Γαλλία Ανταπόκριση στο αεροδρόμιο Charles de Gaulle- Λίγες ώρες στο Παρίσι.

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Βρε παιδιά επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε αυτό το αεροδρόμιο του Παρισιού έχω μια απορία.

Μιας και πρώτη φορά στη ζωή μου θα κάνω πτήση με αλλαγή και θα είναι στο ίδιο εισητήριο όμως επειδή εγώ έχω 9 ώρες στη διαθεσή μου θα βγω έξω από το αεροδρόμιο (το site της Air France είναι πολύ καλά ενημερωμένο και σου λέει και πως να κυκλοφορείς μέσα στο αεροδρόμιο ανάμασα στα terminals) εγώ θα έχω πάρει το boarding card από την Αθήνα, πρέπει να ξαναπάω να κάνω check in η με το boarding card και αφού θα έχω βγει από την αίθουσα transit μπορώ να ξαναμπω; Για να μην τη βγάλω στο αεροδρόμιο όλες αυτές τις ώρες!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ετσι και αλλιως θα εβγαινες και θα ξαναμπαινες. Σήκω φύγε και ξαναγυρνα 2-3 ωρες πριν τη πτήση.

Μη ξεχάσεις να αφήσεις βαλίτσες σε θυρίδες στο αεροδρόμιο αν θέλεις να είσαι άνετος, να κυκλοφορήσεις ωραιος. Τυχερούλη, καλή βόλτα στο παρίσι.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ετσι και αλλιως θα εβγαινες και θα ξαναμπαινες. Σήκω φύγε και ξαναγυρνα 2-3 ωρες πριν τη πτήση.

Μη ξεχάσεις να αφήσεις βαλίτσες σε θυρίδες στο αεροδρόμιο αν θέλεις να είσαι άνετος, να κυκλοφορήσεις ωραιος. Τυχερούλη, καλή βόλτα στο παρίσι.
τη βαλίτσα ελπίζω να την βρω Μόντρεαλ στο τέλος μιας και θα ασχοληθεί η εταιρεία με αυτή (ελπίζω)!
Να ναι καλά το Rer B και θα την κάνω την βόλτα μου στην πόλη!!!:clap:
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
τη βαλίτσα ελπίζω να την βρω Μόντρεαλ στο τέλος μιας και θα ασχοληθεί η εταιρεία με αυτή (ελπίζω)!
Να ναι καλά το Rer B και θα την κάνω την βόλτα μου στην πόλη!!!:clap:
καλη βολτα και απο εμενα! Εχε το νου σου να παρεις το RER που κανεις τις λιγοτερες στασεις. Δε θυμαμαι τον κωδικο του αλλα υπαρχουν 2, ενα που κανει λιγες στασεις (κ καλα εξπρες) και ενα αλλο που σταματαει σε ολες και ειναι λιγο σπαστικο (εκτος απο χρονοβορο), εκτος αν εχουν αλλαξει τα πραγματα. Θα το δεις στον πινακα που βρισκεται στην αποβαθρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλη βολτα και απο εμενα! Εχε το νου σου να παρεις το RER που κανεις τις λιγοτερες στασεις. Δε θυμαμαι τον κωδικο του αλλα υπαρχουν 2, ενα που κανει λιγες στασεις (κ καλα εξπρες) και ενα αλλο που σταματαει σε ολες και ειναι λιγο σπαστικο (εκτος απο χρονοβορο), εκτος αν εχουν αλλαξει τα πραγματα. Θα το δεις στον πινακα που βρισκεται στην αποβαθρα.
Ε, είναι απλά τα πράγματα, όποιο περάσει πρώτο πάρε, δεν αξίζει τον κόπο να περιμένεις για το express (από την ίδια γραμμή πάει, και προσπεράσεις δε γίνονται :) ).

Για τα του αεροδρομίου, ρίξε κι εδώ μια ματιά...
http://www.travelstories.gr/%F6%F9%...D/13143-charles-de-gaulle-roissy-airport.html
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρε παιδιά επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε αυτό το αεροδρόμιο του Παρισιού έχω μια απορία.

Μιας και πρώτη φορά στη ζωή μου θα κάνω πτήση με αλλαγή και θα είναι στο ίδιο εισητήριο όμως επειδή εγώ έχω 9 ώρες στη διαθεσή μου θα βγω έξω από το αεροδρόμιο (το site της Air France είναι πολύ καλά ενημερωμένο και σου λέει και πως να κυκλοφορείς μέσα στο αεροδρόμιο ανάμασα στα terminals) εγώ θα έχω πάρει το boarding card από την Αθήνα, πρέπει να ξαναπάω να κάνω check in η με το boarding card και αφού θα έχω βγει από την αίθουσα transit μπορώ να ξαναμπω; Για να μην τη βγάλω στο αεροδρόμιο όλες αυτές τις ώρες!
Οι βαλίτσες πάνε κατευθείαν, και το Boarding pass το έχεις από την Αθήνα. Εσύ απλώς βγαίνεις έξω (χωρίς καθόλου διατυπώσεις, καθώς έρχεσαι από Σέγκεν), βρίσκεις στους πίνακες από που περίπου θα φεύγει η επόμενη πτήση για να μην την ψάχνεις, και παίρνεις το RER. Υπολόγιζε χρόνο για ΔΙΠΛΟ έλεγχο ασφαλείας κατά την αναχώρηση (το επιβάλλουν οι ΗΠΑ, αλλά την τρώει και ο Καναδάς λόγω κοινού airspace - εκτός αν έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε).
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
Με το μετρό

(μπλε γραμμή) μπορείς να πας στο κέντρο (Όπερα). Υπολόγιζε 45' με 1'. Εκεί αν θυμάμαι καλά μπορείς να αλλάξεις και να πας Πλατεία Ομονοίας και από κει: από την μία Ηλύσια Πεδία και Αψίδα του Θριάμβου και από την άλλη Κεραμεικός και Λούβρο (και δίπλα ο Σηκουάνας). Δεν νομίζω πως αξίζει να μπεις σε μουσεία για τόσες λίγες ώρες. Καλύτερα να πιεις έναν καφέ στο κέντρο, να περπατήσεις και να το απολαύσεις όσο μπορείς. Προϋπόθεση βέβαια: να κατεβείς χωρίς βαλίτσες. Επίσης υπάρχει τρένο Λονδίνο- Παρίσι (3ωρο ταξίδι), αν ξεχαστείς στο Παρίσι!!!

 

elchanoun

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Λοιπόν...τελικά πήγα και αν οι ώρες δεν ήταν πολλές, περάσαμε υπέροχα. Βγάλαμε ημερήσια κάρτα στο αεροδρόμιο με 19 ?. Πήραμε το τρένο και σε 45'ημασταν Παναγία των παρισιων.ξεναγηθηκαμε και έπειτα με τα πόδια ακολουθήσαμε παράλληλα τον σηκουανα.φοβερή πορεία αν και κουραστική.φτάσαμε Πύργο του αιφελ,βγάλαμε τις φωτό μας και έπεται ανταμειφθηκαμε με ένα καφέ και κρεπα στο trocadero.άξιζε ο κόπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom