Απεργία την κυριακή - τώρα τι κάνουμε?

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
παιδιά μεταφέρω το ερώτημα ενός φίλου (που δεν είναι εγγεγραμένος).

Ταξιδεύει την Κυριακή 17/10 με πτήση της Ολυμπιακής για Νέα Υόρκη. Οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας έχουν προκηρύξει 24ωρη απεργία για αυτή τη μέρα.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
- Μεταφέρει η Ολυμπιακή αλλη μέρα και άλλη ώρα την πτήση? π.χ αυτός ο φίλος πήγαινε Κυριακή 17/10 με Κυριακή 24/10, οπότε αν η πτήση πάει 1-2 μέρες μετά θα πάει NY για τριήμερο.

πρέπει υποχρεωτικά να δεχτείς το νέο δρομολόγιο ειδάλλως θα χάσει χρήματα (οικονομικό εισητήριο)?
-υπάρχει η συνατότητα να μεταφέρει τις ημερομηνίες του ταξιδιού όποτε θέλει, π.χ 1-2 μηνες μετά?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Παίρνει τηλέφωνο την ΟΑ για να του πούνε για πότε (και αν) έχουν μεταφέρει την πτήση.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν πετάει με ολυμπιακή. Με Delta πετάει που είναι codeshare με olympic. Απ όσο ξέρω το εισιτήριο πάει +-2 αλλιώς υπάρχει επιστροφή. Αλλά ας πάρει τηλ από εκεί που έκλισε το εισιτήριο να συνεννοηθεί.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Εννοείς +-2 μέρες?? τόσο πολύ!!!


Συνήθως μεταφέρουν ή όχι (αυτό μας συμφέρει περισσότερο) τις πτήσεις?

και αν την μεταφέρουν και δεν δεχτώ παίρνω πίσω μόνο τους φόρους?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι μέρες. Αυτό στο λέω σίγουρα για πτήσεις εσωτερικού που μου συμβαίνει συχνά. Για υπεραντλαντικές δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό. Αν δεν δεχτείς σου επιστρέφεται ολόκληρο το ποσό. Ναύλος + Φόροι. Δε χάνεις τίποτα δηλαδή. Η πτήση δε μεταφέρεται αλλά ακυρώνεται και σε βάζουν στις αντίστοιχες πτήσεις σε κοντινές μέρες ανάλογα με την πληρότητα. Αν γίνεται πάντως να βάλει παραπάνω Νέα Υόρκη είναι κρίμα να μην το κάνει. Αλλά με ένα τηλέφωνο θα λυθούν όλες οι απορίες. Απλά μετά πες μας και σε μας τί έγινε(για να ξέρουμε).
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Σίγουρα θα πάρει τηλ, αλλά επειδή αύριο το απόγευμα θα παρθεί η οριστική απόφαση για απεργία ή όχι, θέλει να δουλέψει πιθανά σενάρια στο μυαλό του.

είναι σίγουρο ότι επιστρέφεται Ναύλος + Φόροι ακόμη και στα εισητήρια που έχουν κλειστεί έτσι ώστε όταν ακυρωθούν να επιστρέφονται μόνο οι φόροι?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μα δε θα γίνει η πτήση. Δε φταίει αυτός που έκλεισε το εισιτήριο.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
αυτό λεει η λογική, δεν ξέρω αν εφαρμόζεται.

Σου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο που να σου επιστράφηκε το σύνολο του ποσού για οικονομικό εισητήριο??
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κλείνω σχεδόν πάντα εισιτήρια saver. Όταν έχει απεργία(τρεις φορές μου έχει τύχει) παίρνω τηλέφωνο και το αλλάζω. Δε μου έχει τύχει ποτέ να το ακυρώσω αλλά μου είχαν πει από το τηλέφωνο ότι αν το ακυρώσω επιστρέφεται ολόκληρο το ποσό.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Ευχαριστώ πολυ fitziano για τις πληροφορίες.

τώρα αν μετακινηθεί 2 μέρες δηλαδή πετάξει για NY Τρίτη με εισητήριο επιστροφής για Κυριακή δεν λέει με τίποτα νομίζω.....

Για να αλλάξει το εισητήριο επιστροφής φαντάζομαι ότι το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom