Aegean Airlines Αντικατάσταση καρτών από την Aegean

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
.....θα το σκεφτώ!!!
Αλλαγή μορφής στον αριθμό μέλους (MEMBER ID)

Στα πλαίσια της δέσμευσής μας να σας παρέχουμε ολοένα καλύτερες υπηρεσίες, η εταιρεία μας μόλις ολοκλήρωσε την αναβάθμιση των συστημάτων του προγράμματος Miles&Bonus. Ενόψει της επικείμενης ένταξής της στο δίκτυο της Star Alliance, της μεγαλύτερης αεροπορικής συμμαχίας παγκοσμίως με 27 συμβεβλημένους μέχρι τώρα αερομεταφορείς, η AEGEAN AIRLINES, εναρμονιζόμενη με τα δεδομένα της συμμαχίας, αλλάζει τη μορφή του Κωδικού Μέλους (Member ID) από 7-ψήφιο αλφαριθμητικό σε 9-ψήφιο αριθμητικό.
Ενημερωθείτε για τον νέο Κωδικό Μέλους σας μέσα από την online διαχείριση του λογαριασμού σας (στην ενότητα “Miles & Bonus” της ιστοσελίδας μας, συμπληρώστε τα απαιτούμενα στοιχεία στα πεδία Αριθμός Μέλους και Κωδικόs Πρόσβασης και κατόπιν πατήστε το κουμπί login).
Σύμφωνα με τα παραπάνω, από τις αρχές Μαΐου 2010, θα πραγματοποιηθεί η σταδιακή αντικατάσταση των ΜΠΛΕ και ΧΡΥΣΩΝ καρτών που φέρουν αλφαριθμητικό Κωδικό Μέλους. Τα βασικά μέλη έχουν τη δυνατότητα να εκτυπώσουν τη νέα τους κάρτα εύκολα και απλά μέσα από τη διαχείριση του Λογαριασμού τους διαλέγοντας της επιλογή «Εκτύπωση Κάρτας».
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι έως και τις 30 Ιουνίου 2010 δύνανται να χρησιμοποιούνται και οι δύο Κωδικοί παράλληλα (τόσο για συγκέντρωση, όσο και για εξαργύρωση μιλίων). Από τις 30 Ιουνίου ωστόσο μόνο ο αριθμητικός Κωδικός Μέλους θα γίνεται αποδεκτός.






Εμένα και σε όλη την οικογένεια μας άλλαξαν τις κάρτες με αυτές που έχουν 9-ψήφιο αριθμητικό ID εδώ και δύο εβδομάδες.
Κι εγώ απόρησα γιατί τις αλλάζουν χωρίς λόγο και η φάση είναι πως μας έστελναν μια την ημέρα (είμαστε τρεις) :lol:


Ο μικρός μας ο γιος που είναι κάτω των 12 ετών δεν δικαιούται κάρτα μιλίων της aegean κι έτσι του έχουμε βγάλει μόνο της lufthansa για το υπερατλαντικό που κάναμε.
Είχα μια ελπίδα μιας και βγάζουν καινούριες κάρτες λόγω της συμμαχίας, να του έστελναν και αυτουνού.....αλλά όχι, τίποτα, ήρθαν μόνο στους τρεις μας.

edit
Τώρα που την πήρα στα χέρια μου και την κοιτάω, μπορεί να έχει 9 ψηφία αριθμητικά και να μην είναι 7-ψήφια αλφαριθμητική αλλά δεν φέρει το λογότυπο της Star Alliance στην κάτω δεξιά γωνία της κάρτας, διακριτικό που θα διευκολύνει την αναγνώριση του μέλους από όλες τις αεροπορικές εταιρείες – μέλη της συμμαχίας όπως αναφέρουν στο σάιτ....
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Απορία. Γίνεται να ενώσω την κάρτα της Aegean(μπλε) με αυτή της Lufthansa(απλή). Και μόλις γίνει και η ένωση ολυμπιακής-aegean τι θα γίνει με αυτή που έχω από την ολυμπιακή(χρυσή). Είναι λίγο ηλίθιο να μαζεύω μίλια σε τρεις αντί για μία κάρτα.
να τις ενώσεις δεν γίνεται.Γίνεται όμως να εξαργυρώσεις τα μίλια που έχεις στη κάρτα της lufthansa για ταξίδι με την aegean και το αντίθετο.για περισσότερες διευκρινήσεις:τηλ.aegean 8011120000,τηλ.lufthansa 2106175350(από 9πμ-5μμ).
επειδή η ολυμπιακή δεν ξέρουμε τι θα κάνει με τα μίλια,όταν θα συγχωνευτεί με την aegean,ίσως θα ήταν πιο λογικό κανείς να μαζεύει μίλια στις άλλες δύο κάρτες(aegean-lufthansa)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
επειδή η ολυμπιακή δεν ξέρουμε τι θα κάνει με τα μίλια,όταν θα συγχωνευτεί με την aegean,ίσως θα ήταν πιο λογικό κανείς να μαζεύει μίλια στις άλλες δύο κάρτες(aegean-lufthansa)
Από που προκύπτει αυτή η λογική? Κι αν το πρόγραμμα που θα μείνει μετά τη συγχώνευση είναι το Travelair club? Κι αν τα μίλια μεταφερθούν στο πρόγραμμα που θα επιλεγεί να παραμείνει, και μάλιστα με ευνοϊκό συντελεστή (το πιο πιθανό ενδεχόμενο)?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Από που προκύπτει αυτή η λογική? Κι αν το πρόγραμμα που θα μείνει μετά τη συγχώνευση είναι το Travelair club? Κι αν τα μίλια μεταφερθούν στο πρόγραμμα που θα επιλεγεί να παραμείνει, και μάλιστα με ευνοϊκό συντελεστή (το πιο πιθανό ενδεχόμενο)?
όλα μπορούν να συμβούν,τόσο αυτά που αναφέρεις όσο και άλλα πολλά.οι πιθανότητες προς το παρόν είναι ίσες για όλα(αφού καμιά επίσημη άποψη δεν υπάρχει).νομίζω όμως πως τα μίλια που υπήρχαν στις κάρτες της παλιάς ολυμπιακής δεν μεταφέρθηκαν στο πρόγραμμα μιλίων της νέας ολυμπιακής.
σε αυτό το δεδομένο στηρίχτηκε η άποψη μου.
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
καταρχήν καλή χρονια σε όλους γεμάτη υγεία και πολλά ταξίδια.

όσον αφορά τα παραπάνω:


ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8: ΛΟΙΠΟΙ ΟΡΟΙ
  1. Η AEGEAN δύναται κατά την διακριτική της ευχέρεια να ακυρώσει το Πρόγραμμα μονομερώς και οποτεδήποτε μετά από προηγούμενη έγγραφη γνωστοποίηση ενός (1) μηνός προς τα Μέλη.
  2. Σε περίπτωση πτώχευσης, εξαγοράς, συγχώνευσης, λύσης με οιονδήποτε τρόπο της AEGEAN το Πρόγραμμα ακυρώνεται αυτόματα και ταυτόχρονα ακυρώνονται οι Λογαριασμοί και όλα τα συγκεντρωθέντα Μίλια των Μελών. Ως εκ τούτου, η AEGEAN ουδεμία υποχρέωση θα έχει πλέον έναντι των Μελών, αλλά ούτε και τα Μέλη θα δύναται να εγείρουν οιαδήποτε αξίωση κατά της AEGEAN.
ΛΙΝΚ: Aegean Airlines
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
καταρχήν καλή χρονια σε όλους γεμάτη υγεία και πολλά ταξίδια.

όσον αφορά τα παραπάνω:


ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8: ΛΟΙΠΟΙ ΟΡΟΙ
  1. Η AEGEAN δύναται κατά την διακριτική της ευχέρεια να ακυρώσει το Πρόγραμμα μονομερώς και οποτεδήποτε μετά από προηγούμενη έγγραφη γνωστοποίηση ενός (1) μηνός προς τα Μέλη.
  2. Σε περίπτωση πτώχευσης, εξαγοράς, συγχώνευσης, λύσης με οιονδήποτε τρόπο της AEGEAN το Πρόγραμμα ακυρώνεται αυτόματα και ταυτόχρονα ακυρώνονται οι Λογαριασμοί και όλα τα συγκεντρωθέντα Μίλια των Μελών. Ως εκ τούτου, η AEGEAN ουδεμία υποχρέωση θα έχει πλέον έναντι των Μελών, αλλά ούτε και τα Μέλη θα δύναται να εγείρουν οιαδήποτε αξίωση κατά της AEGEAN.
ΛΙΝΚ: Aegean Airlines
Το οποίο όμως είναι άσχετο με την περίπτωση, καθώς η Aegean πρόκειται να συγχωνεύσει κι όχι να συγχωνευθεί.
 
Last edited by a moderator:

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Κάνεις λάθος. Η νέα εταιρεία δεν θα φέρει το όνομα aegean – αεροπορία αιγαίου και λόγο του επαγγέλματος μου είμαι σε θέση να σου επισημάνω
πως θα έχει και διαφορετικό ΑΦΜ.
Οπότε μιλάμε για δημιουργία νέας εταιρείας. Συνεπώς διαφορετική εταιρεία στα χαρτιά.
Για οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς να δεις την διαδικασία και το νομικό πλαίσιο που διέπει η ενοποίηση χρηματοοικονομικών καταστάσεων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κάνεις λάθος. Η νέα εταιρεία δεν θα φέρει το όνομα aegean – αεροπορία αιγαίου και λόγο του επαγγέλματος μου είμαι σε θέση να σου επισημάνω
πως θα έχει και διαφορετικό ΑΦΜ.
Οπότε μιλάμε για δημιουργία νέας εταιρείας. Συνεπώς διαφορετική εταιρεία στα χαρτιά.
Για οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς να δεις την διαδικασία και το νομικό πλαίσιο που διέπει η ενοποίηση χρηματοοικονομικών καταστάσεων.
Το μοναδικό που έχει ανακοινωθεί επίσημα είναι ότι η ΕΙΣΗΓΜΕΝΗ Aegean θα απορροφήσει την Olympic Air, καθώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος η ενοποιημένη εταιρία να παραμένει εισηγμένη. Αν δεν είχαν πρόθεση να κρατήσουν το ίδιο ΑΦΜ, ή να προβούν σε οποιοδήποτε άλλο εταιρικό μετασχηματισμό που θα οδηγούσε σε διαφορετικό ΑΦΜ, αυτό θα οδηγούσε σε έξοδο της μετοχής από το ΧΑΑ. Τέτοιου είδους πληροφορία θα έπρεπε να την έχουν ανακοινώσει μέσω του ΧΑΑ, κάτι που δεν έχουν πράξει. Οπότε δεν ξέρω ποιο είναι το επάγγελμά σου και τι γνωρίζεις από αυτό, αλλά μου αρκεί τι ξέρω τι έχει ανακοινωθεί επίσημα προς τους κατόχους μετοχών.

Η ενοποίηση χρηματοοικονομικών καταστάσεων θα είχε νόημα αν οι εταιρίες δημιουργούσαν όμιλο, κάτι που δεν ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση (παρά μόνο όσον αφορά στις θυγατρικές Olympic Handling & Olympic Engineering).

Εν πάση περιπτώση, πάω στοίχημα όσο θες πως ότι και να γίνει, όπως και να γίνει, το τι θα γίνει τελικά ΔΕΝ προκύπτει από τα νομικά Terms & Conditions ενός προγράμματος τακτικών επιβατών, που κάποτε έγραψε ένας δικηγόρος για να διαφυλλάξει τα συμφέροντα της εταιρίας σε περίπτωση "στραβής", αλλά από τις αποφάσεις του Marketing της εταιρίας, και την πολιτική που θέλει να έχει σε σχέση με την επιβράβευση των καλών της πελατών. Δες τι έχει γίνει σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις "συγχωνεύσεων" εταιριών με προγράμματα τακτικών επιβατών στον κόσμο (Air-France - KML, United-Continental κλπ).

Μη σκέφτεστε το Miles & Bonus σαν αυστηρά ελληνικό πρόγραμμα. Έχει μέλη σε όλο τον κόσμο (ως το πρόγραμμα της αστροσυμαχίας με τα "φθηνότερα" όρια για αργυρή/χρυσή κάρτα, έχει π.χ. πολλά μέλη στις ΗΠΑ που δεν έχουν πετάξει ποτέ με Aegean: Get "Elite" level Star Alliance flying 3000 miles. - FlyerTalk Forums ).
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Όσον αφορά τις μετοχές είναι άλλο θέμα και δεν δημιουργεί πρόβλημα στους μετόχους σε καμία περίπτωση. Αν δεν εγκριθεί πρώτα επίσημα η όλη διαδικασία η εταιρεία δεν μπορεί να βγάλει ανακοίνωση σε καμία περίπτωση! Για οτιδήποτε θα ενημερώσει τους μετόχους αφού βγει η απόφαση και φυσικά πάντα δίνουν ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Όσον αφορά την ενοποίηση είναι αρκετά περίπλοκο αλλά ταυτόχρονα και αρκετά συγκεκριμένο. Για τα νομικά Terms & Conditions συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δεν είπα το αντίθετο. Αναφερόμουν για το πρόγραμμα τακτικών επιβατών και μόνο. Επειδή όμως είμαστε σε ταξιδιωτικό ιστοτοπο και δεν έχει νόημα να γράφουμε ολόκληρες σελίδες με λογιστικό περιεχόμενο, πράγμα το οποίο ίσως να είναι και βαρετό για τα υπόλοιπα μέλη καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ, για οτιδήποτε pm. Εγώ διαφωνώ σε κάποια πράγματα αλλά μικρή σημασία έχει αυτό. Υπάρχουν τόσα παραθυράκια που δύσκολα κανείς μπορείς να τα λάβει υπόψη του όλα..
Κατά την γνώμη μου δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι θα ακυρωθεί το miles&bonus για πολλούς λόγους κάποιους από τους οποίους έχεις αναφέρει ήδη. Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λέμε, θα μάθουμε σε λίγες ήμερες…

Εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια σε όλους μας…
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom