Απαραίτητα εγγραφα

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
λοιπον...για ταξιδι οδικως

1. διαβατηριο + ταυτοτητα (ή ενα απο τα δυο)
2. διπλωμα (εχω το καινουργιο με λατινικους χαρακτηρες, κ θα ειμαι εντος ΕΕ οποτε δεν θελω διεθνες)
3. αδεια αυτοκινητου ειναι καινουργια με λατ. χαρακτηρες (ανηκει σε εμενα οποτε δεν θελω δηλωση του ιδιοκτητη)
4. οδικη βοηθεια εχω για εξωτερικο
5. ασφαλεια + πρασινη καρτα...

εκτος απο αυτα χρειαζεται κατι αλλο απο εγγραφα για να ταξιδι οδικως στο εξωτερικο;;;;
μιλαω καθαρα για χαρτουρα, οχι σερβις αυτοκινητου κλπ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Νομίζω ότι είσαι έτοιμος να φύγεις!
Τουλάχιστον όσες φορές ταξιδέψαμε εμείς με αυτοκίνητο δεν χρειαστήκαμε κάτι επιπλέον.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
κ εγω ετσι πιστευω
 
Μηνύματα
28
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ιβηρικής
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια και Κουβα
Το διεθνες διπλωμα χρειαζεται οντως για χωρες εκτος ΕΕ?
 

apolele

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Το διεθνες διπλωμα για μενα ειναι τζαμπα λεφτα και τιποτα αλλο. Κατοικω στην Πολωνια εδω και μισο χρονο, περασα απο χωρες μη Ευρωπαικης ενωσης και το μονο που μου ζητησαν ηταν η πρασινη καρτα.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Το διεθνες διπλωμα για μενα ειναι τζαμπα λεφτα και τιποτα αλλο. Κατοικω στην Πολωνια εδω και μισο χρονο, περασα απο χωρες μη Ευρωπαικης ενωσης και το μονο που μου ζητησαν ηταν η πρασινη καρτα.
Κατά κανόνα ποτέ δεν σου ζητούν άδεια οδήγησης όταν περνάς από τα σύνορα, εκτός και εάν φαίνεσαι μικρότερος από την ηλικία που επιτρέπεται η οδήγηση στην χώρα που επισκέπτεσαι, ή σπανίως για να διαπιστώσουν αν ο οδηγός είναι αυτός που καλύπτει η ασφάλεια με την πράσινη κάρτα.
Το πρόβλημα δημιουργείται εάν εμπλακείς σε οποιοδήποτε τροχαίο ατύχημα, ή αν κάνεις κάποια τροχαία παράβαση, ή αν πέσεις σε μπλόκο που έστησε για κάποιο λόγο η αστυνομία και μερικές φορές και κατά την ενοικίαση αυτοκινήτου.
Μη ξεχνάς ότι η διεθνής άδεια οδήγησης δεν είναι τίποτε άλλο παρά μία επίσημη μετάφραση της εθνικής άδειας που περιλαμβάνει τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες και ισχύει μόνον αν συνοδεύεται και από την εθνική.
Έχε επίσης υπ’ όψιν σου ότι σε καμία χώρα και υπηρεσία δεν είναι υποχρεωμένο το αρμόδιο όργανο να κάνει αντιπαραβολή και ταυτοποίηση στοιχείων από κάποιο άλλο έγγραφο που περιλαμβάνει τα στοιχεία σου και με λατινικούς χαρακτήρες. Αν αυτό συμβαίνει είναι γιατί θέλει να το κάνει.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom