Απάτη για κάποιους που ταξίδεψαν στην Ισπανία το προηγούμενο καλοκαίρι.

stella

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
να σας πω και εγώ την εμπειρία μου:
έχουμε μια μικρή επιχείρηση με δωμάτια΄, φέτος αποφάσισα να δεχομαι πιστωτικές.. τι το ήθελα?
μου στέλνουν για κράτηση και είναι απατεώνες..
δηλ: στέλνουν mail και ζητάνε άνετοι 2-3 δωμάτια και με ποια τιμή και άμεση εξόφληση με πιστωτική κάρτα... κλεμμένη βέβαια.. ή δεν ξέρω και εγώ τι..
ή μάλλον πλαστή?
και έχει και μερικούς που θέλουν λέει να τους στείλω πίσω και 2-3 χιλιάρικα γιατί λέει πρέπει να πληρώσουν τον ξεναγό, γιατί ο καημένος δεν έχει ακόμα μηχανηματάκι της κάρτας!!!
Είναι πάρα πολύ εύκολο να κάνει κάποιος συναλλαγές απο κλεμμένα στοιχεία.. ακόμα και ένας υπάλληλος οποιουδήποτε καταστήματος..
Βέβαια υπάρχουν και συνέπειες .. αλλά για αυτό ειναι απατεώνες!
ποτέ μην δίνεται τον τριψήφιο αριθμό για συναλλαγές εκτός φόρμας... αρκούν μόνο ο αριθμός της κάρτας και η ημερ/νία λήξης
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
Η Πειραιώς έχει βάλει ένα ωραίο feature και μου στέλνει με sms κάθε συναλλαγή που γίνεται με τη πιστωτική μου, χώρια που σε παίρνουν και τηλέφωνο αν δουν κάτι ύποπτο....πληρώνεις ένα εστιατόριο στο Μπαλί με πιστωτική? Κατευθείαν sms με τη χρέωση σε ευρώ....αυτό για όσους ενδιαφέρονται για κάτι παρόμοιο. Μάνο ελπίζω να βρεις σύντομα άκρη...
Το έχω κι εγώ αυτό σε κάρτα της Citibank και αν μη τι άλλο αισθάνομαι πιο ασφαλής όταν κάνω κρατήσεις ή αγορές μέσω internet! Με το που γίνεται η χρέωση μου έρχεται αμέσως sms, οπότε αν γίνει κάποια "ύποπτη" χρέωση θα το πληροφορηθώ άμεσα και όχι στο επόμενο statement ή από την Τράπεζα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτο με sms πως γινεται στην Πειραιως, και ποσο κοστιζει βρε παιδια να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο? Κ εμενα μου ακυρωσαν την καρτα την προηγουμενη βδομαδα λογω υπονοιων, δεν μου ειπαν τιποτα για συναλαγες με Ισπανια αλλα μαλλον για τον ιδιο λογο ακυρωνονται ολες..

Μανο ελπιζω να βρεθει συντομα λυση, παντως σε οποιαδηποτε περιπτωση πρεπει να ζητησεις απο την τραπεζα να βρουν την επιβεβαίωση συναλλαγης απο εσενα, εαν δηλ.υπαρχει σε καποιο έγγραφο η υπογραφη σου, για να διαπιστωσεις εαν εκτος απο απατη εγινε και πλαστογραφια
Τίποτα δεν κοστίζει, δωρεάν είναι, ψάξ'το λίγο στο winbank.gr, ή πάρε τους τηλέφωνο, ή πήγαινε και ρώτα σε κάποιο κατάστημα. Μόλις δούν κάποια συναλλαγή που τους φαίνεται περίεργη, επικοινωνούν αμέσως μαζί σου (μιλάμε σε λιγότερο απο μισή ώρα, ασχέτως μέρας ή ώρας - μ'έχουν πάρει Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι) για να επιβεβαιώσουν τη συναλλαγή. Απο προσωπική εμπειρία (με πολλές Τράπεζες) θεωρώ ότι η Πειραιώς είναι, απλά, η καλύτερη Τράπεζα στην Ελλάδα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Το έχω κι εγώ αυτό σε κάρτα της Citibank και αν μη τι άλλο αισθάνομαι πιο ασφαλής όταν κάνω κρατήσεις ή αγορές μέσω internet! Με το που γίνεται η χρέωση μου έρχεται αμέσως sms, οπότε αν γίνει κάποια "ύποπτη" χρέωση θα το πληροφορηθώ άμεσα και όχι στο επόμενο statement ή από την Τράπεζα.

Συμφωνω και οντως οταν εγινε μια κινηση που δεν την ειχα κανει εγω, κινηθηκα αμεσα και τελικα δεν χρεωθηκα το ποσο, βασικα δεν κρατησαν το ποσο για να μου το επιστρεψουν μετα, απλα μου ζητησαν να κανω μια καταγγελια στην αστυνομια.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Τίποτα δεν κοστίζει, δωρεάν είναι, ....
Να κάνω μια μικρή διόρθωση σε αυτό (όχι πως έχει καμιά σημασία, αλλά για να μη γίνει κάποια παρεξήγηση και ψάχνει κανένας γιατί του λείπουν κάτι .. ψιλά :D )

Στο site της Πειραιώς λέει:

Σημειώνεται ότι η υπηρεσία τηλε-ειδοποιήσεων χρεώνεται με:

  • ΔΩΡΕΑΝ ανά e-mail
  • 0,12 ΕΥΡΩ ανά sms
  • 0,40 ΕΥΡΩ ανά τηλεφώνημα, εφόσον επικοινωνήσουμε μαζί σας
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να κάνω μια μικρή διόρθωση σε αυτό (όχι πως έχει καμιά σημασία, αλλά για να μη γίνει κάποια παρεξήγηση και ψάχνει κανένας γιατί του λείπουν κάτι .. ψιλά :D )

Στο site της Πειραιώς λέει:

Σημειώνεται ότι η υπηρεσία τηλε-ειδοποιήσεων χρεώνεται με:

  • ΔΩΡΕΑΝ ανά e-mail
  • 0,12 ΕΥΡΩ ανά sms
  • 0,40 ΕΥΡΩ ανά τηλεφώνημα, εφόσον επικοινωνήσουμε μαζί σας
Μπορεί - εφόσον το ζητήσεις να το κάνουν για κάθε συναλλαγή. Εγώ μίλησα για προληπτικό τηλεφώνημα, πριν κάν τη διενέργεια της συναλλαγής, για την ασφάλειά σου. Αν κάποιος θέλει να τον ειδοποιούν για τις συναλλαγές που κάνει στο σύνολό τους και για κάθε μια ξεχωριστά, ε τότε, ας πληρώσει και κάτι... :D
 
Last edited by a moderator:

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και η Γενικη Τραπεζα ειναι αξιοπιστη.εγω ειχα κανει καποιες αγορες απο αμερικη και με το που τις ειδαν με πηραν τηλεφωνο να επιβεβαιωσουν πριν δωσουν την εγκριση να τραβιχτουν τα λεφτα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.373
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δεν ειμαστε οι μόνοι που έχουμε αυτό το πρόβλημα!

Ιδού τι συνέβη στην Γερμανία!

Ακύρωση 100.000 πιστωτικών καρτών λόγω υποκλοπής στοιχείων στη Γερμανία
Ακυρώθηκαν περισσότερες από 100.000 πιστωτικές κάρτες καθώς οι τράπεζες φοβούνται ότι έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία τους.
Οι γερμανικές τράπεζες ακύρωσαν τις τελευταίες εβδομάδες περισσότερες από 100.000 πιστωτικές κάρτες, που είχαν χρησιμοποιηθεί στην Ισπανία, διότι φοβούνται ότι μπορεί να έχουν υποκλαπεί τα ηλεκτρονικά στοιχεία τους, σύμφωνα με σημερινό άρθρο της οικονομικής εφημερίδας Financial Times Deutschland.

Η απάτη, που ξεκίνησε από την κλοπή των ηλεκτρονικών στοιχείων των πιστωτικών καρτών από μία εταιρεία παροχής υπηρεσιών στην Ισπανία, αφορά τουρίστες που χρησιμοποίησαν τις κάρτες τους φέτος στην Ισπανία.
...
Η Βarclaycard ακύρωσε επίσης πιστωτικές κάρτες στις αρχές Νοεμβρίου, ενώ η αεροπορική εταιρεία Lufthansa, που προσφέρει μία πιστωτική κάρτα, ακύρωσε πολλές χιλιάδες κάρτες τις τελευταίες ημέρες, προσθέτει η εφημερίδα
Περισσότερες πληροφορίες στο αρθρο της Καθημερινής!

kathimerini.gr -
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Χριστίνα τελικά δεν είσαι η μόνη που την πάτησες !!!!

όπως λέει ο χρήστος είχα κι εγώ ένα θεματάκι πρόσφατα με την κάρτα μου...

(χρέωση 3000€)

και με το που με ειδοποίησαν απο την τραπεζα, το πρώτο που με ρωτησαν ειναι για ταξιδι στην ισπανια (έχω πάει και δις τρομαρα μου και την είχα χρησιμοποιήσει και τις 2)...

και συναδελφος ειχε αναλογο προβλημα, μετα την επιστροφη του απο βαρκελωνη...


όσο για τις διαδικασίες για να πάρεις τα λεφτά πίσω, είναι θέμα.. χαρτούρα.. και διμηνο στο νερό.. και θα δούμε τι θα γινει ... :roll:
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εγώ πέρισυ την πρωτοχρονια έχασα την κάρτα μου στην Πολωνία.Οταν το διαπίστωσα(την επόμενη ημέρα)ήταν αργά καθώς με χρέωσαν με 1600 ευρώ.Αφου την ακύρωσα και έμαθα το ποσό φυσικά το αμφισβήτησα.(ηδη είχα κάνει μύνηση στην αστυνομία της βαρσοβίας).Επειδή με την τράπεζα δεν έβγαζα άκρη απευθύνθηκα στον τραπεζικό διαμεσολαβητή και περίπου μετά από 8 μήνες η τράπεζα μου ζήτησε συγγνώμη και μου επέστρεψε και τους τόκους.Μην το αφήσετε και σίγουρα θα δικαιωθείται.Ζητήστε από την τράπεζα τις αποδείξεις με την υπογραφή σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom