σ' αυτό το νήμα; :cool:
Έκανες ταξιδάρα πάντως, ζήλεψα!
Λεω να γραψω αφου βαλω σε σειρα τις περιπου 10000 φωτο που εχω :haha::haha: και βαλω και μια σειρα σε αυτα που ειδαμε.
Η Βολιβια παλευεται (σχετικα) αλλα το Περου ειναι ανεξαντλητο που να αρχισεις και που να τελειωσεις.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom