Ανταπόκριση από Australian Open 2019

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
δεν νομιζω οτι θα αποκτησει αντιπαθειες για αυτο το λογο.
πιο πιθανο να αποκτησει αντιπαθειες επειδη δηλωνει ΑΕΚ, παρα για τις απολαβές του!
Τον επομενο μηνα θα παιξει σε ενα μικρομεσαιο τουρνουα της ΑΤΡ στη Σόφια της Βουλγαρίας οπου ο νικητης του τουρνουά παιρνει σχετικα ψιχουλα με αυτά που δινουν στα γκραν σλαμ.
Βεβαια σε τετοια τουρνουα οι φιρμάτοι παικτες παιρνουν εξτρα χρηματα για τη συμμετοχή τους. Τα price money ειναι ψιχουλα στα δευτεροκλασάτα τουρνουα.
Ξερει ας πουμε κανείς ποσα πηρε στο μοναδικό τουρνουα που ειχε κερδισει πριν λιγους μηνες στη Στοκχολμη;
Η μάθαμε ποσα παιρνει απο την αντιντας; η απο την ρολεξ που προσφατα τον ειδαμε σε διαφήμισή της;
Βεβαια τα πολλά φράγκα θα ερθουν απο τωρα και στο εξης συνοδευομενα βεβαια και απο τις ανάλογες εμφανίσεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα είμαι εκεί αύριο, ψάχτε στα πλάνα από τις κερκίδες έναν με εμφάνιση ΑΕΚ που είπε και ο @thanosth :haha:

Είδα το ματς του Ναδάλ χτες, μου φαίνεται σοβαρός και σε πιο καλή κατάσταση απ'ότι είναι οι Φέντερερ-Τζόκοβιτς, οπότε νομίζω ότι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο το ματς για τον Τσιτσιπά. Κρατάω μια πισινή γιατί ο ισπανός δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιον πραγματικά δύσκολο αντίπαλο ακόμα στο τουρνουά, αλλά τα λεφτά μου θα πήγαιναν σε επικράτηση του Ναδάλ στα 4 σετ.

Όσον αφορά τις αντιδράσεις του κόσμου εδώ, είναι συνολικές και όχι μόνο από τους Έλληνες - οι οποίοι έτσι κι'αλλιώς δε ξέρουν τι χρώμα έχει το μπαλάκι του τένις, απλά ψάχνουν ευκαιρίες για πανηγύρια - αλλά συνολικά από τους κατοίκους της Μελβούρνης, η οποία κάθε χρόνο τέτοια εποχή ζει και αναπνέει τένις.

Ως παράδειγμα, εγώ ξεκίνησα καινούρια δουλειά αυτή τη βδομάδα και στο νέο γραφείο έχουν τηλεοράσεις σε διάφορα σημεία - χτες λοιπόν όλοι είχαν παρατήσει τις δουλειές και ήταν καρφωμένοι στις τηλεοράσεις να βλέπουν το ματς, ενώ έρχονταν συνέχεια να μου πιάσουν την κουβέντα περί του θέματος. Η δε ατμόσφαιρα στην πόλη αυτές τις μέρες είναι πραγματικά μοναδική, τα πάντα (δουλειές, συγκοινωνίες, εκπομπές, συζητήσεις στα καφέ, κουβέντες που σου πιάνουν άσχετοι στο δρόμο, κλπ) κινούνται γύρω από το Open - το δε τουρνουά είναι υποδειγματκά οργανωμένο, δεν έχω ξαναδεί τέτοια οργάνωση και τέτοια ατμόσφαιρα σε άλλο αθλητικό γεγονός στη ζωή μου.

Από αυτά που λένε στις ειδήσεις (οι οποίες σε ραδιόφωνα και τηλεοράσεις επίσης ασχολούνται με το τένις κάθε μέρα όλη μέρα), το φετινό Open σημειώνει και ρεκόρ επισκεψιμότητας κάθε μέρα που περνάει, οπότε είμαι περίεργος να δω τα τελικά νούμερα και αν όντως θα ξεπεράσει σε επισκεψιμότητα το περσινό τουρνουά, το οποίο επισκέφθηκαν 750.000 άνθρωποι - μόνο την πρώτη βδομάδα είχε πάνω από μισό εκατομμύριο θεατές. :eek:

Τα νούμερα αυτά μπορεί να σας ακούγονται εντελώς κουφά, αλλά αν ζεις στη Μελβούρνη δεν σου φαίνονται και τόσο παράξενα, δεδομένου ότι η πόλη έχει τόσο μεγάλη αθλητική κουλτούρα που εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου πηγαίνουν σε γήπεδα κάθε σαββατοκύριακο :shock: - η δε κουλτούρα του τένις είναι πολύ ισχυρή συνολικά στην Αυστραλία, αφού υπάρχουν εγγεγραμμένοι 1 εκατομμύριο παίχτες τένις στη χώρα :shock:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η οροφή στην Rod Laver Arena έκλεισε λόγω ζέστης κι έτσι θα δούμε indoor που είναι καλός οιωνός για τον Στεφανο
Πάμε Στέφανε γερά
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλη επιτυχία.
Περιμένουμε φωτο και κλιμα απο τις εξέδρες αφεντικό
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γίνεται της τρελής έξω από το γήπεδο, που έχουν μαζευτεί με ελληνικές σημαίες και φωνάζουν συνθήματα. Τους συνοδεύουν αστυνομικοί όπως βλέπετε ενώ οι ντόπιοι κοιτάνε ψιλοτρομαγμενοι :haha:

Φυσικά οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν εισιτήριο για το ματς, ήρθαν για να φωνάξουν μόνο έξω από το γήπεδο.

Υπάρχουν βλέπω όμως και πολλοί Έλληνες μέσα στο χώρο του γηπέδου. Πάω στις κερκίδες.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Άντε να φωνάξεις Τσιτσιπας ολε Τσιτσιπας ολε. Όλη η Μελβούρνη είναι μπλε και τα συναφή

Υγ ελπίζω να τελειώσω νωρίς και να δω όσο περισσότερο μπορώ το μστς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.968
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom