Ιταλία Αξιοθέατα στη Ρώμη

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καταρχήν να περπατήσετε πολύ σ' όλα τα μήκη και πλάτη της πόλης.
Να περάσετε απ' όλα τα γνωστά ή λιγότερο γνωστά αξιοθέατα της πόλης. Ισπανικά σκαλιά, Fontana di Travi, πλατείες (Navona, Popolo, Fiori κλπ), γειτονιές (Τραστέβερε, Πράτι, Εσκιλίνο) άπειρα παλάτια (Μποργκέζε, Doria Pamphilj, Barberini κλπ) μουσεία και πινακοθήκες (Galleria Nazionale d' Arte Moderna, Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia, Βίλα Μποργκέζε, Καπιτωλίου, Castel Sant' Angelo, Galeria Corsini), αρχαιολογικούς χώρους (Αγορά του Τραϊανού, Domus Aurea, Catacombe di San Callisto), κι εκκλησίες (Βασιλική της Σάντα Μαρία Ματζόρε, Βασιλική του Αγίου Ιωάννη Λατερανού).
Ανάλογα φυσικά πόσο σας ενδιαφέρει κάθετι απ' όσα αναφέρω και πόσο κουράγιο θα έχετε.
Δεν θα τα προλάβετε φυσικά όλα αλλά θα ξαναπάτε και θα δείτε άλλη φορά τα υπόλοιπα.
Κανείς δεν μπορεί να πάει μόνο μια φορά σ' αυτήν την πόλη.
 

Maria1990

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!
Αρχές Φλεβάρη θα πάω Ρώμη (για πρώτη φορά ενώ έχω γυρίσει την μισή Ιταλία) .
Έχω ένα αυτοάνοσο νόσημα το οποίο κατά καιρούς με ταλαιπωρεί στις αρθρώσεις. Έτσι λοιπόν οι αστράγαλοι μου δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση αυτρς τις μέρες. sfortuna...
Ξέρω Ρώμη = Περπάτημα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως τι γίνεται με τις ουρές τον Φεβρουάριο.
1) Βατικανό
2) Στο Κολοσσαίο και τι ισχύει με τα skip the line.

Καλοδεχούμενη κάθε συμβουλή για μετακίνηση και αποφύγει ορθοστασίας.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδιά!
Αρχές Φλεβάρη θα πάω Ρώμη (για πρώτη φορά ενώ έχω γυρίσει την μισή Ιταλία) .
Έχω ένα αυτοάνοσο νόσημα το οποίο κατά καιρούς με ταλαιπωρεί στις αρθρώσεις. Έτσι λοιπόν οι αστράγαλοι μου δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση αυτρς τις μέρες. sfortuna...
Ξέρω Ρώμη = Περπάτημα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως τι γίνεται με τις ουρές τον Φεβρουάριο.
1) Βατικανό
2) Στο Κολοσσαίο και τι ισχύει με τα skip the line.

Καλοδεχούμενη κάθε συμβουλή για μετακίνηση και αποφύγει ορθοστασίας.
Για μετακίνηση δεν ξέρω να σου πω αλλά τα skip the line εισιτήρια είναι μονόδρομος....Εγώ δεν το είχα ψάξει πολύ τότε που είχα πάει και έκλεισα μέσω get your guide. Δεν ξέρω αν στην επίσημη ιστοσελίδα κάθε αξιοθέατου έχει σχετική επιλογή για skip the line.
 

Maria1990

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Για μετακίνηση δεν ξέρω να σου πω αλλά τα skip the line εισιτήρια είναι μονόδρομος....Εγώ δεν το είχα ψάξει πολύ τότε που είχα πάει και έκλεισα μέσω get your guide. Δεν ξέρω αν στην επίσημη ιστοσελίδα κάθε αξιοθέατου έχει σχετική επιλογή για skip the line.
Δηλαδή για Κολοσσαίο χρειάζεται skip the line? Υπάρχει μεγάλη ουρά για να μπεις?
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δηλαδή για Κολοσσαίο χρειάζεται skip the line? Υπάρχει μεγάλη ουρά για να μπεις?
Αν πας νωρίς νωρίς παλεύεται. Εγώ περίμενα γύρω στο μισάωρο αλλά μιλάμε για προ COVID εποχές.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
64
Likes
956
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλησπέρα παιδιά!
Αρχές Φλεβάρη θα πάω Ρώμη (για πρώτη φορά ενώ έχω γυρίσει την μισή Ιταλία) .
Έχω ένα αυτοάνοσο νόσημα το οποίο κατά καιρούς με ταλαιπωρεί στις αρθρώσεις. Έτσι λοιπόν οι αστράγαλοι μου δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση αυτρς τις μέρες. sfortuna...
Ξέρω Ρώμη = Περπάτημα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως τι γίνεται με τις ουρές τον Φεβρουάριο.
1) Βατικανό
2) Στο Κολοσσαίο και τι ισχύει με τα skip the line.

Καλοδεχούμενη κάθε συμβουλή για μετακίνηση και αποφύγει ορθοστασίας.
Επειδή πας σε off season περίοδο όπως πήγα και εγώ (5 με 13 Δεκ 2023) πιστεύω ότι οι ουρές είναι διαχειρίσημες.
Βέβαια το καλύτερο είναι να έχει πάρει τα skip the line.
Tο skip the line στο Βατικανό ξεκίναγε από €35 ενώ στο ταμείο το εισιτήριο είχε €19 ενώ στο Κολοσσαίο το skip the line ξεκίναγε από €30 ενώ στο ταμείο το εισιτήριο είχε €18 ή 19.
Στο Βατικανό πήγαμε Τετάρτη 6 Δεκ (με ένα ακριβό skip the line που όμως μπαίναμε 2 ώρες νωρίτερα από την ώρα εισόδου του κοινού [09:00]) και στις 10 και κάτι που βγήκαμε η ουρά είχε 20-30 άτομα ενώ στο Κολοσσαίο πήγαμε Δευτέρα 11 Δεκ. στις 11:30 η ουρά είχε 70-100 άτομα και εμείς με το skip the line πήγαμε απ' ευθείας στην είσοδο και περιμέναμε να έρθει η ώρα του tour για να μπούμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Επειδή πας σε off season περίοδο όπως πήγα και εγώ (5 με 13 Δεκ 2023) πιστεύω ότι οι ουρές είναι διαχειρίσημες.
Βέβαια το καλύτερο είναι να έχει πάρει τα skip the line.
Tο skip the line στο Βατικανό ξεκίναγε από €35 ενώ στο ταμείο το εισιτήριο είχε €19
Προφανως κλεισατε με καπελο απο μεταπωλητη γιατι το skip the line απο τη σελιδα του Βατικανου ειναι πολυ πολυ φθηνοτερο. Επισης η ωρα που ανοιγει το μουσειο για ολους ειναι 8.30 το πρωι, οχι 11. Γενικα τα λες καπως μπερδεμενα.
Με 19 ευρω περιμενει κανεις ελαχιστα το πρωι και μπαινει, ουτε καν χρειαζεται skip the line γιατι η ουρα τρεχει.
 
Last edited:

Michalis_K

Member
Μηνύματα
64
Likes
956
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Προφανως κλεισατε με καπελο απο μεταπωλητη γιατι το skip the line απο τη σελιδα του Βατικανου ειναι πολυ πολυ φθηνοτερο.
Όχι κλείσαμε από την σελίδα του Βατικανού
Προφανως κλεισατε με καπελο απο μεταπωλητη γιατι το skip the line απο τη σελιδα του Βατικανου ειναι πολυ πολυ φθηνοτερο. Επισης η ωρα που ανοιγει το μουσειο για ολους ειναι 8.30 το πρωι, οχι 11. Γενικα τα λες καπως μπερδεμενα.
Με 19 ευρω περιμενει κανεις ελαχιστα το πρωι και μπαινει, ουτε καν χρειαζεται skip the line γιατι η ουρα τρεχει.
Δεν έγραψα ότι ανοίγει στις 11 (στις 11 πήγαμε Κολοσεο) αλλά στις 9 που άνοιγε εκείνη την εποχή. Τώρα μπορεί να ανοίγει στις 8.30. Τα 35€ αφορούν το skip σε tour με ξενάγηση. Τα εισιτήρια τα πήραμε από το site του μουσείου IMG_20240112_204959.jpg
 

Copacabana

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
S.O.S. S.O.S
Καλησπέρα σε ολη την παρεα όπως σας εγραψα και τις προαλλες απο τελος Νοεμβρίου έχουμε κλεισει οικογενειακό ταξιδάκι στην αιωνια πολη 29/3 εως και 2/4
Λογω προσωπικων προβληματων τον τελευταίο μηνα ειμασταν έτοιμοι να το ακυρώσουμε τελικα μολις εχθες καταφεραμε και ξεπερασαμε τα προβλήματα μας και σε 6 ημερες πεταμε !!
Θέλουμε να κλεισουμε εισιτήρια για το Βατικανο και το Κολοσσαιο (μαζι με Ρωμαικη Αγορα κλπ)
Αξίζει η omnia καρτα ; (βγαίνει για 2 ενήλικες και ενα παιδι γυρω στα 310 για τρεις ημερες) σημειωτέον δεν θα χρησιμοποιούμε συχνα Μ.Μ.Σ. γιατι η διανομή μας ειναι στο Πανθεον
Εαν οχι απο ποια site να κλείσουμε τα εισητηρια για Βατικανο και Κολοσσαιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
S.O.S. S.O.S
Καλησπέρα σε ολη την παρεα όπως σας εγραψα και τις προαλλες απο τελος Νοεμβρίου έχουμε κλεισει οικογενειακό ταξιδάκι στην αιωνια πολη 29/3 εως και 2/4
Λογω προσωπικων προβληματων τον τελευταίο μηνα ειμασταν έτοιμοι να το ακυρώσουμε τελικα μολις εχθες καταφεραμε και ξεπερασαμε τα προβλήματα μας και σε 6 ημερες πεταμε !!
Θέλουμε να κλεισουμε εισιτήρια για το Βατικανο και το Κολοσσαιο (μαζι με Ρωμαικη Αγορα κλπ)
Αξίζει η omnia καρτα ; (βγαίνει για 2 ενήλικες και ενα παιδι γυρω στα 310 για τρεις ημερες) σημειωτέον δεν θα χρησιμοποιούμε συχνα Μ.Μ.Σ. γιατι η διανομή μας ειναι στο Πανθεον
Εαν οχι απο ποια site να κλείσουμε τα εισητηρια για Βατικανο και Κολοσσαιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για κολοσσαιο το θεωρω σχεδον απιθανο να βρειτε κανονικα εισιτηρια τοσο αργα καθως συνηθως εξαντλουνται κανα μηνα νωριτερα. Το επισημο σαιτ ειναι αυτο σε καθε περιπτωση αν ειστε τυχεροι: https://www.coopculture.it/en/
Επειδη το βρισκω δυσκολο να υπαρχει διαθεσιμοτητα επομενη λυση ειναι να κλεισετε τουρ ειτε απο το get your guide η απο καποιο αλλο online site.
Εγω δεν το ηξερα την πρωτη φορα που πηγα, πηγα χυμα να κλεισω τικετ εκει απεξω, φυσικα εφαγα ακυρο και τελικα εκλεισα εξω απο το κολοσσαιο με κατι τυπους που πουλουσαν τουρ με γυρω στα 80 ευρω (αν θυμαμαι καλα) το ατομο. Βγηκε ακριβα δηλαδη οποτε καλυτερα online.
Για την καρτα καντε τα μαθηματικα σας και δειτε αν αξιζει. Εξαρταται τι θελετε να δειτε και το κοστος αυτων των εισιτηριων. Εγω που δεν ηθελα να δω πολλα μουσεις/ ιστορικους χωρους 2 φορες εχω κλεισει roma pass 72 ωρων που κοστιζει αν θυμαμαι καλα 52 ευρω και προσφερει 2 πρωτες εισοδους δωρεαν και στα υπολοιπα εκπτωσεις. Καθως και δωρεαν μετακινησεις για 72 ωρες. Αλλα αυτο νομιζω δεν καλυπτει το βατικανο (δεν ειμαι βεβαιος). Επισης απο το roma pass κλεινεις εισιτηρια διαφορετικα στο κολοσσαιο (υπαρχουν αλλα εισιτηρια για κατοχους roma pass) και απο εκει μπορει να ειστε πιο τυχεροι να βρειτε. Κανετε κρατηση μεσα απο το επισημο σαιτ εδω (πρεπει να δειτε αν υπαρχει διαθεσιμοτητα στις μερες σας πριν κλεισετε!!) :https://www.coopculture.it/en/products/roma-pass-with-scheduled-entrance-time-to-the-colosseum/
 

Ellie’s

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Γεια σας! Ερώτηση! Στην Αρχαία αγορά και στον λόφο παλατίνο μπορώ να μπω χωρίς να έχω αγοράσει ενιαίο εισιτήριο με το Κολοσσαίο; Αν ναι, από που θα βγάλω εισιτήριο για να μπω; Γιατί εγώ γνωρίζω μόνο για το επίσημο σάιτ του Κολοσσαίου, στο οποίο όμως βγάζεις εισιτήριο και για τα 3 αξιοθέατα.
Επίσης, διάβασα ότι στις 25 Απριλίου (ημέρα που φτάνουμε Ρώμη) είναι αργία γιατί είναι η ημέρα απελευθέρωσης. Γνωρίζει κανείς αν θα έχουν απεργία τα ΜΜΜ; Ή από που μπορώ να δω για τις απεργίες στα ΜΜΜ; Και αν έχουν, ποιες είναι οι εναλλακτικές για μετακίνηση από το αεροδρόμιο Τσιαμπίνο προς το κέντρο της Ρώμης; Μόνο το ταξί;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom