Γενικά Αξίζουν διακοπές τα χριστούγεννα/πρωτοχρονια και αν ναι που;

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Καλημερα.. Ακομα δεν τελειωσε το καλοκαιρι και εχω ηδη αρχισει να πονοκεφαλιαζω για τις χριστουγεννιατικες διακοπες... Σκεφτομαστα κατι Light και οικονομικο.. Περισυ πηγαμε 1-6 δεκεμβριου στη βουδαπεστη ελεω MALEV (100 Ε μετ επιστροφης) και ηταν καταπληκτικα.. ουτε πολυ κοσμος..πολυ φτηνα ολα.. ειχε και χριστουγεννιατικες αγορες...φετος η γυναικα μου θελει να παμε μεσα στην περιοδο των εορτων (26-30 δεκεμβρη). προσπαθησα να της αλλαξω γνωμη αλλα τιποτα.. ετσι αρχισα να ψαχνω πριν μια εβδομαδα εισητηρια με υποψηφιες πολεις. βερολινο , μοναχο (με εκδρομη στο salzburg) και πραγα.. Το μοναχο αν και εχει φθηνα αεροπορικα ειναι πανακριβο και οι αγορες κλεινουν στις 24 του μηνα.. αρα αποκλειστηκε...το βερολινο δεν αρεσε στο ετερον ημισι καθως θα ειχε πολυ κρυο και ετσι κατεληξα πραγα.. ελα μου ομως που ανεβηκαν πολυ τα εισιτηρια (με lufthansa μεσω Mοναχο, γιατι η csa εχει τιμες emirates.).. και τελικα αναρωτιεμαι..αξιζει να παει κανεις διακοπες την περιοδο αυτη; γιατι τα εξοδα ανεβαινουν με γεωμετρικη προοδο... και αν ναι ποτε πρεπει να κλεισει κανεις εισητηρια, ξενοδοχεια κλπ; μια βοηθεια θα ηταν περα για περα καλοδεχουμενη....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλημέρα.

Δε σου συνιστώ Πράγα τα Χριστούγεννα, έχει πάρα πολύ κόσμο (και τη μισή Ελλάδα). Η περίοδος που πήγατε πέρσι διακοπές είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη, γιατί έχει την ατμόσφαιρα που θέλετε, αλλά λιγότερο κόσμο. Αν ωστόσο επιμένετε για αυτή την περίοδο κλείστε εισιτήρια και ξενοδοχείο το συντομότερο, κι ας σας φαίνεται νωρίς. Στην Πράγα οι χριστουγεννιάτικες αγορές και τα περισσότερα εστιατόρια είναι ανοιχτά, αντίθετα με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις.
Κρύο πάντως θα έχει και εκεί!
Επίσης, αν είστε λίγο πιο ευέλικτοι στις ημερομηνίες, βρίσκω στην airtickets 29/12 με 2/1 395 ευρώ και οι δύο με Malev.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Αν ο μόνος λόγος απόρριψης του Βερολίνου είναι το κρύο ( όντως πιθανότατα θα έχει πολύ κρύο) δεν ευσταθεί. Δηλαδή οι άλλοι εναλλακτικοί προορισμοί θα είναι ...ζεστοί εκείνη την περίοδο;Για το Μόναχο και την Πράγα μιλάμε, όχι για τη Μαγιόρκα και την Κρήτη...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
όλες οι πόλεις που αναφέρεις,επειδη τις εχω επισκεφτεί χριστουγεννα, εχουν πολύ κρυο...εκτός απο τις περυσινές γιορτές,έκανα ταξιδακι στο εξωτερικο ακριβως αυτες τις ημερομηνίες που αναφέρεις λογω του οτι τότε μπορουσε η παρέα...σιγουρα πληρώνεις κατι παραπάνω την περιοδο των εορτών....υπάρχει πιο πολυς κόσμος..ειδικά πράγα και βιέννη που πάνε ολα τα πρακτορεία...τελος πάντων..δεν ηταν ασχημα...προτιμώ πλέον να πηγαινω λιγο πριν τις γιορτές,εχει αποδεσμευθεί και η παρέα, που ολες οι αγορές ειναι σε πλήρη άνθιση και ο κόσμος λιγότερος και φυσικά με καλυτερες τιμές σε αεροπορικά και ξενοδοχεία...
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Για μένα αξίζει πολύ ένα ταξίδι σε περίοδο Χριστουγέννων, έχει απίστευτη ατμόσφαιρα... Αλλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, μην κλείσεις ανήμερα Χριστούγεννα, όχι μόνο γιατί είναι ακριβά και θα γίνεται χαμός από κόσμο, αλλά και επειδή στις περισσότερες πόλεις παραμονές Χριστουγένων, Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά είναι τα περισσότερα μαγαζιά κλειστά!!! Πχ εμείς την πατήσαμε έτσι στο Βερολίνο παραμονές Χριστουγένων, και στη Βασιλεία πάλι μόνο ένα εστιατόριο ήταν ανοιχτό ανήμερα Πρωτοχρονιά!! Οπότε καλύτερα να έκλεινες καμιά εβδομάδα νωρίτερα που έτσι κι αλλιώς θα είναι όλα στολισμένα, θα έχει χριστουγεννιάτικες αγορές κλπ... Εγώ δαγκωτό ψηφίζω Γερμανία, είναι η χώρα των Χριστουγένων για μένα!!! Δες Νυρεμβέργη, Δρέσδη, Μόναχο κλπ τις εκδηλώσεις και θα καταλάβεις... Κρύο όπου και να πας θα έχει τρελό οπότε δεν τη γλιτώνετε...
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Καταρχας αν παω στις γιιορτες θα παω μετα τις 25 γιατι τοτε εχουμε αδεια...βρηκαμε εισητηρια για πραγα μεσω αμερικανικου Kayak σε δολαρια και μας βγαινουν περιπου 100 + ευρω κατω απο το να τα κλειναμε σε ευρω..ητοι 515 ευρω εισητηρια και ξενοδοχειο για 3νυχτ/4 μερες η 620 για 4 νυχτ/5 μερες.. Ειναι αρκετες οι 3 βραδιες στην πραγα η θελει παραπανω;
 

aspalekka

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
χριστούγεννα στην Κόνιτσα

Πέρυσι τα Χριστούγεννα ήμουν στην Πράγα. Η αλήθεια έιναι πως ήταν καταπληκτικά αν και η εκδρομή μας κόστισε αρκετά χρήματα συνολικά στο τέλος. Παρόλαυτα η εμπειρία άξιζε. Εάν ενδιαφέρεστε για κάτι οικονομικότερο και εξίσου γραφικό, θα πρότεινα κάποιο προορισμό στο εσωτερικό. Συγκεκριμένα, για την αργία της 28ης οργανώσαμε με μερικούς φίλους ενα 4μερο στην Κόνιτσα και περάσαμε πάρα πολύ ωραία. Το χωριό είναι γραφικό, και αρκετά μεγάλο για να προσφέρει διάφορες επιλογές για φαγητό και ποτό. Εμείς μείναμε στο "Chez Alexandre". Θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή επιλογή για τα Χριστούγεννα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μωρε,αξιζουν οι διακοπες στο εξωτερικο περισσοτερο αλλα,με την κριση τωρα,το εσωτερικο εχει πολλες αξιολογες λυσεις.Τωρα κοιτουσα παλια τευχη του περιοδικου του Δουση,με πληθωρα επιλογων.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μωρε,αξιζουν οι διακοπες στο εξωτερικο περισσοτερο αλλα,με την κριση τωρα,το εσωτερικο εχει πολλες αξιολογες λυσεις.Τωρα κοιτουσα παλια τευχη του περιοδικου του Δουση,με πληθωρα επιλογων.
Εχω δηλωσει πολλες φορες οτι ειμαι εντελως υπερ του γιορτες εξω και οχι εδω .
Δυστυχως με την κριση οπως πολυ σωστα λες ..αυτα μας εχουν κοπει.
Το ζητημα ειναι οτι δεν βλεπω τα εδω ξενοδοχεια στους κλασσικους χειμωνιατικους προορισμους ..να εχουν ριξει τη μυτη τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom